Şimdi Ara

bu neden flip flop olmuyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
4.452
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    arkadaşlar burdaki flip flop devresini yaptım bende sürekli ikiside yanıyor hatayı bulamadım.
    birde dns dosyasını nasıl ekleyebilrim.

• RESİMDEKİ GİBİ YAPTIM DEDİĞİNİZ DEĞERLERİ DE VERDİM AMA YİNE OLMUYOR.
  • bataryayı silip intershift terminalden (veya terminals mode) 1 adet power ve 2 adet ground alın. power'ı bataryanın + sı gelmesi gereken yere bağlayın 2 grounduda transistörere bağlayın. yani emiterleri birleştirmeden grounda gidin. Proteus bazen bu tür şeylerde uyuzluk yapabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kardelen G.

bataryayı silip intershift terminalden (veya terminals mode) 1 adet power ve 2 adet ground alın. power'ı bataryanın + sı gelmesi gereken yere bağlayın 2 grounduda transistörere bağlayın. yani emiterleri birleştirmeden grounda gidin. Proteus bazen bu tür şeylerde uyuzluk yapabiliyor.

okulda denedik sorun hala devam ediyor

konu up
  • margow kullanıcısına yanıt
    Gerçek hayatta kullandığımız komponentlerin hiç biri birbirinin aynısı olamaz çok az farklılıklar olur. İşte bu farklılıklar sayesinde devre gerçek hayatta çalışır. Gerçek hayatta kondansatorlerin ikisi de aynı anda dolamayacağı için biri diğerine göre önce dolacaktır. Bu sayede devre kendiliğinden tetiklenir. Ama isis bu elemanları birbirinin tıpatıp aynısı olarak aldığı için devrenin iki tarafı da birbirini sıfırlamakta ve sistem çalışmamaktadır.İsiste Transistorlerden herhangi birinin baseine buton bağlayıp grounda çekip bırakırsanız devre tıkır tıkır çalışacaktır. Çünkü devrenin bir tarafı grounda çekilince denge bozulur ve sistem çalışmaya başlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kondansatörlerin değeri çok düşük, değerini biraz yükseltin. 47 uF - 100 uF olabilir.

• İlk olarak;
    Kondansatörlerin değerini yükseltin, 47-100uf gibi.

İkinci olarak burası çok önemli;
    Bir transistörün emitörü ile beyzi arasına buton koyun, ve başlangıçta kısa devre olacak şekilde konumlandırın ve simülasyonu başlatın. Daha sonra butonu açık devre olacak konuma getirip gözlemleyin. Devrenin sorunsuz çalıştığını göreceksiniz.

Bu durumun sebebi, proteusta devre elemanları ideal ve/veya özdeş olduğundan herhangi birisine öncelik verilmiyor. Bu sebepten iki transistörde yarı iletken olarak başlıyor. Siz bir transistörün beyz ile emitör arasına buton koyup kısa devre ettiğinizde, bağlı olduğu transistör yalıtkan olacağı için; diğer transistörün iletime geçmesini sağlamış oluyorsunuz. Bu da transistörlerin biri iletimde diğer yalıtımda olması demek oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IItwentysixII -- 17 Kasım 2014; 21:27:06 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.