Şimdi Ara

'Bu yıl X puan seneye Max. X+20 olur' Diye Gerçek Var mı? Buyrun Tartışalım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Herkesin dilinde olan bir şeydir. Sizde yakın arkadaşlarınızdan illa ki duymuştursunuz böyle bir şey. Örneğin bu yıl aldığın ortalama puan 300'dür. "Kanka o zaman seneye sen en fazla 320 yaparsın ya. Fazla oynamıyormuş." diye hitap edilen bir gerçek var zannediliyor. Ben buna gerçekten ama gerçekten inanmıyorum. Bana göre bu yıl 250 yapan adam, seneye kendini derse verirse 500 de yapabilir. Bu tamamen ezber, çok soru çözme işi. Pek bana kapasite, zeka işi gibi gelmiyor.

Sizce dostlar, sizce de böyle değil midir? Sizce 300 yapan adam derece yapamaz mı? Ya da 250 yapan birisi... Hiç mi bunun bir sene daha hazırlansa şansı yok mudur iyi bir puanı kaydetmesi? Yok mudur ilk yıl 250 puan yapıp ikinci yıl çok iyi hazırlanıp Boğaziçi'nde, Odtü'de ya da en iyi özel üniversitelerde tam burslu okuma şansı?

Gelin buyrun tartışalım...

• Derece değilde 300 yapan adam 400-450 bile yapabilir tamamen kişiye bağlı bir tanıdıgım ygs ilk sene 65 bin 2. sene 4 bin di.
  • tartışılcak bi yanı yok bu sene 400 yapan seneye barajı bile geçemeyebilir

okul sınavından farkı yok ygs+lysnın çalışmassan düşük çalışırsan yüksek alırsın bu kadar
  • geçen sene 278 puan yaptım ygs'de (185 bin ham puanla) ortalamanın biraz üstü bir çalışmayla bu sene 346 yaptım (76 bin) kolay gelsin
  • şimdi yanlış anlamayın ama; tamamen ezber olayına katılmıyorum, özellikle ygs anlama kapasitesine dayalı bir sınav. zeka olmadan sanmıyorum ki 230 yapan bir dahaki 510-520 yapsın. demek istediğim herkesin bir sınırı var.
  • Geçen sene puanı istanbulda anca öğretmenliklere tutan akrabam bu sene 19bininci oldu ygs de işte. Tm den hazırlandı bu sene ama, iü hukuk kazanacak gibi
  • Evet biraz haklısın sanırım YGS konusunda. Ama yine YGS'de matematik ve fizik dışında pek kafayı yoracağın bir ders yok. Türkçe, Sosyal, Kimya ve Biyoloji yine ezber... Genel olarak ezber ağırlıklı oluyor...
  • Bak bu çok göreceli bir konu mezuna kalmayı herkes çok kötü bi olaymış gibi göstermekten zevk alır buna alış bir kere.Üniversite görmeyen adam sen mezuna kaldım deyince sana mal gibi gözüyle bakabilir bunlara takılma.
    Soruna gelince ben direk kendimden örnek vereyim
    Geçen sene aldıım max puan 430 küsürdü yanlı hatırlamıyosam oda bi güvender denemeseydi kekti yani.Ha bu benim çalışmadığımdan falan değil temelim kötüydü lisede okula zor giderdim onun sıkıntısını çektim.Ama bu sene ağustostan itibaren başladım çalışmaya kendime güvenim tam Özellikle LYS de iyi bi temel yapmıştım zaten program yaptıım zaman sadık kalırım çalışma falan sıkıntım olmazdı hep çalıştım sürekli çalıştım kendim aşarak gittim felsefeden bile 2 soru bankası bitirdim 11. sınıfta fenden 8 net yapan ben(Kasım falandı)6 7 deneme 1 bos 1 yanlıs yani min hata ile kapattım ygs ye bir hafta kala hergün 2 deneme yaptım en kötü 146 net yaptım cuma günü 151 net yaptım 6 7k cepte gözüyle girdim çünkü sınav anında bocalayacağımı biliyordum nitekim öyle oldu.Bak kardeşim diplerden gelip dershane denemeleri evde yapılan denemeler olsada yinede kendi çapında zirveyi görmüş biri olarak çalışırsan ve EN ÖNEMLİSİ sınav psikolojisine kendini hazırlarsan olmayack iş değil.Mezun psikolojisi zordur üstüne sınav stresi daha kötü sonuçlar olabilir ha çalışan bi öğrenci için bence % 5 ihtimal puan düşürür.Bence kal 1 seneni bu uğurda feda et ama adam gibi çalış Git ODTÜ İTÜ BİLKENT gibi üniversitelerde oku.

• Dersaneden tanidigim biri var sozelci. 9.sinifta kalmis ve ilk senesinde ygsde baraji gecememis. Bu sene ygs de 38k yapti hedefi 5k.

Olmaz degil yapilir yani.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GangstaCity

tartışılcak bi yanı yok bu sene 400 yapan seneye barajı bile geçemeyebilir

okul sınavından farkı yok ygs+lysnın çalışmassan düşük çalışırsan yüksek alırsın bu kadar

Saçmalamışsın.400 puan alan adam seneye barajı geçemeyecek ha
  • Gerçekten güzel konuştunuz hocam. Diğer örneklerde de bakıldığında yapılamayacak diye bir şey yok. Demek ki şu başlıkta yazdığım söz; aslında moral bozma taktiği gibi bir şey diyebiliriz. İnsanlar gerçekten zor, anlamak da zor onları çekmekte... Bu yönde gerçekten insanlara güven yok! Onu anladım.

Tüm yorumlar için sağ olun arkadaşlar... Örnekler güzel örnekler, sanırım kötü üniversite ve kötü bir bölüme gitmek yerine 1 sene daha kalıp iyi şekilde hazırlanmak en mantıklısı!
  • Öyle bir genelleme yapamaz kimse kisinin kapasitesine baglı bir sey.Ben 2.girisimde 65 puan artirdim ygs de (27 bin>>>5 bin)

• çalişip çalişmamasina bağli.çok çalişip yine de 300 puan aliyorsa ya okul temelinde sorun vardir ya da kapasitesi budur.

• %80 lys %20 ygs çalışmama rağmen 274 den 353 geldi bana
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.