Şimdi Ara

Cep tel. ekranını pc'ye bağlamak? Veya küçük boyutlu Lcd ekran?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
2.868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir proje için bana 1.5" ila 3.5" boyutları arasında iki adet LCD ekran lazım. Bunlarla bu gözlük biçimindeki televizyonlara benzeyen birşey yapmayı düşünüyorum, bunu da bilgisayara bağlayıp kendim yazacağım bir oyunu çalıştırmak istiyorum. Yani iki adet küçük boyutlu monitörü bir bilgisayara bağlamak ve buradan bir şekilde görüntü almak gibi bir amacım var.

Böyle bir proje için yeterli programlama bilgim var (basit bir oyun yazmak, farklı ekranlardan istenilen görüntüyü vermek için vs, gerekirse basit bir usb aygıt için driver yazmayı bile düşünebilirim) ama Lcd ekran bulamıyorum. Cep telefonu ekranlarını düşündüm -ki piyasada bolca ve uygun fiyata var- ama bunları ne şekilde bilgisayara bağlayabileceğim konusunda bir fikrim yok. Yani hangi telefonun ekranı bilgisayara bağlanabilir (vga, svideo veya usb arabirimiyle olabilir, pek farketmez), veya bu boyutlarda bilgisayar monitörleri bulunabilir mi?

Aklıma şimdi geldi, eğer bunun hazır yapılmışı, yani bu gözlük şeklindeki ekranlardan, iki ekrandan farklı görüntü verebileni (3d olması için yani) ve bilgisayara bağlanabileni varsa, (elinde olan veya linki olan) yardımcı olursa sevinirim. (Ama bunu küçük lcd ekranlarla kendim yapmayı tercih ederim)

Yardım edebilecek olan?

• Mp4 ekranını gözüne yaklaştır,birşey görebilecekmisin!
  • Aklımdaki görüntü mesafesi 10 cm idi ve o mesafeden gayet rahat görünüyor, hatta 5-6 cm bile yeterli. Etrafını yumuşak bir malzeme ile karanlık yaparak, (ki o gözlükler veya profesyonel kameralar de öyle çalışıyor) yeterli netliği elde edebileceğimi düşünüyorum. (Ayrıca keşke sorunuma yardım etmiş olsanız )
  • Araya bir driver (PIC, ATMEL, intel 8086 vb. tabanlı kendin yapabilirsin yada denk gelirsen -çok nadir ama- hazırı olabilir) koymadan LCD panelleri VGA, S-Video gibi analog yada USB gibi digital arayüzlere bağlayamazsın.
    Tüm LCD panel'lerin kendi komut setleri olur. Piyasada satılan LCD ekranlarda da bi panel + VGA vb sinyalleri panelin komut setine çeviren sürücü (driver) olur.
    Nokia 3100 vb. eski modellerin passive matrix lcd 'lerini sürmek kolay diye biliyorum.Aşağıda bilgi var:
    http://www.electricstuff.co.uk/noklcd.html
    http://forum.lcdinfo.com/viewtopic.php?t=586
    Kafan karıştıysa, LCD ekran nasıl sürülür ile ilgili olarak 128x64 siyah beyaz grafik LCD 'lerle yada 44780 chipsetli 2x16 text panellerle başlayabilirsin.
    Tavsiye: Hiç girişme.

3D gözlükler için ise,
    http://www.edimensional.com/
    Eskiden ELSA diye bir şirket satıyordu (Bir defa bir arkadaşımın makinasında FIFA 2000 oynamıştım, sene 2001) Olay, gözlükte 2 tane saydam LCD var, biri kararırken diğeri saydamlaşıyor vs ve bu sürede de monitördeki görüntü değişiyor, bundan ibaret. "Shutter glasses" diye bakabilirsin.
    Tavsiye: Bi bak, olur belki.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.