Şimdi Ara

CGNat Yasadışı değil mi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
2
Favori
9.483
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bunun örneği Bylock soruşturmalarında yaşandı. Bylock kullanımını IP adresinden tespit ediyorlar, ancak bu IP'yi kullanan 6 kişi var, 6 kişiden sadece birisi bu uygulamayı kullanıyor. Turk Telekom doğru düzgün loglama yapmadığı için kimin kullandığını düzgünce iletemiyor mahkemelere ve herkesin ismini veriyor, bu sebeple 6 kişiyi de içeri atıyorlar CGNat Yasadışı değil mi?  O zamandan beridir doğru şekilde loglanıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: miskindvd

Şehirlerde yer bittiğinde hepimiz apartman yapmaya aynı arsa üzerinde 10-20 kişi yaşamaya başladık. Bununla aynı olay aslında. Bir şey tükenirse 1 tane olanı paylaşmaya başlarız.

Hocam teşbihte hata aranmaz ya, şöyle düşünün apartman hayatı müstekil hayattan farklıdır, bazı kurallara uymak ve saygı göstermek çaba sarf etmek gerekir. Mesela giriş kat komşunuz size gelen misafirlere üst kattakiler evde yok geçemezsiniz deyip geri gönderse aman canım arsa yok biz de ikinci katta oturuyoruz alt kattakiler bize misafir gelmesine izin vermiyor olsun der misiniz.

CG Nat bu yönden kusurlu, dışarıdan erişimde sıkıntılar ciddi sebiyede, tamam yapılıyorsa da bazı hizmetlerin aksamaması gerekir. Eğer benim iletişimim kısıtlanıyorsa bunu kabul edemem. CG Nat da bir çok işlem kısıtlanıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: general4242

Cgnat da olup olmadığımızı nasil anlıyoruz hocam?

Modeminizin arayüzüne bakarsınız, iss tarafından size atanmış bir ip adresi görürsünüz.

Bir de whatismyip ve ya benzeri bir web sitesinden sorgulama yaptığınızda gördüğünüz ip adresleri uyuşmuyorsa siz bir cgnat havuzundan ip alıyorsunuz demektir.

Mesela mahallede aynı iss'den hizmet alan komşularınız de aynı web sayfasına girip ip adreslerini kontrol etseler sizinle aynı ip çıkar.

• Değil. Hem yasadışı olsa ne olur? Yasalara uyan mı var? CGNat Yasadışı değil mi? 

• Yalnız o olay Türk Telekom'da yaşanmadı D Smart'ta yaşandı. Hatta D Smart CGNAT olayını öyle bir abartmıştı ki artık bir IP'ye kaç bin kişiyi bağladıysa HTTPS sitelere giriş yapılamıyordu. Yanlışlıkla içeri alınan kişi sayısı da keşke öyle 6 filan olsa.

• mustifb M kullanıcısına yanıt

Ben TT Mobil diye hatırlıyordum. O dönem haberleri de çıkmıştı, mahkemeye mobil için olan CGN loglarını sunamamışlardı diye.

• benim aklımda da 'mor beyin' türk telekom mağdurları olarak kalmış hocam

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Mobil tarafta olabilir zaten TTMobil'in elindeki IP sayısı ve abonesini düşünürsek 17 kişi kuralına uyması da mümkün değil. Ama sabit tarafta ki mağduriyetler D Smart başka küçük firmalardan kaynaklıydı.

• CGNat Yasadışı değil mi?

CGNAT havuzu

CGNat Yasadışı değil mi?

Havuz dışı standart bir ip adresi aldığımda herşey sorunsuz. Millenicom müşteri hizmetleri ise port açmanız için statik ip almanız zorunlu şeklinde bilgi veriyor.

Hem taahhüt edilen hizmet yerine getirilmemiş oluyor, hem de tüketici yanlış yönlendirilerek statik ip almak zorunda bırakılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elrohir -- 7 Ağustos 2021; 16:56:59 >

• Hocam selamlar.

Elimde ip kalmadı deyip abonelik taleplerini karşılamama gibi bir durum söz konusu olamaz. O zaman siz abonelik talep edip beklemek durumunda kalırdınız tıpkı port beklemek gibi. Ben uzun süredir CGNAT içerisindeyim, Turk Telekom kullanıyorum. Bugüne kadar sitelerin doğrulama kodu talep etmesi dışında (bazen birkaç kez) hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ne pingim arttı ne de hızım düştü. Her şey aynı. Online oyunlarda da bir sıkıntı yaşamıyorum.

Gelelim ellerinde boş ip yoksa neden parayla satıyorlar kısmına. İşyerleri için daima belirli portları ve ipleri boş bırakıyorlar. Bunun sebebi ise güvenlik kamerası, alarm merkezi veya özel güvenlik kanunu gereği alarm izleme merkezi gibi kritik merkezlerin sabit ip ye ihtiyacı olması. Bu firmalar, tüzel kişilikler veya standart ev kullanıcıları da sabit ip ye ihtiyaç duyabiliyorlar. Evinizde alarm sistemi olsaydı veya kamera sistemi olsaydı siz de sabit ip ihtiyacı duyacaktınız. Bu sabit ip sadece bizim ülkemizde değil, dünya genelinde de sıkıntıda. Haliyle ellerinde belirli bir rezerv tutmaları çok doğal. İhtiyaç anında yönlendiriyorlar zira bu ipleri.

Verdiğiniz Turkcell aynı numarayı 254 kişiye dağıtma örneği çok yerinde olmamış. Zira ikisi birbirinden çok farklı konular. Numara ihtiyacı oldukça yeni 5** açılıyor zaten. Onun da teorik olarak bir limiti var ve bir gün o da dolacak ama biz o günleri görür müyüz onu bilmiyorum.

Velhasıl kelam, biraz sert yazmışsınız hocam ama önünü arkasını düşününce aslında ellerinde belirli bir rezerv ip nin bulunması çok çok doğal bir durum üstte saydığım durumlardan ötürü. Şimdi ben cgnat içerisindeyim ama günün birinde evime alarm sistemi kuracak olursam mutlaka sabit ip ihtiyacım olacak ve başvurduğumda alıp alamayacağım meçhul zira belki de bölgemde ip kalmamıştır. Ekstra parayla satılmasının sebebi biraz da bu sebeplerden dolayı diye düşünüyorum hocam.

Sabit ip ihtiyacı arttıkça, kullanıcılar CGNAT içerisine alınıp boşalan ip ler değerlendirilmeye devam edilecektir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

@The_Bilal @Charmlander

Ekleme: Kulüp kurmuştum hatta: https://forum.donanimhaber.com/cgnat-ta-olanlar-kulubu--145920808

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 19 Haziran 2021; 21:11:24 >

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt
    Yurt dışında mobil İnterneti tamamen ipv6'ya kaydırıp elde edilen ipv4 adreslerini sabit internette kullanıyorlar. Acaba bu tür bir sistem ülkemizde de uygulanamaz mı?

Google'ın ipv6 haritası açıkça gösteriyor ki ipv6 konusunda çok geride kaldık.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ipv4 kalmadı ki ellerinde olanı da parayla satıyorlar. Bu yüzden bu kadar tantanaya gerek yok bence. 4-5 yıl önce ip sorunu yokken cgn yoktu şuan firmalar mecbur.

• Uygulanabilirliği yönünde bir bilgim yok maalesef. Ancak eminim sektörel gelişmeler takip ediliyordur, yani bunlar da değerlendirme içerisindedir. Gelecek dönemlerde daha net bir şekilde görürüz nasıl şekilleneceğini hocam. @Ö1f1

• quote:

Orijinalden alıntı: XpressMusic34

Hocam selamlar.

Elimde ip kalmadı deyip abonelik taleplerini karşılamama gibi bir durum söz konusu olamaz. O zaman siz abonelik talep edip beklemek durumunda kalırdınız tıpkı port beklemek gibi. Ben uzun süredir CGNAT içerisindeyim, Turk Telekom kullanıyorum. Bugüne kadar sitelerin doğrulama kodu talep etmesi dışında (bazen birkaç kez) hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ne pingim arttı ne de hızım düştü. Her şey aynı. Online oyunlarda da bir sıkıntı yaşamıyorum.

Gelelim ellerinde boş ip yoksa neden parayla satıyorlar kısmına. İşyerleri için daima belirli portları ve ipleri boş bırakıyorlar. Bunun sebebi ise güvenlik kamerası, alarm merkezi veya özel güvenlik kanunu gereği alarm izleme merkezi gibi kritik merkezlerin sabit ip ye ihtiyacı olması. Bu firmalar, tüzel kişilikler veya standart ev kullanıcıları da sabit ip ye ihtiyaç duyabiliyorlar. Evinizde alarm sistemi olsaydı veya kamera sistemi olsaydı siz de sabit ip ihtiyacı duyacaktınız. Bu sabit ip sadece bizim ülkemizde değil, dünya genelinde de sıkıntıda. Haliyle ellerinde belirli bir rezerv tutmaları çok doğal. İhtiyaç anında yönlendiriyorlar zira bu ipleri.

Verdiğiniz Turkcell aynı numarayı 254 kişiye dağıtma örneği çok yerinde olmamış. Zira ikisi birbirinden çok farklı konular. Numara ihtiyacı oldukça yeni 5** açılıyor zaten. Onun da teorik olarak bir limiti var ve bir gün o da dolacak ama biz o günleri görür müyüz onu bilmiyorum.

Velhasıl kelam, biraz sert yazmışsınız hocam ama önünü arkasını düşününce aslında ellerinde belirli bir rezerv ip nin bulunması çok çok doğal bir durum üstte saydığım durumlardan ötürü. Şimdi ben cgnat içerisindeyim ama günün birinde evime alarm sistemi kuracak olursam mutlaka sabit ip ihtiyacım olacak ve başvurduğumda alıp alamayacağım meçhul zira belki de bölgemde ip kalmamıştır. Ekstra parayla satılmasının sebebi biraz da bu sebeplerden dolayı diye düşünüyorum hocam.

Sabit ip ihtiyacı arttıkça, kullanıcılar CGNAT içerisine alınıp boşalan ip ler değerlendirilmeye devam edilecektir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

@The_Bilal @Charmlander

Ekleme: Kulüp kurmuştum hatta: https://forum.donanimhaber.com/cgnat-ta-olanlar-kulubu--145920808

Merhabalar,

Ben yorumunuza katılmıyorum, çünkü sıkıntı yaşıyorum ve bir çok kullanıcının da yaşadığını bu forumda okuyorum. Özellikle performans konusunda cidi sıkıntılar yaşıyorum.

Mesela oyun dışı örnekler vermek gerekirse;

Almanya lokasyonlu bir iptv hizmeti kullanıyorum, ve 4k çözünürlük izlemeyemiyorum, normal ip alınca izleyebiliyorum.

Samsung Smartthings uygulamasını açtığımda 10-15 saniye kadar lag yaşıyorum, normal ip aldığımda 1 sn altında açılıyor. (açılmasından kastım herhangi bir ışığı açıp kapamak)

Homeassistant servisi aynı şekilde uygulumanın açılıp, evdeki hub'a bağlanması 10-15 sn kadar sürüyor

Reolink marka ip kameralarım mevcut, görüntüye ulaşmam 10 saniye kadar sürüyor, normal ip alınca, 1 sn altına kamera görüntüsü açılıyor.

Netflix, Turkcell Tv, Youtube, Epic Games, Steam vs.. daha listem uzun

Açıkası küçük işletmelerin ip adresi ihtiyacı olması durumunu da tam tersi olarak görüyorum, bugün piyasadan satın alabileceğiniz güvenlik kamera ve alarm sistemlerinin %99.9 u sabit ip gerektirmiyor, hatta aynı şekilde bir çok ticari yazılım, sabit ip ihtiyacını ortadan kaldırdı. Çünkü bunun son kullanıcı tarafından ayar zorunluluğu ciddi bir sıkıntı.

Ben biraz hafifletip bile yazdığımı düşünüyorum şahsen, çünkü sorun teknik yetersizlikler değil. Yetersizliği çözmemek. Ip adresi havuzu oluşturabilir firma, ancak port yönlendirmeleri de yapabilir, bant genişliğimi de kısıtlamadan, ping süremi de mahvetmeden bunu gerçekleştirebilir. Bunu yapmak için ek ücret talep edebilir. Bunu bile makul karşılarım ancak iki hizmet aynı fiyat derse itiraz ederim. IP havuzundan (cgnat) ip alanların hakkı yeniyor derim. Bunu siz de açıkca söylemelisiniz, iki hizmet denk değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Michael Giacchino

ipv4 kalmadı ki ellerinde olanı da parayla satıyorlar. Bu yüzden bu kadar tantanaya gerek yok bence. 4-5 yıl önce ip sorunu yokken cgn yoktu şuan firmalar mecbur.

Tantanaya gerek yok derken, firma bağlantı sorunları yaşatmadan bu hizmeti verebilecek durumdayken, ip adresi kalmadı savının arkasına saklanıp, o zaman bant genişliğini de sallayalım, consumer grade bir modem takıp aynı anda 20 tane işleme cevap veremeyelim, bunun iss tarafında bir problem olmasına tantana yapmayalım mı?

• Merhaba;

Görüşlerinize saygı duymakla beraber, Özel Güvenlik Kanunu gereği, "alarm izleme merkezi" olarak çalışan ve 7/24 bant genişliğine ve ip ye ihtiyaç duyan merkezler halihazırda Türkiye'nin dört bir yanında vardır ve dünyada da yaygındır.

Mesela mahallenize bir ATM kuruluyor. Bu ATM internet erişimi gerektirdiği gibi aynı zamanda alarm sistemi ve kasa sistemleri için ek güvenlik protokollerine ihtiyaç duyuyor. Belirli aralıklarla da bu ip ler ve şifreler değiştiriliyor güvenlik gereği. Zaten burada halihazırda bir yoğunluk söz konusu ve belirli aralıklarla ip değiştirmeleri ve şifrelerini değiştirmeleri gerekiyor. İnternete belirli bir protokol üzerinden bağlandıkları için, (öncelikle bankanın sistemine) daha fazla modeme ihtiyaç duyuyorlar. Ben yazımda bunu vurgulamak istemiştim. Günümüzdeki alarmların sabit ip gerektirmediğini söylemişsiniz ama Google araması yaptığımda birçok güvenlik firması sayfasına girdiğimde sabit ip zorunludur denmiş. Küçük işletmeler, büyük işletmeler veya ev kullanıcıları da eğer binada veya dairede mevcutsa bu sisteme bağlılar. Benim vurgulamak istediğim nokta buydu hocam, üstteki mesajımda da cgnat ı savunduğum anlamı çıkmıyor diye düşünüyorum. @Ö1f1

• Öncelikli olarak bu konuda şirketlere kızmak bence haksızlık olacaktır. IPv6'ye geçiş konusunda önce düzenleyici kurum olan BTK'nın bir adım atması gerekir. Peki bu komuda yeterli çabalar neden sarf edilmiyor dersek bu konuda biraz muamma başlıyor. Bu durum IPv6'nın performansı ile mi alakalı, ticari kaygılar mı öngörülüyor, sistem entegrasyonu mu zorlu bir süreç yoksa tamamen tembellikten kaynaklanan bir durum mu? Cevabını bilmiyorum, bu soruları BTK'ya yöneltmek lazım.

Diğer hususa gelirsek, servis sağlayıcıların ellerinde gerçek IP bulundurmaları işin tabiatı gereği şart. Öncelikle kendi networklerindeki cihazlar, ardından özel ve kamu amaçlı olarak gerçek IP ile çalışması gereken cihazlar, ee bir de son kullanıcıların ststik IP talepleri var. Bunları karşılayabilecek bir stoğa elbette ihtiyaçları var. Mobil konusuna gelirsek zaten mobilde CGN uygulandığı için gerçek IP verilmiyor zaten. Mobil Şebekenin çalışması için lazım ki gerçek IP'ler, şebeke üzerindeki cihazların sayısı epi topu ne kadardır mobilde? Bunları sabite kaydırmak çok da etkili bir çözüm olmayacaktır bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 24 Haziran 2021; 22:38:4 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Benim itirazım isim olarak CGNAT'a değil verilen hizmet kalitesine.

Bunun ismi ister CGNAT olur ister GGNAT olur ister XXZART olur farketmez.

Bir internet bağlantısında nasıl olurda benim evimdeki cihazlara ulaşmam engellenir ve ulaşabilmek için ekstra ücret talep edilebilir? Ben neden sürekli kendimi google'a robot olmadığımı kanıtlamak zorundayım? Neden basit bir port açma işleminde dahi 40 takla atayım? Neden evimdeki basit bir kameraya bağlanıp etrafı kontrol etmek işkenceye dönüşsün? 

Bunun adı internet;En basitiyle 2 cihazın birbirleriyle karşılıklı olarak iletişim kurması.

Herkes hep bir ağız olmuş statik IP, statik IP.Ya arkadaşlar statik IP'nin getirisi kadar götürüsü de var.Normal bir ev kullanıcısı statik IP kullandığında sistemini korumaya almadıysa kabak gibi açıktır saldırı yada sızmalara.

CGNAT'ta sorun yaşamayan milyonlarca insan var ama bir kullanıcı CGNAT'tan çıkmak istiyorsa çözüm Statik IP satın almak değil, Dinamik IP'ye geçiş olmalı.

ISS benim hizmet kalitemi sağlasın, işlemlerimi sekteye uğratmasın ister gitsin adına CGNAT desin ister OONAT, benim için değişen birşey olmaz.Ama en çok kızdığım nokta öğrenilmiş çaresizliğin günler geçtikçe öğretilmiş çaresizleğe dönüşmesi.Olay toplum içinde sürekli IPv4 kalmadı ISS'ler ne yapsın savunmasına dönüştü.

TR'de 15.000K civarı IPv4 tahsis adresi var.*

Bunun 10.000K'sı kullanımda olsa yarı yarıya CGNAT/Dinamik olarak dağıtsa 5.000K dinamik IP adresi olur ve emin olun ki diğer CGNATT'ta kalan 5.000K IP kullanıcılarının olaydan haberleri bile olmaz.

5.000K CGNAT IP'lerine 100er kişi kaydırsa 500.000K bağlantıya çok rahat hizmet verebilir.Geri kalan 5.000K IP adresini de Dinamik IP olarak kullandırabilir.

* Wikipedia verisi : https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_IPv4_address_allocation

Bu konuda yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltsin.

EDiT: Typo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 25 Haziran 2021; 0:43:17 >

• Charmlander kullanıcısına yanıt

Hocam IP başı 100 kişi atansa Facebook'da takılmak için internet bağlatan dayılar bile anlar CGNat Yasadışı değil mi?  Benim görüşüm 10-20 arası ideal, maksimum 50 olmalı.

Diğer kısımlar için ise yorum yapmıyorum.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.