Şimdi Ara

Clio 1.4 rxt yi nasıl bilirsiniz? (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
88.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • clionun ilk 3 vitesi deli manyak psikopattır

içine biraz fazla yol sesi alır, rüzgardan etkilenir(yan özellikle)

motoru fazla sorun çıkarmaz 2750-3000 civarı kullanırsanız ekonomiktir ben ankarada 1 depo ile 580 km yapıyorum. 8valf.

çok hoplar, arkası önü durmaz. frenleri sıkıdır(bendekiler normal abs ler nasıl bilemem)

vitesleri soğuk havada biraz daha zorlasan kırılacak gibi geçer.

görüş açısı iyidir.

her ne kadar her tarafı plastik gibi olsa da şasisi sağlamdr, o kadar takla atan, önden arkadan yiyen(benimki mesela, arkadan ikarus otobüs girdi) clio gördüm sağlamlıkta hayret kaldım. önümde benimkinin aynısı takla atıptepe üstü düştü tavanda ezik bile olmadı. sadece çamurluklar kırılıyor.

ilk araba olsun, eğlence arabası olsun denilirse iyidir, hoştur, zevklidir. ama uzun yol, aile arabası derseniz kesinlikle HAYIIRR!!!

bu araba en fazla 3 kişi için (o bile fazla 2 kişi olsun) yapılmış. 5 kişi + bagaj alındığında ne motor çekiyor ne frenler tutuyor.

• herkese selam.

dün 14bin YTL'ye rxt 1.4 16v aldım. otomatik vites, 80bin km'de ve açılır cam tavanlı. aracı bugün istanbul'dan sinop'a getirdim, yaklaşık 900 km yol yaptım. bu başlığı görünce ilk izlenimlerimi yazmak istedim.

diğer otomobilim 6 yıldır sürdüğüm 88 model R11 GTS 1.4, bununla bazı kıyaslamalar yapacağım her ne kadar pek alakaları olmasa da.

9 saatlik bir yolculuk sonrası clio rxt ile ilgili görüşlerim olumlu yönde.

otomatik vites olduğundan belki de, ilk hızlanmada 98bg etkisini pek göremedim, buna karşılık 72bg'lik R11 canını dişine takıyor çıkışlarda, kafası havaya kalkıyor resmen güçsüz olsa da.

ancak, şu özelliği çok önemli ve gerekli bence; ara hızlanmalarda bu güç hissediliyor. özellikle 80-120 arası esneme çok güzel. D3 düğmesiyle sollamalarda bayılmadan koştura koştura gidiyor rxt. düz viteslilerin 3. vitesinin çok iddialı olduğunu tahmin ediyorum. son viteste 3000 devir 110 km hıza denk geliyor. bu hızla yokuşa sarınca araç bayılıyor fakat gaz pedalını oynatmadan 80-90 km hızda D3 düğmesine basınca otomobil kendini toparlıyor ve hızlanmaya başlıyor.

yola çok güzel yapışıyor. birkaç kez dikkatsiz davrandım ve bazı virajlara hızlı girdim, alçaltılmış R11 ile savurdu savuracak dediğim virajlarda gayet güzel yol tutuş sağladı.

9 saat elim belim tutulmadan rahat bir yolculuk geçirdim, tabi ki daha konforlu otomobiller var, ama 6 yıl R11 sürdükten sonra clio rxt oldukça konforlu geliyor açıkçası. bel desteği ayarı ve koltuk yükseklik ayarı oldukça işe yarıyor.

frenleri diğer rxt'lerin nasıl bilmiyorum ama benimki çok yukarda tutuyor, alışmak biraz zor oldu, ama gayet güçlü diyebilirim. 140'la giderken aniden frene basmam gerekti, abs devreye girdi, sağa sola kaçmadan 80'e indi hız.

motor sesi 130-140'tan sonra geliyor. ama eğer tavan camı veya yan camlardan biri çok az dahi açıksa uğultudan durulmuyor. engebeli yollarda araçtan değil de araç içindeki eşyalardan çok ses geliyor. yani bozuk paraları, kasetleri vs sabitlerseniz tıkırtı yok.

otobanda rxt ile 170 km hız yaptım. bu hızda otomobili kontrol etmek sorun yaratmıyor. R11 ile girne lefkoşa arasındaki 2 şeritli yolda yokuş aşağı 185 yapmıştım, onu iki şeride sığdıramamıştım neredeyse. (bu arada 11'in göstergesinin doğruluğu tartışılır.)

yakıt tüketimi konusunda; clio rxt eğer uslu davranılırsa oldukça ekonomik. 120-130 km hızla gittiğim yokuş olmayan 100 km boyunca ortalama yakıt tüketimi 6,2lt idi. bu da km'de 19ykr civarına denk geliyor. 90-100 km ortalamayla gitseydim bu tüketim 5,6lt civarında olurdu diye düşünüyorum. şehir içi kullanımı konusunda bilgi vermeye yetkin değilim çünkü henüz şehir içinde kullanmadım.

sonuç olarak önceden dışardan görüntüsünü çok sevdiğim rxt'yi bu yolculuk sonrasında sevmeye devam ediyorum. bütçemle orantılı olarak çok doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum. bu fiyata bu kadar özelliği bir arada bulunduran 1.4 ve 100bg civarı bir otomobil olabileceğini sanmıyorum. buna rağmen ilk gözağrım olan ve neredeyse birlikte büyüdüğüm, ülkemiz haritasının sol yarısında gitmedik yer bırakmadığım R11'imin pabucunu dama atamaz diye düşünüyorum.

herkese iyi forumlar diliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leki -- 11 Kasım 2007; 3:35:36 >

• up
  • Merhaba,

Clio için çok güzel bir konu olmuş. Bende kendi arabam hakkında fikirlerimi ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Aracım 2008 Model Clio III Dizel. 1.5 65HP. 11bin'de satın aldım şu anda 24750km.

Araç bir kere otomobil hissi vermiyor, bisiklet mi hususi araç mı bilmiyorum. İstanbul yollarını hepimiz biliriz hep bozuk. Aracım sıfır ama tıngırtı sesleri geliyor. Servis malesef halledilemez diyor. Gerçekten de doğru diyor. Çünkü yine 2008 Megan Hb kullanan arkadaşım sıfır aldığı zaman İstanbul trafiğinde bir şekilde bişiler oluyor tıngırtı geliyor. Servis halletmiş ama yine 1 haftaya kalmadı yine başladı. Yani kalitesiz malzemenin sonuçları demek oluyor.

Araç hız çabuk alıyor ve seri, yakıt olarak depo 58 litre ortalama şehir içinde 900-950km yaptırır. Şehir dışında rahat 1350-1400km çıkar. Ortalama 5 litre civarlarında.

Tavsiye eder miyim? Açıkcası arkadaşım ben sesden nefret ettim bu araç yüzünden, Reno Rolex olsa bi daha almam. Arkadaşımda Opel var tek ses yok, konfor olarak müthiş, malzeme kalitesi öyle yol tutuş tartışılmaz. Ben 31bin ytl araca biniyorum. kapı kolum plastik dikiz aynam plastik, dikiz aynalarımı manuel 1985 yıllarında kalma, bugün 2008 model arava biniyorum. Arka kapılar eski sistem. Ben böyle reno'ya ne diyim bilmiyorum. Ses sistemim kötü, açıkcası ben 30bin ytl araca biniyorum ama ortada kalite namına hiç bişi yok.

İyi tarafı ne? Herifler her tarafını plastik ucuz hafif yapmışlar, ki araç seri olsun az yaksın, sonuçta araca bir kişi daha bindiğinde yakıt artar. Çünkü aracın çekeceği yük artıyor. Bu yüzden ne kadar hafif ne kadar ucuz malzeme varsa reno'dadır. Bunun dışında bir çakıl taşını bile hissediyorum.

Yakıt tasarrufu iyi, servisi bol, çabukta satarsın. Ama dediğim gibi ben bir daha asla Reno almam.

• pekii 3 araba içinde hangisi tercih edilmelidir;

Clio 2001 RXT HB - 306 XR XR Platinium - 206 XT

Fiyat olarak bir birine çok yakın arabalar, kalite yönünden hangi araba sizce daha iyidir ? veya bir birlerine karşı çokta önemli farklılıklar yok mudur?
  • Benim son Fransız aracım oldu. Ben bundan sonra Opel Astra düşünüyorum ya da Focus.

Benim bir arkadaşımda yine 2008 model 206 vardı. Dikiz aynlar kapı kolunda ama arka koltuklar yine manuel. Ama her şekilde gözle görülür malzeme kalitesi 206'da vardı.
  • hortlatığım başlığı.iyi iyi biliriz vergi canavarıdır.pompacılarla kanka olursun.çok yakar iyi kaçar ama gaza basarken aklına benzin gelir çekersin ayağını.avuç içi kadar arabadır.neden bu arabaya 48 lt benzin deposu koyuldunu ilerleyen zamanlarda anlarsın.az yakıyor diyenleride anlamadığım bir arabadır.

bende de clio hb 2001 rxt 1.4 98 beygir var inanılmaz yakıyor.anlamadım gitti kime gösterdiysem herşey normal diyor filtre bujiler herşeyine bakıldı.ama gel gelelim yakmasına benzin bugun 3,25 ve 50 liralık benzin atıyorum sadece 160 km gidiyor.oda benim kullanmama 2500-3000 devir arası yokuşlarda boşa atarak soft kullanarak.anlamadım gitti sanki bmw 3000 motorluk arabasını kullanıyorum el kadar araba bu kadar yakarmı.yanı 1 km 320 kuruş yakıyor şehir içinde.sırf bu yüzden değiştirmeyi düşünüyorum arabayı.bilmiyorum belki değer normaldır.başka arkadaşlar varsa bu araban ne kadar yaktıklarını paylaşsınlan lütfen.araba katalızor yokmuş ondan çok yakar diyorlar ama yine çok bu miktar.anlamadım gitti böyle sorunu olan arkadaşlar burada paylaşsınlar sorunlarrı çözmeye çalışalım zaten benzin pahalı birde biz boşuna yakmayalım.yorumlarınız bekliyorum..

• hocam bende 1.6 rxt var 50liralık bezinle 300 klometre yakın giderim en son çorum samsun arasında 100 klometrede 5 litreyi gördüm çok cimriyimdir
    genelde 6 litredir ortalamam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hikmet_19 -- 31 Temmuz 2009; 10:33:36 >
  • valla süpersin arkadaşım bu araçın fabrika verilerini yapan pilotlar bile senin rakamını yakalamak bir yana yaklaşamamışlar.bu verilerden sonra cliodan iş teklifi gelirse hiç şaşırma;]bi yanlışlık olmasın dizel araçlar bile bu yakıtı yakalayamıyorlar...
  • iyidir , alınır
  • Güzel ama sokakların tozunu kaldıracağım diyorsan pek fazla bişey bekleme,1.4 motor için konuşuyorum 1.6 veya üstü sport olanları bilemem.
  • brodway dan başkası yalan. bende 1.6 rxt var tam bir hantal. yada clıo alcaksan kesinlikle tüplü alma
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.