Şimdi Ara

Coğrafyada Unutulan Bir Soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar forumda bu sorunun cevabını bulamadım.Aynı enlemlerde olmalarına rağmen kuzey yarım kürede çöller oluşurken güney yarımkürede niçin oluşmuyordu ? Şıklardan batı rüzgarları ve okyanus akıntılarını hatırlıyorum,sizin fikriniz nedir? Şimdiden teşekkürler.

• Up up up
  • Okyanus akintilari % 100
  • kara deniz sıcaklı farkı
  • quote:

Orijinalden alıntı: okannnnnn

kara deniz sıcaklı farkı
    Bu soruda da fikir birliğine varamadık.Bana da okyanus akıntıları gibi geliyor.
  • Sanirim bati ruzgarlarinin o bolgeye basinc farkindan dolayi yagis getirmesiydi.Illaki benim cevabim dogru demiyorum ama cografyama guveniyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BringMeToLifeX

Sanirim bati ruzgarlarinin o bolgeye basinc farkindan dolayi yagis getirmesiydi.Illaki benim cevabim dogru demiyorum ama cografyama guveniyorum.

Olabilir hocam ben de aynı cevabı verdim ama şimdi okyanus akıntıları daha mantıklı geliyor.Bir de şöyle düşünün Batı rüzgarları sadece güney yarımkürede oluşmuyor ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BilinmeyenArtist

Sanirim bati ruzgarlarinin o bolgeye basinc farkindan dolayi yagis getirmesiydi.Illaki benim cevabim dogru demiyorum ama cografyama guveniyorum.
    O soru öyle değildi ki Asya'nın güneyinde neden çöl olmadığını sormuyor muydu benim aklıma direk musonlar geldi ya yanlış mı okumuşum ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cogitoergosum

quote:

Orijinalden alıntı: BringMeToLifeX

Olabilir hocam ben de aynı cevabı verdim ama şimdi okyanus akıntıları daha mantıklı geliyor.Bir de şöyle düşünün Batı rüzgarları sadece güney yarımkürede oluşmuyor ki.

Rahat olun hocam ona bakarsak okyanus akintilari da belli basli yerlerde var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dmt123

O soru öyle değildi ki Asya'nın güneyinde neden çöl olmadığını sormuyor muydu benim aklıma direk musonlar geldi ya yanlış mı okumuşum ?

Dostum aynı şeyi söylüyoruz.Soru,Asya`nın güneyinde neden çöl olmadığı.Benim ed aklıma Musonlar geldi,Batı rüzgarları Musonlarla ilintili midir acaba ?
  • quote:

quote:

Dostum aynı şeyi söylüyoruz.Soru,Asya`nın güneyinde neden çöl olmadığı.Benim ed aklıma Musonlar geldi,Batı rüzgarları Musonlarla ilintili midir acaba ?

Öyleyse eğer bizim dediğimiz doğrudur, Asya'nın güneyiyle batı rüzgarlarının ya da okyanus akıntılarının ne alakası olur musonlar duruyorken?
  • quote:

quote:

Alıntıları Göster
    ben kara alanları denizel alanlardan fazladır yaptım sonuçta asyanın güneyi denizel ve nemli ve çöl yok

• quote:

quote:

quote:

Öyleyse eğer bizim dediğimiz doğrudur, Asya'nın güneyiyle batı rüzgarlarının ya da okyanus akıntılarının ne alakası olur musonlar duruyorken?

Ama Musonları kapsayan bir şık hatırlamıyorum hocam.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ama Musonları kapsayan bir şık hatırlamıyorum hocam.

Karaların ve denizlerin farklı ısınması işte muson rüzgarlarının sebebi budur yanlış mıyım? Seçeneklerde de vardı diye hatırlıyorum.

• okyanus akintilari yaptim
  • Musonların oluşmasında deniz kara geçişleri etkili, hint okyanusu ve karadan gelen farklı havaların çarpışması yüzünden oluşuyor diye biliyorum. Cevap içinde hint okyanusu geçen şık bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: STMUS

Musonların oluşmasında deniz kara geçişleri etkili, hint okyanusu ve karadan gelen farklı havaların çarpışması yüzünden oluşuyor diye biliyorum. Cevap içinde hint okyanusu geçen şık bence.
    https://cografyabilim.wordpress.com/tag/muson-ruzgarlari-nasil-olusur/

buraya göre cevap sıcaklık farkı olması gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bycaxa -- 25 Haziran 2014; 0:04:49 >
  • Kesinlikle kara ve denizin farklı ısınması dostlar. Çünkü çöl yok neden çünkü yağmur var onun da nedeni sicaklik ve basinc farki. Gayet acik ve net.
  • quote:

Orijinalden alıntı: candas19

Kesinlikle kara ve denizin farklı ısınması dostlar. Çünkü çöl yok neden çünkü yağmur var onun da nedeni sicaklik ve basinc farki. Gayet acik ve net.
    1. soruydu hatırladıgıma göre, çöller oluşurken asyada çöllerin oluşmamasının nedenini soruyordu, Şıklarda Asyada belli aylarda muson yağışlarının olması gibi bir mantıklı şık vardı. cevap oydu bildigim kadarıyla. çünkü asyada çölün oluşmamasının nedeni muson rüzgarlarıdır, oktanus akıntılarıyla alakası yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: STMUS

Musonların oluşmasında deniz kara geçişleri etkili, hint okyanusu ve karadan gelen farklı havaların çarpışması yüzünden oluşuyor diye biliyorum. Cevap içinde hint okyanusu geçen şık bence.

KESİNLİKLE CEVAP BU. MUSON İKLİM ÖZELLİĞİYLE İLGİLİ O OLAY
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.