Şimdi Ara

COOLER MASTER TPC 812 V2 SES SORUNU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.214
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar geçtiğimiz haziran sonunda imzamdaki sistemi topladım.İlk zamanlar kullanırken en basit işlemlerde bile işlemcinin %90 larda çalıştığını ve çok ses yaptığını fark ettim.Sonra pc yi müşteri hizmetlerine götürdüm.Uzun uğraşlar sonucunda müşteri hizmetlerine haklı olduğumu ispatladım.Çünkü bana bu sesin normal olduğunu söyleyip beni yollamak istediler.Neyse uzun uğraşlarım sonucunda haksız olduklarını fark ettiler.Çünkü pc yi topladığım vatan şubesinde işlemci montajını yaparken soğutucunun ucundaki jelatini çıkarmamışlar.Bu yüzden de aradaki iletişim sağlanamadığı için pc hemen ısınıyormuş ve soğutucu yüksek devirlere çıkarak bu ısıyı kontrol altına almaya çalışıyormuş ve doğal olarak ses yapıyormuş.Sonra işte o jelatini çıkarıp macunu yenilemişler.Tabi ben de mutlu mutlu evime döndüm.Pc yi çalıştırıp işlemciyi biraz zorladığımda fark ettim ki soğutucu normal devirlerde seyrediyor ANCAK o drrr diye çıkan rahatsız edici ses devam ediyordu.Ben de bu sesin üst fandan çıktığını varsayarak üst fanı devre dışı bıraktım.Ancak ses hala devam ediyordu.Şu anda öyle görünüyor ki o ses işlemci soğutucudan geliyor.Çünkü ekran kartının soğutucusundan gelemez diye düşünüyorum.İlk başlarda dayanabiliyordum o sese ancak şu an çok gıcığıma gidiyor.O yüzden kulaklık kullanarak pc de takılmak istedim.Ancak ilerde bu ses işlemci için bir sorun olur mu?Yani bu ses işlemci soğutucunun bozuk olabileceğinin göstergesi olabilir mi?Şu an gayet iyi çalışıyor ancak o gıcık ses hala devam ediyor.Ne yapmalıyım sizce?Yani sorunsuz bir pc toplayalım dedik burnumuzdan getirdiler.Vatan'a güvenim bayağı bir azaldı bu olaylardan sonra.Buyrun işlemci soğutucudan geldiğini tahmin ettiğin o sesin linkleri;

https://www.youtube.com/watch?v=nDU-Xj6lFa0&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=HnivRWAE7vU&feature=youtu.be

Kasanın içinin resmi;

İşlemci soğutucu ile ekran kartı arasındaki boşluk sizce iyi mi?Buyrun resim;

Bu şu an devre dışı olan üst fan ama aktif etmeyi düşünüyorum.Bir de şunu merak ediyorum: Bu fan içerdeki sıcak havayı dışarı atıyor mu?Yani doğru takılmış mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krnl -- 31 Ocak 2015; 18:34:41 >

• Aynı kasadan kullanıyorum.
    Birincisi alt taraftaki fanın yönü yanlış. Alttan gelen soğuk havayı kasanın içine üflemekle görevlidir. Ama sizin fan o şekilde durursa içerdeki havayı dışarı üfler.
    İkincisi: Kule tipi soğtucuların o şekilde takılmasını tasvip etmiyorum. Yere dik şekilde konumlandırılması gerekir.
    Çünkü: sizin yerleştirdiğiniz şekilde soğtucunun fanı o şekilde durursa ekran kartının oluşturduğu ısı çabucak işlemci soğutucunun fanına ulaşacak ve fan radyatöre sıcak hava üflemeye başlayacak. İşlemcin daha sıcak çalışacak.
    Üçüncüsü orta raf hdd bölmesini sök. Önden giren taze hava çabucak ekran kartına ulaşsın.
    O paylaştığın sese gelirsek : fanın göbeğinden gelen ses. İşlemci fanı muhtemelen. O fanı değiştirmen lazım. Emin olmak için bilgisayarın çalışırken tüm fanları kapat sırayla. Sesin hangisinden geldiğini bulabilirsin. Elinle de durdurabilirsin çalışan fanları birşey olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: berdush42

Aynı kasadan kullanıyorum.
    Birincisi alt taraftaki fanın yönü yanlış. Alttan gelen soğuk havayı kasanın içine üflemekle görevlidir. Ama sizin fan o şekilde durursa içerdeki havayı dışarı üfler.
    İkincisi: Kule tipi soğtucuların o şekilde takılmasını tasvip etmiyorum. Yere dik şekilde konumlandırılması gerekir.
    Çünkü: sizin yerleştirdiğiniz şekilde soğtucunun fanı o şekilde durursa ekran kartının oluşturduğu ısı çabucak işlemci soğutucunun fanına ulaşacak ve fan radyatöre sıcak hava üflemeye başlayacak. İşlemcin daha sıcak çalışacak.
    Üçüncüsü orta raf hdd bölmesini sök. Önden giren taze hava çabucak ekran kartına ulaşsın.
    O paylaştığın sese gelirsek : fanın göbeğinden gelen ses. İşlemci fanı muhtemelen. O fanı değiştirmen lazım. Emin olmak için bilgisayarın çalışırken tüm fanları kapat sırayla. Sesin hangisinden geldiğini bulabilirsin. Elinle de durdurabilirsin çalışan fanları birşey olmaz.

Cevaplarınız için çok teşekkürler.Çok açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş.
    Az önce denedim ve kesin olarak sesin işlemci fanından geldiğini anladım.O yüzden dediğiniz gibi yapıp işlemci fanını değiştireceğim ve işlemci soğutucu yere dik konumlandıracağım.Bu durumda işlemci fanının sağ yönlü mü olması daha iyidir sol yönlü mü?Bir de yere dik konumlandırırsam herhangi bir sorun olmaz değil mi?
    1_O zaman alt fanın yönünü değiştireceğim.Bu mantıkla bakarsak üst fan doğru takılmış oluyor değil mi?İçerdeki sıcak havayı dışarı atması gerektiği için ??
    2_Önerebileceğiniz sessiz ve sorunsuz işlemci fanı var mıdır?Ve tabiki iyi bir macun var mı bildiğiniz?
    3_HDD yi yerinden söktükten sonra alt tarafa SSD lerin üstüne mi takayım?

Bir de pc parçalarını takma sökme işlerinde daha çok yeniyim.Netten videolarını izleyerek yapsam herhangi bir problem olmaz değil mi?

Kusura bakmayın biraz fazla soru sordum.Ama bu işleri öğrenmem gerek.Cevaplarınızı bekliyorum.

Teşekkürler yeniden

• Üstündeki fan 2400 RPM de çalışıyor tam güçte. Yani sesli olması normal ama gerek biostan olsun gerek üçüncü parti yazılımlarla fan devrini sınırlayabilirsiniz. Jelatini çıkarmama olayı iyiymiş.

Soğutucuyu diğer türlü takma imkanınız varsa yönünü değiştirin. Aslında bahsettiğiniz sorun sleeve bearing fanlarda olan bir durum ve böyle baş aşağı kullanımlarda olur. Ondan soğutucu yönünü düzeltince bu sorun ortadan kalkacaktır. Zaten fanı söküp dışarıda çalıştırın ve çalıştırırken fanı sağa-sola baş aşağı filan yatırın ne demek istediğimi anlarsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

Üstündeki fan 2400 RPM de çalışıyor tam güçte. Yani sesli olması normal ama gerek biostan olsun gerek üçüncü parti yazılımlarla fan devrini sınırlayabilirsiniz. Jelatini çıkarmama olayı iyiymiş.

Soğutucuyu diğer türlü takma imkanınız varsa yönünü değiştirin. Aslında bahsettiğiniz sorun sleeve bearing fanlarda olan bir durum ve böyle baş aşağı kullanımlarda olur. Ondan soğutucu yönünü düzeltince bu sorun ortadan kalkacaktır. Zaten fanı söküp dışarıda çalıştırın ve çalıştırırken fanı sağa-sola baş aşağı filan yatırın ne demek istediğimi anlarsınız.

Sorma ne sinir ettiler beni yazın.

Şimdi dediğinizi yapacağım ancak elimde macun yok.Soğutucuyu çıkarmışken macunu da değiştirsem iyi olur diye düşündüm.Yüksek ihtimalle Zalman STG-1 alacağım.

Bir de ben nette biraz araştırma yaptım ve bu soğutucuyu yere dik takan hiç görmedim.Bunun özel bir nedeni olabilir mi acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krnl -- 2 Şubat 2015; 16:24:08 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.