Şimdi Ara

CPU nun aşırı kullanımı YARDIM !! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
780
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

8Gb ddr3 ram ile ben de aynı problemden mağdurum. Bu işin kesin bir çözümü var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Appa Turizm

Amd A-10 8700P 1.8Ghz

8Gb ddr3 ram ile ben de aynı problemden mağdurum. Bu işin kesin bir çözümü var mı?

Sizin tam olarak sorun ne hocam ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Karanlık Ülke

İşlemcinizin L2 belleği kaç bilmiyorum ama en az 1MB olmalı idare eder bir performans alabilmeniz için. Anakart destekliyorsa en yüksek Mhz (800 Mhz olabilir, bakılması gerek) 4 GB RAM takılması (destekliyor mu bakılması gerek) ve bir SSD! Eğer en ucuzu olacaksa Sandisk SSD Plus yeterli olacaktır. Toplama yaptıysanız hatanız, anakart özelliklerini araştırmadan maksimum build yapmamanızdır.

L1 256kb L2 512x2 = 1MB hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ulpro

Eğer onarılamayan kaynak dosyaları varsa format atmanız lazım

Bununla bir ilgisi olabilir mi hocam bu durumun ?

• Önbellek az o zaman başlata %temp% yaz sil içindeki herşeyi ama sanmam
  • Ulpro kullanıcısına yanıt

Çok saçma bir tavsiye, bu konuyla alaksız... Çok yorulmadınız inşallah...

• Karanlık Ülke kullanıcısına yanıt
    Senide görüyoruz yazılımsal bir konuya bile tüm donanımlarını değiştirtmeye çalışıyorsun adamlara
  • Sorunun çözümünü hızlı yoldan ulaşmak amacıyla elinde upgrade'den önce olan donanımlarla switch yapmasını istemem kadar doğal bir şey yok. Rahatsızlık sebebiyetinizi bir anlasam... Şahsen ben şu durumdan çok rahatsızım: CPU'nun aşırı kullanımı başlığına "temp'i sil" yazmakla "CPU kullanımın düşer, bilgisayarın hızlanır" kısmında bir bağlantı kuramadım. Arkadaş C'de az yer var dememiş. Öyleki zamanında minibook'ta temp'i temizlediğim zaman bilgisayar gerekli cache'lerin tekrar oluşması için bazı programlar, ilk açılışlarında işlemciyi yorduğundan daha da ağırlaşırdı! Böyle mantıksız yazı sahibinin hakkımdaki değerlendirmesini ciddiye alamayacağım. Daha çok fırın ekmek gerek!  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karanlık Ülke -- 6 Ocak 2021; 16:58:55 >
  • Tamam dostlar birbirimizi kırmaya gerek yok zaten durum ortada.Bileşenler benim tahminimin aksine internette dolaşıp video izleme birkaç sekme birden açma gibi işlemleri dahi yapamayacak eskilikte.Bu işlemcinin bu kadar kötü olacağını tahmin etmedigimden böyle bir sistem topladım.Çünkü 3 4 sene önce x2 250 li diğer sistemimle gayet güzel nette dolaşıp video falan izliyordum. Hatta cod san Andreas falan bile oynuyordum.x2 250 den çok ta kötü olamaz diye dusunmustum ama kotuymus gercekten. Şimdilik böyle takılıp ram işlemci ve ekran kartı upgrade yapacağım o şekilde hallolacaktir . Tüm yorum yapan forumdaşlara tesekkur ederim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar,

Bu işlemciler hala iş görür fakat güncel tarayıcılar daha fazla ram ister bu nedenle ram yetmedikçe swap atmaya çalışır. Bu şu demek siz bir siteye yada sekmeler açtığınızda ram olarak hdd niz kullanılır. Ram yükseltme şansı varsa ve sadece sitelerde gezmek için kullanılacaksa bu cihaz 4gb rahat etmek ve hdd yi hiç zorlamadan çalışmasını sağlamak için 8gb ram ihtiyacı var keza chrom ram canavarıdır. İşlemcinizi bu denli kullanmasının sebebi budur çünkü rama sığmayan kısmı sıkıştırıp yada sıkıştırmadan hdd ye yazmaya çalışıyor ve processler sıraya giriyor.

Aşmanın yolu 4gb ve üstüne çıkmak ram konusunda ide hdd den vazgeçip ucuzundan ssd ye geçmek bu cihazlar çok rahat webde dolaşabilir ve günlük işleri hala yapabilir.

Kolay Gelsin..

• XemreG X kullanıcısına yanıt

Hocam yorumunuz için teşekkür ederim. Tavsiye ettiğiniz gibi ilk etapta rami 4 yapacağım zaten aklımdaydı. SSD konusuna gelirsek te bahsettiğim anakartla düzgün çalışır mı ssd yani darboğaz tam hız alamama falan olur mu ? Bu ssdlerden hiç anlamıyorum o yüzden sorum biraz komik olmuş olabilir daha hangi bağlantı ile bağlandığını bile bilmiyorum.

• Selamlar,

Tabiki tam performans lamayacaksınız yani 500 / 500mb yazma gibi oranları fakat 200 - 250 de olsa ssd nin avantajı erişilebilirliktir. Küçük dosyaları ramaya uğraşmadan bulmasından kaynaklı bu nedenle hızı burdan gelir. Mekanik hdd küçük dosyaları bulmak için bu dosyayı arar ssd de yeri bellidir o nedenle sn ler içinde bulur yani fark yaratır ve geriye doğru uyumludur ssd ler o nedenle en ucuzundan almanızda fayda var. Çünkü amacımız yüksek yazma değil hızlı erişim için bu yükseltmeyi istiyoruz.

Kolay Gelsin..

• 15 senelik laptopta win 10 çalıştıran biri olarak SSD diyorum. Başka masraf etmeyin o makineye.

özelliklerim: 6100 go ekran kartı, 2 gb ram, 120 ssd, amd turion 1.6 ghz 64 bit işlemci. Makine arada "sisteminiz düşük ram ile çalışıyor" hatası filan veriyor, bazen ram yetersizliğinden siyah ekrana filan düşüyorum ama bu laptopta yaptıklarım şunlar:

• veri kurtarma üzerine en az 8-9 program kurulu
    • online dersler için teams ve zoom kurulu, teams yavaş olsa da dersler açılıyor.
    • bir kaç tane bölümle alakalı bilimsel program kurulu
    • bir tv kartını çalıştırmak için progtv ve aver tv kurulu
    • chrome, firefox, opera ve maxthon kurulu, en hızlı çalışan opera
    • cep telefonları için android kurulumları yapmak üzere bir sürü program
    • akıllı televizyonumu modlamak için 3 tane program
    • çeşitli işler için 20 kadar daha program kurulu. program kısayolları için masaüstüne klasör açtım  

Chrome ve opera çeşitli sitelerde 720p video oynatıyor, 1080p oynatamıyor kasıyor   Masaüzerinde bir dünya full HD filmlerin olduğu bir klasör var, VLC ile 1080p film oynatabiliyor bilgisayar.   Neredeyse 16. senesine girecek olan bir makine daha ne yapsın ama değil mi?

Dip not: Win 8.1 kuracağım ama üşeniyorum.

Dip not 2: Buna benzer bir laptop daha var, neredeyse özellikleri aynı. O da 15 senelik bir makine, içinde antix linux kurulu ve ailemin evinde internet bilgisayarı olarak hayatına devam ediyor. Günde 6 saat video oynatıyor. Onda ssd bile yok, bilmem kaç bad sectorlu bir hdd ile çalışıyor ve rami de 1.5 gb  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi robotica -- 9 Ocak 2021; 16:24:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: XemreG

Selamlar,

Tabiki tam performans lamayacaksınız yani 500 / 500mb yazma gibi oranları fakat 200 - 250 de olsa ssd nin avantajı erişilebilirliktir. Küçük dosyaları ramaya uğraşmadan bulmasından kaynaklı bu nedenle hızı burdan gelir. Mekanik hdd küçük dosyaları bulmak için bu dosyayı arar ssd de yeri bellidir o nedenle sn ler içinde bulur yani fark yaratır ve geriye doğru uyumludur ssd ler o nedenle en ucuzundan almanızda fayda var. Çünkü amacımız yüksek yazma değil hızlı erişim için bu yükseltmeyi istiyoruz.

Kolay Gelsin..

Peki robotica hocamızın dediği gibi sadece ssd yeterli olur mu hocam yoksa ram de gerekir mi ? ddr2 4gb ram bulmak pek kolay değil. Aliexpressten sipariş vermeyi düşünüyorum tek slot sadece amdler ile calisan bir ram var ancak o da vergisiydi falan yurtiçi ssd fiyatına denk gelecek.

• robotica R kullanıcısına yanıt

Hocam gerçekten müthişmiş bu ssd o zaman. Bende de bir laptop var lenovo n500 4gb rami harici ekran kartı olmasına rağmen acayip kasar vaziyette belki saydıklarınızı yapamaz yani o şekilde kullanıyoruz evde  

• Collecter kullanıcısına yanıt

Selamlar,

Ssd size şunu sağlayacak düşük ram de ramin yetmediği yerde swapa attığı dosyalara daha hızlı erişim. Fakat ben bunu tavsiye etmiyorum tabiki hızlanacak ama swap yetersiz kalan ram için üretilmiş bir teknoloji yani sürekli kullanmak ssd yazma ömrüne zarar verecektir yazma ömründen dolayı bir ssd kaybettiniz mi derseniz hayır kaybetmedim ama yinede 4gb + ssd yerinizde olsam en azından bunu yapardım.

Kolay Gelsin..

• quote:

Orijinalden alıntı: XemreG

Selamlar,

Ssd size şunu sağlayacak düşük ram de ramin yetmediği yerde swapa attığı dosyalara daha hızlı erişim. Fakat ben bunu tavsiye etmiyorum tabiki hızlanacak ama swap yetersiz kalan ram için üretilmiş bir teknoloji yani sürekli kullanmak ssd yazma ömrüne zarar verecektir yazma ömründen dolayı bir ssd kaybettiniz mi derseniz hayır kaybetmedim ama yinede 4gb + ssd yerinizde olsam en azından bunu yapardım.

Kolay Gelsin..

Hocam yukarıda bahsettiğim SSD'ye arada sentinel ile bakıyorum, kullanım ömrüne 1000 günden fazla ve 2 tb'dan fazla sağlıklı şekilde veri yazılabilir diyor. 85 gün kullanıldı diyor ssd için, performance 100, sağlık da 99.

Bilgisayar 1 senedir SSD ile kullanımda. Bir ara swap alanını 16 mb yaptım denemek için ama 2 gb ram Win10 için gerçekten yetersiz, uygulamalardan atmaya başlayınca 350 mb filan swap ayırdım şu an için sorun yok.

Şimdi dostumuz SSD alsa ben yeteceğini düşünüyorum 140 milyona 120 gb alır, ram de isterse ayriyeten 60-70 lira civarı 2 gb ramler. 2 de kendinde varmış, 4 gib ram yeterli gelir o makineye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi robotica -- 9 Ocak 2021; 20:51:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Collecter

Hocam gerçekten müthişmiş bu ssd o zaman. Bende de bir laptop var lenovo n500 4gb rami harici ekran kartı olmasına rağmen acayip kasar vaziyette belki saydıklarınızı yapamaz yani o şekilde kullanıyoruz evde  

Kesinlikle müthiş bir icat. Bir şans verin derim. Adata ya da kingston'un en ucuz 120 gb disklerinden biriyle başlayın  

• robotica R kullanıcısına yanıt

Hocam 2gb ekleyemiyorum çünkü bendeki 2gb 2x1 şeklinde ve anakartta sadece 2 slot var  

• Merhaba arkadaşlar
    HP Probook 6550b kullanıcısiyim Teams programı çok kasıyor bir PowerPoint sunum olunca kapanıyor hatta. Sistem şu

İşlemci Hızı : 2.40 GHz
    Bellek : 4 GB
    Ekran Boyutu : 15.6"
    Ekran Çözünürlüğü : 1366x768 px
    Ekran Kartı :. Intel HD Graphics
    İşlemci Türü : Intel Core i5 (Sanırım 1. seri)
    İşletim Sistemi : Win 7 Professional

SSD yok. Biliyorum eski dizüstü ve sistem artık kaldırmıyor ama basit bir Teams neden kaldırmıyor. Sunum zamanı geliyor ve acilen çözüm bulmam gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stereo Palma -- 10 Ocak 2021; 10:17:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.