Şimdi Ara

DDR ram hızı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ARkadaşlar yeni Board ve 2*512 Twinmos 3200 400 Mhz aldım. Ramlerin 400 Mhzde çalışması gerekiyor ama makine açılırken check yaparken 266ddr speed falan yazıyor. Bunun nedeni nedir? orda öyle yazsmasının bi önemi var mı? Bi de 2 adet mavi, 2 adet siyah ram slotu var. Ramleri nasıl takmam gerek?
    Son olarak, Ramlerin hızına bakmak için programlar var mı? o an çalıştıgı hızı görmek için falan? yardımcı olursanız çok sevinirim...

• bu arada CPU'm P4 2.0 Ghz ve HyperThreading yok
  • Anakartın özelliğinde 400MHZ desteği yoksa 400 görmez. Anakartın nedir söylersen dahada yardımcı olabiliriz.
  • cokomilk e katılıyorum anakartın destek veriyo mu?
  • aynı sorunu bende yaşıyorum. Anakartın kitapçığına bakman lazım kitapçık yoksa web sayfasından..
  • aida32 programıyla bakabilirsin ramlere..
  • anakartım asus p4c800
    yani destekliyor 400 mhzyi
  • açılışta biosa gir ordan 266mhz yi (ram için) 400 mhz yap.Anakartın da destekliyormuş zaten.
  • açılıştan denedim ama olmadı. Sorunun nerde oldugunu anlayamadım bi türlü.
    Acaba yanlış slotlara mı takıyorum ramleri. Sanırım bu da önemli bişey.
    Nasıl halledeceğim bu sorunu?
  • arkadaşım işlemcinin fsb si ne? 533 mü?
  • ya işlemcim ya 400 mhz ya da 533 mhz
    diyorum ya HyperThreading yok. Pek bilgim yok bu konuda da
    bundan olabilir mi?
  • muhtemelen 533 fsb işlemci kullanıyorsun
    şu topicte benim yazdığım son cevaba bak, aynı mantığı senin işlemcine kur.
    http://forum.donanimhaber.com/topic.asp?TOPIC_ID=71565

muhtemelen 533 fsb kullanıyosun yani 4*133, ve işlemcinde dual ddr modunda olduğu için 2*133=266 olarak çalışıyor.
    o anakarta 800 fsb lik bir p4 taktığında 4*200 fsb de çalışması nedeniyle ve seninde dual ddr kullanman nedeniyle 2*200=400 mhz ddr ram kullanabileceksin.
  • bi dakka
    ramlerin 800mhz hızında çalışması imkansız di mi? eger 800 de oluyorsa öyleyse benim 2 tane daha dual ddr ram almam mı gerekir???
    yoksa maksimumda mı çalışmış olucam hyperthreadingli bir cpu aldıgımda???
  • ramler 800 de çalışmayacak. 2*200 =400 de çalışcak. 4*200 =800 gibi bişi bekleme çünkü o zaman guad ddr ram teknolojisi gibi bişi icat edilmesi gerek :) şuanda sadece 2 kanaldan ortak faydalabiliyosun. diğer 2 kanala da ram taksan sadece ram miktarını artırmış olursun.

ama daha hızlı ram istiyorum dersen... 800 fsb li bir p4 işlemci alıp, fsb artırımına izin veren bir board ile -ki seninki verir- 200 fsb nin üzerini yavaş yavaş deneyeceksin, 201-202-203 vs. yukarı çıkacaksın, ramin haliyle yukarı çıkacak. ama bunun bir sınırı var tabii ki ve bu sınırı da deneyerek bulacaksın. ama çok fazla yükseltirsen stabilite sorunları yaşayacaksın. ayrıca işlemci de overclock yapılmış olacağından ısı problemleri ile karşılaşabilirsin. ayrıca, daha yukarılara çıkmak için voltaj artırımı falan da yapman gerekebilir. her halukarda konu burada overclock bölümüne girer, istersen forumun o bölümünü iyice bir incele..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.