Şimdi Ara

DİREKSİYON HİDROLİĞİ DEĞİŞMELİ Mİ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
3
Favori
103.664
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ekremce

benim aracın hidrolik seviyesi minimumda fakat motor çalışırken maksimuma çıkıyor.. bu normal mi yoksa yağ eklenmeli mi?

Bizim evdeki kombide öyle
    Hava girmiş olabilir sisteme.
  • Bende 1,4 getz var

Geçen hafta birden arabadan farklı bir vınlama sesi geldi.
    Tamirci komsu perş akşamı baktı, direksiyon yağ bitmiş bir yerde kaçak var dedi
    Yağ ekledik
    Sonra dikkat ettim radyatör önündeki borudan yağ geliyor, özellikle direksiyonu fazla kırdığımda..
    Bendeki getz dönüş borusu eski sahibinde tamir görmüş galiba
    damladığı yeri kontrol ettik, Kacuuk hortumla yama yapmıslar
    Yarın hortum getirip ctesi günü takacağız.

DİREKSİYON HİDROLİĞİ DEĞİŞMELİ Mİ?
  • Bunu bende merak ediyorum elimde 10 yaşında bir araba var , hidrolik yağları hiç değişmemiş acaba değiştirmeliyim ?
  • Değiştirin.

Hidrolik 300psi basınca ve ~160°C sıcaklığa, kısa süreli daha da yüksek sıcaklıklara maruz kalıyor. Film dayanımı gerekleri yüksek değildir ancak contalar, fitiller zamanla vernikleşmiş, asidik hale gelmiş yağ ile bozulur ve kaçırmaya başlarlar. Metal silindirlerde kavitasyon pası oluşmaya başlar. Sıvı da köpürme yapmaya başlar, pompa karteri veya haznesinde geçirdi zaman içinde havayı yeterince hızlı dışarı atamazlar. Bu hava kabarcıkları sıvıların aksine esnediği için güç aktarımına mnani olur, bu sebeple sertleşir. Devam edilirse pompa da bozulur.

Zaten kokusundan anlaşılır. Eski yağ vernik gibi kokmaya başlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: anadolu86

Bunu bende merak ediyorum elimde 10 yaşında bir araba var , hidrolik yağları hiç değişmemiş acaba değiştirmeliyim ?

değiştirin hocam. bizim 11 yıllık l300 ün fren hidroliğini ve direksiyon hidroliğini değiştirdim. araba bi 11 sene daha gider heralde.
  • Meticulous kullanıcısına yanıt
    Herhangi bir farklılık oluşuyor mu , mesela direksiyonun sertliği yada viraj sonra toparlaması gibi farklar... ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: anadolu86

Herhangi bir farklılık oluşuyor mu , mesela direksiyonun sertliği yada viraj sonra toparlaması gibi farklar... ?

az bi şey oluyor.
  • schlesserangel S kullanıcısına yanıt
    Yağ özelliğini kaybetmiş olabilir rengine yoğunluğuna bakın içinize sinmezse değiştirin. Sorun çözülmezse kesinlikle direksiyon pompası ömrünü tamamlıyor, sorunu başka yerde aramayın. Bu şekilde kullanmaya razı olursanız bir kac sene daha iş görür zaten son zamanlarda direksiyonu yavaş çevirdiğinizde bile ön taraftan uğultu sesi duyacaksınız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • aya kullanıcısına yanıt
    Aracım 1997 nissan primera. Araca dururken aşırı gaz verince veya gaz telini çekince direksiyonum sertleşiyor. Aracı durdurup 1 2 saat sonra çalıştırınca dureksiyon yumusayıp normale dönüyor. Sorun nerede olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hidrolik sıvı yağ gibi değildir.Bir yerinden kaçak vermediği sürece kurcalanmaz değişmesi gerekseydi.Ağır bakımda ustalar değişirdi.Fren hidroliğide aynı.He şanzıman yağı dersen bak o değişir.Yağ kelimesi geçiyorsa belli bir ömrü vardır.Şanzıman yağı da o kadar sık yenilenen birşey değil

• quote:

Orijinalden alıntı: murat onder

Aracım 1997 nissan primera. Araca dururken aşırı gaz verince veya gaz telini çekince direksiyonum sertleşiyor. Aracı durdurup 1 2 saat sonra çalıştırınca dureksiyon yumusayıp normale dönüyor. Sorun nerede olabilir

sistem içinde katılaşmış parçalar varsa, onlar sistem kanallarında bir yerde takılıp yağın dönüşünü kısıtlıyor olabilir (damar tıkanıklığı sonucu kan akışının zayıflayıp kalp sorununa neden olması gibi)... sistemi komple boşalttırıp temizletip, tıkanıklık kontrolünü vs. yapıp sonra tekrar doldurunca düzelebilir bi ihtimal...
  • aya kullanıcısına yanıt
    Konu 11 yıllık ama cevap vermek zorunda hiisettim kendimi. Sıcak soğuk hava ile teması gibi etkenler olduğu için onun da bi ömrü vardır. Ve şunu da sorma isterim. Basınç yok demişsiniz basınç olmadan nasıl çalışacak o sistem? Basınç için yokmu o direksiyon pompası?

• Arkadaşlar selam. Sizler için direksiyon hidroliği değişim videosu hazırladım. Umarım beğenirsiniz.

Meraklı Türkyoutube
    Audi A4 - hidrolik direksiyon yağı değişimi - Detaylı anlatım
    https://youtu.be/DS0MZwQiWyE

• TURKA83 kullanıcısına yanıt
    Ellerine sağlık arkadaşım

• dreksiyon hidroligi degişmez diyen arkadaş dreksiyon hidroligide degişir 2 veya 3 yılda bir degiştirmek gerekir onunda belli bir ömrü var

• 8 yıl önce hazneden çekip ekliyorum yenisini, bilmiyorum yenileniyor mu demiştim.

Yaptığım gözlemlerde pompadan hazneye doğru bir akış olduğunu farkettim zira motor çalışırken hidrolik sıvısı artıyor ve hortum bağlantı noktasında içeride akış olduğu görünüyor. Yani sıvı bir şekilde devridaim ediyor. Fren hidroliği gibi statik değil. Dolayısıyla hazneyi boşaltıp ekleme yaptığınızda o sıvı kısmi olarak değişecek.

• Eski bir konu..Forumun eski üstadları da yorumlamışlar.
    Merak ettiğim konu; değişimden sonra gerçekten direksiyonda bir yumuşama, iyileşme oluyor mu? Elektrikli veya eski tip hidrolik direksiyon için tecrübelerinizi yazar mısınız? Bu sıvı gerçekten değişmeli mi?

• C.McRae kullanıcısına yanıt
    maksimum 5-6 senede değişmesi gerekiyor ,bu süre içşnde eksilmişse tamamlanabilir.

yumuşama olabilir de olmayabilirde ,
    ancak direksiyonu çevirince rotory ses yapıyprsa bunu keser ,hidrolik motor sağlam kalır kaliteli rotary motorlar 20 ile 30 sene yağ değişimi ile gidebilir .Sonrasında veya zamanında bakımı yapışmamışsa ,eksiltme ile sızıntı yapar ses yapar araç hurdaya çıkana kadar idare edebilir .

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • vezir kullanıcısına yanıt

Vezir hocam cevabınız için teşekkür ederim. Aracımın (2000 model b5 passat) direksiyon hidroliği kabı üzerinde "Use Only Mineral Hydraulic Fluid G002000" ibaresi var. Yalnız epeyce araştırdım. Bu yağ artık mineral olarak üretilmiyor. Vw' nin de bu konuda değişime gittiğini öğrendim. G002000 standardını karşılayan yalnızca sentetik yağlar mevcut.

https://partsfinder.bilsteingroup.com/tr/article/febi/06161?make=Volkswagen

Bu durumda, sentetik yağ ile değişim yapmak sizce risk taşır mı?

• /error.aspx?aspxerrorpath=/Volkswagen-yedek-parca/15146/Tum-Modeller/Direksiyon-Yagihttps:/www.turkyilmazoto.com/Volkswagen-yedek-parca/15146/Tum-Modeller/Direksiyon-Yagi

Bu üründe ni sentetik acaba ,teknik bültenini göremedim.

Araç kataloğunda hangi şartname yazıyor bakım sayfasının fotoğrafını ekleyebilir misiniz.
    DOT kaç 3 mü 4 mü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 7 Aralık 2022; 20:43:34 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.