Şimdi Ara

Dizüstü açıldıktan 5-10dk sonra donup kitleniyor..(Güvenli Modda sorun yok)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
265
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar kestirmeden anlatmaya çalışıcam.
    2009 üretimi bir dizüstüne sahibim. 5-6 yıl sorunsuz kullandım 2015 yılından beri kullanmıyorum dolapta duruyordu. Geçen gün ihtiyaç sebebiyle çıkardım, henüz açmadan arka kapağını açıp ramleri ve soğutucu-fanı söküp temizledim macun yenileyip kapadım. Açtığımdan 5dk sonra kitlendi mouse hareket etmiyordu, klavye çalışmıyordu ama fan aktif ekranda kararma vs olmadan öylece kalıyordu. Yazılımsal diyerek ürün kurtarma cd'si ile Windows 7 kurdum. Formatı atarken 1-2 kere mavi ekran geldi ama 2-3 denemede kurmayı başardım. Format sonrası yine aynı sorun devam etti açılır açılmaz 2-3 bazen 5 dk sonra kitlenip kalıyor. 1gb ve 2gb olmak üzere 2 ram var. Her birini söküp tüm kombinasyonlarla takıp denedim çözüm olmadı. Hdd çıkarıp Ssd ile kullanacağım için yeni ssd ile formatı attım o da işe yaramadı. Memtest ile ramleri kontrol ettim 3 kere taradı hata bulmadı.(bazı forumlarda 8-10 saat devam ettirmelisiniz) gibi yazılar okudum bilemiyorum belki devam ettirseydim hata bulabilirdi.
    Güvenli moda gelince düz güvenli mod ve ağ destekli güvenli modda kitlenmiyor saatlerce nette takılabiliyorum. Sorum şu güvenli modda bilgisayarın hangi özellikleri veya donanımları çalışmıyor buradan sorunun neyden kaynaklandığını bulabiliriz diye düşünüyorum. 2 tane ram sipariş ettim onların gelmesini bekliyorum belki onlardandır diye. Bu tarz sorunları paylaşanlara önerilen ilk çözümün ram arızası ve değişikliği olduğunu okudum.
    Fikrinizi ve çözüm önerilerinizi merak ediyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

• 08arnavut08 0 kullanıcısına yanıt
    Böyle mi tam olarak sorun ? Eğer öyle ise çözüm video içinde var

video
  • Sorun ekran kartınız ya da ramle ilgili.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akrepxxx1988

Böyle mi tam olarak sorun ? Eğer öyle ise çözüm video içinde var

video
    linki açamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheArchaeologist

Sorun ekran kartınız ya da ramle ilgili.
    Güvenli modda saatlerce açık kalabiliyor donmuyor. Güvenli modda ramler ve ya ekran kartı kullanılıyor mu ?
  • Benzer bir durum masaüstü pcde zamanında başıma gelmişti yeni bir ram aldığımda belli bir süre sonra pc kendini kilitliyordu hiçbir şey yaptırmıyordu.Ramlerini kontrol etmende fayda var tam oturttuğundan toz vb seylerin yuvaya girmediğinden temassızlık olmadığından emin olunuz.Silgi ile silme işlemi de yapabilirsiniz.Ramlerinizde sorun mevcut olabilir.Bunun yanında driverlarda eski yada çakışan bir durum varsa yada yanlışlıkla farklı bir driver kurmus olabilirsiniz insanlık hali buda bu şekilde kitlenmelere sebep olmakta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ByMustafa59

Benzer bir durum masaüstü pcde zamanında başıma gelmişti yeni bir ram aldığımda belli bir süre sonra pc kendini kilitliyordu hiçbir şey yaptırmıyordu.Ramlerini kontrol etmende fayda var tam oturttuğundan toz vb seylerin yuvaya girmediğinden temassızlık olmadığından emin olunuz.Silgi ile silme işlemi de yapabilirsiniz.Ramlerinizde sorun mevcut olabilir.Bunun yanında driverlarda eski yada çakışan bir durum varsa yada yanlışlıkla farklı bir driver kurmus olabilirsiniz insanlık hali buda bu şekilde kitlenmelere sebep olmakta.
    Cevabınız için teşekkür ederim. Silgi ile dikkatlice sildim, ram yuvalarını da kontrol ettim temiz görünüyor. 2 adet ram sipariş ettim onların gelmesini bekliyorum. Yazılımsal sorun olabilir mi sizce format sonrası windows update çalışmaya başladığı gibi donup kalıyor. Sürücüleri kurmama bile fırsat tanımıyor. Sanki yazılımsal değil gibi sonuçta ilk çalıştırdığımda 5 yıl önce sağlam bıraktığım haliyle açıldı. Keşke diyorum tozlarını temizlemek için parçaları söküp takmadan çalıştırsaydım o zaman da bu sorunla karşılaşırmıydım acaba..

• quote:

Orijinalden alıntı: 08arnavut08

Cevabınız için teşekkür ederim. Silgi ile dikkatlice sildim, ram yuvalarını da kontrol ettim temiz görünüyor. 2 adet ram sipariş ettim onların gelmesini bekliyorum. Yazılımsal sorun olabilir mi sizce format sonrası windows update çalışmaya başladığı gibi donup kalıyor. Sürücüleri kurmama bile fırsat tanımıyor. Sanki yazılımsal değil gibi sonuçta ilk çalıştırdığımda 5 yıl önce sağlam bıraktığım haliyle açıldı. Keşke diyorum tozlarını temizlemek için parçaları söküp takmadan çalıştırsaydım o zaman da bu sorunla karşılaşırmıydım acaba..

Alıntıları Göster
    Yazılımsal olduğunu sanmıyorum ama emin olmak isterseniz sıfırdan format atmayı deneyebilirsiniz eski bir pc ise win7 kurmanız daha doğru olur

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.