Şimdi Ara

DizÜstÜlerde fabrika ayarları için

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
7.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Artık yeni satılan makinelerde yok driver cd siydi yok işletim sistemi cd siydi verilmiyor.

Hoş ben genelde makine imagını acronis programıyla hallediyorum ama merak ettiğim husus şu,

anladığım kadarıyla harddiskte yeni bir bölüm oluşturuluyor ve işletim sisteminin, bazı programların saf hali ve driverlar yüklenip bu bölüme yerleştiriliyor. Sonrasında da biosta yine anladığım kadarıyla mbr de tanıtılıyo ve bunlara bi klavye kısayol tuşu atanıyor. Kimi pc lerde Shift + f5 kimilerinde ctrl+ f5 kiminde shift + 11 vs tuş bileşenleri kullanılıyor.

Böylece ilerde kişi makineyi fabrika ayarlarına getirmek için makinenin açılışında kendisine söylenen bu tuş kombinasyonunu kullanıp fabrika ayarlarına aynen geri dönebiliyor.

Yukarda da dediğim üzere acronis benim için kaçınılmaz nimet. bununla da halledebiliyorum. Ancak yaklaşık iki aydır nette geziyorum yukarda bahsettiğim fabrika ayarlarının nasıl yapılacağını, biostan nasıl bir tanımlama yapılacağını anlatan türkçe bir siteye rastlamadım.

İngilizce bazı siteler buldum ancak; 1, ingilizcemin çok iyi olmaması, 2 çok fazla detaya girilmemiş olması yine sorunu çözmeme yardımcı olmadı.

ben Dell 1720 modelini kullanıyorum ve makineyi ilk aldığımda harddiskim ikiye bölünmüş gözüküyordu ama üçüncü bir bölümde mevcut idi, recovery ismiyle bu bölüme bir klasör atılmış ve içerisinde factory.wim dosyası mevcut du. wim dosyalarının nasıl açılabileceğine dair de bir ayrıntı maalesef bulamadım. Bu dosyanın yanısıra program files, windows, users, sources, tools ve program data klasörleri de mevcuttu.

Ancak makinede bi hata yapıp fdisk yapmış bulundum ve sonrasında da elle ben kendim harddiski ikiye böldüğüm için de tüm fabrika ayarları gitmiş oldu.

velhasıl kelam, yukarda bahsettiğim bu işlemin nasıl yapıldığını bilen var ise ve ayrıntılı bir biçimde açıklarsa eminim birçok arkadaşımızında işine yarayacaktır.

• Hocam çok ayrıntılı anlatmışsın bu güzel...

benim toshiba satellite'i aldığımda bi dvd-rom verdiler.Anlattığn gibi dosyalar falan yüklüydü. Ama bilgisayarda da gizlenmiş bir şekilde sürücünün ayrı bir kısmında oluşturulmuş bir bölüm vardı ancak format atarken görünen bir kısım.Bu kısım açılışta dvd-rom'u tanıyıp dvd deki programları çalıştırıyor ve tekrar kurulmuş gibi oluyor.

Senin iş profesyonel bir iş.Onu yapmayı ancak program geliştiriclerden falan bulabilirsin.Ancak bizim gibi kullanıcılar için Ghost ve benzer programlar var.

Hatta dell inspiron 6400 serisini Vatan Comp.'tan aldığımızda onlarda Windowsu kurduktan sonra Ghost'un o zamanki sürümünü yüklemiş.

Yani anlayacağın senin işini anladığım kadarıyla Ghost ve benzer programlar çözebilir.Ancak bununla yetinmem dersen de dediğim gibi bir yerden profesyonel yardım alman lazım.

Hadi Kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alial1980 -- 18 Haziran 2008; 0:53:06 >

• tşk sağolasın.

Yalnız ghost yerine bence acronisi dene derim. Hem daha hızlı yapıyor işlemi hemde daha güvenli.

acronisle yukarda da bahsettiğim üzere yapıyorum işlemi, C sürücüsü yaklaşık 120 gb dolu, ve acronisle image aldığımda 8 ila 10 gb arasında yer kaplıyor. Bu yetiyo benim için. Hatta birde boot cd si oluşturuyorum acroniste makine hiç açılmasa bile bu boot cd siyle açıp kuruyorum.

dediğim üzere sadece bu fabrika kurucuları bu işlemi nasıl yapıyor, inceledim baktım ne acronis nede ghost,

ayrıyeten bu fabrika ayarlarında harddiskte üçüncü bir bölüm oluşturulması, buranın gizlenmesi, biostan bu ayarların tanıtılması gayet ilgimi çekti.

elbet birileri biliyordur herhalde.

Ve eminimki bir çok arkadaşın da işine yarayacaktır.

Bakalım hayırlısı.
  • Hocam bu konu hayli ilgi çekici bir konu...

Dediğin format özel bir format çünkü windows+office+messenger falan filan ve diğerlerinin hepsinin kurulum komutlarının tamamını içeriyor.

Windows'un sp3 sürümünü belki bilirsin onun içinde gerekli programlarla beraber windows kuruluyor.

Bir diğer örnek linux türevi işletim sistemleri. Onlarda da gerekli ne varsa beraber yükleme yapıyor.

Bunu da dediğm gibi özel formatlı dosyalar aracılığıyla yapıyorlar.

Ha şöyle bir soru: Bunları açabilecek program var mıdır?
    El-Cevap: Vardır.

Ama ancak basic,visual basic, c++ gibi yazılım geliştirme araçları bu tür dosyaları açabilir.

Yazılım konusunda biraz uzmanlaşabilirsen bu olay pek de zor değil gibi görünüyor. Tabii dışarıdan bakış açısıyla böyle diyorum.İşin içine girince iş değişir

Öğrenebilirsen buraya da yaz biz de faydalanalım.

7/24 çalışıyorum da fazla vakit harcayamıyorum.Ancak gece uyku vaktinde falan işte...

Hadi Kolay gelsin...

• quote:

Orjinalden alıntı: erdines

Asus f3f kullanıyorum dediğiniz gibi bir sürü cdler vermiyorlar artık yalnız benim batarya yazılımından olduğunu zannettiğim problemim var ve biosa bir türlü giremiyorum.Hiçbir problem çıkartmayan batarya aniden bitmeye başladı yaklaşık 7 dakikada 100% den 1% e düşüyor.Kontrol ettim batarya başka makinede normal.Fakat p4gear yazılımında bir şeyler silinmiş tekrar yükledim bir türlü düzelmedi.Teknik servisi aradım recovery yazpılamayacağını ancak formatla tekrar yüklemenin meseleyi halledeceğini söylediler.Ben ise biostan ayarlarla oynayarak halledebileceğimi sanıyorum.Mesele biosa bir türlü giremedim.Bilen var mı del tuşu olmuyor.

Bios Ekranında Hangi Tusla Girilecegi Yazıyor Cabuk Geciyor Ama Dikkatli bakarsan Görebilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tazmannia -- 18 Haziran 2008; 11:45:32 >

• F2 tuşu oluyor genellikle bios girişleri

açılış esnasında öyle dene. Bir makinde hatırlamıyorum şu an markasını Shift + F11 falan yapmışlardı bios girişini

Bu arada bir kaç gündür yukarda bahsettiğim olay için nette araştırma yapıyorum.

Doğru dürüst bir kaynak bulamadım Sinir oldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emr_78 -- 20 Haziran 2008; 14:29:01 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.