Şimdi Ara

Düşük Gecikme mi Yüksek MHZ mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.371
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Amd sistemime oc için ram almayı planlıyorum fakat baslıktan da anlasılacagı gibi latency konusunda kararsız kaldım. Cas 2-2-2-5 de calısan ve bu degerde max 220-230 mhz verebilen pc3200 bir ramimi yoksa cas 3-3-4-8 degerlerinide calısabılen bir pc3500 yada pc3700 rammi oc için tercih etmeliyim?

Sistemim: Abit nf7-s v 2.0, dlt3c xp 1.8, 120 gb seagate sata hdd, 400w zalman ps ve kendı yaptıgım su sogutma.

Bu arada Ocz'nin ram Booster'ı satılmaya baslandımı? Sıtesınde urunun tanıtımı yapılmıs ama satılmaya baslanıp baslanmadıgı hakkında bır bılgı verılmemıs.(Ya da ben goremedım) Bir arkadasım aracılıgı ıle getırtmeyı dusunuyorum da Kanada'dan yardımcı olabılırsenız sevınırım...

• 2-2-2-5 de çalışan ram bulman biraz zor artık ama bulursan hemen al neyse soruna gelirse zaten amd kullandığın için yapabileceğin fsb biryere kdr bu yüzden düşük latencyli ram kullan
  • zamanlama performansta fsb den daha etkilidir
    ben 220 mhz de 5-2-2-2 yi 235-240 fsb de 7-4-4-2.5 a tercih ederim
  • Timing tercih ederim.
  • ikiside önemli. ancak benim için yüksek mhz önemli remler 500mhz de adeta uçuyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 865pe

ikiside önemli. ancak benim için yüksek mhz önemli remler 500mhz de adeta uçuyor.

Slmss
    Corsair'ler 250 mhz de hangı zamanlamaları kullanıolar? 3-3-4-8 mi? İntel için yüksek mhz goreceli olarak düşük timing den onemlı olabılır, ama amd nın efektif olarak bana verebilecegi max. perf. almak istiyorum,bu nedenle hangısı daha uygundur diye arastırıorum

• Önceki 1700 ile 225 FSB yapabiliyordum. Ve 215 FSB'ye göre gözle görülür bir fark oluşturuyordu. Zamanlamalarda önemli şüphesiz. Seçim yapmak zor.
  • 400 ü 433 ile karşılaştırırsan tabii ki amd için 433 tercih edilecetir. çünkü 230-240fsb yapılabilir değerler. ancak 500mhz lik bir raminde gereği yok. 250fsb nin üzeri zaten çok nadir.
    şu durumda sıfır alacaksan zaten yeni 400 ler pek iyi değiller. yani 5-2-2-2 yi bırak cl2 bile çalışmıyorlar 200fsb için. sende madem oc için alacaksın twister 466 tarzı ramler işini daha iyi görecektir. hiç olmazsa 230 fsb de cl2 çalışabiliyor.
  • amd kullanıcısı olarak düşük cas tercih ederim.ama intel i bilemem..
  • quote:

Orjinalden alıntı: antiloop870

quote:

Orjinalden alıntı: 865pe

ikiside önemli. ancak benim için yüksek mhz önemli remler 500mhz de adeta uçuyor.

Slmss
    Corsair'ler 250 mhz de hangı zamanlamaları kullanıolar? 3-3-4-8 mi? İntel için yüksek mhz goreceli olarak düşük timing den onemlı olabılır, ama amd nın efektif olarak bana verebilecegi max. perf. almak istiyorum,bu nedenle hangısı daha uygundur diye arastırıorum

evet dostum corsair lerde pc 3500 den sonraki tüm modellerde 3-4-4-8 kullanıyor. ben 800fsb lik cpu da 235 fsb ye kadar 2,5-3-3-6 olarak sorunsuz çalışıyor. ancak bu noktadan sonra cas 2,5 den 3 e çıkmak zorundayım evet dediğin gibi bu mhz olayı cpu nun sağladığı band genişliğine göre farklılık gösteriyor. ama benim fikrim ddr 466-500-550 gibi remlerde geneli cas 2,5 ve cas 3 olarak çalışacağı için yüksek mhz bence daha önemli. yani 235fsb cas 2,5 e göre ben 260fsb cas 3 ü tercih ederim. saygılar.

• 220 mhz' te 2-2-2-5 yapan ram bulabilirsen ki oldukça zor; bence düşük gecikme zamanı seçeneğini değerlendir.
  • siz x-2-2-2 yi bikere baştan unutun.. ve hala nforce 2 de x = 11 olduğunda en iyi performansını vermesine rağmen insanların bunu 5 yada 3 e düşürmeye çalışmasının sebebini hala anlamış değilim...
  • Slmss
    Su sogutma sıstemımı revıze edıyorum ve mod için de asagıda lınkını verdıgım kaynaktan yararlanacagım. Vtt, vdimm ve vdd modlarını lınktekı en son resımdekı gıbı sisteme uygulayacagım. Cpu, gpu ve nb yi su ıle sogutacagım. Elimde ramler olmadıgı ıcın bişi soyleyemem ama cas 2-2-2-5 de 235-240 mhz rahat yapabılırım gıbıme gelıyor....Ram olarak da corsair in xl serisini dusunuyorum, yurt dısından getirtebilirsem ne mutlu bana, getirtemezsem de burdan hyperx alacagım 433 mhz...

http://s6.invisionfree.com/underclock/index.php?showtopic=100

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antiloop870 -- 12/7/2004 1:59:34 >
  • enderc nforce da 11 in daha etkili olduğunu bende duymuştum ancak bu eğer gecikme zamanıysa 11 neden 3'den daha performanslı teknik bilgin varsa öğrenmek isterim.
  • söyle özetleyebiliriz durumu...

bildiğin gibi ramlerde birden çok zamanlama var ve bu zamanlamalar birbirleriyle alakalı.. nforce2 de tras ı 11 yaptığınızda ramdeki diğer zamanlamalarla beraber en uyumlu zamanlamayı elde etmiş oluyorsunuz yani olay anakartla ramin arasındaki verim ve uyumu maximuma çıkartmak.. Belli bölümlerden oluşan bir sistemin sadece bir bölümünün hızlı çalışmasıyla elde edilecek artışı düşün birde birbiriyle uyum içinde çalışan parçalardan oluşan bir sistemin verimi.. hrhalde en basit örnek budur..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.