Şimdi Ara

egzostan çıkan siyah duman ne anlama gelir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
3
Favori
241.729
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: O.B.K

quote:

Orjinalden alıntı: joz

egzostan çıkan siyah dumun,otomobilde ciddi bir sorun olduğunu gösteririmi?enjektörle ilişkisi varmısıd?
    motorun ömrünün bittiği nasıl anlaşılır?teşekkürler

Siyah duman zengin karışımı gösterir. Yani yakıtın düzgün yakılamadığını gösterir.

Araç dizelse farklı, benzinliyse farklı anlamlara gelir.

Motor ömrünü anlamak için genelde motordaki aşınmayı baz alırlar. Bu da motorun ne kadar yağ yaktığıyla anlaşılır. Yağ yakan motor, yağ çubuğu çekildiği zaman, yanan yağın dumanını verir.

Tabi bu genel bir tekniktir. Ama en güzel test dyno ile olur. Motor gücünü daha net görebilirisiniz.

Kendi aracınızla ilgili siyah duman atma sorununuz varsa aracınızın ayrıntılarını ve ne gibi durumlarda siyah duman attığını yazarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

Kolay gelsin...
    Arkadaşlar selam.Benim 2000 model Volvo S40'ım var. 2000 turbodur. LPG takılıdır. Aracı alalı 2 ay kadar oldu. Alırken de yağ eksilttiğini biliyordum. Zaten Volvo araçlarının 1000 km de 250 mili litre yağ eksilttiğini biliyordum.Yalnız benim ayda 1 litre kadar yağ eksiltiyor ve arkadan bazen siyah duman atıyor.Gazda yaptığından dolayı gaz ayarından olduğu söylendi ve zengin karışımdan yaptığı söylendi. Araç yağ mı yakıyor. Gerçi yağ yakan araçların mavi duman attığı da söyleniyor. Ne derecede doğrudur acele yardım istiyorum. Ustam turbadan olabilir dedi acaba doğru mudur boşa masraf etmek istemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: emrah1811

Arkadaşlar selam.Benim 2000 model Volvo S40'ım var. 2000 turbodur. LPG takılıdır. Aracı alalı 2 ay kadar oldu. Alırken de yağ eksilttiğini biliyordum. Zaten Volvo araçlarının 1000 km de 250 mili litre yağ eksilttiğini biliyordum.Yalnız benim ayda 1 litre kadar yağ eksiltiyor ve arkadan bazen siyah duman atıyor.Gazda yaptığından dolayı gaz ayarından olduğu söylendi ve zengin karışımdan yaptığı söylendi. Araç yağ mı yakıyor. Gerçi yağ yakan araçların mavi duman attığı da söyleniyor. Ne derecede doğrudur acele yardım istiyorum. Ustam turbadan olabilir dedi acaba doğru mudur boşa masraf etmek istemiyorum.

Alıntıları Göster
    siyah dumanı sadece zorlandığı durumlarda atıyor.Bunu yazmayı unutmuşum.Şimdiden ilginiz için teşekkürler.

• quote:

siyah dumanı sadece zorlandığı durumlarda atıyor.Bunu yazmayı unutmuşum.Şimdiden ilginiz için teşekkürler.

Alıntıları Göster
    kardeş arabanın gaz ayarlarını iyice birkezdaha kontrol ettır.zengın karışım yapabılır aracın dedıgın gıbı.Arac ham atıyor demektır gazı.Siyah dumanı her araba genelde zorlanınca atar korkmana gerek yok ama gınede sen bı muayne ettır
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÖmEr70

kardeş arabanın gaz ayarlarını iyice birkezdaha kontrol ettır.zengın karışım yapabılır aracın dedıgın gıbı.Arac ham atıyor demektır gazı.Siyah dumanı her araba genelde zorlanınca atar korkmana gerek yok ama gınede sen bı muayne ettır

Alıntıları Göster
    Hocam ilginiz için teşekkürler. Bu yağ eksiltmesi durumu hakkında da bilgi verebilir misiniz? Bunu turbodan mı yoksa enjektörlerden mi yapıyodur? Ustam turbosuna bi bakalım dedi onunda maliyeti tahmini en az 300 lira olur dedi.
  • quote:

Hocam ilginiz için teşekkürler. Bu yağ eksiltmesi durumu hakkında da bilgi verebilir misiniz? Bunu turbodan mı yoksa enjektörlerden mi yapıyodur? Ustam turbosuna bi bakalım dedi onunda maliyeti tahmini en az 300 lira olur dedi.

Alıntıları Göster
    selam arkadaslar 1991 model 560 sec mercedslere hangi yag kullanilir byaz duman cikiyor eksozdan araba orjinal 88.bin' de yagdan oldugunu soyluyorlar ben 20w50 kullaniyorum bilgi veren olusa sevinirim.
  • joz kullanıcısına yanıt
    siyah duman çıkarmasının bir tek sebebi vardır bunu sürücü kurslarındada öğretirler.

1)Bujiler ateşlemeyi iyi yapamıyorsa işlevini yitirmişse siyah duman atar
    2)Hava filtresi çok kirliyse atar
    3)Enjektör temizliği

bunların sonucunda araç yakıtı iyi yakamaz siyah duman çıkarır. Ama en çok buji ve hava filtresi bu konuda başrolü oynuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeGaDave06

siyah duman çıkarmasının bir tek sebebi vardır bunu sürücü kurslarındada öğretirler.

1)Bujiler ateşlemeyi iyi yapamıyorsa işlevini yitirmişse siyah duman atar
    2)Hava filtresi çok kirliyse atar
    3)Enjektör temizliği

bunların sonucunda araç yakıtı iyi yakamaz siyah duman çıkarır. Ama en çok buji ve hava filtresi bu konuda başrolü oynuyor
    arkadaşlar benim broadway de ilk çalıştırmada bazen siyah duman duman atıyor ve biraz fazla yakıyor gibi zengin karışım mı var araçta ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: o.lut03

arkadaşlar benim broadway de ilk çalıştırmada bazen siyah duman duman atıyor ve biraz fazla yakıyor gibi zengin karışım mı var araçta ?

Alıntıları Göster
    selam arkadaslar 91 model arabaya hangi benzik kullanilir bilgi verirseniz sevinirim not araba mercedes.
  • sekamu aleykum 2006 renoult kango aracım war arabaya gaz verdıgımız an duman atyo fazla gaz verdıgım an daha fazla duman atıyo aceba neden oluyo yardımcı olursanız sevınırım
  • SİYAH VEYA BEYAZ DUMAN VARSA .. PİS MAZOT,BENZİN,GAZ FALANDIR

BİZİM BAŞIMIZADA GELDİ YOLDA GİDERKEN ARKADAN BEYAZ DUMANLAR ÇIKIYORMUŞ . BİR TANE TRANSPORTER GELDİ ARKADAN DUMAN ÇIKTIĞINI SÖYLEDİ
    ÖNCE ARABA YAĞ YAKIYOR FİLAN SANDIK BENZİNLİĞE GİTTİK .. BENZİNLİKTEKİ ÇOCUK PİS MAZOTDANDIR FALAN DEDİ ..
    HEMEN BABAMLA GİTTİK BAUHAUSEDAN MAZOT AÇICI ALDIK 45-50 LİRAYA .. DEPOYA HEPSİNİ BOŞALTTIK ARDINDANDA FULLEDİK DEPOYU
    ARTIK ARABANIN KALKIŞ HIZI FALANDA DEĞİŞTİ ÖYLE DUMAN OLAYIDA KALMADI . DENEYİN BİR HOCAM

EDİT: KONU HORT

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Twist Of Fate -- 2 Temmuz 2014; 13:02:45 >
  • daefesafaef kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba,

senin derdinin çaresi için etkili bir çözüm önerebilrim.kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanırsan iyi bir sonuç alıcaksın, Hoşçakal.....

egzostan çıkan siyah duman ne anlama gelir?

www.otobun.com

• quote:

Orijinalden alıntı: Otobun

Hocam merhaba,

senin derdinin çaresi için etkili bir çözüm önerebilrim.kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanırsan iyi bir sonuç alıcaksın, Hoşçakal.....

www.otobun.com
    selamlar burda görünce yazmak istedim renault megane 2 1.5 dci aracım var hararet yaptı vs yaptırdım turbo değiştirdim geçenlerde arac duman atmaya başladı ustya gösterdim hararet esnasında sekmanlar kaynamış ondan araç yağ yakıyor dedi bu arada aracım 2180.000 km de sonra kaputu actı yağ cubuğunu çekip mars yaptı ve cubuktan pofur pofur duman attı bak motor üflüyor ömrü bitmiş değiişecek dedi kafam çok karıştı ne yapmam lazım sekman mı komple motor mu yaptırayım satnaya kalksam bu halde satabilrmiyim allah rızası için bilen kardeslierim yazsın e mailimi veriyorum foruma giremiyorum çözümü olan bnaa maili atabilir budakmuhammet36@gmail.com

• quote:

Orijinalden alıntı: maceracı35

selamlar burda görünce yazmak istedim renault megane 2 1.5 dci aracım var hararet yaptı vs yaptırdım turbo değiştirdim geçenlerde arac duman atmaya başladı ustya gösterdim hararet esnasında sekmanlar kaynamış ondan araç yağ yakıyor dedi bu arada aracım 2180.000 km de sonra kaputu actı yağ cubuğunu çekip mars yaptı ve cubuktan pofur pofur duman attı bak motor üflüyor ömrü bitmiş değiişecek dedi kafam çok karıştı ne yapmam lazım sekman mı komple motor mu yaptırayım satnaya kalksam bu halde satabilrmiyim allah rızası için bilen kardeslierim yazsın e mailimi veriyorum foruma giremiyorum çözümü olan bnaa maili atabilir budakmuhammet36@gmail.com

Alıntıları Göster
    slm arkadaşlar belki birinin işine yarar
    aşırı yakıt yolda titreme (kerkinme) benzinde duman zengin karışım varsa aracınızda ilk yapılacak iş buji ve kabloları iyi bir marka ile değiştirmek geçmesse oksijen sensörü map sensörüne girmeden önce bilgisayara bağlayıp aracınızın oksijen senörüne gelen akım ölçülmeli düzensizlik varsa (kelebek sensörü map sensörü oksijen sensörü voltaj fazla veya az hatası) verirse kesinlikle arabanızın şase kablolarını kontrol ettirin lpg de aşırı yakıt enjektör işemesi varsa çok yakar.

benim sorunum araba lpg de bile 50 krş yakıyordu.titreme kerkinme siyah duman hepsi vardı en son arıza şase ana kablosu zedelenmiş araba tam şase almadığından oksijen sensörüne ve diğer sensörlere voltaj hatası verdiğinden beyin yakıtı çoğaltıyormuş zengin karışım kablo yapıldı buji kablosu değişti hava flitresi değişti lpg enjektör değişti BENZİN FLİTRESİ değişti güzel bir ayar yapıldı (klimalar ışıklar açılarak) şimdi araba bir litre lpg ile 12 km gidiyor yani 17.18 krş yakıyor araba birine derman olabilirsek ne mutlu.

• quote:

Orijinalden alıntı: n_taha

slm arkadaşlar belki birinin işine yarar
    aşırı yakıt yolda titreme (kerkinme) benzinde duman zengin karışım varsa aracınızda ilk yapılacak iş buji ve kabloları iyi bir marka ile değiştirmek geçmesse oksijen sensörü map sensörüne girmeden önce bilgisayara bağlayıp aracınızın oksijen senörüne gelen akım ölçülmeli düzensizlik varsa (kelebek sensörü map sensörü oksijen sensörü voltaj fazla veya az hatası) verirse kesinlikle arabanızın şase kablolarını kontrol ettirin lpg de aşırı yakıt enjektör işemesi varsa çok yakar.

benim sorunum araba lpg de bile 50 krş yakıyordu.titreme kerkinme siyah duman hepsi vardı en son arıza şase ana kablosu zedelenmiş araba tam şase almadığından oksijen sensörüne ve diğer sensörlere voltaj hatası verdiğinden beyin yakıtı çoğaltıyormuş zengin karışım kablo yapıldı buji kablosu değişti hava flitresi değişti lpg enjektör değişti BENZİN FLİTRESİ değişti güzel bir ayar yapıldı (klimalar ışıklar açılarak) şimdi araba bir litre lpg ile 12 km gidiyor yani 17.18 krş yakıyor araba birine derman olabilirsek ne mutlu.

Alıntıları Göster
    Konu epey eski ama ehliyet sınavlarına hazırlanırken takıldığım için yazmak istiyorum. Çıkmış sorulardan birinde aynen şöyle diyor, ben D şıkkını işaretlediydim ama yanlışmış :D

Doğru Cevap:http://i.imgur.com/dracgF1.png

2015 yılı sınavlar, B sınıfı, 25 nisan testi:http://www.onlineehliyetsinavlari.com/ehliyet-test-sinavi/motor-ehliyet-test-sorulari-coz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RoaringLion -- 25 Haziran 2015; 12:07:38 >

• Selam merhaba sorum soyle arabam renault velsatis v6 motor 3000 cc ama sehirler arasi yolda giderken su isik yandi ve almanca soyle ekranda yazi beliriverdi (einspritzung defekt) arabada sorun yok pedala basinca arabanin egzozundan siyah duman duman atiyor ve araba 100 fazla gitmiyor sebebi ne olabilir ...saygilar
    Bu mesaja eklenen görseller:

• joz kullanıcısına yanıt
    devirsiz kullanmaktan kurum bağlamış... bende 3 tane dizel araç var oradan biliyorum ;)
  • Cozumu nedir neye bakmaliyiz kurum nerde baglamis aciklama lutfen
  • Arac 1 yil garajda durdu simdi kaydini yaptirdik yolda giderken resimdeki hatayi verdi hata neresinde anlamadik
  • Tempomatta arac cok iyi calisiyor ama tempomatan cektigimde ayakla gaza basinca yemiyor sebebi nedir anlam veremedim
  • Amanet aldığım fort cornet.araç yolda giderken yağ lambası yandı durdurup yağına baktım eksilme yoktu on km kadar gittikten sonra araç kuvvetten düştü aniden stop etti mars basıyor ama çalışmıyor.tamirci çağırdım turbo kilitlenmiş dedi 2000 tl masrafı olurmuş.sizce arıza bundan mıdır
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.