Şimdi Ara

Epox MF4 Ultra - Ses Yok

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir arkadaşıma AMD sistem aldım ve ses olmadığından şikayete etti. Anakart Epox MF4 Ultra ve ses kartı onboard realtek.
    Bütün sürücüleri güncellememe rağmen hiçbir çıkıştan ses alamıyorum. Kasaya 5+1 bağlıyorum fakat sensing işleminde birinci resimdeki hatadan 6 tane alıyorum.(Speaker configuration kısmında 6 kanal seçili ve jacklar doğru bir şekilde takılı durumda) Windows ses denetiminde de diğer resimde görüldüğü gibi bazı ayaralar pasif durumda.

Saatlerdir uğraşmama ve araştırmama rağmen sorunu çözemedim. Daha önce epox anakart ve realtek ses kartı kullanmadığımdan bu donanımlara sahip arkadaşlardan yardım istiyorum.

Epox MF4 Ultra - Ses Yok

Epox MF4 Ultra - Ses Yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nicomedya -- 10 Mart 2007; 20:06:32 >

• Gördüğüm kadarıyla WIN XP kullanıyorsun. Ses kartının guncel en driverlerini çekip kurmayı denedin mi? Realtek kendi sayfasından?
  • quote:

Orjinalden alıntı: sanyo

Gördüğüm kadarıyla WIN XP kullanıyorsun. Ses kartının guncel en driverlerini çekip kurmayı denedin mi? Realtek kendi sayfasından?

Evet SP2 entegreli windows xp pro yüklü. Realtek'in sitesiden en güncel sürücüleri indirip kurdum. Versiyon A3.98. Sürücüyü aşağıdaki sayfadan indirdim.

http://www.realtek.com.tw/downloads/...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nicomedya -- 10 Mart 2007; 20:18:12 >

• resimdeki ön panel bağlantısı için ayrılmış olan konnektördeki siyah olan yerlerde iki adet jumper olmalı, varlığını ve durumunu kontrol ediniz.
    5 ila 6
    9 ila 10
    pinler jumper ile kısa devre yapılmış olmalı.
    edit: 5 ile gösterilen konnektör.
     Epox MF4 Ultra - Ses Yok

Epox MF4 Ultra - Ses Yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keleminabi -- 10 Mart 2007; 21:59:15 >

• belki bios tan kapalıdır yaw ona da bakınız ...
  • quote:

Orjinalden alıntı: keleminabi

resimdeki ön panel bağlantısı için ayrılmış olan konnektördeki siyah olan yerlerde iki adet jumper olmalı, varlığını ve durumunu kontrol ediniz.
    5 ila 6
    9 ila 10
    pinler jumper ile kısa devre yapılmış olmalı.
    edit: 5 ile gösterilen konnektör.
     Epox MF4 Ultra - Ses Yok

Epox MF4 Ultra - Ses Yok

Jumper'lara baktım doğru yerdeler.

quote:

Orjinalden alıntı: suganzm

belki bios tan kapalıdır yaw ona da bakınız ...

BIOS'tan açık(Auto) durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nicomedya -- 10 Mart 2007; 23:31:30 >

• Kasanın içinde yukarıda 5 ile gösterilen konnektöre takılabilecek şekilde ve üzerlerinde HDAudio ve AC'97 yazan iki konnektör boşta duruyor. Sanırım ön panelden ses alabilmek için bunlardan birini kullanıyoruz. Fakat almak istemiyorsak jumper ile 5nolu konnektör kısa devre yapıyoruz.

Peki pinlerin kısa devre edilmiş olmasına ve güncel sürücünün kurulmuş olmasına rağmen neden arkadaki çıkışlardan ses alamıyorum.

Anakart mı arızalı yoksa unuttuğum veya yapmadığım birşey mi var?

Bu anakarta sahip arkadaşlar sorunsuzca ses alabiliyor mu? Yaptıkları ekstra birşey oldu mu acaba?
  • ac97 yazanı konnektörü oraya takıp birde kasa önünden çıkış almayı denesene
  • Tam deneyecektim ki kasanın sahibi dayanamadı ve kasayı teknik servise götürdü. Bakalım sonuç ne olacak çok merak ediyorum. Sonucu buraya yazarım.

Yardımcı olan herkese teşekkürler...
  • inşallah değiştirirler temiz bir anakartı olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: atorbaci

inşallah değiştirirler temiz bir anakartı olur.

İnşallah . Olmazsa Audigy ses kartı alacak.

Şu onbaord ses kartları ile uğraşmaktan daha berbat bir uğraşı olamaz herhalde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nicomedya -- 11 Mart 2007; 13:05:38 >
  • Tahmin ettiğim gibi anakart arızalıymış.

Yardımcı olan herkese teşekkürler...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.