Şimdi Ara

Eski Bulaşık Makinesini Ankastreye Dönüştürmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12
Cevap
0
Favori
66.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 10 yıllık beyaz kapaklı Arçelik Marka bir bulaşık makinemiz var. Bunun sadece kapağını değiştirerek ankastreye çevirebilir miyiz?

Eğer böyle bir işlem mümkünse bunu nerede yaptırabiliriz?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Eski, serbest duran bulaşık makineni ankastre bir modele dönüştürmek, mutfağının estetiğini iyileştirmenin ve alan tasarrufu yapmanın harika bir yoludur. Bu dönüşüm işlemini başarıyla gerçekleştirmek için izlemen gereken adımlar şunlardır:

Dolap Kapağı Seçimi ve Ölçümü:

• Mutfağındaki dolapların stiline ve rengine uyan bir dolap kapağı seçmelisin.
    • Bulaşık makinesinin ön kısmının ölçülerini dikkatlice al ve dolap kapağının buna göre boyutlandırıldığından emin ol.

Bulaşık Makinesi Kapağının Değiştirilmesi:

• Bulaşık makinesinin üstündeki vidaları çıkararak mevcut kapağı çıkar.
    • Yeni dolap kapağını yerleştir ve vidalarla sabitle.

Ankastre Yerleşimi:

• Dolaplarında bulaşık makinesi için uygun bir yer belirle.
    • Bulaşık makinesini bu alana yerleştir ve etrafındaki boşlukları doldur.

Mobilya Kapağının Takılması:

• Dolap kapağını bulaşık makinesinin önüne tak.
    • Dört köşeyi de vidalarla sabitle.
    • Kapağın düzgün bir şekilde açılıp kapandığından emin ol.

Diğer İpuçları:

• Bulaşık makinesinin güç kablosunun ve su besleme hortumunun ankastre kurulum için yeterince uzun olduğundan emin ol.
    • Gerekirse, bir uzmandan profesyonel yardım almayı düşün.
    • Ankastre bulaşık makinesini düzenli olarak temizle ve bakımını yap, böylece uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağla.

Bu kapsamlı adımları takip ederek, eski bulaşık makinesini ankastre bir modele başarıyla dönüştürebilir, mutfağının işlevselliğini ve estetiğini artırabilirsin.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • merhaba,

bu soruya bir yanıt bulabildiniz mi? aynı konuyu ben de araştırıyorum.
  • eğer ön sac ve panel düzse olabilir gibime geliyor ama çok fazla bir bilgim yok
  • hort...
  • Merhaba Değerli Arkadaşlar;

Söz Konusu Sistemi Hakkında Daha Önce Araştırma Yaptık, Bir Müşterimizin Talebi Ve İsteği Üzerine,

Arçelik Ve Beko Gibi Modellerin Nadirende Olsa Beyaz Olan Ön Panelinin Gri Modelleride Mevcut
    Gri Bir Ön Panel Alarak Altınada Mobilya Kaplatarak Sorunu Çözebiliriz Diye Düşünmüştük Ama Malesef Olmadı

1. Makinenizin Önündeki Sac Kapağı Sökerek Yerine Direk Mobilya Montajı Yapmayı Denedik Ama Mobilya Ağır Geldiği İçin 10 Gün İçerisinde Kapağı Kasarak Yamulttu Ve Makine Su Kaçırmaya Başladı, Bunun Üzerine Direk Sacı Sökmeden Sacın Üstüne Monte Edelim Dedik Bu Kezde Mutfak Dolaplarının Çok İlerisinde Durdu Görseli Bozdu Ve Kapak Yayları Mobilya Ağırlığını Taşıyamadığı İçin Koptu

Dahada Önemlisi Ön Sacı Sökmek, Riski Bir Durum Oldu Çünki Direk Elektirik Akımına Kapak Olan Sac Çıkıp Yerine Ahşap Geldiğinde Bir Arza Durumunda Tehlike Oluşturacağına Kanaat Getirdik Hepimiz. Bir Kısa Devre Yada Aşırı Isınma Sonunda Mobilyanın Tutuşması Muhtemel.

Kısacası Bunun İçin Denediğimiz Yöntemlerin Hiç Birisi İşe Yaramadı

Bulunabildiğimiz Tek Tavsiyeyese Bulaşık Makineniz Yeniyse Ve Memnunsanız Bir Süre Daha Kullanmak İstiyorum Diyorsanız,
    Mutfak Dolabını Yapan Mobilyacıya Bulaşık Makinesinin Geldiği Yere Bir Kapak Yapmasını Rica Ediyorsunuz Ve Bu Kapak İleride Ankastre Bir Bulaşık Aldığınızda Sökülüp Atılabilir Bir Kapak Oluyor Böylelikle Hem Makinenizi Kullanmış Oluyorsunuz Hemde, Mutfağınızın Ankastre Görseli Bozulmamış Oluyor

Dahası Ankastrede 2 Çeşit Var Biliyorsunuz

Birisi Yaırm Ankastre ..!
    Yani Sadece Düğmeleri Ve İnox Paneli Görünen, Alt Kısmı Ahşap Kaplanan Modeller,

Birde Tam Fuul Ankstre
    Yani Tamamı Mobilya Kaplı siz Mobilya Kapağı açmadan Bulaşık makinesi dahi olduğu belli olmayan modeller var,
    ve sizde komple mobilya kaplatırsanız fuul ankastre görüntüsü elde etmiş olacaksınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Beyaz Eşya Servisi

Merhaba Değerli Arkadaşlar;

Söz Konusu Sistemi Hakkında Daha Önce Araştırma Yaptık, Bir Müşterimizin Talebi Ve İsteği Üzerine,

Arçelik Ve Beko Gibi Modellerin Nadirende Olsa Beyaz Olan Ön Panelinin Gri Modelleride Mevcut
    Gri Bir Ön Panel Alarak Altınada Mobilya Kaplatarak Sorunu Çözebiliriz Diye Düşünmüştük Ama Malesef Olmadı

1. Makinenizin Önündeki Sac Kapağı Sökerek Yerine Direk Mobilya Montajı Yapmayı Denedik Ama Mobilya Ağır Geldiği İçin 10 Gün İçerisinde Kapağı Kasarak Yamulttu Ve Makine Su Kaçırmaya Başladı, Bunun Üzerine Direk Sacı Sökmeden Sacın Üstüne Monte Edelim Dedik Bu Kezde Mutfak Dolaplarının Çok İlerisinde Durdu Görseli Bozdu Ve Kapak Yayları Mobilya Ağırlığını Taşıyamadığı İçin Koptu

Dahada Önemlisi Ön Sacı Sökmek, Riski Bir Durum Oldu Çünki Direk Elektirik Akımına Kapak Olan Sac Çıkıp Yerine Ahşap Geldiğinde Bir Arza Durumunda Tehlike Oluşturacağına Kanaat Getirdik Hepimiz. Bir Kısa Devre Yada Aşırı Isınma Sonunda Mobilyanın Tutuşması Muhtemel.

Kısacası Bunun İçin Denediğimiz Yöntemlerin Hiç Birisi İşe Yaramadı

Bulunabildiğimiz Tek Tavsiyeyese Bulaşık Makineniz Yeniyse Ve Memnunsanız Bir Süre Daha Kullanmak İstiyorum Diyorsanız,
    Mutfak Dolabını Yapan Mobilyacıya Bulaşık Makinesinin Geldiği Yere Bir Kapak Yapmasını Rica Ediyorsunuz Ve Bu Kapak İleride Ankastre Bir Bulaşık Aldığınızda Sökülüp Atılabilir Bir Kapak Oluyor Böylelikle Hem Makinenizi Kullanmış Oluyorsunuz Hemde, Mutfağınızın Ankastre Görseli Bozulmamış Oluyor

Dahası Ankastrede 2 Çeşit Var Biliyorsunuz

Birisi Yaırm Ankastre ..!
    Yani Sadece Düğmeleri Ve İnox Paneli Görünen, Alt Kısmı Ahşap Kaplanan Modeller,

Birde Tam Fuul Ankstre
    Yani Tamamı Mobilya Kaplı siz Mobilya Kapağı açmadan Bulaşık makinesi dahi olduğu belli olmayan modeller var,
    ve sizde komple mobilya kaplatırsanız fuul ankastre görüntüsü elde etmiş olacaksınız.

dostum bilgi için çok teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: alicavush

hort...

arkadasın dedıgı mantıklı hocam
  • Aslında ön kapağı sökmeye gerek yok.

Ben de zamanında benzer bir uygulama yapmıştım.

Makinenin alt tamponunu söktüm, 4 ayağını da yükselterek tezgaha yapıştırdım. Ardından süpürgeliği biraz kırparak makineye uydurdum.

Eğer tezgah çok yüksek olmaysaydı üst tablayı da sökecektim.

Bu öncesindeki emanet gibi duruşu

Bu da sonrası

• Merhabalar,

Ben de aynı dertten muzdarip biri olarak solo bulaşık makinesini ankastreye dönüştürmenin yollarını araştırmaktayım.

Siemens bulaşık makinesinin sac kapağını söktüm.
    Çıkan kapağın içinde özellikle sanki dolap kapağını monte edelim diye 2 cm genişliğinde tamamen boş bırakılmış bir alan var.

Resimlerde görüleceği üzere kapağın üst bölümündeki tırnakların gireceği yer ile sol ve sağ alt köşelerde bulunan 10 cm'lik menteşe uzantısı metalin üzerine düz bir mdf yerleştirdiğimde kablolar ve beyaz plastik parçalar hiç engel olmadı (o şekilde foto çekmek aklıma gelmedi).

Sadece yapılacak kapağa yanlarda oluşacak açıklığı kapatacak çıkıntılar eklemek lazım.

Sac kapağın ağırlığı 2,4 kg. 30x60 ve 30x30 2cm kalınlığındaki iki parça suntalam 3,7 kg, buradan hareketle toplam ahşap kapak ağırlığı tahminen 5 kg olacak. Menteşelerin bulunduğu bölge, kapak gövdesi sağlam olsa beni bile taşıyacaktı.

Kabloların hepsi izole olduğu için elektrik kaçağı vs ihtimali olamaz diye düşünüyorum, öyle olsa metal kapağın içi kısa devreye daha müsait. Isı olsa plastik kutucuklar daha önce erirdi.

Tek endişem belki kapağın kapanmasına 10-15 cm kala yaylar kapağı çekerek kapatıyor o aşamada yeterince çekmeyebilir, zaten son kısım iterek kapatılıyor, sorun olacağını sanmıyorum.

Başka ne gibi sakıncalar olabileceği konusunda olumlu/olumsuz görüşlerinizi bekliyorum.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakatas -- 30 Mart 2013; 0:35:41 >

• candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Bence çok güzel olmuş ilk haline göre, elinize sağlık. Peki makinayı ileri almanız gerektiğinde zor oluyor mu Hocam?
  • Ya arkadaş, bi kere de aradığım bişeyi şu donanımhaber'de bulmayayım Burdan edindiğim fikirlerden esinlenerek ben şu şekilde yaptım arkadaşlar. Tezgahı 5cm geniş yaparak bulaşık makinasını da mobilyanın içine kattım, bir nevi ilüzyon oldu ama çok şık duruyo Hatta iki sıra kapak geliyor tasarımımda (altları hep çekmece yaptım) Bulaşık makinasına geleni de 2 kapak gibi yaptırdım.

Bana ilham kaynağı olanlara teşekkür ederim.

• Ön panel sacını söküp dolap kapaklarını yapan firmaya balon kaplatmayı düşünüyorum. Kapaklar ile aynı desende ön sac çirkinmi olur bilemedim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.