Şimdi Ara

Excel EĞER seçeneklerinde formül kullanma? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
166
Cevap
19
Favori
99.163
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dosya eklerseniz yardımcı olmaya çalışırım.
  • Uğraştım ama bir türlü çıkamadım işin içinden çıkamadım yardımcı olursanız çok sevinirim. A1 hücresinde AHMET YÜCEL yazıyorsa o zaman A2 hücresinde, A3 hücresinde ki değer çıksın

yani A3 te "4" yazıyorsa ozaman A2'de de "4" yazsın bi türlü beceremedim sürekli DOĞRU, YANLIŞ veya !DEĞER gibi ifadeler çıkıyor...
  • merhabala herkese. Benim sorun şu şekilde olacak. Şartımda B2 ile ile H2 hücreleri arsında 1 bulunma şartı arıyorum. varsa 2 yoksa 1.
  • Arkadaşlar dershanedeki öğrencilerimin deneme sonuçlarını değerlendirerek sınıflarını belirlemek istiyorum.

excele aktarılmış olan sınav sonuç listemizde ilk sütunda sınav no, ikincide isimler, üçüncüde soyisimler var. ben tüm sınav sonuçlarını tek çalışma sayfasında birleştirdim.

istediğim şey adı soyadı aynı olan satırları bulup bunların şube sıralamalarının ortalamalarını almak. yani 2., 3. ... 10. satırda aynı öğrenciler varsa bunları belirleyip şube sıralarının ortalamalarını en son sütuna eklesin. yine 4., 90. ve 110. satırda başka bir öğrencinin sonuçlarını da benzer şekilde belirleyip ortalamalarını alsın.
    mümkün müdür acaba?

aslında ben direkt şube sırasını değilde şube sırasına göre numaralandırma formülü oluşturdum. ilk 18 kişi 1 yani ilk sınıf, sonraki 18e giren 2 yani 2. sınıf, böyle devam ediyor. bunların ortalamalarını alarak bazı sınavlarda düşse de öğrencinin genel ortalamalarını göz önüne almış olacağım.

çalıştığım dosyanın resmi ekte var. sarı sütunlar benim hedef alanlarım. ortalamaları tek tek elle yaptım biraz (formül çubuğunda görünüyor) ve 1300 kadar satır var. her sınavda da baştan yapmam gerekecek böyle. işime gelmiyor.

eğer ortalamalar öğrencinin her satırında görünürse daha iyi olur. daha da iyisi sınav noyuda göz önüne alarak her sınavda kendinden önceki sınavlara göre yeni ortalama çıkartırsa öğrencinin değişimini de tek dosyada görme şansım olur.

isterseniz çalıştığım excel dosyasını da gönderebilirim.
     Excel EĞER seçeneklerinde formül kullanma?

• Biri yardım edebilirmi ? soru su excelde eger kullanımında cocuk sayısı 3 2 0 1 0 olarak verilmis ve medeni hali evli bekar evli bekar bekar olarak verilmiş (aile yardımı diyerek evli olana 150 tl yardım yapılacak.) sorusunun eğer formülü nasıl olur yapamıyorum yardım edermısınız acil lütfenn
  • quote:

Orijinalden alıntı: orhandursunhepar

Biri yardım edebilirmi ? soru su excelde eger kullanımında cocuk sayısı 3 2 0 1 0 olarak verilmis ve medeni hali evli bekar evli bekar bekar olarak verilmiş (aile yardımı diyerek evli olana 150 tl yardım yapılacak.) sorusunun eğer formülü nasıl olur yapamıyorum yardım edermısınız acil lütfenn

E2 hücresine bunu yaz

=EĞER(D2="evli";150;EĞER(D2="bekar";85;""))

eğer D2 de evli yazıyorsa 150, bekar yazıyorsa 85 tl, eğer hiçbirşey yazmıyor ya da tamamen başka birşey yazıyorsa boş bırakıyor.

• Biraz aradım ama nette bulamadım, yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

A1 hücresinde "70sağ otomatik/90sol otomatik/80sağ menteşe/75sol menteşe" gibi değerler var. Ben sadece "otomatik" kelimesi içeriyorsa, B1 hücresine "var", yoksa "yok" yazdırmak istiyorum.
    Parçaal komutu işimi tam manasıyla çözmez, çünkü otomatik yazısının yeri hep örnekteki gibi olmayabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: IraArel

Biraz aradım ama nette bulamadım, yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

A1 hücresinde "70sağ otomatik/90sol otomatik/80sağ menteşe/75sol menteşe" gibi değerler var. Ben sadece "otomatik" kelimesi içeriyorsa, B1 hücresine "var", yoksa "yok" yazdırmak istiyorum.
    Parçaal komutu işimi tam manasıyla çözmez, çünkü otomatik yazısının yeri hep örnekteki gibi olmayabiliyor.

A sütununda bu değerler var ise B1 hücresine şunu yaz:

=EĞER(EHATALIYSA(EĞER(PARÇAAL(A2;BUL("otomatik";A2);8)="otomatik";"var";"yok"));"yok";EĞER(PARÇAAL(A2;BUL("otomatik";A2);8)="otomatik";"var";"yok"))

http://i.imgur.com/mCuQCRZ.jpg

Parçaal formülünde "otomatik" kelimesini bulmak istiyorsun ama başladığı sayıyı bilmiyorsun.
    Bu nedenle "BUL" formülü ile "otomatik" kelimesi kaçıncı karakterde başlıyor? diye excele göstermen gerek.

PARÇAAL(A2;BUL("otomatik";A2);8)
    kırmızı alanda rakam girmemiz gerekirdi ama bul komutunu buraya eklediğimiz zaman excel kendi bulacaktır.

BUL("otomatik";A2)
    A2 de otomatik kelimesini bul,
    bunu dedikten sonra kaçıncı karakterde olduğunu bildiğimiz için parçaal da kullanabiliriz.

Sonrası zaten EĞER formülünün mantığına oturtmakta.
    Tabii BUL komutu "otomatik" kelimesini bulamadığı zaman #DEĞER! hatası verir.
    Bu hatayı gidermek için de Eğer formülü içine EHATALIYSA kısmını ekledim.

Yukarıdaki formülü olduğu gibi yazarsan sorunun çözülecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Öner -- 16 Ocak 2015; 21:42:36 >

• Öner kullanıcısına yanıt
    Allah razı olsun hocam. Çok makbule geçti.
    Tek tek formülleri açıklamanız için ise ayrı teşekkür ederim.
  • http://bc.vc/YsvST7 GİR VE GÖR
  • Bir çalışma kitabında A1'e "Giriş" yazılırsa otomatik olarak A4'e geçiş, A1'e "Çıkış" yazılırsa otomatik olarak A3 e geçiş yapılsın istiyorum. Aynı zamanda "Giriş" yazıldığı zaman A4 harici bir yere yazılamasın istiyorum.

Yardımcı olabilecek?
  • Bir örnel dosya gönderir misin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar excelde düşeyara formülünü çalıştırdığımızda formülü yazdığımız alanda değer var ise formül çalışmasın nasıl yazabiliriz.
    ör; formülü a1 satırında çalışıtırıyorum fakat a2 de bir değer var ise o kalsın sadece boş olanlarda formül çalışsın.
  • Arkadaşlar formül oluşturmama yardım eder misiniz?
    1. Formül ;

T2 stünündaki fiyat 49,90'dan küçük ise AA2 stünuna "alıcıöder"
    T2 stünündaki fiyat 49,80'dan büyük ise AA2 stünuna "Satıcıöder"

2. Formül ;

AO2 stünunda şayet "Gümüş" yazıyor ise AI2 stünuna "925 Ayar" yazsın.

yazacak bir förmül yazabilir misiniz rica etsem.
  • ceyceyy C kullanıcısına yanıt
    Resimdeki gibi yap.

• Hocam, A sütununa öğrenci isimleri, C sütununa sınıf bilgisi, D sütununa karne ortalaması giricem. Sayfa 1'e Öğrenci listesi yazıp bütün öğrencilerin yani 6-7-8'inci sınıf
    karışık olarak bilgilerini kopyalayacağım. Dosya içerisindeki yeni sayfalara ise 6.sınıf, 7.sınıf, 8. sınıf diye yeni isimler vererek Öğrenci listesindeki isimlerin sınıf bilgisine göre
    ayrılmasını istiyorum. Nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz?
    Benim denemem aşağıdaki gibi ama olmadı. ( 6. sınıf listesini öğrenci listesinden alıp aktarmak için yazmaya çalıştığım formül :) )

=EĞER('ÖĞRENCİ LİSTESİ'!C:C="6";PARÇAAL('ÖĞRENCİ LİSTESİ'!A:A);EĞER('ÖĞRENCİ LİSTESİ'!C:C>"6";0;"")
  • elysion41 E kullanıcısına yanıt
    Bu formülü yazıp enter yaptığın zaman hata vermesi lazım. Eksik değişken var formüle.

• Öner Bey, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi eksik değişken hatası alıyorum. Formül yazma konusunda yeni sayılırım. 1-2 basit formül yazıyordum.
    Şimdi onlarda yok. :) Yeniden okuyup daha ayrıntılı öğrenmeye çalışıyorum. Benim istediğim formülü doğru şekilde bana yazıp verebilir misiniz?
  • elysion41 E kullanıcısına yanıt
    Örnek bir dosya atabilirsen daha iyi olur.
    Mail adresime gönderebilirsin, ya da buraya da ekleyebilirsin.

• Öner kullanıcısına yanıt
    pm attım
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.