Şimdi Ara

flaş flaş Hükümet otomotivde ötv indirimine hazırlanıyor!!! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: oneMoreaCupofCoffee

quote:

Orjinalden alıntı: alfa-x

Krizi aşmak için şarttı zaten.Ötv tamamen kalksın özellikle ülkemizde üretilenlerde.

ülkemizde üretilenlerin gerçek değerinde alıcı bulabilmesi için yani rekabet ortamı yaratabilmek için önce gümrük birliği denen zırvaadn kurtulmak gerek.

ABS li, ESP li araçlara binebiliyorsak bu gümrük birliği sayesinde oldu.

Tabi zararlı yönleri çok, onu tartışmıyorum.

Gerçek değierinde salıcı bulmak diyorsun.

Senelerdir şahin, doğan gibi tenekelere binen insanlar değerinde mi aldılar onları ?

Yapma hocam.

• Sadece yerli üretim olanları etkileyecekmiş galiba, olsun bu da bişey
  • gözümle görmeden inanmam derlerya o hesap.
  • Bence de kesinlikle anlamı değil Belirttiğiniz gibi sadece ülkemizde üretilenlere indirim var. İthallere bindirim
    quote:

Orjinalden alıntı: meta80

o zaman yerlilerin ötvsi düşecek ithallerin aynı mı kalacak
    ben böyle anladım
    (iyi olur mu megan ile symbol Türkiyede üretiliyor kalanı ithal
    fiatın albea ve linea kalanı ithal
    toyota c verso corolla kalanı ithall
    ford
    bence çok anlamlı değil )
    ayrıntılar gelirse daha iyi anlaşılır şu anda haber çok anlaşılır değil

• Ülkemizde üretilenlere güzel bir indirim yaparlar ise iyi olur gerçi hepsine yapsalarda fena olmaz ama bana sanki seçim için yayılmış bir söylenti gibi geliyor. Daha dün 2009 dan itibaren ötv ve ehliyete zam gelecek diye televizyonda duydum bugün de bu çıktı. İnşallah doğrudur kaşıkla verip kepçeyle almasınlarda.
  • quote:

Orjinalden alıntı: zone

işlallah ithallerdede ötv indirimi olur

İnşallah Amiiinnnn
  • biraz kaba olacak ama..matkapla bi yeri delmek istersiniz önce küçük bi delik açarsınız sonra büyük ucu takıp o deliği genişletirsiniz ha işte küçüğü zaten açık şimdi uç değiştirmeleri için (ötv indirimi) beklemedeyiz nasılsa o delik büyüyecek..yaw ötv ne ya özel tüketim vergisi ??bak sen?? insan çalışır üretir sonrada tüketir bunun vergisi mi olur ya öyle saçma bişeyki olmasın mı kardeşim evimiz arabamız biz neyiz ya insan değilmiyiz?dünya bizim için yaratılmadı mı? Yaratan dünyayı yaratmış aklı fikri vermiş alın yapın en iyisini sonrada rahatlıkta kolaylıkta kendiniz için faydalı olması için kullanın demiş. Öyle yüce yaratan bizden bişey talep etmiyor sen kim oluyorsunda benden para gasp ediyorsun??

• quote:

Orjinalden alıntı: funkmaster

100 milyarlık arabada 3 milyar indirim, çok işime yaradı 100 milyarlık arabalar almaktan iflahım kesiliyordu, şimdi 97 milyar olunca biriken parayla arnavutköy'de yalı inşa edicem

hocam çok zenginmişsin yahu
    3 milyar YETELE verme gel sana 300 milyon yeteleye çiçek gibi yalı verelim
  • quote:

Orjinalden alıntı: forbest

Türkiye'nin otomotiv sektörünü desteklemek için alacağı önlemlerin için Özel tüketim Vergisi indirimi çıktı.
    Hükümet kaynaklarının Reuters'a verdiği bilgiye göre, ÖTV oranlarında indirime gidilmesi düşünülüyor. Hükümetin destek anlamında ilk yapmayı düşündüğü uygulamanın ise üretim yapan otomotiv şirketlerinin Eximbank yolu ile borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi olduğu öğrenildi.

Öte yandan adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi, otomotiv sektöründe daha önce uygulanan hurda araç indiriminin kötü amaçlı olarak kullanılabildiğini, araçların yenilenmesi durumunda büyük oranda ithal otomobillerin satıldığını kaydederek, “Burada amaç, araç piyasasının canlanması mı yoksa Türkiye'deki otomobil üreticisinin desteklenmesi mi olmalı... Çünkü piyasanın yaklaşık üçte ikisi ithallerden oluşuyor. Piyasa doğrudan teşvik edilince öncelikli olarak ithallere destek verilmiş oluyor. Burada Türkiye'de üretim yapanlara yönelik bir adım atılması gündemde” dedi.

Türkiye'de üretim yapan otomotiv şirketleri arasında Oyak ve Renault ortaklığı Oyak Renault, Ford ve Koç ortaklığı olan Ford Otosan, Koç ve Fiat ortaklığı Tofaş, Toyota, Hyundai bulunuyor.

Unakıtan dünkü açıklamasında, otomotiv sektörüne yönelik bir teşvik çalışmasının gündemlerinde olduğunu, otomobillerin yüzde 75'inin yurtdışından getirildiğini, bu durumun Türkiye'nin ithalatını ve döviz ihtiyacını artırdığını ifade etmiş, “Yerli arabalarla bunu karşılayacak şekilde bir formül getirirlerse ona da sıcak bakarız. Bu konuda bir çalışmamız var” demişti. (Mynet)

bir kerede copy-paste yapma be hacı

• quote:

Orjinalden alıntı: Ogün®

quote:

Orjinalden alıntı: oneMoreaCupofCoffee

quote:

Orjinalden alıntı: alfa-x

Krizi aşmak için şarttı zaten.Ötv tamamen kalksın özellikle ülkemizde üretilenlerde.

ülkemizde üretilenlerin gerçek değerinde alıcı bulabilmesi için yani rekabet ortamı yaratabilmek için önce gümrük birliği denen zırvaadn kurtulmak gerek.

ABS li, ESP li araçlara binebiliyorsak bu gümrük birliği sayesinde oldu.

Tabi zararlı yönleri çok, onu tartışmıyorum.

Gerçek değierinde salıcı bulmak diyorsun.

Senelerdir şahin, doğan gibi tenekelere binen insanlar değerinde mi aldılar onları ?

Yapma hocam.

o mahkumiyet ayrı bi konu. tamamen tüsiad denen zenginleri savunma örgütünün hükümetlere baskısı sonucu oluşmuş bi durumdur. kendilerine göre yol bulmuşlar.

tüm AB üyesi ülkeler önce AB ye girip sonra gümrük birliği (ortak pazar gereği) ne girmişlerdir. üye olmayıpta gümrük birliğine giren tek salak biziz sanırım.

gümrük birliğine giriyosan dünya pazarında çok fazla söz hakkın olcakki döviz açığı olmasın. sen ihraç etcen onlar sana ihraclıycak denge olcak 2 tarafta kazancak. bu noktada paso biz alıyoruz içimize. yani düşün buğday ürettirmiyolar neden? dışarda çok ucuz. gümrük vergisi yok çünkü. ee ne yapcak o çiftçi? veya sanayici? buğday tek bi örnek. ilk başta cazip görünüyorda uzun vadede tamamen cartlayacak.

• 2003 sonunda hurda indirimi gelmişti....o vakitler 5 bin düşüyorlardı...şimdi de aynı oranlar olursa ve tüm araçlarda geçerliyse işe yarar..
  • bu arada benzinede 8 kuruş zam gelmiş.dolardan banane diyenlere duyurulur...
  • Yasa resmi gazetede yayınlanmadan inanmam...
  • http://forum.donanimhaber.com/m_27360385/tm.htm

Sizden tam 2 dk önce de ben konu açmışım.

Yurtiçinde üretilen otomobillerde ÖTV indirip ithal otomobillerde ÖTV oranlarını değiştirecek şeklinde bilgiler aldım. İşte bunu yapamaz devlet çünkü AB eşit rekabet kuralları ve Gümrük Birliği nedeni ile yurtiçinde üretilenden az, yurtdışından gelenden çok ÖTV alma planını gerçekleştirmesi imkansız. Bence % 18 KDV ve % 18 ÖTV (KDV kadar) uygun, zaten eskiden ÖTV'den önce TAV (Taşıt Alım Vergisi) ve Ek TAV vardı. Bu iki cadı kızkardeş defoldu gitti derken teyzelerinin kızı ÖTV'yi getirdiler.

ÖTV

Gerçekten de bu ÖTV olayını ben/biz/birey/halk/toplum anlayabilmiş, Baba Devlet de ÖTV'den akan sıcacık paradan vazgeçebilmiş değil. İddia ediyorum ki tüm vergi kanalları içerisinde en hızlı, en derin ve en vahşi akan kanal ÖTV kanalıdır, zaten içine düşen boğuluyor. Devlet, vatandaşın küreselleşme nedeni ile zenginleşmesi ve 1990'lı yılların başından itibaren dünyaya açılması ve dünya vatadaşı gibi yaşamasına ve taleplerine ayak uyduramamış, ne ulaşım, ne haberleşme, ne enerji, hiçbir altyapıyı sağlayamadan, halen sayısız eksikle* 2008 yılını krizle bitirmeye başladığımız şu günlerde bizi 7 yıl önce uyguladığı ve bir gece manevrası ile de 4 yıl önce 10'ar puan arttırdığı maktu ÖTV denilen ve bence İNSAN ONURUNA DOKUNAN haksız, yersiz ve yasadığı, George Orwell zamanından kalma totaliter uygulamaların sonucu olan bu kahredici pislikle terbiye etmeye çalışmakta, güzel ülkemize koyu ve kara bir gölge düşürmektedir.

ÖTV, el freni çekilmiş bir otomobili kullanmaktan farksızdır. Çok kısa bir süre sonra kokusu çıkar.

T.G.

• Otomotiv ürecilerinin hafta başı hükümet üyelerine yaptığı ziyaretlerde verdikleri sinyaller, Maliye’yi harekete geçirdi. Kemal Unakıtan, bürokratlara indirim ve teşvik olmak üzere iki ayaklı bir çalışma yapmaları talimatını verdi. Otomobildeki ÖTV’ye "kademeli indirim" yapılması planlanıyor. ÖTV’de yapılacak indirimin otomotiv sektörünün talebi doğrultusunda yüzde 5 civarında olabileceği kaydediliyor.

OTOMOBİLDEN dünyanın en yüksek vergilerini alma rekorunu elinde bulunduran Türkiye’de sektörün n hükümete ilettiği rapor ve sinyaller sonucu indirim hazırlığına başladı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın bürokratlara iki ayaklı bir çalışma için talimat verdiği öğrenildi. Bu kapsamda silindir hacmine göre üç ayrı ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) uygulanan otomobildeki vergilerde kademeli indirim planlanıyor. Yerli üreticiyi teşvik etmek amacıyla da üretici firmaların Eximbank’tan kullandığı kredi faizinin aşağıya çekilmesi öngörülüyor. ÖTV’de yapılacak indirimin otomotiv sektörünün talebi doğrultusunda yüzde 5 civarında olabileceği kaydediliyor.

Otomobilden, ÖTV’nin yanısıra yüzde 18 KDV, bir de ayrıca ÖTV’nin yüzde 18 KDV’si alınıyor.

Mevcut uygulamadaki vergi yükü şöyle:

Birinci grup: 1600 cc’ye kadar: Yüzde 37 ÖTV, yüzde 18 KDV, artı yüzde 6.6 (Yüzde 37’nin yüzde 18 KDV’si) olmak üzere toplam yüzde 61.6

İkinci grup: 1600-2000 cc arası: Yüzde 60 ÖTV, yüzde 18 KDV, artı yüzde 10.8 (Yüzde 60’ın Kyüzde 18 KDV’Sİ) toplam yüzde 88.8

Üçüncü grup: 2000 cc ve üzeri: Yüzde 84 ÖTV, yüzde 18 KDV, artı 15.1 (Yüzde 84’ün yüzde 18) Toplam 117.1.

Yüksek ÖTV’li grup

Yetkililerin verdiği bilgiye göre henüz kesinleşmeyen, ÖTV indirimi çalışmasında, bir defada tek oranlı bir indirim yerine gruplara göre "kademeli indirim" düşüncesi öne çıktı. Buna göre yüksek ÖTV’li gruptan daha yüksek, düşük ÖTV’li gruptan daha düşük olmak üzere, örneğin 3-5-7 gibi ilerleyen oranlarda "kademeli indirim" önögörülüyor.

Tahmin ettiğim gibi.. İndirim indirim derler %1 yaparlar demiştim.. %5 geliyormuş :) O da tasarı şu anda gerçi..
    ÖTV nin KDV si şeklinde verginin vergisini alıyoruz ya.. Bu da dünyada sadece bizde oluyordur eminim..
    Başka nasıl suyunu çıkarsak bu sineğin hesabı..

• İşte ÖTV devlet için farklı bir anlam katıyor, malı zenginleştiriyor. ÖTV ile devlet kendini fabrikaya ortak ediyor, kendini faturanın içine saklıyor.

Araç 20.000 YTL ve motoru da 1.4, yani fatura bedeli (Gebze Gümrüğü) 20.000 YTL ise buna % 37 ÖTV ekleniyor ve bu da 7.400 YTL yapıyor, aracın MALİYETİNE ekleniyor, araç MİLLİLEŞMİŞ oluyor, milleşmiş bedeli de 27.400 YTL şeklinde beyan ediliyor. KDV de millileşen matrah üzerinden alındığından 4.932 YTL de o ediyor, toplam

20.000 YTL MAL
    7.400 YTL ÖTV (MAL+MİLLİLEŞME VERGİSİ) (iadesi falan yok)
    4.932 YTL (KATMA DEĞER VERGİSİ) (şirketler iade alabiliyor)
    ------
    32.332 (20.000 mal ve 12.332 vergisi)

Hayırlı ve uğurlu olsun

T.G.
  • farkeden bişey olmayacak.kdv nin ötv sinin yüzde 5 i düşecek.şaka gibi.
  • bir tane küçücük indirim bile burada yazanlara göre milletin gözünü boyuyor onun ardında 10 bindirim oluyor kimse ses çıkarmıyor koyun gibi milletiz..hakediyoruz
  • hükümetin kriz yönetimi belli oldu.

parayı piyasa içinde dolandır.!
  • küçük bir hesap yapayım size..
    bu oranlara göre, hesaplarsanız, 40bin liraya satılan bir arabada 750 lira indirim olacak maksimum..
    büyük rakamlar beklemeyin
    saygılar
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.