Şimdi Ara

---FORUMUN OZETI--- ya da bnm anladıklarım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bazılarınız belki okumustur bundan 2 hafta once "cok temel yardım" konusu acmıstım ve bu tv arastırma isine ilk adımımı atmıstım.Saolsun sulokal arkadas sorularıma tek tek cevap vermisti. Neyse tabi ben arastırmalarıma devam ettim ve forumu sık sık okudum inceledim. Ondan sonra da belki bnm gibi yeni baslıyanlar icin belkide forum da kaybolmus arkadas lar icin olsun su forumdan anladıklarımı bir yazayım, dokeyim dedim. Bu özet calısmasını daha cok model model deilde marka bazında yazıyorum. Zira zaten bir model konusunda genel kabul gormus bir karara varmak olanaksız bir sey.(eger bu forumu okurum benim onume kesin bir bir secenek koyar diyorsanız yanılıyorsunuz demektir herkesin tercihi farklı tabi). İste benim bu forumdan ozetlediklerim:

1.Markalara deginmeden once lcd ve plazma paradoks una deinmek istedim:

Simdi benim okudugum kadarıyla markalar artık plazma teknolojisine yatırım yapmayı bırakıyorlar ya da yatırımlarını kucultuyorlar. Nitekim sony magazasında bir yetkilide bana sony nin plazma uretmedigini soledi zaten uretmiyorda olması lazım piyasadan gorduumuz kadarıyla.Yani plazmalar artık eskimiş bir teknoloji denilebilir.
    Diger bir yandan ise lcd teknolojisi ise daha oturmadı deniliyor bir cok yazıda.(gerci teknoloji hic bir zaman oturmaz ama nese)Yani o da daha gelismemiş bir teknoloji. Anlamadıgım bir yanı da kontrast oranı olsun parlaklık oranı olsun, tepkime suresi olsun bir cok konuda plazmaların verileri daha iyi. Mesala kablolu tv icin bana da plazma onerilmişti.o zaman nie plazma en cok satılan deil.Bunlarada ragmen lcd de cok satıyor.
    Anlıcanız ben bu olayı hic cozemedim.

2.Marka lara bakınca benim bu forumdan anladıklarım sunlardır:(burda projeksiyon tv leri baza almadım cunku o konuyu da pek anlamadım cozunurukleri dier tv lerle aynı, daha buyukler, ucuzlar ama daha az tercih ediliyorlar nese hic anlamdıgım ise karısmayım)

2.1---ilk olarak ucuz olmalarına ragmen turk yapımı olan vestel,arcelik,beko gibi markalar panel tv lerde kesinlikle tavsiye edilmiyor bu forumda denilebilir.

2.2---Bnm okuduklarımdan cıkardıklarım kadarıyla en cok beenilen marka ise PHILIPS(pixell plus). Ozellikle Pixell plus teknolojisi cok beeniliyor.Hele pixel plus 2 ve 3 cok gozde. Ambilight bir artı olmasına karsın secimde bir kriter olarak goze alınmamalı bence.

2.3--LG,SAMSUNG ve PANASONIC i aynı kefeye koyabiliriz. Philipsden brzck az da olsa bu markalar da cok beeniliyor ve tutuluyor. Ozellikle fiyatarıda onlar icin onemli bir artı.Belki buraya philips ın pixel plus sız larınıda ekleyebilirz.(crystal clear hakkında pek bir izlenim kalmamıs aklımda)

2.4--Benim için tabuları yıkmak denilebilecek bir cıkarımım daha var. benden bir kac yas kucuk olan 17 yıllık sony CRT deneyimime terss olsada Sony bu forumda pek tutulmuyor ve o kadar iyi olmadıgı soyleniliyor. Hatta bi yerde okuduguma gore kendi ceoları bile kabul etmis gibi bi sey bunu.Yani sony almaktansa yukardaki markalrı almak daha iyi olabilir.

2.5--Birde CREA,SHARP ve TOSHIBA lar var.Aslında bunlar da gayet beeniliyor ama "crea alınır mı"gibi baslıklar da var forumda sonucta.toshiba da ise diger markalar nazaran daha fazla bir belirsizlik sezdim.

Eger matematiksel olarak ifade etmek istersek:

PHILIPS>LG=SAMSUNG=PANASONIC>SONY>CREA=TOSHIBA=SHARP>VESTEL=ARCELIK(BEKO)

Tekrar belirtiyorum bunlar BENIM cıkarımlarım.Umarım bazılarına yardımcı olur.
    Arkadaslar iyi olsun kotu olsun butun yorumlarınızı,dusuncelerinizi,duzeltmeleriniz ve eklentilerinizi bekliyorum.

Tesekkurler...

• dostum;
    öncelikle eline sağlık güzel bir yazı olmuş.tabii bunlar senin çıkarımların pek fazla söylenebilecek birşey yok.
    ancak şunu belirtmek isterim;bence markalar arası sıralama yapmak pek doğru değil.
    madem ki @sulokal dan tavsiye aldın,tahmin ediyorum belki sana da söylemiştir, forum da arkadaşımızın meşhur bir sözü vardır;
    "en iyi lcd evindeki lcd..."
    buradan hareketle burada birimizin performans olarak beğenmediği bir tv ye bir başkası "mükemmel" diyebiliyor.
    henüz hd yayınlar ve diğer hd görüntü kaynakları edinebilmek için hatırı sayılır paralar ödenmesi gerektiği için aslına bakarsan lcd lerin performans testlerini sağlıklı olarak yapmak pek mümkün olmuyor maalesef.
    bu noktada insanların markalarla ilgil önyargıları(sağdan soldan duyulanlar,geçmişte yaşanan servis problemleri v.s) giriyor devreye.
    aslına bakarsan yukarıda yaptığın sıralama belki de bu yüzden ortaya çıkmış,veya senin böyle bir sonuca varman son derece normal olmuştur.
    işin içine pazarda patates satar gibi teknik bilgisi olmayan acaip satıcılar da dahil olunca tv alımında ortaya pekçok soru işareti ortaya çıkıyor maalesef.
    bunu engelleyebilmek adına ne yaptık?
    şu ana kadar yapabildiğimiz tek şey forumda kafasında pek çok soru işareti olan arkadaşlar için bir üstkonu oluşturabilmek oldu.yeni bir teknoloji alırken en azından kullanıcı seciyesinde temel bilgilere sahip olmak gerekir diye düşünüyorum.
    bu arada "lcd mi plazma mı?" sorusunun karşılığını ancak "bu tv nu ne amaçla kullanacaksın" sorusunun vevabı verebilecektir

keyifli seyirler,selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ChordSolo -- 9 Aralık 2006; 11:37:41 >

• sevgili dandini2000,

Oncelikle cevabın ıcın tesekkurler. Evet, bende okudum ust konuyu guzelce ve cok guzel bir calısma yapmıssınız. O konuya deinmişken bende bir dusuncemi belirtmek isterim. Seninde daha once baska bir yazında belirttigin gibi bu forumda insanlar istediklerini bulmaya calısırken zorlanıyor ve hemen bir baslık acıyorlar. Onun için bu üst konu olayı cok yardımcı olacaktır, bu baslıkların sayıları artmalıdır ve brz daha duzenlenmeye ihtiyacı var bence. Mesala bu ust konuları ayrı bir cerceve icinde gosterirsek cok guzel olur(forumun kuralları flnda yazabilir). Bir ornek verirsek ilk olarak aklıma "englishforums" geldi surdan bir goz atabilirsiniz:
    http://www.englishforums.com/English/VocabularyAndIdioms/Forum29.htm

"lcd mi plazma mı" sorusunun benm icin cevabının plazma olduunu biliyorum(genellikle kablolu izlicem belki digital). AMA plazma teknolojiisi artk durduruluyor deniliyor.Ayrıca yakında gelicek olan hd yayınlarda da lcd daha iyi deniliyor.bide plazma omru hakkında soylrntiler var(5-6 yıl fln diolar) gerci ben bu omur laflarına inanmıyorum bence bir plazma tv nin 5-6 yıldan cok daha fazla omru vardır. Nese sonuc olarak o zaman nie plazma alıyım demekten de alamıyorum kendimi.

Marka sıralamama glnce her farklı urun pazarında bir kac markanın dier markalardan sıyrıldıını dusunuyorum ben onun icin yazdım bu izlenimlerimi. umarım ark ların isine yarar..

herkese iyi seyirler...

• Selam arkadaşlar,
    Ben yaklaşık 1 sene önce plasma-lcd olayına kafayı takmış, yaklaşık 3 ay araştırmalarda bulunmuş, forumda bilgilerini paylaşan arkadaşlardan çok faydalanmış ve sonunda Türkiye'ye HD yayın gelmeden plasma veya lcd almamaya karar vermiştim. Aklıma geldi ne zamandır foruma girmiyorum diye ve topic dikkatimi çekti. Marka sıralaması yapmışsınız da, benim araştırdığım zaman herkesin dilinde Pionerr vardı. Siz hiç onu sıralamaya dahil etmemişsiniz, fakat dediğim gibi 1 senedir neler değişti bilmiyorum.
    Saygılar sunarım...
  • ben philips lcd kullanmama ve çok memnun olmama karşılık
    yazdığınız gibi değil forumda
    lcd konusunda lg ve panasonic markalarının daha öne çıkarıldığını görüyorum
  • Pioneer da iyi tabiki ama ben sıralamamda onu neye koyacagımı bilemedim.onun için hiç dahil etmedim.LG ve SAMSUNG tabiki cok iyi ozellikle fiyat performans oranı dierlerine nazaran daha iyi. ama philips in 9 ve 7 serisi bence cok beeniliyor onu belirtmek istemistim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.