Şimdi Ara

Fotokopiye karşı önlem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
909
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Hazırladığımız farklı öğrenme teknikleri ile alakalı bir kitabı matbaada bastırmayı düşünüyoruz.
    Amacımız özgün bir şekilde bir dergi tarzında kuşe kağıda baskı her açıdan kaliteli bir kitap çıkarmak.
    Ancak yayıncı bazı arkadaşlarla görüştüğümüzde sayfa sayısının da az olduğunu (80 sayfa) göz önünde bulundurarak bu kitabın fotokopiye düşeceğini bunu önleyemeyeceklerini belirtti. Dergi kalitesinde olacağı için fiyatı da çok ucuz olmayacak.
    Ben de içeriği genelde metin olan bu derginin sayfalarının arka plan rengini farklı yaparsam fotokopi yapılamayacağını söyledim.
    Fakat arka planında artık gelişmiş makinalarda kaldırılabildiğini sadece yazıyı fotokopi yapabileceklerini söyledi.
    Ben buna nasıl bir önlem alabilirim?

Benim aklıma gelenleri yazıyorum.

1. Kitabın sayfalarında bazı kısımlarda kutu içinde yazılar bulunmakta. Sayfalar renklidir. Bi4 çok renk bulunmakta. Mesela sayfanın dörtte birinde bu kutular var. Ben bu kutuları siyah arka plan yapsam içindeki yazıları da beyaz renk yapsam bunun da fotokopisi çekilir mi hiç siyahı kağıda basmadan sadece yazıyı?
    Veya siyah arka planı da basacak kadar toner ucuz mu?

2. Siyah renk yerine her sayfanın arka planını kırmızı renk yapsam, bu kırmızı renk üzerindeki bazı başlıkları beyaz renk yapsam kırmızı rengi dikkate almadan beyaz rengi de siyaha dönüştürerek fotokopi yapabilirler mi?

veya tarayıcıdan tarayıp başka bir şekilde çıktı alabilirler mi?

Benim yazdığım yöntemler işe yarar mı acaba?

Veya sizin başka tavsiye edeceğiniz yöntemler var mıdır?

Yaklaşık 4 yıldır emek isteyen bir çalışma olduğu için tabi bu emeğin bu şekilde heba olmasını istemiyoruz.

• matbuat aleminde fotokopiye karşı bir önlem bulundugunu pek sanmıyorum.

fakat ışıga karşı reaktif bir toner veye mürekkep icat edilse, yani yogun ışıgı gördügünde şeffaflaşsa kısmen de olsa fotokopinin ve taramanın önüne geçilebilir.

ama bu seferde fotografını çekip çogatırlar :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: civalı sokak lambası

matbuat aleminde fotokopiye karşı bir önlem bulundugunu pek sanmıyorum.

fakat ışıga karşı reaktif bir toner veye mürekkep icat edilse, yani yogun ışıgı gördügünde şeffaflaşsa kısmen de olsa fotokopinin ve taramanın önüne geçilebilir.

ama bu seferde fotografını çekip çogatırlar :)

Tam önlem olmaz tabi. Yapmak istedikten sonra mutlaka bir yolu bulunur.
    Ama en azından herkesin fotokopi çekmeyeceği, çektirmeyeceği bir baskı hazırlamak istiyoruz.
  • milyem M kullanıcısına yanıt
    ısıya duyarlı kağıda baskı olabilir. fotokopi çekilmek istendiğinde derginin sayfası siyahlaşır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Telif hakları yasası denen bir şey var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: minolta35

Telif hakları yasası denen bir şey var.

Yasa var ama uygulanması zor. Kim bilecek ki bu kitabın bir yerde fotokopi çekildiğini.
    Biz sadece her fotokopi çeken çekemesin en azından çekerse de maliyetli olsun şeklinde bir yöntemle hazırlayarak bir nebze önlemek istiyoruz bunu.

Aşağıda yazdıklarımda hiç mi bir fayda olmaz bunu önleme adına?

1. Kitabın sayfalarında bazı kısımlarda kutu içinde yazılar bulunmakta. Sayfalar renklidir. Bi4 çok renk bulunmakta. Mesela sayfanın dörtte birinde bu kutular var. Ben bu kutuları siyah arka plan yapsam içindeki yazıları da beyaz renk yapsam bunun da fotokopisi çekilir mi hiç siyahı kağıda basmadan sadece yazıyı?
    Veya siyah arka planı da basacak kadar toner ucuz mu?

2. Siyah renk yerine her sayfanın arka planını kırmızı renk yapsam, bu kırmızı renk üzerindeki bazı başlıkları beyaz renk yapsam kırmızı rengi dikkate almadan beyaz rengi de siyaha dönüştürerek fotokopi yapabilirler mi?

veya tarayıcıdan tarayıp başka bir şekilde çıktı alabilirler mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi milyem -- 28 Ocak 2014; 11:25:22 >

• milyem M kullanıcısına yanıt
    SAyfalarda bol miktarda açık renk fonda açık renk yazılar kullanarak (mesela açık mavi, açık sarı) s/b fotokopinin okunurluluğunu zorlaştırmış olursunuz. renkli fotokopi var olduğu sürece zor iş buna engel olmak.
  • utraviole isik altinda yazi okunabileb murekkepker var normalde kagit beyaz bi sekilde gozukuyo uv isiga tutunca yazilar resimler ortaya cikiyo bunu fotokopi cekemezler ama bide okumak icin kitabin yaninda uv isik da vermeniz gerekebilir

murekkepink.com/index.php?p=murekkep&d=10

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu konuda alacaginiz her onlem kitabinizin orjinal halini daha kotu hale getirecektir ve sonuc olarak hic bir ise yaramayacaktir. boylece orjinalini alan musterilerinize dusuk kalite bir urun satmis ve esas kitlenizi uzmus olursunuz. hatta korsan urun bu onlemleri def edip (renkleri duzgun okunur hale cevirip mesela) orjinalinden daha kaliteli bir urun sunmaya baslayacaktir. boylece "onlem"lerinizle orjinal alani cezalandirip korsan alani odullendirmis olursunuz.

ayrica "korsana karsi" propagandif aciklamalara veya gicik edici teknik cabalara giristiginiz goruldukce size karsi tuketicide antipati olusacaktir.

"korsan"la savas beyhude bir cabadir ve bir dizi yanlis varsayima dayanir.

bunlarin en onemlisi "her korsan satis kaybedilmis orjinal bir satistir" dusuncesi. ipucu: 5 liraya korsani alan kisi bu korsan secenek var olmasa 20 liraya orjinalini almayacakti. baska bir yere harcayacakti 5 lirasini.

akintiya karsi bos bir mucadeleye girmek yerine birakin korsan satislari sizin icin reklam olarak dusunun. korsan bile olsa daha cok satis eserin daha populer olmasi, daha cok kisinin duymasi demek. boylece eserle ilgilenen kisilerin olusturdugu toplam pasta buyur ve bu pastanin icindeki orjinal alan kesime dahil tuketici sayisi da artmis olur. cunku mutlaka eserin orjinalini daha kaliteli veya erisimi daha pratik bulanlar cikacak ve bu kisiler orjinal alacaklardir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DHArcadia -- 30 Ocak 2014; 1:10:43 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.