Şimdi Ara

Galatasaray üniversitesi pişmanlıktır . #Herkes için bilinçli tercih (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
14
Favori
10.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Lapsekili_Big_Smoke

itüye amerikan sistemi demek de bilmiyorum sanki biraz bilgi eksiği var sizde hocam

boun ve koc amerikan sisteminde

• Tercih etmeyin yazık edersiniz alın size ispatı tübitak'tan

Galatasaray üniversitesi pişmanlıktır .  #Herkes için bilinçli tercih
  • Arkadaşlar öncelikle GSÜ'ye teknik üniversite beklentisiyle geliyorsanız işiniz zaten zor. İTÜ veya Yıldız Teknik gibi sürekli teknolojik anlamda projeler çıkarıp TÜBİTAK'a giden öğrenci sayısını sizin için önemliyse zaten bence de yazmamanız daha mantıklı.

Ben de konuyu açan arkadaşın gitmemizi önerdiği ve Türkiye'de en iyi 3 özel üniversiteden birisi sayılacak okullardan birisini bırakıp Galatasaray Üniversitesi'ne geçmiş biri olacak konuşacağım. Ben de kesinlikle bu kararı aldığım güne şükreden birisiyim ve iyi ki bırakıp da GSÜ öğrencisi olmuşum diyorum.

- Galatasaray Üniversitesi tercih ettiğiniz bölümle alakalı birçok seçmeli ders sunarak sizi yüksek lisansa veya iş hayatına en iyi şekilde hazırlamaya çalışır. "Yeterli" seçmeli dersin olup olmaması tamamen okulun kontenjanına bağlıdır ve okulun maddi imkanlarıyla alakası yoktur, tercih eden öğrenci yoksa o ders açılmaz zaten.

- Galatasaray Üni. Fransız ekolünden geldiği için dersler Fransızca olarak ilerler, bu sebeple İngilizce eğitim vermiş okullardan mezun hocalar bu okulda yer almaz. Üniversite bünyesinde çalışan Fransız akademisyenlerin özgeçmişlerine bakacak olursanız birçoğu Fransa'daki köklü okullardan mezun olup bu ekolü bizlere taşırlar.

- GSÜ genel olarak sosyal bilimler okulu olduğu için TÜBİTAK(Türkiye Bilimsel ve TEKNOLOJİK Araştırma Kurumu) bu okulun kalite seviyesinin teknolojik anlamda ortaya koyduğu projelerle ölçülebileceğini zannetmiyorum.

- Türkiyede GSÜ YL/DOKTORA yapan öğrencilerin birçoğu GSÜ'de, Türkiye'nin birçok farklı üniversitelerinde ve Fransa-Belçika'da kendilerine yer bulabilmektedirler.

- Okulda Fransızca'nın yanında lisans eğitimi boyunca devam eden İngilizce eğitim de mevcuttur. Hazırlık sınavını bitirdikten sonra bölümdeki Fransızca derslerini de başarıyla vermekle beraber İngilizce seviye belirleme sınavına girilir ve seviyeniz neyse o seviyedeki sınıfa yerleşirsiniz.

- Sosyal alana gelecek olursak, gayet de geniş bir kampüsü olan ve dışarıdan gayet de sosyal gözüken bir okulda okumuş birisi olarak üniversite tercih dönemindeki öğrenciler büyük bir yanılgı içerisindeler. Kampüs büyüklüğü = Sosyallik gibi. Arkadaşlar bu çok büyük bir hatadır, lütfen üniversite tercihlerinizi buna göre yapmayın. Buna göre tercih yapacaksanız Anadolu'daki yayla gibi okulları da tercih edebilirsiniz, sosyallik ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığını gittikten sonra da görmüş olursunuz hem Galatasaray üniversitesi pişmanlıktır .  #Herkes için bilinçli tercih 

Yurtta kalanlar hariç bir süre sonra öğrenciler zaten okula dersine girip çıkmak için geliyor. Kampüsün ne kadar büyük olup olmadığı okula geldiğiniz ilk 2-3 aydan itibaren çok bir önem arzetmiyor.

Son mesajda da TÜBİTAK araştırmasına dayalı olarak GSÜ'ye gelinmemesi doğrultusunda konuyu açan arkadaş bir öneri yapmış. Ben de bir araştırmaya dayalı sonuçları paylaşmak istiyorum:

Galatasaray üniversitesi pişmanlıktır .  #Herkes için bilinçli tercih

Burada bu üniversiteye atıp tutanlara bakmayın. Kimse kimsenin tecrübesini yaşayacak diye bir durum yok. Vizyonunuzu açacak, fikirlerinizi çarpıştırabileceğiniz birçok kaliteli öğrenci bu okulda eğitimine devam ediyor. Türkiye'nin sosyokültürel olarak en kaliteli insan kitlesiyle tanışabileceğiniz, ve bu imkanı boğaza sıfır bir kampüste bulabileceğiniz eşsiz bir yerdir Galatasaray. Bunu okulunu daha bitirmeden maaşlı çalışan biri olarak ve bu şekilde birçok okul arkadaşına sahip birisi olarak söylüyorum. Sorusu olan veya merak ettiği bir konu olan arkadaşlar çekinmeden bana mesaj atabilirler. Galatasaray üniversitesi pişmanlıktır .  #Herkes için bilinçli tercih 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AvşalıTavşan -- 2 Ağustos 2022; 17:30:58 >

• AvşalıTavşan kullanıcısına yanıt

Kardeşim senin hakkında bir tahminde bulunabilir miyim? Okuduğun üniversitede tam burslu değildin, doğru mu?

Şimdi elma ile elmayı karşılaştıralım, bir yerde üzerine para ödediğin yerden beklentilerinle birden bedava okuduğun yere geçince oluşan rahatlama, maddi rahatlamadır. Okulları kıyaslamak için yeterli değildir.

Gelelim argümanlarına

- Galatasaray Üniversitesi tercih ettiğiniz bölümle alakalı birçok seçmeli ders sunarak sizi yüksek lisansa veya iş hayatına en iyi şekilde hazırlamaya çalışır. Kesinlikle doğru değil. Açılan dersler tabela dersi ve ufacık öğrenci kitlesiyle çoğu kapanıyor. Zaten zorunlu dersler düştükten sonra geniş yelpazede seçmeli ders açacak kapasite yok, sınıf sayısı belli, bölüm sayısı belli. Biraz mantıklı olun. Olamıyorsanız girin vakıf üniversitelerine seçmeli ders çeşitliliğini karşılaştırın.

- Galatasaray Üni. Fransız ekolünden geldiği için dersler Fransızca olarak ilerler, bu sebeple İngilizce eğitim vermiş okullardan mezun hocalar bu okulda yer almaz. Üniversite bünyesinde çalışan Fransız akademisyenlerin özgeçmişlerine bakacak olursanız birçoğu Fransa'daki köklü okullardan mezun olup bu ekolü bizlere taşırlar. - Zaten sorun da bu. Fransız ekolü başarısız oldu, Amerikan ekolünü referans alacak ve takip edeceksiniz çünkü ekonomi-işletme-finans literatürü burada yazılıyor.

- GSÜ genel olarak sosyal bilimler okulu olduğu için TÜBİTAK(Türkiye Bilimsel ve TEKNOLOJİK Araştırma Kurumu) bu okulun kalite seviyesinin teknolojik anlamda ortaya koyduğu projelerle ölçülebileceğini zannetmiyorum. Beşeri bilimlerde proje ve yayın yapılmıyor mu sanıyorsun? Doğrusu şu, Galatasaray Üniversitesinde hocaların büyük kısmı araştırma yapmıyor, yaptıkları araştırmalar highest ranked dergilerde yayınlanmıyor.

- Okulda Fransızca'nın yanında lisans eğitimi boyunca devam eden İngilizce eğitim de mevcuttur. Hazırlık sınavını bitirdikten sonra bölümdeki Fransızca derslerini de başarıyla vermekle beraber İngilizce seviye belirleme sınavına girilir ve seviyeniz neyse o seviyedeki sınıfa yerleşirsiniz. İngilizce eğitim mevcuttur ne demek? İngilizce sunum yapıyor musunuz, hayır? Kaç saat toplam sunum yapıyorsunuz, 5-10 saat? Vakıf üniversitesinde sorunu dahi ingilizce soruyorsun, ders ingilizce, sınav ingilizce.

- Sosyal alana gelecek olursak, gayet de geniş bir kampüsü olan ve dışarıdan gayet de sosyal gözüken bir okulda okumuş birisi olarak üniversite tercih dönemindeki öğrenciler büyük bir yanılgı içerisindeler. Kampüs büyüklüğü = Sosyallik gibi. Arkadaşlar bu çok büyük bir hatadır, lütfen üniversite tercihlerinizi buna göre yapmayın. Buna göre tercih yapacaksanız Anadolu'daki yayla gibi okulları da tercih edebilirsiniz, sosyallik ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığını gittikten sonra da görmüş olursunuz hem -- Kimse sosyallik = kampüs büyüklüğüdür demedi, Galatasaray Üniversitesi bir kampüs üniversitesi değil ve çay bahçesinden hallice bir kampüsü var. Sosyal bir okul da değil, yapılan aktiviteler, aktif kulüp sayısı ortada. Saat 19:00 olmadan herkesin dağıldığı bir yerden zaten başka bir şey beklemeyin. Dersin bitiyor, arada 5 saat var ne yapacaksın? Kampüsün ne demek olduğunu o zaman anlayacaksın.

- TÜBİTAK araştırmasına dayalı olarak GSÜ'ye gelinmemesi doğrultusunda konuyu açan arkadaş bir öneri yapmış. Ben de bir araştırmaya dayalı sonuçları paylaşmak istiyorum: Tam GSÜ'lü ye yakışır bir bitiriş oldu, Tübitak/YÖK referansı karşısında Kariyer.net ....

Ek:

Teknolojik gelişmişlik endeksi, öğrenci memnuniyet endeksi, girişimcilik endeksi.. GSÜ hepsinde çakılıyor. Uzak durun!

• nonamenouser N kullanıcısına yanıt

Kardeşim hakkımda her zaman tahminde bulunabilirsin sorun yok. Bilkent'te tam burslu okumadığım doğru fakat Bilkent'e girdiğim puan ve sıralamayla odtü siyaset, uluslararası ilişkiler gibi bölümlerde okuyabilecek olmama rağmen Bilkent'i tercih etmiş bir pozisyondaydım. Yani Bilkent'e parayla girip diğer top tier üniversitelere girememe gibi bir durumum olmadı. Kastettiğin şey Bilkent'in ücretini yettirememekse şükür aileden gelen maddi bir problemim de yok; Avrupa'da 20'den fazla ülkeyi gidip görmüş, 2 defa İngiltere'ye yaz okuluna gitmiş birisiyim. Bilkent'te okurken tek başıma Bilkent 2 de eve çıkmıştım ve altımda arabam da vardı. Bunları kafanda bir şeyler otursun diye söylüyorum sadece.

Gelelim argümanlarıma verdiğin karşılıklara

- Okulun öğrenci sayısı zaten az, bölümler az insan alıyor zaten bu apaçık bir gerçek. Ben yeterli öğrenci sayısına ulaştıktan sonra ders programında gösterilen bütün dersleri bir dilekçeyle açtırabiliyorum. Vakıf üniversitelerinde 100 kişinin 0 burs okuyup 10 kişinin tam burslu okuduğu okullarda konuya 10 kişinin bakış açısından yaklaşmak senin dediğin gibi elmayla armutu karşılaştırmaktır zaten. İlla bu seçmeli dersleri kıyaslayacaksan

Devlet üniversitesi + limitli seçmeli ders --- Vakıf üniversitesi + bir miktar para + birçok seçmeli ders mantığıyla yaklaşman gerekiyor.

- İngilizce'nin lingua franca olarak hakimiyetine devam ettiği bir gerçek fakat GSÜ'de bölüm dersleri arasında zorunlu İngilizce dersleri de mevcut. Okumaların bir kısmı İngilizce, hocaların bazıları Fransızca yerine İngilizce ödev kabul edebiliyor. Okulda İngilizce külliyen dışlanmış bir pozisyonda değil aksine zaten dünyanın kabul ettiği dil olduğu kabul ediliyor.

- GSÜ'nün Times gibi sitelerde en iyi üniversiteler sıralamasında olmamasının sebebi zaten Fransızca eğitim vermesi. Aynı listede Fransa'daki üniversitelerin de en üstlerde olmamasının sebebi bu, ekol farklı. Yoksa zaten bilinmesi gerekir ki çoğu hukuk öğrencisi için Avrupa'da yüksek lisans zirvesi Sorbonne'dur. PSL, INSEAD, HEC, EHESS gibi okullardan bahsetmiyorum bile.

- GSÜ'nün bir kampüs üniversitesi olduğunu hiçbir yazımda iddia etmedim. Vakit geçtikçe "kalabalık insan = fazla sosyallik" olgusunun yanlış olduğunu düşünmeye başladım. GSÜ'ye geçtikten sonra Bilkent'e göre neredeyse 10 misli insanla tanıştım ve bunların bir çoğu kendi ilgi alanında yetenekli, hobi sahibi olan insanlardı. Sosyallikse Beşiktaş ve Ortaköy gibi iki canlı semtin tam ortasında bulunan bir kampüste okuyorsun, buralarda aradığın sosyalliği fazlasıyla bulabilirsin diye düşünüyorum, nasıl bir şey arıyorsan tabi. Zaten okulun öğrencilerinin çoğunluğu bu bahsettiğim iki semtten birisinde ikamet ediyor.

- GSÜ'lüye yakışır bir bitiriş mi Galatasaray üniversitesi pişmanlıktır .  #Herkes için bilinçli tercih Kariyer.net Türkiye piyasasının özeti niteliğindedir. Sen sabaha kadar şöyle memnuniyet, böyle kalite diye listeler atıp dursan da ortada piyasa ve iş talep gerçeği var. Ayrıca attığın araştırmada TED, Yaşar, Bahçeşehir, Abdullah Gül gibi üniversiteler Boğaziçi'nin önünde. Madem o araştırmaya o kadar riayet ediyorsun o puanı alan kardeşin yeğenin tanıdığın olursa Boğaziçi yazması yerine Yaşar Üniversitesi'ni tavsiye edersin, vicdanın el verirse tabi.Galatasaray üniversitesi pişmanlıktır .  #Herkes için bilinçli tercih Aynı şekilde öğrenci memnuniyet endeksinde GSÜ 16.sırada fakat Boğaziçi ilk 25'te bile değil, eşine dostuna listede daha üstlerde yer alan Gebze Teknik, Yaşar, Bezm-i Alem Üniversitesi gibi yerleri yazdırırsın ki memnun olsunlar. Galatasaray üniversitesi pişmanlıktır .  #Herkes için bilinçli tercih 

- Ayrıca GSÜ'nün kapısından geçemeyecek frankofonların(!)(maksimum 25k yapmış öğrenciler) çifte standartlarla GSÜ'ye girmesi arkadaşı fena halde bozmuş olacak ki vakıf üniversitesinde ilk 1000'e girmesine rağmen yan sırasında 500k sıralama yapan birisiyle aynı derse girmesi ve aynı imkanlardan faydalanması arkadaşa garip gelmiyor ve hiç koymuyor bile. Sadece buradan bu arkadaşın GSÜ'ye ne kadar objektif (!) yaklaştığını anlayabilirsiniz. Galatasaray üniversitesi pişmanlıktır .  #Herkes için bilinçli tercih 

• Herkese bol şans

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.