Şimdi Ara

GArip bir pic sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir makina otomasyonu için ekte pcbsi olan devreyi yapmaya çalışıyorum. Sistemde 2 adet 16f877 usart ile 2400bps hızında iletişim kuracak. Ekteki devre ana kontrol kısmı burdaki 9 pinlik konektör ile diğer keypaddeki işlemci ile iletişim kuracak. Keypad kısmı için 2 adet data ve gnd ve vcc 1,5m lik kablo ile ana kontrole bağlanacak, keypad kısmı bu şeklide sorunsuz çalışıyor sorunsuz data alışverişi yapıyorum ancak ana kontrol devresinde sorunum var. Aynı devreyi tamamen farklı elemanlarla ve farklı baskı devre ile denediğimde aynı sorunu yaşadım. Sorun şu ki devreye enerji verdiğimde devre çalışmıyor ancak pcbnin herhangibir iletken yoluna dokunduğumda devre çalışmaya başlıyor, bıraktığımda tekrardan çalışmamaya başlıyor ayrıca devre masaüstünde dokunsamda çalışmıyor dikince yani bakır yolalr havada kalınca ve dokununca çalışıyor. Besleme için atx psu kullanıyorum 16f877 besleme uçlarına 100nF ve 47uFlık kondasatörler bağlı. İki konektörle röle katına ve giriş katına bağlantı var. 12 voltluk giriş ana kontrol pcbsi üzerinden röle kartına gidiyor. Ayrıca pcbde herhangi bir yalıtım kaplaması yok. Baskı devre her iki denemedede kuşe kağıt ve ütü yöntemi ile çok sağlam olarak yapıldı lehimlemede aynı şekilde sağlam.
    Sorunun ne olduğunu bilmiyorum bugüne kadar yaptığım picli devrelerde sadece bunda böyle bir sorun yaşadım ancak sorunun ne olduğu konusunda hiç bir bilgim yok. Sorunun ne olduğu konusunda her türlü yardım için şimdiden teşşekkür ederim.

• Yardım için teşekkürlelr. Picin boşta kalan uclarını direnç ile beslemeye mi bağlamalıyım. Peki devreyi iyice ortmadan yalıtsak sorun kalkabilirmi.
  • Teşekkürler yarın ilk olarak bunları deneyeceğim.
  • Vallaha pici lvp modunu kapatarak tüklediğimde hiç sorun çıkarmadı. Gerçekten de epey garip bi durummuş.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.