Şimdi Ara

geçersiz boot.ini dosyası' YARDIIIMMM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
939
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    geçersiz boot ini dosyası
    c:windows öğesinden onyukleniyor ...
    diye bir uyarı vermeye basladı neden yapar anlayamadım ugrastım ama bulamadım.
    bılen varsa basına gelen ve halleden yardımlarınızı beklıyorum

boot.ini dosyasının içeriği şöyle:

[boot loader]
    timeout=5
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

• çözümü söyliyim ama biraz karışık.ilk önce sağlam bi başka bilgisayarda xp cd-rom'uyla sistemi başlat.gelen seçeneklerden repair'i seç.recovery console çıkacak karşına.partition' seçeceksin.MAP komutuyla yeni bir diskete sağlam boot.ini dosyasını yükleyeceksin.daha sonra o disketle diğer bilgisayarı yine recovery console'u açarak yine COPY komutuyla bozuk bilgisayarın üzerine yükleyeceksin.dada!!sorun halloldu tabii dişini sıkıp uğraşabilirsen..kolay gelsin şimdiden
    bunun format dışında başka çözümü yok!!
  • Eğer windows c:\ de kurulu ise boot.ini dosyası sağlam.
    d:\ de ise 1 yerini 2 yazarsan düzelir.
  • sorun yoksa neden gecersiz dıyor????*
  • xp ile sistem disketi hazırla sonra dos altına in orada c:\sys c: yaz veya sys a: c: yaz oradan sistem dosyalrını sistemine kopyalar.sorun düzelmezse winxp tamamını repair yap.
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by adem</i>
    <br />xp ile sistem disketi hazırla sonra dos altına in orada c:\sys c: yaz veya sys a: c: yaz oradan sistem dosyalrını sistemine kopyalar.sorun düzelmezse winxp tamamını repair yap.
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

yalnız sorun sistem dosyalarının eksikliği ya da bozulması sorunu değil.öyle olsa zaten EPR disketi ile sorunu çözebilir.sorun boot.ini dosyası.bunu da sadece yukarıda anlattığım gibi recovery console ile yapabilir.
  • Dos'a düş orada şunları yaz..
    c:\type boot.ini yaz bakalım ne gözüküyor sende de en son satırda şunun yazması lazım.Fast detect sonra;

c:\="Microsoft Windows"

bu yazmassa boot hangi sürücüden yapacağını anlayamaz işletim sistemi böylelikle geçersiz boot.ini dosyası der.Bir tane editor bul microstda edit var olmazsa echo kullan aşağıdaki komutu yaz.

c:\ düş daha sonra

c:\echo c:\"Microsoft Windows" >> boot.ini

yaz. eğer boot gizli dosya ve salt okunuyorsa

attrib yaz boot ini dosyasına bak sonra değiştirmak için attrib -H veya -A boot.ini yaz

Kolay gelsin
  • adem niye bu kadar kolay olayları dostan yaptırmaya çalışıyorsun ve arkadaşı uğraştırıyorsun onu anlamak zor.
    c:\boot.ini dosyasını aç ve içini düzenle desene :))

yalnız sen galiba boot.ini mantığını pek anlayamamışsın.
    o "c:\ Microsoft Windows" satırı 98 ve ME işletim sistemlerinin başlayacağı sürücü içindir.
    Eğer 98 veya ME yüklü değilse ona gerek yoktur yani olmaması normal.
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by mewluth</i>
    <br />adem niye bu kadar kolay olayları dostan yaptırmaya çalışıyorsun ve arkadaşı uğraştırıyorsun onu anlamak zor.
    c:\boot.ini dosyasını aç ve içini düzenle desene :))

yalnız sen galiba boot.ini mantığını pek anlayamamışsın.
    o "c:\ Microsoft Windows" satırı 98 ve ME işletim sistemlerinin başlayacağı sürücü içindir.
    Eğer 98 veya ME yüklü değilse ona gerek yoktur yani olmaması normal.
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

+1
    doğru söylüyosun kardeşim de boot.ini dosyasının içeriğini de değiştirince bi faydası olmuyodu galiba.yukarıda sonda yanlış yazmışım.yazdığım çözüm dışında bi çözüm format olacaktı.:))

• Bence arkadaş ya bize bir şeyi eksik söyledi ya da sorun boot dosyalarından başka birinde.
    Yoksa; tek harddiskli, harddiskin c:\ sürücüsünde ve burada windows klasörü altındaki bir windows xp'nin "boot.ini" dosyası budur.

Arkadaşa tekrar soruyorum:
    PCde başka HDD var mı?
    Harddiskin neresine kurulu bu XP ve kurulduğu klasörün adı ne?
  • haaa olabilir.ama yazmakta fayda var.bi denesin belki çalışır.Belkide 2. işletim sistemi var belkide 2 hardisk var.gerçi imzasında tek hardisk yazıyor.Oda olmadı partition tablosunu düzeltsin.Oda olmazsa format atsın :) oda olmazsa bilgisayarı çöpe atsın :)
  • arkadaslar çok dallanıp budaklandı bu konu herşey açık
    tek hdd
    tek işletim sist.
    ve xp c de

format atmak ıstemıyorum
  • #350;öylede yabilirsin
    E#287;er imkan#305;n varsa XP kurulu ba#351;ka bir bilgisayar bulabilirsen, o bilgisayarda bo#351; bir disket içine
    BOOT.INI (C:\ içinde gizlidir)
    NTLDR (C:\ içinde gizlidir)
    NTDETECT.COM (C:\ içinde gizlidir)
    dosyalar#305;n#305; kopyalay#305;p bilgisayar#305; disketten ba#351;lat,sistem aç#305;l#305;rsa disketteki boot.ini'yi kendi boot.ini dosyan#305;n üstüne kopyala.Tabi önce yede#287;ini almay#305; unutma.Ama diketi haz#305;rlayaca#287;#305;n bilgisayarda sadece tek i#351;letim sistemi olmal#305; yani XP.
    Bir ihtimal i#351;ini görebilir.Yard#305;m#305;m olursa ne mutlu bana...
  • yaa gerçekten karışmış bilgiler biri öölee dio biri başka bendede aynı problem vardı çözüm formattı napiiim.[bgdnc2]
  • sende abartmışın xp cd sini takacan ilk açılışta kurtarma konsoluna girecen dos ortamına benzer bir ortamda senden kullanıcı adı ve şifresi isteyecek bunları doldurduktan sonra dos benzeri ortam açılacak oraya fixboot yaz enter'e bas olay budur yaa
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.