Şimdi Ara

Gerçek Müzik Zevki İçin Kulaklık Amplifikatörü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Benzer bir önceki konum vardı kulaklık amplileri hakkında. Fakat o zamanlar baskı devre yapamıyor / yapmıyordum. Emeğimin boşa gitmesinden oldukça fazla korkuyordum.

Belki uygunsuz olacak ama korkanın çocuğu olmaz derler bizim o taraflarda oturdum sıfırdan PCB çizdim bastım harika da oldu :) Destek veren üstadlara sonsuz sevgiler selamlar.

Şimdi derdim ise artık amplilerim beni tatmin etmez oldu ses kalite ve doygunluk açısından.

Elimde ahım şahım bir şey olmasa da sHL3000kulaklık var. Bu kulaklıkla kullanabileceğim beslemesi 9V - 12V seviyelerinde olan Tizleri yüksek de olsa sıkıntı değil , ton kontrole zaten ihtiyacım yok yeni bir ampli yapmak istiyorum.

Türkiye piyasasında kolaylıkla elde edebileceğim ve müzik zevki verecek bir devre peşindeyim anlayacağınız. Yardımlarınızı esirgemez iseniz çok memnun olurum.

Selamlar.

Edit : Tek istediğim minimum hışırtı , maximum ses. Öyle spesifik aman A class olsun , yok lambalı olsun diye bir derdim yok. Sadece kulaklık jackini taktığım anda hışırtı , cızırtı almak istemiyorum. Tüm dileğim bu :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ToygarVrli -- 11 Ağustos 2015; 20:12:42 >

• Bozuk cdrom bulabilirsen onların kulaklık çıkış entegrelerinden güzel kulaklık anfisi oluyor.
    Jrc2100, 2169, bh3543, 3544, 3547 entegreleri kullanılır genelde. Hepsinin ses kalitesi gayet güzeldir.
  • LME49720NA+LME49600 bu parçalarla hifi kulaklık amfisi yapabilirsin. muhteşem ses kalitesi var ben kullanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stone2003

LME49720NA+LME49600 bu parçalarla hifi kulaklık amfisi yapabilirsin. muhteşem ses kalitesi var ben kullanıyorum.
    Arkadaşlar muhtemelen TL072 ile Cmoy yapacağım. Devreyi çizdim. Malzemeleri alıp basmak kaldı yalnızca. Söylediğiniz entegreler bulunduğum şehirde temin etmekte zorlanacağım entegreler.

AdmGdk hocam sizinle söz konusu entegreleri başka bir konumda daha konuşmuştuk.

Ülkemizde bulunmadığı ve yurtdışından getirtmek için toplanabileceğimiz konusunda fikir birliğine varmıştık. Yakın zamanda lokasyon değişimim olacak nasipse.

Sonrasın bahsi geçen entegreler için güzelce bir PCB çizelim minimal. Entegreleri de sipariş edelim. DHForum projesi olur bize de. Hatta isteyen olursa PCB'leri adam gibi bir yerde bastırırız. Kaliteli olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: ToygarVrli

Arkadaşlar muhtemelen TL072 ile Cmoy yapacağım. Devreyi çizdim. Malzemeleri alıp basmak kaldı yalnızca. Söylediğiniz entegreler bulunduğum şehirde temin etmekte zorlanacağım entegreler.

AdmGdk hocam sizinle söz konusu entegreleri başka bir konumda daha konuşmuştuk.

Ülkemizde bulunmadığı ve yurtdışından getirtmek için toplanabileceğimiz konusunda fikir birliğine varmıştık. Yakın zamanda lokasyon değişimim olacak nasipse.

Sonrasın bahsi geçen entegreler için güzelce bir PCB çizelim minimal. Entegreleri de sipariş edelim. DHForum projesi olur bize de. Hatta isteyen olursa PCB'leri adam gibi bir yerde bastırırız. Kaliteli olur.

bu entegre devreleri ebay ve aliexpressde bulabilirsin.
  • Hocam yurtdışından en erken 1 hafta içinde gelir benim şu an ikamet değişme ihtimalim oldukça yüksek. Ayrıca hazır yapmışken topluca getirtip herkesin yararlanmasına sebep oluruz diye düşündüm..
  • stone2003 S kullanıcısına yanıt
    Hocam kullandığınız opamplar gerçekten güzel amfinizin detaylarını bizimle paylaşır mısınız? Ayrıca forumdan bir arkadaşımız bana class a bir amfi tavsiye etti JLH ampli diye aratırsanız çıkıyor.
  • ToygarVrli T kullanıcısına yanıt
    3543 serisinin pcb çizimlerini daha önce yapmıştım. JRC'lerin şemalarına tam olarak ulaşamadım, o yüzden onların pcb lerini yapamadım. JRC serisinden ülkemizde sadece firmanın yeni adı olan NJM koduyla 2068 entegresi var. Ondan da anfi olur mu bilemiyorum, datasheetinde pek açık bilgi yok.
  • http://www.njr.com/semicon/audio_video/audio_amp_power.php?cat=3110
    buradaki entegrelerden bulursanız yazın. Kulaklık anfisi çipidir bunlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stakanar

Hocam kullandığınız opamplar gerçekten güzel amfinizin detaylarını bizimle paylaşır mısınız? Ayrıca forumdan bir arkadaşımız bana class a bir amfi tavsiye etti JLH ampli diye aratırsanız çıkıyor.

hocam pcb ile uğraşmak istemiyorumdum. o yüzden diy kit leklinde aldım. xiaomi piston 2 kulaklık ile kullanıyorum. muhteşem ses kalitesi var. XDUOO X2 mp3 player ile birlikte kullanıyorum.jhl de var bende ama buondn kat kat daha güzel. diy kit linki aşağıdadır.

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=321282507512&alt=web

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stone2003 -- 13 Ağustos 2015; 13:41:57 >

Biraz inceledim hocam aklıma audiotrak cihazlar geldi :) beslemeyi nasıl hallettiniz?
  • quote:

Biraz inceledim hocam aklıma audiotrak cihazlar geldi :) beslemeyi nasıl hallettiniz?

şimdilik masaüstü kullanıyorum. vaktim olursa iki lipo battery ile simetrik besleme yapacağım.
    Beslemeyi dedim hocam adaptör mü kullandınız yani.
  • quote:

Beslemeyi dedim hocam adaptör mü kullandınız yani.

evet 2x12v luk 6w trafo ve 7812 ve7912 ile besliyorum.
    Teşekkür ederim imkan olursa alıp deniyeceğim.
  • Ses devreleri için lm317 tavsiye ederim. 78 serilerinin içinde ripple filtresi yok. 317lerde var. Lm317 ve birde bunun negatif karşılığı vardı kodu aklımda yok. İkisini beraber kullanın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ipli jeton

Ses devreleri için lm317 tavsiye ederim. 78 serilerinin içinde ripple filtresi yok. 317lerde var. Lm317 ve birde bunun negatif karşılığı vardı kodu aklımda yok. İkisini beraber kullanın.
    Kulaklık amplifikjatörüne yatırım yapacağınıza öncelik kaliteli kulaklık almaktır her kulaklık yüksek frekanslı sesleri verebilir . tiz sesler tüm doygunluğu ile ucuz kulaklıklarla alabilirsiniz , sinek vızıltısı gibi rahatsız edici sesleri her ucuz kulaklık verebilir.
    İş alçak frekanslı sesleri bozulmadan aktarabilmek ,işte burada kalite ön plana çıkıyor .
    80 li yılların sonunda aldığım pioneer se-l70 kulaklık hafifliği ve doyurucu sesi ile hala kullanmakta olduğum kulaklıktır . 10hz -22khz aralığında
    evimde kolonlardan aldığım sesten daha mükemmel ses sunmakta .

benim önerim ampli ile uğraşmayın iyi bir kulaklık edinin .

http://20cheaddatebase.web.fc2.com/pioneer/SE-L70.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektürükçü -- 15 Ağustos 2015; 10:55:26 >

• Creative gibi markalı ses kartları en basitinden ve piyasada bulunabilen bir entegre kullanmakta. 4558 konu ile aratırsanız bulursunuz. Ka4558 ne4558 sc4558 gibi firma tanımlayıcı eklere fazla takılmayın.

Arkadaşların dediği gibi vcd dvd hatta cdrom çıkış entegreleri işinizi görür.

Son tavsiyem de kulaklık amfisi için class A -AB transistôrlü bir amfi yaparak tadını çıkarın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

http://www.njr.com/semicon/audio_video/audio_amp_power.php?cat=3110
    buradaki entegrelerden bulursanız yazın. Kulaklık anfisi çipidir bunlar.

Bahsi geçen sitede belirtilen entegrelerden olan NJM2113 nolu entegreyi 2 - 3 ay önce kadar bir cihazda kullanmak üzere 20 kadar sipariş ettim. Cihaz da kullandım, yalnız kulaklık amfisi olarak değilde çıkışında piezzo tipi ama piezzo olmayan bir hoparlör üzerinde kullandım. Kulaklık olarak yorum isteyecekseniz bir bilgi sahibi değilim bunu baştan söyleyeyim.

Entegre smd tipi 8 bacaklı bir entegre.
    RL: 8~200Ω gibi bir load omaj aralığına ve geniş besleme voltajına sahip.

Datasheet ini incelemek isteyen aşağıdaki link e tıklayabilir.

http://www.njr.com/semicon/PDF/NJM2113_E.pdf

Şu anda elimde 19 adet sıfır hiç kullanılmamış entegre mevcut. Denemek isteyene ücretsiz olarak gönderebilirim. Şayet memnun kalırsanız pcb sini çizer bir yerde bastırırız. Herkes faydalanmış olur.

Ek olarak;

elektürükçü @ arkadaşımızın da söylediği gibi amfi herşey değildir. Kaliteli kulaklıkta kalite unsurunu tamamlayan elemandır. Bu konuda birçok araştırma neticesinde bundan 3 yıl önce aldığım sennheiser cx300-II marka kulaklığı şiddetle tavsiye ederim. Kullandığım onca kulaklıktan sonra bu kulaklıkla müzik dinlemek ayrı bir zevk.

Günün birinde tv izlerken o ses türkiye yarışmasında yarışmacıların kulaklarında aynı kulaklığı görünce sebepsiz bir gülümseme belirlmedi de değil hani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taka8604 -- 19 Ağustos 2015; 22:02:55 >

• kulaklık olarak f/p ürün xiaomi piston 2 yi kullanıyorum. şiddetle tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.