Şimdi Ara

Gömülü işlemci

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
2.204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle herkese iyi akşamlar 2 3 gün önce laptopun arıza yaptı bende servise verdim servis laptopumdaki işlemcinin yandığını ve işlemcinin gömülü olduğunu değiştirilemeyeceğini yeni anakart almam gerektiğini söyledi. Servisimin yeterli Bilgi düzeyinde olup olmadığını bilmediğim için buraya sormadık istedim gömülü işlemci değişebilir mi değişmez mi?

• Gömülü yani anakarta lehimli işlemci ve ekran kartını değiştirmek mümkün. Ancak bunun için BGA makinesi lazım. Laptop, ekran kartı, anakart vs. tamir işi yapan bilgisayarcılara götürmeniz gerekiyor.

Nasıl oluyor derseniz, BGA ile işlemcinin altındaki lehim topları eritilir. Yeni veya çıkma işlemcinin altına lehim topları dizilir, anakartın üzerine yerleştirilip BGA ile lehim eritilerek yerine sabitlenir. Eğer işlem iyi yapılırsa uzun süre dayanır.

Apple, Monster vs. gibi firmaların servisleri bu işlemle uğraşmaz. Bırakın işlemciyi lehimli 1$'lık parça arızalansa anakartı komple değiştirirler.
  • İşlemci mi yanmış?
    Hocam sizi dümdüz yemişler. İşlemci yanmaz. 3 olasılık var;
    1. Markanın anlaşmalı olduğu tamirci merdiven altı. Ve yanlış araçlarla daha fazla zarar vermişler.
    2.sizden para koparmaya çalışıyorlar.
    3. İşlemci harbiden yanmış. (Normal kullanımda dünyada kimsenin yapamayacağı bir şey)
  • İşlemci yanmış olabilir ancak en çok karşılaşılan problem cipset arızası. Forumda tamir eden yerler var bi sorun bakalım
  • Konu hortu olacak ama aynı durum benim Acer laptopta başıma geldi, son zamanlarda laptopun şarjı çok geç doluyor ve çabuk bitiyordu , yaklaşık 2 hafta öncede hiç açılmadı, sorun pildedir diye düşünüp netten pil ile ilgili bir kaç yönten buldum ve denedim fakat işe yaramadı, cihazın garantisi 2 ay önce bitti, yetkili servis çok ücret çıkartır ve gidip gelmesi sıkıntı olur diye semtteki bir pc tamircisine bıraktım, bugün arayıp işlemcinin yandığını ve işlemcinin anakarta yapışık olduğundan dolayı anakartın değişmesi gerektiğini söylediler,

Sizce ne yapmam gerekiyor ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.