Şimdi Ara

Güç kaynağı sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
295
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bilgisayarıma 8 gb 1066 ram taktığımda (4 X 2) : 1.552 V bilgisayarım 5 V beslemeden 4.987 v güç çekmeye başlıyor ve kendini resetliyor bir süre sonra. 8 gb ramları 800 mhz e düşürdüğümde 5.26 V güç çekmeye başlıyor ve sorunsuz çalışıyor. 4 gb a düşürdüğümde ramları 1066 ile stabil çalışıyorlar ama xmp den 1600 mhz yaptığımda yine 5 V dan daha düşük elektrik çekmeye başlıyor. Benim sorunum güç kaynağında değil mi ? Kaliteli olmasına rağmen 4 yıldır kullanıyorum.

Bilgisayarım :

Anakart : Gigabyte P55M-UD2
    Core i5 2.67
    Ram : Bu sorunu çözmeye çalışıyoruz :) Elimde çok sayıda ram var.
    Ekran kartım : Ati 6870

Güç kaynağım :

https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/58261/8CE233125E3F44B2A7A37248CF437379.jpg

Ustalarım korkum şu oldu. Piyasada bulunan üst düzey güç kaynakları da benimki gibi 5 V beslemeden 25A veriyor. Yani yeni güç kaynağı aldığımda sorunun güç kaynağından olmama ihtimali var mı acaba ? Yani benim sorunum anakarttan olabilir mi ? Gidip boş yere güç kaynağı almayalım.

Son olarak işlemcinin yanındaki pinlere 2 tane yan yana 4 lük soket, Ekran kartına 2 tane 6 soket, anakarta bir de 12 pinlik soket takılı. 5 V lık kanaldan 30 A verebilen güç kaynağı bulamadım nedense ama düşününce 8 gb hatta 16 gb 1600 mhz ramlara 600 W güç kaynağı öneriyorlar. Benimkinin ömrü mü bitmiş sizce ?

• Ram'lerin modelini de yazsaydınız iyi olurdu. Elinizdeki işlemci i5 750 olarak tahmin ediyorum; Ramler 1333mhz destekliyorsa xmp ile uğraşmayın 1333 de çalıştırmayı deneyin. 1600 mhz'a çektiğinizde fsb'de değiştiriyor ve işlemciye yeterli voltaj gitmiyordur. i5 750 işlemcinin default olarak desteklediği ram hızı 1333mhz'dir. Yani sorun güç kaynağında değil sizin yanlış hızda çalıştırmanızdan kaynaklanıyor.
  • Ustam bilerek yazmadım ki sorunun ramde olduğunu sanmıştım ama değilmiş. Sorun kesinlikle bu yani. O kadar fazla ramla denedim ki çünkü o yüzden yazmadımhttp://forum.donanimhaber.com/m_85597120/f_//tm.htm#85597120 şu konuda yazmıştım. Evet işlemcim söylediğiniz işlemci.

Sistem konusunda gerçekten iyi sayılırım bu yüzden ayrıntısını bileceğin üzere

Patriot : 4 X 2 : 8 gb (1333) 1.552 V : Güç kaynağı sadece bunları takınca : 4.987 : 4-5 saat çalışma sonucu mavi ekran ve reset.
    Kingston Blue : 4 X 2 : 8 gb (1333) 1.552 V : Güç kaynağı sadece bunları takınca : 4.987 : 2-3 saat çalışma sonucu mavi ekran ve reset.
    Aynı ramları XMP 1 Profilinde 1600 mhz çalıştırınca 1 saat içinde mavi ekran ve reset
    OCZ : 2 X 2 : 4 gb (1066) 1.5 sorunsuz çalışıyor
    OCZ : 2 X 2 : 4 gb (1600) 1.9 v : Hiç açılmıyor.
    OCZ 2X2 + Kingston 2X2 : 8 gb ram (1066) : 4-5 sonunda mavi ekran ve reset
    OCZ 2X2 + Kingston 2X2 : 8 gb ram (800) : Sorunsuz çalışıyor

Ustam kısaca bilgisayarı 8 gb rama taşımak istediğimde ramları SPD ile oynayarak 800 mhz ye düşürmezsem 5V beslemeden sabit 4.987 çektiği için 2-3 veya 4-5 saat arası en fazla dayanabiliyor ve sürekli mavi ekran ve reset vermeye başlıyor bundan sonra.
    8 gb 1066 hızında tam sınırda oluyor demek ki 4-5 saat sonra başlıyor mavi ekran ve reset.

1333 veya 1600 mhz ramların hepsinde anında mavi ekran ve reset geliyor bazılarında (1600) olanlarda hiç açılmıyor. Çünkü 4.987 den daha düşük olmaya başlıyor 5V beslemedeki değer.

800 mhz yaptığımda ise 8 gb ramı 20-30 saniyede bir 4.987 ye düşüyor ama ağırlıklı olarak 5 veya 5.026 v çektiği için mavi ekran veya reset olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SoNKuRu -- 3 Şubat 2014; 10:36:44 >

• Yalnız var ya DH bitmiş, gecen konumda da adım gibi bilerek konuşan ve yanıt verebilen yoktu, bunda da. Nerede o eski DH.
  • Bence boşuna power alma mecidiyeköy'de bi denettir anakarttan'da olabilir %50 %50.
  • Anakarttan olsa sorun bir süre çalışır mı bazen sence ? Mesela şu an yine hata verdi. İşlemci hızını da düşürdüm çalışıyor şimdilik. Her gün yavaş yavaş donanımdan kısıyorum çalışsın diye :) Sorunsuz çalışıyor dediğim de olmadı yani. 800 mhz ye de düşürsem sorun oldu yine. Zaten bir güç kaynağı bir de anakart kaldı. Ama anakartı değiştirmek istemedim hiçbir zaman işlemcim de soket 1156 olduğu için anakart yok piyasada
  • bence senın sorunun psu da ilerde upgrade bile yapsanız o psu zaten kullanamayacaksınız ondan şimdiden saglam 80+ 600 w bir psu almak çunkı herhalikarda ilerde sıstem toplasan bıle o psu ısraf olmayacak yenı sıstemde de kullacaksın

en azından kafandakı psu secenegını kaldıracaksın tabi tercıh senın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 7740 -- 3 Şubat 2014; 20:36:16 >
  • Ya ustam sen başıma geleni bir bilsen bu sorun yüzünden. Ekran kartını değiştirdim, hard diski değiştirdim, ramları yukarıda yazdım gördün, bir sürü ramla değiştirdim, kaç yıllık bilgisayar kullanıcısıyım ilk kez çözemediğim bir sorunla karşılaştım. Hani şunu yapınca oluyor desen öyle bir durum yok, 2-3 günde bir kafasına göre bir zamanda bilgisayar birden resetliyor kendini. Ram değişimi yaptığında yada biosdan işlemci yada ramın hızıyla oynadığında 1-2 gün çalışıyor tekrar reset. Eğer o reset oluştuğunda biosa girip ayarlar ile oynamaz isen sürekli reset atıyor windows başlatılıyor yazacağı sırada.

Bu sorun ilk ramları değiştirdiğimde başladı. 2 X 2 (XMP 1 modunda 1600 mhz) OCZ kullanıyordum. Hiçbir sorun yoktu. Aynı modda ayn voltaj ile aynı hızı destekleyen 4X2 Patriot taktım ilk kez bu sorunu o zaman gördüm. Sonra OCZ leri çıkardım. 3 gün stabil kullandım. Yine aynı hata. Patriotları çıkardım Kingston Blue aldım, aynı hata.Arkadaştan Corsair aldım 4 X 2 yine aynı. Hangi ramı takarsam takim aynı hata. Sadece 4 gb ram takarsan bilgisayara. Hani ramı takarsan tak ister birbirlerine uyumsuz olsun ramlar yeter ki birini A kanala birini B kanala tak. Sorunsuz çalışıyor bilgisayar. 4 gb ın yanına yada sadece kendi başına kit olarak bilgisayarı 8 gb rama çıkardığın gibi bu sorun başlıyor. Anakart bozuk olsa 4 gb ramı 1. kanala tak çalışıyo 2. kanala tak çalışıyo 3 de çalışıyo 4 de çalışıyor hiçbir sorun vermiyor. a kanala kingston 2 gb taktım b kanala ocz taktım hiçbir sorun vermeden çalışıyor timingleri farklı olmasına rağmen. Makinayı 8 gb a çıkardığın gibi ama eli ayağı oynamaya başlıyor. Çıldırmak üzereyim çözemedim gitti sorunu. Ağustos ayından beri bu sorunla uğraşıyorum ve para harcıyorum yok yapamadık. Anakartın klavuzuna bakıyorum 1.5 v da 32 gb a kadar ramı destekliyor. 2 gb ramlarla çatır çatır çalışıyor. 4 gb tek bir ramla çatır çatır çalışıyor. Ne oluyor da bu sorunu yapıyor aklım almıyor. Hani bir şey bozuk olur mesela ekran kartın oyunda tam yüke girince hata verir falan. Öyle bir şey yok tam 3. günde hatayı veriyor. 8 gb ramı 800 mhz ye düşürdüğümde 5 gün kullandım yalnız, kullanırken konuyu açtım. Dün eve gittim ve açtığım gibi yine aynı hata :) Isı değerleri çok düşük, kendim topladığım için özenle topladım zaten soğutucularını falan. Tek görebildiğim farklı şey ise son ihtimal bu kaldı. 5V beslemeden 4.973 veya en düşük 4.746 çektiğini fark ettim. 3.3 V beslemeden 3.456 çekiyor sabit. 12V beslemeden 12.380 ile 12.478 arasında değişiyor. Hepsi biraz daha fazla çekerken 5V besleme neden daha az çekiyor anlamadım. Sistem kararlılık testi yaptığımda ise test başladığı gibi 5V beslemenin daha fazla düştüğünü gördüm. Yani en düşük değer dediğim 4.746 yı testi başlattığım gibi görüyorum. Sonra sanırım güç kaynağı bir şeyler yapmaya çalışıyor sürekli yükseltmeye çalışıyor onu ama zaman zaman 5 e çıksa da genelde hep 4 lerde geziyor.

Ey donanım haber zorla mesaj yazdırıyorum ama ihtiycım var biraz fikir yürütün hiç olmazsa. Hard disk değişiminde ve ekran kartında 700 tl borca girdim zaten. Şimdi güç kaynağı da alırsam ve olmazsa, anakartı değiştirmek zorunda kalıcam ki o zaman işlemcimde değişicek mecbur o kadar şeyi birden değiştirmeme imkan yok. Soket 1156 anakart ise şu an piyasada yine güç kaynağının fiyatına Foxconn'un çok dandik bir anakartı var. Kendi anakartım özellik olarak ona 5 çeker o yüzden direk güç kaynağına yöneldim. Bilgilerinize ihtiyacım var.

SAYGILARIMLA

• Ey donanım haber, sesimi duyun :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: SoNKuRu

Bilgisayarıma 8 gb 1066 ram taktığımda (4 X 2) : 1.552 V bilgisayarım 5 V beslemeden 4.987 v güç çekmeye başlıyor ve kendini resetliyor bir süre sonra. 8 gb ramları 800 mhz e düşürdüğümde 5.26 V güç çekmeye başlıyor ve sorunsuz çalışıyor. 4 gb a düşürdüğümde ramları 1066 ile stabil çalışıyorlar ama xmp den 1600 mhz yaptığımda yine 5 V dan daha düşük elektrik çekmeye başlıyor. Benim sorunum güç kaynağında değil mi ? Kaliteli olmasına rağmen 4 yıldır kullanıyorum.

Bilgisayarım :

Anakart : Gigabyte P55M-UD2
    Core i5 2.67
    Ram : Bu sorunu çözmeye çalışıyoruz :) Elimde çok sayıda ram var.
    Ekran kartım : Ati 6870

Güç kaynağım :

https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/58261/8CE233125E3F44B2A7A37248CF437379.jpg

Ustalarım korkum şu oldu. Piyasada bulunan üst düzey güç kaynakları da benimki gibi 5 V beslemeden 25A veriyor. Yani yeni güç kaynağı aldığımda sorunun güç kaynağından olmama ihtimali var mı acaba ? Yani benim sorunum anakarttan olabilir mi ? Gidip boş yere güç kaynağı almayalım.

Son olarak işlemcinin yanındaki pinlere 2 tane yan yana 4 lük soket, Ekran kartına 2 tane 6 soket, anakarta bir de 12 pinlik soket takılı. 5 V lık kanaldan 30 A verebilen güç kaynağı bulamadım nedense ama düşününce 8 gb hatta 16 gb 1600 mhz ramlara 600 W güç kaynağı öneriyorlar. Benimkinin ömrü mü bitmiş sizce ?

yenile hocam ramler bile bozulabilir

• Peki ustam, sağolasın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.