Şimdi Ara

Harddiskten gelen ses

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
2.961
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar şösyle bir bilgisayarım var.
    INTEL E8400 3.00GHz Core2Duo
    GIGABYTE GA-EP45-DS3R
    CRUCIAL Ballistix Tracer Led 2x2GB DDR2-800 4-4-4-12 D9 Micron
    PALIT 8800GT HDMI Sonic 512MB/256bit
    LG/NEC/SAMSUNG DVD-W SATA
    ASUS TA-915 + FSP BlueStrom II 500W sessizlestirilmis kasa
    SEAGATE ST3500320AS 500GB SATA300

Aldığımda böyleydi. Ben ek olarak 750 GB samsung HDD ekledim. 1-2 sene problem çıkmadı.
    Geçen aylarda 2 TB western digital (wd20ears) aldım. Kasadaki psudan gelen kabloyu bu yeni harddiske yetiştiremediğimden ek kablo alıp taktım.
    şundan
     Harddiskten gelen ses

Böyle 1 ay kullandım geçen günlerde HDDden tıktıktık diye ses gelmeye başladı. Hatta bundan önce HDD bilgisayarımda gözükmüyor ardından yeni depolama aygıtı eklendi diyerek gelip yeniden gidiyordu.

WD sitesinden yazılımı indirip hddyi test ettim diğerlerini de sorun çıkmadı. HD tune ile de birşey çıkmadı.
    Önce kafa atıyor gidici diye düşündüm. Fakat o ek yaptığım kabloyu WD değilde başka diske taktım. Yine sesi duydum ve ara sıra o hdd gidip gelmeye başladı. Bende o kabloyu ve bağlı olan hddyi çıkardım.

Şuan samsung ve wd bağlı. Hehangi bir sorun yok. Acaba Sorun bu kablo bağlantısından mı kaynaklı. Sanki çok sağlıklı değil gibi duruyor. Yani girişindeki temastan dolayı elektrik ara ara kesiliyor o yuzdenmi hdd bu tarz davranıyor gibi geldi bana.

Fikirlerinizi alabilirmiyim?

Birde bu PSUnun yetememe gibi bir ihtimali de varmı acaba?

• psu'nun yetmeme ihtimalini düşünüyorsan 750gb samsungu çıkar 2t wdyi tak gene aynısını yapacakmı. 500watt kasa problem çıkartmamamsı gerek.
  • 2 HDD çalışıyor(samsun+wd) fakat 3.de sorun oluyor.
    Şimdi o ek kabloyu çıkartıp 3 harddiski de psudan gelen kablolara direk bağladım. Bakalım böyle sorun olacak mı? Kasa biraz sıkıntılı . Ekran kartı harddiskin birine yapıştı. Orjinal kablonun yetişmesi için CDRom u en üstten en alta indirimek zorunda kaldım.
    Bilmiyorum bakalım ne olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi böke -- 18 Ocak 2011; 21:22:45 >
  • olay psu la ilgili değil psu gayet yeterlidir benim başıma gelmişti seagate varken bi ara sesler geliyordu virüs taraması yaptım virüsleri temizledi sonra düzeldi aşırı ses yani tık tık diye gelen ses kesildi bide böyle deneyin bakalım
  • ara kablonun temas iyi etmemesinden kaynaklı sorundur bu, kaliteli yeni bir ara kablo almalısın, ikinci planda psu yetmiyor olabilir ama uzak bir ihtimal kaliteli bir psu kullanıyorsun randıman düşüşü olabilir ama böyle bi sıkıntı yapmaz.

kabloyu yenilemeni öneriyorum yeniden...
  • Kardeş o ses hdd'den gelmiyor psu dan geliyor bendede aynı problem vardı sinirim bozuldu kapsamlı araştırmadım problemi hdd'den geliyor diye gittim 1tb caviar black aldım taktım ve eski hdd yi çıkardım yeniyi taktım yine aynı ses ve iyice kontrol ettim kasanın içini ve ses psu dan geliyor söktüm fanı ve etrafını güzelce temizledim yağlıyacaktım fanı yağ bulamadım taktım ve ses kesildi birdeöyle kontrol et.
  • Önce hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Mesajı yazdıktan sonra o ek kabloyu çıkartıp CDrom ve Harddisklerin yerlerini değiştirip zorda olsa bir şekilde ek bağlantı olmadan parçaları takıp bu şekilde 1 hafta sorunsuz şekilde kullandım.

Sorun ek kabloyla alakalıymış. Ama bu durumda da Harddiskin biri ekran kartına yapışık şekilde duruyordu.
    Bundan rahatsız olduğum için bugün tekrar ek kablo kullanarak eski durumuna getirdim.

Bugün ilk olarak ek kabloyu sistemin kurulu olduğu Samsung'a taktım. O tık tık ses yine geliyordu. Sonra ekli kabloyu çıkarıp Seagate'e, PSUdan gelen normal iki uçlu kablonunda birini WD'ye Digerini Samsung'a taktım şimdilik sorun yok gibi.

Sn. HardCry kaliteli kablo demişsiniz, önerdiğiniz birşey var mı. (Bimeksten 2 tane ayrı marka kablo almıştım) Aslında kablolarda oturuyor, herhangi birşey yok ama neden oluyor anlamadım. Sadece resimdeki işaretli beyaz yerdeki 4 uç biraz oynak ama geriye çıkma gibi birşey sözkonusu değil,temas ediyor.

Biraz da bu şekilde kullanayım. Olmadı kabloyu yenileyeceğim. O da olmadı en son kasayı yenileyeceğim.

Harddiskten gelen ses

**Resimle ilgili: PSUnun kendi kablolarını kullanarak CDRomu boş olan en alta,Harddisklerden birini de boş HDD yazan yere taşıdığımda bir kabloları çekiştirerek oluyor. Ama dediğim gibi HDD Ekran Kartına yapışıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: böke

Önce hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Mesajı yazdıktan sonra o ek kabloyu çıkartıp CDrom ve Harddisklerin yerlerini değiştirip zorda olsa bir şekilde ek bağlantı olmadan parçaları takıp bu şekilde 1 hafta sorunsuz şekilde kullandım.

Sorun ek kabloyla alakalıymış. Ama bu durumda da Harddiskin biri ekran kartına yapışık şekilde duruyordu.
    Bundan rahatsız olduğum için bugün tekrar ek kablo kullanarak eski durumuna getirdim.

Bugün ilk olarak ek kabloyu sistemin kurulu olduğu Samsung'a taktım. O tık tık ses yine geliyordu. Sonra ekli kabloyu çıkarıp Seagate'e, PSUdan gelen normal iki uçlu kablonunda birini WD'ye Digerini Samsung'a taktım şimdilik sorun yok gibi.

Sn. HardCry kaliteli kablo demişsiniz, önerdiğiniz birşey var mı. (Bimeksten 2 tane ayrı marka kablo almıştım) Aslında kablolarda oturuyor, herhangi birşey yok ama neden oluyor anlamadım. Sadece resimdeki işaretli beyaz yerdeki 4 uç biraz oynak ama geriye çıkma gibi birşey sözkonusu değil,temas ediyor.

Biraz da bu şekilde kullanayım. Olmadı kabloyu yenileyeceğim. O da olmadı en son kasayı yenileyeceğim.

Harddiskten gelen ses

**Resimle ilgili: PSUnun kendi kablolarını kullanarak CDRomu boş olan en alta,Harddisklerden birini de boş HDD yazan yere taşıdığımda bir kabloları çekiştirerek oluyor. Ama dediğim gibi HDD Ekran Kartına yapışıyor

evet dostum önceki mesajımdada yazdığım gibi sonuçlanmış durum ara kablo genelde bu tip ara bağlantılarda kaliteli yani en azından poşet içinde satılan kalın kablo ve soket kısmı kaliteli malzemeden yapılmış kabloları kullanmak gerek.

benim sana önerebileceğim bir marka yok ama bu tip ürünleri satan bimel firması var digitus markası ile ürün satıyorlar bu tip kablo ve adaptör lerde ürünleri kalitelidir.

kablolar oturur gibi duru ama soketin içindeki teller kolay yaylanan tip olunca temassızlık olabiliyor,

sana birde şöyle bir önerim var psu'dan gelen sata soketleri daima hdd ler için kullan ara kabloları ile oluşturulan sata soketleri ise optik sürücüler için kullanmak gerekir.

kolay gelsin...

• quote:

Orijinalden alıntı: HardCry
    sana birde şöyle bir önerim var psu'dan gelen sata soketleri daima hdd ler için kullan ara kabloları ile oluşturulan sata soketleri ise optik sürücüler için kullanmak gerekir.

kolay gelsin...

Çok yerinde bir tavsiye oldu, hiç düşünememişim. CDRom'un kablosunu Harddiske çekip CDRom'a o ekliyi taktım. Çok teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: böke

quote:

Orijinalden alıntı: HardCry

kolay gelsin...

Çok yerinde bir tavsiye oldu, hiç düşünememişim. CDRom'un kablosunu Harddiske çekip CDRom'a o ekliyi taktım. Çok teşekkürler.

rica ederim dostum, genel çoğunluk bu şekilde kullanmaz yada denk gelmez o an ama olması gereken bağlantı tipi bu şekildedir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.