Şimdi Ara

HD FİLM SORUNU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
788
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    MSI 7191-04 anakart
    80 GB HDD
    512 DDR 400 RAM
    on board(ATI® Radeon Xpress 200 (RS482))ekran kartı 64 MB

ARKADAşlar bu makina 1080i çözünürlükte hd fragman izlerken takılmalar oluyor.bunun nedeni nedir veya hangi parçayı değiştirmeliyim(işlemci,anakart,vs)

Yardımlarınız için Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi athlon_35 -- 27 Ağustos 2006; 15:06:16 >

• ekran kartının iyi olmadığından tabiki
  • öncelikle bi ekran kartı al sonrada ram takviyesi yap
  • quote:

Orijinalden alıntı: AMD1976

öncelikle bi ekran kartı al sonrada ram takviyesi yap
    quote:

Orjinalden alıntı: beyazfatih

ekran kartının iyi olmadığından tabiki

Aynı sorunu bende yaşıyorum. AMD 3500+ 768 mb bellek var.
    Geforce 6150 256 mb tümleşik kart var. Bu kart hd filim desteği sunuyor. Hatta Nvidia nın Hd filim için ürettiği pure video yazılımı dahil destekliyor. Yazılımı kurduğum halde 1080i çözünürlüklerde filim takılıyor.
    Daha düşük çözünürlüklerde işlemci kullanımı %70 ancak olurken. 1080i de %100'e dayanıyor.Ve hiç aşşağı düşmüyor. Sorun bu halde işlemciden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: DELTA53

quote:

Geforce 6150 256 mb tümleşik kart var. Bu kart hd filim desteği sunuyor. Hatta Nvidia nın Hd filim için ürettiği pure video yazılımı dahil destekliyor. Yazılımı kurduğum halde 1080i çözünürlüklerde filim takılıyor.
    Daha düşük çözünürlüklerde işlemci kullanımı %70 ancak olurken. 1080i de %100'e dayanıyor.Ve hiç aşşağı düşmüyor. Sorun bu halde işlemciden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Alıntıları Göster
    Ram ini 512 dah aalıp dual yap ve ekran kartının son sürücülerini ve ati nin chip set sürücülerini indirwww.ati.com dan,aynı anakarttan bendede var çok daha yüksek çözünürlükteki filmleri izliyorum.king kong un MOV formatında bir fragmanı vardı 1600*1200 gibi bişeydi, intel 3.2 prescot+gma900 oynatamazken amd 300 venice+xpress200 oynatıyordu sorunsuz

• quote:

Orijinalden alıntı: SERIM

Ram ini 512 dah aalıp dual yap ve ekran kartının son sürücülerini ve ati nin chip set sürücülerini indirwww.ati.com dan,aynı anakarttan bendede var çok daha yüksek çözünürlükteki filmleri izliyorum.king kong un MOV formatında bir fragmanı vardı 1600*1200 gibi bişeydi, intel 3.2 prescot+gma900 oynatamazken amd 300 venice+xpress200 oynatıyordu sorunsuz

Alıntıları Göster
    yani sorun rem de mi diyosun

• quote:

Orijinalden alıntı: athlon_35

yani sorun rem de mi diyosun

Alıntıları Göster
    Bende de 1080 HD video örneği takılıyordu. Nero media player ile izlediğimde ise herhangi bir takılma falan olmadan oynatıyordu. Windows media player içinse HD video hızlandırıcı bir yama yüklemen gerekiyormuş, kısacası uzun iş. Bir Nero'yu dene, sorunsuz oynatırsa sorun sistemindeki HD codec'lerden kaynaklanıyor demektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

Bende de 1080 HD video örneği takılıyordu. Nero media player ile izlediğimde ise herhangi bir takılma falan olmadan oynatıyordu. Windows media player içinse HD video hızlandırıcı bir yama yüklemen gerekiyormuş, kısacası uzun iş. Bir Nero'yu dene, sorunsuz oynatırsa sorun sistemindeki HD codec'lerden kaynaklanıyor demektir.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: polatyy

Öncelikle bahsi geçen çözünürlük 1920 x 1080i yani 1600x1200'den daha yüksek. Bu çözünürlük geleceğin standardı olarak bütün otoritelerce kabul ediliyor. Hd filim oynarken bellek kullanımı 350mb yi geçmiyor. Oyüzden sorunun bellekte olduğuna pek inanamıyorum.

quote:

Orjinalden alıntı:emptyrean

Ben nvidia nın pure video hd filim donanımsal hızlandırıcı yı yüklediğim halde takılmalar devam ediyor. Ayrıca sistemini yazarmısın.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: polatyy

Öncelikle bahsi geçen çözünürlük 1920 x 1080i yani 1600x1200'den daha yüksek. Bu çözünürlük geleceğin standardı olarak bütün otoritelerce kabul ediliyor. Hd filim oynarken bellek kullanımı 350mb yi geçmiyor. Oyüzden sorunun bellekte olduğuna pek inanamıyorum.

quote:

Orjinalden alıntı:emptyrean

Ben nvidia nın pure video hd filim donanımsal hızlandırıcı yı yüklediğim halde takılmalar devam ediyor. Ayrıca sistemini yazarmısın.

Alıntıları Göster
    Sadece Nero ile takılma yaşamamıştım, sistemim imzamda yazılı ancak bendeki takılmalar ekran kartım Fx5500 iken oluyordu ve Nero media player'da olmuyordu. Ati ekran kartı olanlar HD videoları donanımsal hızlandırıcı ile (ekran kartı ile) çözebilmek için Cyberlink'in hazırladığı bir codec'i satın alıp yüklemek zorundalar. Nvidia ekran kartı olanlar ise Nvidia'nın Pure Video Decoder'ini satın almanın dışında aşağıdaki Microsoft'un yayınladığı iki yamayı da indirip kurmak zorundalar. Ancak ondan sonra Pure Video Decoder'in donanımsal HD çözücüsünden yararlanabilirler:

1-http://download.microsoft.com/download/f/9/6/f969ae58-75d4-4241-b58c-9a295372d8c0/windowsmedia10-kb888656-x86-global-enu.exe
    2-http://download.microsoft.com/download/d/3/d/d3d4825c-3563-444f-8997-79626cf4d719/WindowsMedia-KB891122-x86-TRK.exe

(1- Windows Media Player 10'da Windows Media Video içeriğinde DirectX Video Hızlandırması (DXVA) özelliğini etkinleştirmek için güncelleştirme)
    (2- Windows Media Dijital Haklar Yönetimi Bazlı Oynatıcılar için güncelleştirme)

• quote:

Sadece Nero ile takılma yaşamamıştım, sistemim imzamda yazılı ancak bendeki takılmalar ekran kartım Fx5500 iken oluyordu ve Nero media player'da olmuyordu. Ati ekran kartı olanlar HD videoları donanımsal hızlandırıcı ile (ekran kartı ile) çözebilmek için Cyberlink'in hazırladığı bir codec'i satın alıp yüklemek zorundalar. Nvidia ekran kartı olanlar ise Nvidia'nın Pure Video Decoder'ini satın almanın dışında aşağıdaki Microsoft'un yayınladığı iki yamayı da indirip kurmak zorundalar. Ancak ondan sonra Pure Video Decoder'in donanımsal HD çözücüsünden yararlanabilirler:

1-http://download.microsoft.com/download/f/9/6/f969ae58-75d4-4241-b58c-9a295372d8c0/windowsmedia10-kb888656-x86-global-enu.exe
    2-http://download.microsoft.com/download/d/3/d/d3d4825c-3563-444f-8997-79626cf4d719/WindowsMedia-KB891122-x86-TRK.exe

(1- Windows Media Player 10'da Windows Media Video içeriğinde DirectX Video Hızlandırması (DXVA) özelliğini etkinleştirmek için güncelleştirme)
    (2- Windows Media Dijital Haklar Yönetimi Bazlı Oynatıcılar için güncelleştirme)

Alıntıları Göster
    Bu olayı bende çok kurcaladım, yurtdışı forumlarını da inceledim şöyle bir olay var eğer nvidia bir ekran kartı (HD destekli) kullanıyorsanız hemen hemen birçok oynatıcı pure video driverlarını görmüyor, bunu sadece düzgün bir şekilde yapabilen Nero nun Nero ShowTime adlı oynatıcısı (yukarda arkadaşta bahsetmiş). Nero ShowTime da options da Vidyo bölümünde Donanım Hızlandırması seçeneğini işaretliyeceksiniz bütün HD filmleri sorunsuz izlersiniz. wma uzantılı hd filmleri, media player classic de view/options/external filtersden Add Filter diyip NVIDIA Video Post Processor u ekleyip izliyebilirsiniz ama quicktime uzantılı medyalardada bu başarılı olmadı, fakat medyayı bilgisayara kopyalayıp uzantısını .wma şeklinde değiştirirseniz media player classic HD filmi düzgün çalıştırıyor (garip). Power DVD, WinDVD yide denedim ama purevideo codec lerini görmediler.
    Ama herşeyden önce ekran kartınızın HD desteğinin olup olmadığını araştırın.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: DELTA53

quote:

x1300Pro veya x1600xt ekran kartı alırsanız sorun kalmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: SavageWarrior

quote:

Orjinalden alıntı: DELTA53

quote:

x1300Pro veya x1600xt ekran kartı alırsanız sorun kalmaz.

Alıntıları Göster
    benım önceki işlemci Athlon2500 ve 6600GT ekran kartı ve 1 gb kınghston vardi,
    hd leri izlerken bendede sorun oluyordu donup kalıyordur resim olarak ....

• quote:

Orijinalden alıntı: bekir2050

benım önceki işlemci Athlon2500 ve 6600GT ekran kartı ve 1 gb kınghston vardi,
    hd leri izlerken bendede sorun oluyordu donup kalıyordur resim olarak ....

Alıntıları Göster
    Yanıtlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar.

KanKoKan arkadaşın dediği gibi neroda denedim. donanımsal hızlandırıcıyı nero nun neresinden aktif edeceğimi bulamadım. ancak neroda takılmalar daha az oluyor. Ancak bir proğramın eline kalmak da istemiyorum.

SavageWarrior arkadaş da "x1300Pro veya x1600xt ekran kartı alırsanız sorun kalmaz. " demiş ancak

bekir2050 bende 6600GT vardı ve filim takılıyordu diyor. Kafam iyice karıştı.

Tespit edebildiğim tek birşey var o da filim yürütülürken işlemci kullanımı %100. Bana daha yüksek bir işlemci gerektiği izlenimi veriyor. Sırf bu yüzden işlemcimi x2 4600+'yla değiştirmeyi düşünüyorum.

Lütfen bilgisi,tecrübesi olan herkes yorum yapsın. Yorumlarınız için teşekkür ederim

• quote:

Yanıtlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar.

KanKoKan arkadaşın dediği gibi neroda denedim. donanımsal hızlandırıcıyı nero nun neresinden aktif edeceğimi bulamadım. ancak neroda takılmalar daha az oluyor. Ancak bir proğramın eline kalmak da istemiyorum.

SavageWarrior arkadaş da "x1300Pro veya x1600xt ekran kartı alırsanız sorun kalmaz. " demiş ancak

bekir2050 bende 6600GT vardı ve filim takılıyordu diyor. Kafam iyice karıştı.

Tespit edebildiğim tek birşey var o da filim yürütülürken işlemci kullanımı %100. Bana daha yüksek bir işlemci gerektiği izlenimi veriyor. Sırf bu yüzden işlemcimi x2 4600+'yla değiştirmeyi düşünüyorum.

Lütfen bilgisi,tecrübesi olan herkes yorum yapsın. Yorumlarınız için teşekkür ederim

Alıntıları Göster
    Microsoft'un HD video için sistem gereksinimleri şöyle:

Minimum gereksinim

# Windows XP
    # Windows Media Player 9
    # 2.4 GHz CPU veya eşdeğeri
    # 384 MB RAM
    # 64 MB ekran kartı
    # 1024 x 768 çözünürlük
    # 16-bit ses kartı
    # Hoparlörler

Önerilen gereksinim

# Windows XP
    # Windows Media Player 10
    # DirectX 9.0
    # 3.0 GHz CPU veya eşdeğeri
    # 512 MB RAM
    # 128 MB ekran kartı
    # 1920 x 1440 çözünürlük
    # 24-bit 96 kHz 5.1 ses kartı
    # 5.1 hoparlör

Zaten bu tür bir sisteme sahipseniz çözme işi CPU (ve RAM, vs) tarafından yapılıyor yukarı mesajlarda anlatılan yöntemler çözme işinin önemli bir kısmını ekran kartına yaptırmaya yönelik.

• quote:

Minimum gereksinim

# Windows XP
    # Windows Media Player 9
    # 384 MB RAM
    # 64 MB ekran kartı
    # 1024 x 768 çözünürlük
    # 16-bit ses kartı
    # Hoparlörler

Önerilen gereksinim

# Windows XP
    # DirectX 9.0
    # 512 MB RAM
    # 128 MB ekran kartı
    # 1920 x 1440 çözünürlük
    # 5.1 hoparlör

Zaten bu tür bir sisteme sahipseniz çözme işi CPU (ve RAM, vs) tarafından yapılıyor yukarı mesajlarda anlatılan yöntemler çözme işinin önemli bir kısmını ekran kartına yaptırmaya yönelik.

Alıntıları Göster
    arkadaşım bs player da izliyorsan takılma lar oluyor fakat vlc media player da bu sorunlar olmaz sistemde şu şekilde(arkadaşımın bilgisayarında bu şekilde oluyor )tam bir HD tv tutkunudur...

p4 1.8
    128mb ekran kartı(nvidia fx5200)

• quote:

Orijinalden alıntı: Uxexes

arkadaşım bs player da izliyorsan takılma lar oluyor fakat vlc media player da bu sorunlar olmaz sistemde şu şekilde(arkadaşımın bilgisayarında bu şekilde oluyor )tam bir HD tv tutkunudur...

p4 1.8
    128mb ekran kartı(nvidia fx5200)

Alıntıları Göster
    Ben de WMV HD ler çok güzel çalışırken, MOV HD ler çok takılıyordu. Neden acaba? Herhalde quicktime daha fazla sistem istiyor çözmek için dosyayı

• quote:

Orijinalden alıntı: BJK

Ben de WMV HD ler çok güzel çalışırken, MOV HD ler çok takılıyordu. Neden acaba? Herhalde quicktime daha fazla sistem istiyor çözmek için dosyayı

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: BJKKKKK

vlc media player kullan

• quote:

Orijinalden alıntı: Uxexes

quote:

vlc media player kullan

Alıntıları Göster
    quote:

emptyrean

Minimum gereksinim

# Windows XP
    # Windows Media Player 9
    # 384 MB RAM
    # 64 MB ekran kartı
    # 1024 x 768 çözünürlük
    # 16-bit ses kartı
    # Hoparlörler

Önerilen gereksinim

# Windows XP
    # DirectX 9.0
    # 512 MB RAM
    # 128 MB ekran kartı
    # 1920 x 1440 çözünürlük
    # 5.1 hoparlör

İlgilendiğin için teşekkür ederim arkadaşım. Yalnız bende amd 3500+ var. gerçek saat hızı 2200 Mhz ancak intelin 3000mhz lik bütün işlemcilerinden hemde her testte uzak ara geçiyor. Yazmış olduğun diğer bileşenlerde de sistemim fazlasıyla yeterli görünüyor. Bu durumda ne düşünüyorsun?

quote:

Orjinalden alıntı: Uxexes

quote:

vlc media player kullan

Uxexes arkadaşım bahsettiğin vlc yürütücüyü uzun zamandır kullanıyorum.Özellikle her içeriği ayırt etmeden yürütmesi çok güzel. Ancak bu program daha fazla sistem kaynağı kullanıyor. Öncelikle sen bahsettiğin p4 1.8 128mb ekran kartı(nvidia fx5200) sistemle hd 1080i çözünürlüğünde filim izlediğine eminmisin? Çünkü hd 720p yada 480p de sorun yaşanmıyor zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: BJK

Alıntıları Göster
    quote:

Arkadaşım yukarılardaki yazımı okursan nedenini öğrenirsin, quicktime uzantılı dosyaları oynatıcılar HD film olarak tanıyamıyabiliyor, uzantısını .wma yaparak, yada hiç uzantı değiştirmeden Nero ShowTime ı kullanarak bu işi halledebilirsin, Yüksek çözünürlüklü HD filmlerde ekran kartı desteği yoksa 3 ghz işlemci bile tek başına takılmalar yaşayabiliyor

http://www.nvidia.com/page/purevideo_support.html

Bu adresten nvidia ekran kartı kullananlar, kartlarının HD formatını destekleyip desteklemediğini öğrenebilirler, eğer destekliyorsa (ve genede sorun yaşıyorlarsa) pure video codeclerini kaldırıp tekrar yükleyin, nero showtime ı da bunların üzerine en son yükleyip deneyin (media player classic için ayarları yukarda vermiştim), vlc playerda oldukca başarılı bir program ama quicktime formatlı Hd lerde sorun yaşıyabiliyor. (Nero Showtime ı emule yada torent ağlarını kullanıp indirebilirsiniz, direk link veremiycem ceza almıyayım)

• quote:

quote:

emptyrean

Minimum gereksinim

# Windows XP
    # Windows Media Player 9
    # 384 MB RAM
    # 64 MB ekran kartı
    # 1024 x 768 çözünürlük
    # 16-bit ses kartı
    # Hoparlörler

Önerilen gereksinim

# Windows XP
    # DirectX 9.0
    # 512 MB RAM
    # 128 MB ekran kartı
    # 1920 x 1440 çözünürlük
    # 5.1 hoparlör

İlgilendiğin için teşekkür ederim arkadaşım. Yalnız bende amd 3500+ var. gerçek saat hızı 2200 Mhz ancak intelin 3000mhz lik bütün işlemcilerinden hemde her testte uzak ara geçiyor. Yazmış olduğun diğer bileşenlerde de sistemim fazlasıyla yeterli görünüyor. Bu durumda ne düşünüyorsun?

quote:

Orjinalden alıntı: Uxexes

quote:

vlc media player kullan

Uxexes arkadaşım bahsettiğin vlc yürütücüyü uzun zamandır kullanıyorum.Özellikle her içeriği ayırt etmeden yürütmesi çok güzel. Ancak bu program daha fazla sistem kaynağı kullanıyor. Öncelikle sen bahsettiğin p4 1.8 128mb ekran kartı(nvidia fx5200) sistemle hd 1080i çözünürlüğünde filim izlediğine eminmisin? Çünkü hd 720p yada 480p de sorun yaşanmıyor zaten.

Alıntıları Göster

vlc media player kullan

evet izleyebiliniyor birde bu eklentiyi kurarsan rahat edersin
    hdtvpump-setup-1.0.7.zip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uxexes -- 28 Ağustos 2006; 11:45:22 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.