Şimdi Ara

HDD'den veri kurtarmam lazım (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.009
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: lzerk

akrabamın taşınabilir HDD'sinde raw olmuş bir diskten Linux Mint LXDE ile verilerini kurtarmıştık (daha doğrusu normal diske giriyormuş gibi dosyalarını kopyaladık.) Linux dağıtımlarında her dağıtım (hatta daynı dağıtımın farklı sürümleri) kullandığı program ve sürüm farklılıklarından dolayı farklılık gösterir. arkadaş sana ubuntuyu sistemine boşuna kurdurmuş, CD'ye yazıp yada USB'ye yazıp oradan boot edip live CD olarak deneyebilirdin hdd'ni açıp açmayacağını.
    sana tavsiyem bir de bu dağıtımı indir ve denehttp://ftp.df.lth.se/pub/linuxmint/stable/11/linuxmint-11-lxde-cd-32bit.iso
    http://www.filehippo.com/download_cdburnerxp/ bu program ile de "burn iso image" seçeneği ile indirdiğiniz iso dosyasını CD veya DVD'ye yazın ve bios'dan CD'den boot edecek şekilde ayarlayıp sistemi boot edin.

Peki tamam hocam :( peki cd den nasil boot ediyoruz acaba ?

Recovery programlari denicem ama hepsi parali :(

• Ubuntu cd'sini tak ubuntu sana direk bir masaüstü veriyor kurulum yapmadan o masa üstünden hdd'ye ukaşıp verilerini kurtarabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wRei

Ubuntu cd'sini tak ubuntu sana direk bir masaüstü veriyor kurulum yapmadan o masa üstünden hdd'ye ukaşıp verilerini kurtarabilirsin.

Biliyorum hocamda cd den nasil acicam sistemi ? Simdi ustte verilen linkten linux indiriyorum ubuntu vardi yazdim yukledim onla kurtaramadim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: wholet

quote:

Ubuntu cd'sini tak ubuntu sana direk bir masaüstü veriyor kurulum yapmadan o masa üstünden hdd'ye ukaşıp verilerini kurtarabilirsin.

Biliyorum hocamda cd den nasil acicam sistemi ? Simdi ustte verilen linkten linux indiriyorum ubuntu vardi yazdim yukledim onla kurtaramadim :)

Cd'ye ubuntuyu yazdıktan sonra bios'tan gerekli cd'den sistem yükleme ayarlarını yaptıktan sonra bios bitişinde format başlayacak ve ubuntu sana bir masaüstü verecek masa üstünde install diye bir ikon olacak ona basarsan ubuntu kurulum başlar eğer tıklamassan cd çıkana kadar o masaüstünden kullanabilirsin ubuntuyu.

• quote:

quote:

quote:

Cd'ye ubuntuyu yazdıktan sonra bios'tan gerekli cd'den sistem yükleme ayarlarını yaptıktan sonra bios bitişinde format başlayacak ve ubuntu sana bir masaüstü verecek masa üstünde install diye bir ikon olacak ona basarsan ubuntu kurulum başlar eğer tıklamassan cd çıkana kadar o masaüstünden kullanabilirsin ubuntuyu.

Peki hocam tesekkurler heralde bilgisayari baslattigim sirada biosa nasil girecegim yaziyordur :) birde normal windows cd writer kullanarak yazabilirim dimi bir sey farketmez ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Peki hocam tesekkurler heralde bilgisayari baslattigim sirada biosa nasil girecegim yaziyordur :) birde normal windows cd writer kullanarak yazabilirim dimi bir sey farketmez ?

Giriş ekranında bios'a ulaşmak için "Delete" tuşuna bir kere basmanız yeterli.

• indirdiğiniz dosyayı CD'ye yazdıktan sonra; (yazdığınız cd, CD-rom'un içinde dursun) (cd'yi yazarken münkün olduğunca en düşük hızda yazdırmaya dikkat edin, yoksa eski sürücülerde okuyamam veya geç ön yükleme olabiliyor)
    bilgisayar açılırken delete tuşuna bir kaç kere basıp bios'a giriyorsunuz. biosdan "boot" sekmesi altında "first boot device" kısmına optik sürücünüzü seçiyorsunuz ve kaydedip çıkıyorsunuz (her anakartta aynı yerde olmaz, biraz kurcalayın)
    bilgisayarınız açılırken ilk olarak HDD yerine CD romu okuyacak ve karşınısa bir ekran gelecek, "enter" tuşuna basarak sistemin açılmasını bekleyin (veya 10 saniye beklerseniz kendi otomatik başlıyo zaten)
    sistem açıldıktan sonra masa üzerindeki bilgisayar simgesine tıklayın
    sol tarafta aygıtlar görünüyor, oradan sizin raw olmuş olan HDD'ye girin ve sağlam yere veya harici bir HDD'ye dosyalarını kopyalayın

• quote:

indirdiğiniz dosyayı CD'ye yazdıktan sonra; (yazdığınız cd, CD-rom'un içinde dursun) (cd'yi yazarken münkün olduğunca en düşük hızda yazdırmaya dikkat edin, yoksa eski sürücülerde okuyamam veya geç ön yükleme olabiliyor)
    bilgisayar açılırken delete tuşuna bir kaç kere basıp bios'a giriyorsunuz. biosdan "boot" sekmesi altında "first boot device" kısmına optik sürücünüzü seçiyorsunuz ve kaydedip çıkıyorsunuz (her anakartta aynı yerde olmaz, biraz kurcalayın)
    bilgisayarınız açılırken ilk olarak HDD yerine CD romu okuyacak ve karşınısa bir ekran gelecek, "enter" tuşuna basarak sistemin açılmasını bekleyin (veya 10 saniye beklerseniz kendi otomatik başlıyo zaten)
    sistem açıldıktan sonra masa üzerindeki bilgisayar simgesine tıklayın
    sol tarafta aygıtlar görünüyor, oradan sizin raw olmuş olan HDD'ye girin ve sağlam yere veya harici bir HDD'ye dosyalarını kopyalayın

Tesekkurler keske hiz olayini onceden bilseydim direk yazdirdim nero ile en hizlida :D

Bir daha yaziyim giden 1 dvd olsun gelen veriler olduktan sonra :)

• eğer açılıyorsa problem yok, bazen problem olabiliyor, tekrar tekrar cd'nizin boşa gitmesin diye tedbir için söyledim. deneyin bi
  • quote:

eğer açılıyorsa problem yok, bazen problem olabiliyor, tekrar tekrar cd'nizin boşa gitmesin diye tedbir için söyledim. deneyin bi

Tamam deniyorum setup a giricem degil mi :)
  • @wholet

Dostum anlattıklarımı harfi harfine yaparsan hdd'yi bire bir hiçbir veri kaybı yaşamadan kurtarabilirsin

Gerekli olan donanım ve yazılımlar;
    1-] Sağlam ve sorunsuz boot olabilen bir masaüstü pc
    2-] Acronis Disk Director Home programı

Yapılması gerekenler;
    1. Aşama
    Raw biçiminde formatlanmış HDD'yi ikincil olarak boot olabilen masaüstü pc ye takın.
    Acronis Disk Director Home programını kurun.
    Programı çalıştırdıktan sonra RAW formatlanmış diskin üzerinde sağ tıklayıp,
    "Change Partition Type" ı tıklayın.
    Gelen menüden "07h Windows NTFS, Windows exFAT, OS/2 HPFS" yi seçin.
    Programın ana penceresinde yukarıda sol tarafta damalı bayrak işaretinin yanındaki "Commit pending operations (1) i tıklayın
    Acronisi kapatın

2. Aşama
    Dos ortamına geçin (Başlat---->Çalıştır---->cmd yazarak geçebilirsiniz)
    Burada chkdsk x: /f /r komutunu çalıştırın (Burada x yerine sorunlu harddiskin partition harfini yazın)
    chkdsk işlemi bittikten sonra diskiniz eskisi gibi olacak. Bu yöntemle yaklaşık olarak 6-7 tane diski eskie haline geri getirmeyi başardım hemde hiç fire vermeden

• Cdromu sectim first boot olarak normal windows 7 acildi ??
  • quote:

Cdromu sectim first boot olarak normal windows 7 acildi ??

Nero ile "KALIBI DİSKE YAZDIR" seneği ile yazdırdınız demi??
  • Helvetia hocam sizin yazdiginizi da cd olayinida yarin denicem cd olmadi nedense bakicam gene bi setup var bi boot menu var ben setupa girip first boot device i cdrom yaptim birde usb-cdrom vardi ama neyse yarin sabah erken kalkicam moral bozuk ama napalim yatmak lazim pazartesi sendromu da vardi zaten insallah kurtaririm ya hani icinde foto falan yoktu kaybolacak filmler ve diziler bir daha iner tabii ama 50gb bir daha indirmek istemiyorum birde captain america 1080 indirdiyimd aksam izlerim diye

Neyse bugunluk benden bu kadar yarin buraya mesaj atarim bakalim bugun benle ilgilenen herkese tesekkur ediyorum yarinda bu ilgiyi ve yardimi gormeyi umuyorum :) tesekkurler tekrar :)

Yok hocam oyle yazdirmadim data yaptim ben :D yarin baska bir dvd ye de yazarim oyle :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wholet -- 16 Ekim 2011; 23:17:52 >

• quote:

Helvetia hocam sizin yazdiginizi da cd olayinida yarin denicem cd olmadi nedense bakicam gene bi setup var bi boot menu var ben setupa girip first boot device i cdrom yaptim birde usb-cdrom vardi ama neyse yarin sabah erken kalkicam moral bozuk ama napalim yatmak lazim pazartesi sendromu da vardi zaten insallah kurtaririm ya hani icinde foto falan yoktu kaybolacak filmler ve diziler bir daha iner tabii ama 50gb bir daha indirmek istemiyorum birde captain america 1080 indirdiyimd aksam izlerim diye

Neyse bugunluk benden bu kadar yarin buraya mesaj atarim bakalim bugun benle ilgilenen herkese tesekkur ediyorum yarinda bu ilgiyi ve yardimi gormeyi umuyorum :) tesekkurler tekrar :)

Yok hocam oyle yazdirmadim data yaptim ben :D yarin baska bir dvd ye de yazarim oyle :)

eğer boş DVD kalmadıysa USB'ye bas kalıbı

• Şimdi yaptım iso yu koydum sonra boot from cd dedim linux mint yazdı boot dedi linux şimdi siyah ekran bekliyorum ? edit: ve linux geldi kanımca

haydı bismillah inşallah açılır hdd

cd den boot ettim linuxu taktım hdd yi gene error verdi

run chkdsk /f diyor da ben bunu yapamıyorum ki rawlı bir cümle kuruyor yapılamaz diyor windows ta

getdataback filan mı deniyim ?

ve birde biçimlendir desem getdataback kurtarır mı ?

benim bilgisayar öldü galba virüs var diyorum eset ile tarama yapıyorum %66 da daha 1 tehdıt bıle bulamadı acronisi indirdim açılmıyor masaüstüne atmaya çalışıyorum attım diyor ama yok ?

sorun galba hdd de demin bozuk olanı çıkardım ve bütün programlar açıldı bir anda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wholet -- 17 Ekim 2011; 17:11:44 >

• hdd yi bir görüyor bir görmüyo bilgisayar yani devamlı şu windows takma çıkarma sesi çıkıyor kabloda mı bir sorun var ? usb 3.0 kablo lazım bana o zaman media markta vs bulurmuyum ?

edit: demin acronis gördü H: yazdı primary mbr yazdı kaç gb yazmıyordu sonra çıkarma sesi geldi ve gitti galba bi kablo almalıyım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wholet -- 17 Ekim 2011; 18:06:46 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.