Şimdi Ara

Highpower 750W 80+ bronze güç yetmemesi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
3.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • High Power kalitesiz değil, Everest hiç değil, gerçi Everest bile yeni revizyon modellerinde 80+ sertifikası alabiliyor fakat komponent kalitesi tartışılır. High Power aynı fiyat kategorisinde bir çok power supplyden daha kalitesizdir daha ötesi berisi söylenemez bu budur. High power 750w modeli için ise eski diyorum, 4 kanal dağılım var diyorum, crossfire için çift kanal güç verimliliği yetersiz olabilir diyorum, olayın kısaca anlatımı budur. Yeni nesil power supplylerde 1 ve 2 kanal üzerine yoğunlaştırılmıştır, asıl güç 12v kanallarındadır diğer kanallara verilen güç oranı daha azdır bu yüzden sistemin en çok çektiği güç ekran kartı gibi parçalara gerekli gücü rahatlıkla verebilir. 4 kanal sistemlerde 12v kanallarındaki güç ve diğer kanallara dağıtılan güç ortalama olduğundan 12v kanalları zayıf kalıyor. Umarım sizin sorununuz yanlış bağlantıdandır.

• sistemi ilk kurduğumda ekran kartının dönüştürüceleri ile tek hat üzerinde 2 dönüştürücü takarak kurdum. yani toplamda 2 çıkış kullanarak bunlara 4 tane , 6 pinliye dönüştürücü taktım ve kartlara bağladım monitor kapanma sorunu yaşamadım. OC yapmayı denediğimde pc donuyordu ama bunun sebebi kartların o hızlaa çıkamamasıda olabilir. ben psu unu kendi pcıex çıkışlarını kullanrısam daha iyi verim alabilirim diye düşündüm ve değiştirmiştim.. Eski halde çalıştıklarına göre, yine aynı şekil bağlamak mantıklı herhalde en azından şimdilik değiştirene kadar...
  • Merhaba, power supplyin yetmemesinin sebebi 12v yetersiz olması. En iyisi bu power supplyi elinizden çıkarıp silverstone strider 850 w almanızdır.
  • şimdi psunun üstünde en sağda 2 tane 6 pin giriş yuvası olacak, pciex kablolarını oraya bağlıyorsunuz;
    oraya bağladığınız 2 kablo ile 4 tane pciex çıkışı almanız lazım......
    eğer o psuyu tasarlayan dangalak 1 adet 6 pin giriş (psu yuvasına giren kısım) 2 adet 6pin pciex çıkış
    kablosu yerine (aynı şekilde diğer 6 pin yuvasına bağlanan 6+2 pin kablosuda var) toplamda
    4 adet ayrı ayrı bağlantı kablosu koymuşsa; ve sizin bağladığınız kabloların ikisi 4 pin giriş 6 pin çıkış pciex kablosu ise ( ki bu durumda siz 12v1 kanalından paylaşım alıyorsunuz) hata almanız normaldir.

yapmanız gereken psu üstünde bulunan 2tane 6 pin yuvaya giren ; 1 adet 6 pin giriş uçluyu 2 adet 6 pin çıkış uçlu kablodan 2 tane satın alıp; o 2 tane 6 pin yuvaya takmanız lazım ve sadece o 2tane 6pin giriş yuvasından aldığınız 4 çıkış ile ekran kartını beslemeniz lazım...

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16812201008

burdaki kablodan 2 tane alıp psu üstünde olan 6*2 tane yuvadan gelen 2tane pciex kablosunun ucuna takıp onun çıkışlarını ekran kartına paylaştırınız.
    o zaman sorun olmaması lazım....... psudaki olan 1. giriş 6 pin yuvası 12v3 kanalı 2.giriş 6pin yuvası 12v4 kanalı olması lazım......

12v1 kanalından anakart ide sata gibi doınanımlarda beslenir. siz oradan 2 ekran kartı için 150 watt çekerseniz diğer 150 wattıda başka kanaldan çekerseniz 12v1 kanalından 150 watt çektiğinizde anakart için gerekli 12v gücü kalmıyor,işin içine ide satada girince anakartta sorun oluşur ve reset vb problemler....

psunun sadece 2 adet 6 pin yuvasını kullanın ,ordan dediğim kablo ile 4 çıkış alın (oraya bağlanacak kablonun çıkışına bağlanacak kablo)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turbocat1 -- 25 Nisan 2011; 19:50:35 >

• Şuan evdeyim en sağda yazanlar altlı üstlü;

GND GND GND GND
    GND V3 V3 V3

V4 V4 V4 GND
    GND GND GND GND

hemen yannındaki ler;

GND GND GND
    V3 V3 V3

V4 V4 V4
    GND GND GND
  • Kartın 1ini V3 yazanlara bağlamışım 6pinli ve 6+2 pinli V3 yazanlara.. Ötekinide V4 yazanlara bağlamışım. kartın birine V3ten ve V4 ten mi olmalı yoksa?
  • evet öyle deneyin........ en sağda 2 tane 6 pin giriş yuvası yokmu pciexler için? siz deneyin buraya yazın....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turbocat1 -- 25 Nisan 2011; 20:22:45 >
  • Hocam Resimdekinin aynısı çıkışları.

Highpower 750W 80+ bronze   güç yetmemesi?
  • Ben sağdan altta yan yana kırmızı olanlara 1 ekran kartı bağlamışım. onların üzerindekilerede öteki ekran kartını bağlamışım.. şimdi o V leri okuyunca aynı V değerlerine aynı kartın denk geldiğini gördüm. Sorun burda mı?

Sanırım altlı üstlü olanlar aynı karta gidicek değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anexiety1 -- 25 Nisan 2011; 20:26:38 >
  • evet doğru kanalları paylaştırmanız lazımki sorun kalmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turbocat1 -- 25 Nisan 2011; 20:29:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: turbocat1

evet doğru kanalları paylaştırmanız lazımki sorun kalmasın

Şimdi bağlıyorum o şekilde hocam. Yandaki o siyah olanlarda da V3 ve V4 yazıyor.. Yani psu m 2 kanallı mı oluyor? içime kurt düştü şimdi iyimi kötümü bu psu anlayamadım ya neyse :/ bu arada model numarası : HP- 750- G14C
  • merak etmeyin 4 kanallı psunuz;
    12v2 kanalı cpuya giden modüler olmayan 4 pin ve 8 pin cpu kablosudur........
    sağdakilerin 12v3 ve 12v4 kanalı olması lazım.... ve zaten kırmızı uçlu pciex kabloları bağlanıyor...
    soldakiler ideler satalar için onlarda 12v1 kanalı olması lazım....... onlarda siyah uçlu giriş kablosudur
    ALLAH ın izniyle ihş ALLAH sorunu çözeceksiniz

evet o şekilde bağlayın

önemlidir;
    ikinci yol;

buda 850 watt olan serinin üst modelinin kanal dağılımı;
    http://www.sendspace.com/file/pwi272

lütfen bu dosyayı herkes indirip incelesin son sayfalarda kanal dağılımı var... gerçektende sağdaki giriş yerleri 12v3 ve 12v4 kanallarına aitmiş. molexlere 12v3 ve 12v2 paylaştırmışlar. anakarta 12v1 kanalını tahsis etmişler.cpuya 12v3 ve 12v4 kanalını tahsis etmişler........

şimdi ben üretici firmaya bir şey diyecem şimdi ama forum kuralları beni engelliyor..
    eğer 750 watt serisindede ayarlar böyleyse 4pin giriş konnektörlerden biri (molex) 12v2 kanalıymış...
    nedesem bilmemki adamlar 12v2 kanalı 12v1 kanalı hariç 12v3 ve 12v4 kanallarına bağlı pciex girişlerine molex,ide,sata, cpuyu paylaştırmışlar... 12v1 kanalı sadece anakarta gitmiş,zaten 12v1 kanalını başka donanıma paylaştıramıyoruz.konnektör yok çünkü....
    kombinasyonumuz 12v2,12v3,12v4 (12v3-12v4 cpu+pciex+molex konnektörlerinden 1-2 si, 12v2 sadece psuda tek girişli konnektör olan soldaki siyah konnektörlerden biri) 12v2 ye hiç bir donanım bağlamadan ekran kartlarından birini beslesek (molexden alıp) , 12v3 +12v4 den paylaşımlı güçle diğer ekran kartını besleriz ..... böylede olabilir......... (şöyle olacak; 12v2 tek ekran kartı ; 12v3 cpu+ikinci ekran kartının birinci konnektörü , 12v4 ide+sata +ikinci ekran kartının ikinci konnektörü)

labirent gibi işin yoksa bul hangi konnektör 12v2 kanalına ait (siyah giriş yerlerinden biri )
    bu psuya bilgisayardan anlamayan biri nasıl bilsin yahu bu psuyu tasarlayanlar cinsliğine yapmıştır bunu..... kaliteli bir psu gibi görünsede.....
    kanal dağılımları ofsayt.....
    ancak ikinci yolda her şey düzgün çalışır (%100) ilk yolda çalışır fakat cpunun bağlı olduğu kanala iki tane ekran kartı girişi bağlanırsa sorun olabilir........

ilk yolda ekran kartları kendini frenleyebilir.... (cpunun beslendiği kanaldan güç çektiği için)
    ikinci yolda sorun şu 12v3 ve 12v4 kanalarının çıkışlarını biliyoruz,ama 12v2 molex çıkışı hangi siyah giriş yeri ?.....................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turbocat1 -- 26 Nisan 2011; 10:41:46 >

• Kanal dağılımı ve akım sınırlandırma değerleri aptalca tasarlanmış. Meslek lisesi öğrencisine bıraksan bu kadar içine edemez dizaynın. Böyle dandik bir kaç tasarım yüzünden insanlar sorunun çoklu rail olduğunu sanıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HexfeT -- 26 Nisan 2011; 14:38:17 >
  • Hocam Ben de bişey anlamadım açıkçası. indirdim baktım ama bu konulardan anlayan biri değilim :// siyah olanlarda da v3 ile v4 yazıyordu psu da. kabloları dediğiniz gibi altlı üstlü aynı 1xvga ya gelcek şekilde değiştiridim. henüz bi problem yok. İşin kötü tarafı bilgisayarı kurduğumdan beri mavi ekran hataları alan biriyim bazen windowsta,bazen windows açılırken. memory hataları genelde voltaj yetersizliği ile ilgili ramlere gelen..... gigabyte x58a-ud3r anakartım var ve ocz 1600mhz 6gb (2gbx3) kit. ayarlıyorum herşeyi voltajları falan ama olmuyordu.... forumlarda okudum kadarıyla bu 2 parça arasında çok sorun çıkıyormuş. bende gittim anakartı değiştirdim üzerine birazda para verdim asus rampage III extreme aldım bu akşam gelmiş olur siparişten... inşallah sorun sadece anakarttı. eğer bu anakartta da aynı sorun olursa sanırım direkt PSU yu çöpe atarım

Bu arada herkese teşekkür ederim yardımlarınız için, özellikle turbocat1 nikli arkadaşa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anexiety1 -- 26 Nisan 2011; 15:16:58 >

• haklısınız çoklu rail iyi tasarlandığında psuda iyi bir şeydir..... tek railinde dezavantajıda avantajıda var...
    zaten ben hayatta highpowerın hiç bir ürününü önermem. (test sonuçlarını görmeden hiç bir psuyuda önermem. (kısa devre ,aşırı güç,aşırı akım,aşırı gerilim testleri en önemli olanlar bunlar)
    highpower serilerinin koruma sistemini güvenilmez buluyorum......

Konu dışı önemli bilgi;

nasıl anlaşılır psunun kaliteli olup olmadığı,,,,,,,,,,,
    12 volt kanalının + ve - uçlarını kısadevre edin. eğer o psu kısadevreden dolayı kendini kapatır ve tekrar çalıştırdığınızda sorunsuz çalışırsa o psu kalitelidir diyebiliriz. (aşırı akım ve aşırı güç koruması kısa devrede devreye girer) yok eğer patlarsa gerisini siz düşünün artık..........

kimsedede bu testi yapacak cesaret olmadığına göre (çünkü kaliteli bir psu dünyanın parasıdır ve kısadevrede psunuz mefta olursa gitti dünyanın parası) (çizgi donanım forum pclabs vs gibi insanları bilinçlendiren forumlar hariç onlar sırf insanlar bilinçlensin diye gtx 590 bile yakarlar , sağolun donanım haber forum) pc bileşenleri kısa devre olana kadar anlayamayız psu kalitelimi değil mi diye..........

anlamanın yolu var devlete başvurup, exa eksen gold vatanda satılan psulardan her marka ve modelden 1 tane aldırıp donanım haberde test edilmesini sağlayabiliriz sanırım....
    sadece test basit pahalı aletlere gerek yok... + - uçları kısadevre etmeniz yeterli......
    devletin böyle bir kurumu olması lazım ve artık devletin psu standardı oluşturması lazım...
    koruma testini geçemeyen modellere satış izni verilmemesi lazım....

isterse üstünde yazan etiket değerinin iki mislini versin bir psu ,koruma sistemi dandikse o psu kalitesizdir denir......

not;yukarda saydığımız testi sakın uygulamayın.pcniz gidebilir dahası yangın çıkabilir,dahası olabilecek patlamadan dolayı sizler zarar görebilirsiniz......
    sadece internette testleri takip etmek gerek....ama her testi değil. ben koruma testi olmayan testlere test demem..... (dört temel koruma kısadevre aşırı akım aşırı güç aşırı gerilim) zaten kısadevre esnasında aşrı akım ve aşırı güç devreye girer. kısadevre testinden geçen psu kısacası aşırı akım ve aşırı güç testindende geçerse şaşırmam.......

teşekkür etmenize gerek yok yardım ettimse ne mutlu bana
    bu arada bir fikrim var sayın anexiety1 psuyu çöpe atarsanız atmayıpda donanım habere yollayın kısa devre testini yaparlarsa çok seviniriz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turbocat1 -- 26 Nisan 2011; 15:42:39 >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.