Şimdi Ara

HUKUK FAKÜLTELERİ ARASINDA YATAY GEÇİŞ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
2
Favori
26.181
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar hukuk fakültelerinin arasında yatay geçiş mümkün mü ?
    birçok üniversitenin sıcak bakmadığını duydum

• Yapay Zekanın Yanıtı

Hukuk Fakülteleri Arasında Yatay Geçiş

Hukuk fakülteleri arasında yatay geçiş, halihazırda bir hukuk fakültesinde kayıtlı olan öğrencilerin, farklı bir hukuk fakültesine geçmelerine olanak tanıyan bir işlemdir. Bu geçiş, öğrencilere eğitim hayatlarında farklı bir kurum deneyimleme ve potansiyel olarak kariyer hedeflerine daha uygun bir programa erişme fırsatı sunar.

Hukukta Yatay Geçiş Koşulları

Hukuk fakülteleri arasında yatay geçiş için gerekli şartlar üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak aşağıdaki koşullar aranır:

• Öğrencinin kayıtlı olduğu hukuk fakültesinde en az bir yarıyıl tamamlamış olması
    • Geçiş talep edilen hukuk fakültesinin taban puanını veya başarı sıralamasını karşılaması
    • Geçiş talep edilen hukuk fakültesinin öğrenci kontenjanında yer olması

Hukukta Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Hukuk fakülteleri arasında yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, aşağıdaki adımları takip etmelidir:

1. Geçiş talep edilen hukuk fakültesinin yatay geçiş şartlarını ve sürecini öğrenmek
    2. Gerekli belgeleri (transkriptler, başarı belgesi, referans mektupları vb.) toplamak
    3. Yatay geçiş başvurusunu ilgili hukuk fakültesine zamanında göndermek
    4. Başvurunun değerlendirilmesini beklemek ve sonuçları öğrenmek

Hukuka Yatay Geçiş Yapılan Bölümler

Hukuk fakülteleri arasında yatay geçiş, genellikle benzer hukuk programları arasında yapılır. En yaygın olarak yatay geçiş yapılan bölümler şunlardır:

• Hukuk Lisansı (LL.B.)
    • Hukuk Bilimleri Lisansı (LL.B.)
    • Hukuk Lisansı ve Yüksek Lisansı (JD/LL.M.)

Sonuç

Hukuk fakülteleri arasında yatay geçiş, öğrencilere eğitim hayatlarında daha fazla esneklik ve fırsat sunan önemli bir seçenektir. Öğrenciler, hukuk programları ve kariyer hedefleri hakkında kapsamlı bir araştırma yaparak ve belirlenen şartları karşılayarak yatay geçiş sürecini başarıyla tamamlayabilirler.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Evet mümkün.Ama bazı okullar Marmara,Gazi gibi en az 3 puan eksik olma şartı koşuyorlar not ortalamasinin yaninda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ftm1633 F kullanıcısına yanıt
    3 puan eksıkten kastınız nedır hocam
  • Deuya omüden gelende var ama ortalaması 3.80 hukukta bu kadar yüksek ortalama yapmakta baya zor

• 2. öğretimden yatay geçiş ile ilgili 2 sorum daha olacak
    1- herhanhi bir üniversitenin 2. öğretiminden 1. öğretimine geçiş mümkün mü ?
    2-herhangi bir üniversitenin 2. öğretiminden başka bir üniversitenin 1. öğretimine / 2. öğretimine geçiş mümkün mü ?
    3 puan farkı dediğiniz sanırım ösym puan çizelgesi öyle mi ?
  • Yerleştirme puanın tutuyorsa direk geçersin, ortalama ile geçeceksen ortalamanın baya bir yüksek olması lazım. Ortalamayla geçenler için az bir kontenjan açılıyor(Misal Ankara hukuka geçmek istiyorsun Ankara diyor ki DEU'dan 4 kişi gelebilir, Gazi'den 5, Marmara'dan 10 kişi gelebilir gibi) . Merkezi yatay geçişte ise yani puanın tutup zamanında yazmadıysan orası için de ÖSYM üniversiteye belli bir oranda kontenjan açma zorunluluğu kılıyor, bu sayı Marmara hukuk için 140'tı mesela. Yatay geçişlerde denklik istiyorlar, derslerin içeriğine ve geçtiğin üniversitede senin alt sınıflardayken görmediğin bir ders orada gösterildiyse onu alma gibi bir zorunluluğun olabilir.
  • IntZTü kullanıcısına yanıt
    Evet mesela sizin puaniniz 400 gazi hukuk 450 ise giremezsiniz not ortalamaniz 4 olsa bile

• quote:

Orijinalden alıntı: IntZTü

2. öğretimden yatay geçiş ile ilgili 2 sorum daha olacak
    1- herhanhi bir üniversitenin 2. öğretiminden 1. öğretimine geçiş mümkün mü ?
    2-herhangi bir üniversitenin 2. öğretiminden başka bir üniversitenin 1. öğretimine / 2. öğretimine geçiş mümkün mü ?

Aynı soruların cevabını ben de merak ediyorum bir bilen varsa cevaplayabilir mi

Hocam 2.öğretimden basşka bir ünının 1.öğretimine geçmek sıkıntı yaratıyormu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BadBoy40

Hayır geçebilirsin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ftm1633

quote:

Orijinalden alıntı: BadBoy40

Hayır geçebilirsin

Emin misin geçiş konusunda?

• Urukhai1 U kullanıcısına yanıt
    Evet ancak bazı üniversiteler özel şart koşabilirler incelemeniz gerek.

• selçuka gitmeyi planlıyorum ve oradan başka bir üniye yatay geçiş yapma planındayım
    yalnız şöyle bir sorun var selçukta geçen sene 900 öğrenciden sadece 71 i mezun olmuş
    okuyan öğrencilerin çoğunluğu sınav zorluğundan yakınıyor
    tercih edip etmeme konusunda kararsızım
  • güncel
    yatay düşünüyorsan selçuk son seçenek olmalı ders zorluğuna bağlı olarak daha çok çalışan öğrenciler var
  • JimmyHasselbaink kullanıcısına yanıt
    hocam dersler madem zor daha iyi bir eğitim olmaz mı ?
  • Dönem arası yatay geçiş var mı? Ortalama ile geçiş yok ancak merkezi yerleştirme ile geçiş için bilgisi olan var mı?

eğitim öyle de yatay geçiş için ideal değil demek istediğim.
  • reis yatay tgeçiş yaptın mnı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.