Şimdi Ara

İlk 5k ve Tercih Edilebilecek Mühendislikler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
2.244
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • itü kontrol müh. de iyidir bi incele bence... :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: yakanasit

quote:

Orijinalden alıntı: SaMeT_60

Teşekkür ederim yorum için.Aklımda bulunsun ozaman Tobb da.Tercih döneminde inşallah bu sıralamayı korur yada daha iyi yapabilirsem daha geniş çaplı araştırma yaparım zaten.

Eğer mahsuru yoksa Makina müh. bırakma nedenini paylaşabilir misin? Özel bi neden mi yoksa eğitimden kaynaklanan felan bişey mi?

hocam sana pm attım

hocam bir pm de ben alabilir miyim? :)
  • İTÜ Bilgisayar Mühendisliğindeyim.

Hazırlık sınıfı eğitimi olsun, lisans dönemindeki yabancı dil eğitimi olsun; maalesef İTÜ'yü bu konuda öncelikli olarak öneremeyeceğim. Yabancı dil açısından ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi varken, İTÜ bu konuda henüz çok iyi değil.

Eğer donanım üzerine uzmanlaşmak istiyorsanız burayı öneririm; çünkü donanım derslerinde yoğunlaşma var. Ama yazılım üzerine uzmanlaşmak istiyorsanız, yine yukarıda saydığım üniversiteler gibi alternatifler varken İTÜ'yü bu konuda öncelikli olarak öneremeyeceğim. Başarı sırası olarak her yıl İTÜ'nün gerisinde olan Marmara Üniversitesinde Java gösteriliyorken, İTÜ'de bir Java dersi bile yok. Oradan İTÜ'ye yatay geçiş ile gelen bir tanıdığım, buradaki eğitimi görünce pişman olmaya başladığını söylüyor. :)

Her bölümde "iyi - sinir bozucu" hoca ayrımı vardır; ama bizim bölümde gördüğüm kadarıyla öğrenci dostu, iyi hoca sayısı daha az. Gözünün yaşına bakmıyorlar. Notları kıt. Ödevler acayip. Sınavlar darbe.

İstanbul'da yaşayıp, ilk 5k'ya giren ve İTÜ Bilgisayar Mühendisliğinin %100 İngilizce programına gelen arkadaşlarıma "Neden burası?" diye sorduğumda çoğunun söylediği şey de puanlarının Boğaziçi Üniversitesine ve Koç Üniversitesinin Tam Burslu programına yetmediği ve İstanbul dışına da çıkmak istememeleri. :)

İTÜ'yü kötülemiyorum, yukarıdaki eleştirilerim sadece İTÜ Bilgisayar Mühendisliği için. Birçok olanak yönünden Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden birisi yine de. Ama Bilgisayar Mühendisliği için ilk 5k'dayken İTÜ'den çok daha güzel alternatifler var.

Ekleme: Kız sayısı açısından bakarsak... Bilgisayar Mühendisliğinin durumu Makine Müh., Elektronik ve Haberleşme Müh., Elektrik Müh., Denizcilik Fakültesi gibi alanlara göre iyi; ama Çevre Müh., Kimya, Gıda Müh., Mimarlık Fakültesi gibi alanlara göre kötü. Biraz arada kalmış durumda benim gözlemlediğim kadarıyla. (Evet, ciddi ciddi bunu gözlemledim.)

Ekleme 2: Bölümle ve İTÜ'yle (yurt ve burs olanakları dahil [Yurtta kalıyorum.]) ilgili sorularınız olursa, ben de elimden geldiği kadarıyla yardımcı olabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 22 Nisan 2012; 2:48:12 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Epicure

Makine ve inşaat mühendisliğinde kesinlikle İTÜ

bilgisayar için aynısını diyemeyiz mi yani ?

Bence diyemeyiz. :)
  • bilkent bilgisayar veya bilkent endüstri en iyisi bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: -öglena-

bilkent bilgisayar veya bilkent endüstri en iyisi bence

Ağzımdan aldın
  • quote:

Orijinalden alıntı: -öglena-

bilkent bilgisayar veya bilkent endüstri en iyisi bence

Kesinlikle
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

İTÜ Bilgisayar Mühendisliğindeyim.

Hazırlık sınıfı eğitimi olsun, lisans dönemindeki yabancı dil eğitimi olsun; maalesef İTÜ'yü bu konuda öncelikli olarak öneremeyeceğim. Yabancı dil açısından ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi varken, İTÜ bu konuda henüz çok iyi değil.

Eğer donanım üzerine uzmanlaşmak istiyorsanız burayı öneririm; çünkü donanım derslerinde yoğunlaşma var. Ama yazılım üzerine uzmanlaşmak istiyorsanız, yine yukarıda saydığım üniversiteler gibi alternatifler varken İTÜ'yü bu konuda öncelikli olarak öneremeyeceğim. Başarı sırası olarak her yıl İTÜ'nün gerisinde olan Marmara Üniversitesinde Java gösteriliyorken, İTÜ'de bir Java dersi bile yok. Oradan İTÜ'ye yatay geçiş ile gelen bir tanıdığım, buradaki eğitimi görünce pişman olmaya başladığını söylüyor. :)

Her bölümde "iyi - sinir bozucu" hoca ayrımı vardır; ama bizim bölümde gördüğüm kadarıyla öğrenci dostu, iyi hoca sayısı daha az. Gözünün yaşına bakmıyorlar. Notları kıt. Ödevler acayip. Sınavlar darbe.

İstanbul'da yaşayıp, ilk 5k'ya giren ve İTÜ Bilgisayar Mühendisliğinin %100 İngilizce programına gelen arkadaşlarıma "Neden burası?" diye sorduğumda çoğunun söylediği şey de puanlarının Boğaziçi Üniversitesine ve Koç Üniversitesinin Tam Burslu programına yetmediği ve İstanbul dışına da çıkmak istememeleri. :)

İTÜ'yü kötülemiyorum, yukarıdaki eleştirilerim sadece İTÜ Bilgisayar Mühendisliği için. Birçok olanak yönünden Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden birisi yine de. Ama Bilgisayar Mühendisliği için ilk 5k'dayken İTÜ'den çok daha güzel alternatifler var.

Ekleme: Kız sayısı açısından bakarsak... Bilgisayar Mühendisliğinin durumu Makine Müh., Elektronik ve Haberleşme Müh., Elektrik Müh., Denizcilik Fakültesi gibi alanlara göre iyi; ama Çevre Müh., Kimya, Gıda Müh., Mimarlık Fakültesi gibi alanlara göre kötü. Biraz arada kalmış durumda benim gözlemlediğim kadarıyla. (Evet, ciddi ciddi bunu gözlemledim.)

Ekleme 2: Bölümle ve İTÜ'yle (yurt ve burs olanakları dahil [Yurtta kalıyorum.]) ilgili sorularınız olursa, ben de elimden geldiği kadarıyla yardımcı olabilirim.

1- hocam eğer geriye dönebilseydin marmarayı seçer miydin :)
    2-itü denizcilik hakkında bilgin var ise paylaşır mısın?
    3-teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: Kavil

quote:

Orijinalden alıntı: kadir_tr2

ben itüde okuduğum için itü bilgisayar yada elektrik diyeceğim ama boğaziçi inşaatı da düşün derim

itünün hangi bölümündesiniz? kampüs olanakları ulaşım yemek yatacak yer durumu fln nasıl? kızlar nasıl eğer kısmet olursa bende itü bilgisayar elektronik makine inşaaat herangi birini düşünüyorum. nedir ne değildir bi anlatı verin:D

bende makine müh okuyorum sakın aklında ooo kız var falan deme kız yok okulda :D kız istiyosan işletme yaz

• itü'nün elektronik haberleşme müh. bölümünün önü açık bence çünkü teknik üniversite olarak sadece itü ve ytü de var ve ayrıca mezunlarının çoğu alcatel vs gibi firmalarda iyi maaşlarla işe girebiliyorlar. türkçe sıralaması geçen sene 7000 küsürdü sanırım. düşünmeni öneririm
  • quote:

Orijinalden alıntı: ofcx
    1- hocam eğer geriye dönebilseydin marmarayı seçer miydin :)
    2-itü denizcilik hakkında bilgin var ise paylaşır mısın?
    3-teşekkürler

1) Sınavdan daha yüksek bir puan alabilseydim Bilkent Üniversitesinin Tam Burslu programını tercih ederdim. Ama girmiş olduğum başarı sırası ile Marmara Üniversitesini yine de seçmezdim. "Etiket" ve olanaklar açısından İTÜ'nün avantajı var. Bir de hem çevre baskısı hem de kendimdeki psikolojik baskı. İTÜ'nün belli eksikleri var, yukarıda da biraz bahsettiğim gibi. Bu eksikleri kapatmak da biz öğrencilerin göstereceği gayrete kalmış.

2) Okulun en eski fakültelerinden birisi. Ama konumu, diğer 4 kampüse göre (Ayazağa [Maslak], Gümüşsuyu, Taşkışla, Maçka) çok ters; Tuzla'da. Bu fakültenin öğrencileri de, hazırlık sınıfından sonra birkaç istisna ders hariç çoğu dersi bu fakültede alıyor. Yani lisans eğitiminin büyük bir bölümünde Tuzla'da olduklarını söyleyebilirim. Buraya yurt da yapılmakta. Tamamlanınca, İstanbul dışından gelen Denizcilik Fakültesi öğrencileri bu yurtta kalabilecek. Fakültedeki 2 bölümde de 6. yarıyılda uzun dönem deniz seyahati mevcut. Derslere üniformalar ile geliniyor. Bildiğim kadarıyla en az kız öğrencinin mevcut olduğu fakülte burası. Bunlar dışında da fakülteyle ilgili çok fazla bilgim yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

İTÜ Bilgisayar Mühendisliğindeyim.

Çok teşekkürler yorumların için.

Bilkent bilgisayar endüstri diyen arkadaşlar olmuş.Onların sıralaması biraz daha yüksek.Zaten bilkentin bölümler tutarsa çok rahat yazabilirim onları.

İtü Elektronik ve haberleşmeye gelince %100 ing bölümü 2800 lerde kapamış diğeri %30 ing sanırım 7000 civarı. Bir arkadaşım da benim burayı düşünüyor.Bakarız bide ikimizde yazmışız burayı olabilir tabii

• o sıralamada bilkentte bir bölüm düşün bence hem bizimde önümüz açılır itüde falan yer kaplama
  • Uçak müh. de düşün derim
  • quote:

Orijinalden alıntı: wm_xfreex

Uçak müh. de düşün derim

iş bulmada sıkıntı çekermiyim acaba diye de düşünüyorum. Bide şöyle bişey var.Diyelim THY Eleman alacak 3 tane uçak mühendisi alıyosa belki daha fazla makina-elektrik elektronik müh. alıyo.Yani onların iş alanı baya bi geniş.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: wm_xfreex

Uçak müh. de düşün derim

iş bulmada sıkıntı çekermiyim acaba diye de düşünüyorum. Bide şöyle bişey var.Diyelim THY Eleman alacak 3 tane uçak mühendisi alıyosa belki daha fazla makina-elektrik elektronik müh. alıyo.Yani onların iş alanı baya bi geniş.

Evet onların iş alanı geniş ama uçak- havacılık ve uzay mühendisliği mezunları senede kaç kişi bir araştır bakalım :) Araştırdıktan sonrada bir senede mezun olan elektrik-elektronik ve makina mühendislerinin sayılarıyla karşılaştır ve kafana sık

• uçak müh. bende tavsiye ederim...
  • Ben sözelim. Ama eğer sayısal olsaydım İnşaat ya da Makine Mühendisliği okumak isterdim.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.