Şimdi Ara

İntel 6100 vs 6400

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
782
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar sistem topluyorum ama işlemciye karar veremedim internette i3 ve i5 arasında yapılan testlerde inanılmaz bir fark göremedim 3-5 fps için 250 tl lik fark vermeye değermi acaba yardımcı olabilirmisiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• dx12 ile işlemci yükü azaltilacak deniyor ama ne kadar doğru olur bilemem. Bilen arkadaşlar yazsin i5 daha uzun ömürlü olur diye düşünüyorum bütçe cok zorlanmiyorsa

• Bende merak ediyorum bu konuyu 6400 ne kadar fark eder 6500 almak daha mı mantıklı olur ilerisi için?
    Ve i3 6100 r9 380 4gb ile darboğaz yapar mı şimdilik yeterli midir, bilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: gardıropfuat

Bende merak ediyorum bu konuyu 6400 ne kadar fark eder 6500 almak daha mı mantıklı olur ilerisi için?
    Ve i3 6100 r9 380 4gb ile darboğaz yapar mı şimdilik yeterli midir, bilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum.

You tube ta videosu var 6100 ve 6400 380x le test ediliyor canavar gibi çalışıyor 6100 patlamalarda 9 fps normal oyunda 3_ 5 fps amca fark ediyor ondan kararsız kaldım zaten
  • Dx12 ile çoklu çekirdek desteği artacağından işlemci yükü azaltılacak diye düşünüyorum. 1-2 çekirdeği deli gibi çalıştırmak yerine 4 çekirdeği kullanıp daha kararlı bir çalışma yapacak gibime geliyor.

Dx12 tam oturmadan ne desek boş. Adamlar gtx 970 imi 300 liralık amd ile kiyaslıyor dx12 de, kafam atıyor haliyle.

İ5 alırsan sıfır sıkıntı ama i3 ün dx12 de üzme ihtimali var bana göre.

Neyse 15 yaşındaki pc mühendisi kardeşlerimiz birazdan hepimizi aydınlatır.

• quote:

Orijinalden alıntı: timi555

Arkadaşlar sistem topluyorum ama işlemciye karar veremedim internette i3 ve i5 arasında yapılan testlerde inanılmaz bir fark göremedim 3-5 fps için 250 tl lik fark vermeye değermi acaba yardımcı olabilirmisiniz?

I3 alt taban, i5 6500 gercek i5,
    I5 6600k hafif gaz verilmis, kilidi acilmis( i5 6500 )

I5 6400 ise kirpilmis bir i5 6500 dur.

Ben olsam i5 6500 alirdim. Hala i5 2500k gideri olan bir islemci.

Karar senin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tersmantik

Dx12 ile çoklu çekirdek desteği artacağından işlemci yükü azaltılacak diye düşünüyorum. 1-2 çekirdeği deli gibi çalıştırmak yerine 4 çekirdeği kullanıp daha kararlı bir çalışma yapacak gibime geliyor.

Dx12 tam oturmadan ne desek boş. Adamlar gtx 970 imi 300 liralık amd ile kiyaslıyor dx12 de, kafam atıyor haliyle.

İ5 alırsan sıfır sıkıntı ama i3 ün dx12 de üzme ihtimali var bana göre.

Neyse 15 yaşındaki pc mühendisi kardeşlerimiz birazdan hepimizi aydınlatır.

970 ini sat 390 al far cry primal a bakacak olursak, yavas yavas yenilmeye basladi.

Bence nvidianin ustunlugu gamework den kaynaklaniyor. DX 12 ile sanki firmalar artik kullanmiycak gibi, buda baya bi etkiliycektir kartlari.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıllardır amd ekran kartı kullanıyorum. Daha da crimson penceresini görürsem bilgisayarda kusarım. Şuan kartla hiçbir sıkıntım yok dx12 de belki r9 390 ın biraz gerisine düşer ama r9 380 gibi falan olacağını da sanmıyorum. Sessiz ve az güç tüketimi yüzünden bana göre gtx 970 daha iyi bir kart r9 390 dan. Birkaç fps daha düşük olması skoru değiştirmez.

Ayrıca nvidia far Cry primal için dün driver çıkardı. Primal in internetteki bench testine göre daha yüksek fps ler çıkıyormuş. Ben denemedim zaten oyun da bende yok.

Nvidia hep bir yolunu buldu. Amd kartlarımla rezil oldum. Yine bulur bişey çıkar işin içinden.

• bende yakın zaman önce değiştirdim işlemcimi (Phenom II 955BE@4ghz idi) ve bu değişim sırasında da i5 6100 ve i5 6400 arasında çok fazla gel git yaşadım.
    testlere ve videolarda iki işlemci stok olarak kullanıldığında maksimum fps değerleri birbirine yakın olmakla beraber, minimum fps değerleri arasında ciddi farklar oluşuyor işlemci bağımlı oyunlarda,
    iki işlemciye overclock yapıldığı takdirde hem maksimum hem minimum fps farkları daha da açılıyor, i5' in gerçek dört çekirdek performansı farkı yaratıyor.

Kadıköy' de çok tanıdık olduğu için 620 TL' ye aldım i5 6400' ü, i3 6100 ile arasında çok fazla fiyat farkı kalmaması, ileride çift çekirdek bir işlemciye sahip olmak istememem, Phenom da yaşadığım minimum fps sorununu yaşamak istememem ve eski Phenom işlemcimi kullandığım gibi bu işlemcimi de en az beş yıl kullanacağım için tercihim i5 oldu.

i5 6500 vs i5 6400 olayına gelirsek.
    i5 6400' ün kullanıcılar tarafından göz ardı edilmesinin en büyük nedeni yük 2.7 ghz lik temel çalışma frekansı, malum i5 6500 de bu değer 3.2 ghz.
    lakin burada genel olarak herkesi yanıltan ince bir ayrıntı var, bu işlemciler yük altında bu temel çalışma frekansları ile çalışmıyor, Turbo Boost devreye girerek bu hızlar yükseliyor.
    işte ayrıntı burada,aşağıda size Turbo Boodt devreye girdiğinde iki işlemcinin çalışma frkanslarını paylaşıyorum;

i5 6400 single core TurboBosst 3,3 ghz
    i5 6500 single core TurboBosst 3,6 ghz

i5 6400 dual core TurboBosst 3,3 ghz
    i5 6500 dual core TurboBosst 3,5 ghz

i5 6400 quad core TurboBosst 3,1 ghz
    i5 6500 quad core TurboBosst 3,3 ghz

görüldüğü üzere özellikle quad core çalışma frekansları arasında 200 mhz gibi çok az bir fark var, ki i5 6400 rahatlıkla 4,5 ghz civarına hız overclock edilebilen bir işlemci (Z170 ile) i5 6500' ün overclock potansiyelıde zaten bu kadar.
    bu nedenler ile i5 6400 yerine i5 6500 değil i5 6600 tercih edilmeli ki arada verilen paranın hakkını versin.
    sizde satın alma yaparken bu bilgileri ve bütçenizi göz önünde bulundurarak karar verirseniz faydalı olacaktır.

• MuratBayrakçı kullanıcısına yanıt
    Bu sefer 6600 e çıktık :) unutmaki eğer 6600 e çıkarsam 6600K alırım arada sadec 60 tl var bu iş böyle sınırı yok ben ya 6600k yada 6400 almalıyımki arada 200 tl lik fark var 6100 ile 6600k arasında ise 430 tl fark var sadece oyun ve ev kullanıcısı olarak 6100 yada 6400 e yoğunlaşmalıyım ama karar veremedim sorun burada
  • timi555 T kullanıcısına yanıt
    haklısınız bu işin sonu yok, önemli olan minimum harcama ile ihtiyacı tam olarak karşılamak.
    6400 kesinlikle fiyat performans ürünü, bütçe yeterli ise tercihi bu şekilde kullanın derim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.