Şimdi Ara

Isıtıcı Yapmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evde kendi imkanlarımla bardaktaki çayı veya kahveyi sıcak tutmak(veya normal suyu ısıtmak vb.) için yapabileceğim ufak çaplı priz veya usb uçlu ısıtıcı nasıl yapılabilir. Fikri olan varsa ve paylaşırsa memnun olurum.

• up
  • Rezistans teliydi sanırsam ısıtıcılarda kullanılan.Vereceğin gerilim,akım ve frekansa (alternatif akımla çalışacaksa) göre belli boylarda bir rezistans teli hazırlayıp kullanabilirsin.
  • selamlar.

resimde gördüğün aliminyum bloğa termal macunla yapıştırılmış olan beyaz cisim bir "peltier"
    peltier verilen akımı bir tarafı -40 küsür olurken diğer tarafı da tam tersine eğer soğutulmazsa peltierin yanarak çalışmamasına sebeb oluyor.

bu ürünün kullanarak hem ısıtma hem soğutma yapabilirsin. Fakat soğutucu olarak kullanacaksan ısınan tarafı aynı resimdeki gibi ısıyı uzaklaştırman gerekir.
    mesela sen ısıtıcı olarak kullanıyorsun ama soğutucu olarak kullanmak istedin. peltieri ters çevirmek yerine (+) (-) kutupları ters çeviriyorsun tamamdır.

Isıtıcı Yapmak

• daha önce aldığım, usb'li bardak ısıtıcısının içini açtığımda, 4 tane taş direnç görmüştüm. alüminyum levhanın altına, temas edecek şekilde yerleştirilmişlerdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bilgisayar Bağımlısı

Rezistans teliydi sanırsam ısıtıcılarda kullanılan.Vereceğin gerilim,akım ve frekansa (alternatif akımla çalışacaksa) göre belli boylarda bir rezistans teli hazırlayıp kullanabilirsin.

nasıl yapacağımı anlatır mısın? (yemek tarif eder gibi)
    dediklerinizden pek birşey anlamadım
  • Peltier kullanmamanı tavsiye ederim benim araştırma ödevimin konusuydu peltier verimsiz ve sürekli soğutman gerekecek bir eleman ve soğutmayı iyi yapamazsan bozulacak bir elemandır.

@dergul
    daha önce aldığım, usb'li bardak ısıtıcısının içini açtığımda, 4 tane taş direnç görmüştüm. alüminyum levhanın altına, temas edecek şekilde yerleştirilmişlerdi.

Direnç değerlerini hatırlıyor musun?
  • USB porttan alabileceğin değere göre direnç değerlerini bulabilirsin. Ama güçlü birşey bekleme yaklaşık su ısıtıcıları 1kw. civarında olur ve ısıtıcı işinde su ısıtmak en sakatlarından ısınma oldukça çeşitli sorunlar çıkar telin uzaması, üzerinden ısıyı almak gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: SweageR

quote:

Orijinalden alıntı: Bilgisayar Bağımlısı

Rezistans teliydi sanırsam ısıtıcılarda kullanılan.Vereceğin gerilim,akım ve frekansa (alternatif akımla çalışacaksa) göre belli boylarda bir rezistans teli hazırlayıp kullanabilirsin.

nasıl yapacağımı anlatır mısın? (yemek tarif eder gibi)
    dediklerinizden pek birşey anlamadım

Bende hiç kullanmadım o yüzden o şekilde tarif edemem ama bildiğim kadarıyla anlatayım;

Rezistans teli bu ufolarda,diğer küçük elektrikli sobalarda kullanılıyor.Benzeri bir yöntem (fakat kullanılan malzeme farklı olabilir tam bilmiyorum) su ısıtıcılarında da kullanılıyor sanırsam.Bu telin direncine göre vereceğiniz elektrik ile teli ısıtıp gerekli enerjiyi sağlayabilirsiniz.Fakat usb girişi bu iş için uygun değil. 5V 0.5 amper ile bir rezistans telini kızartabilirsiniz hatta bu şekilde yapılan çalışan elektrikli çakmaklar var ebay de fakat bir yararı olmaz.

Dergul hocamın forumda 2009 yılında paylaştığı bir bilgi misal bu konu ile ilgili;

quote:

bir iletkenin ısı oluşturabilmesi için gerekli olan güç, akımın karesi çarpım telin direncine eşlittir.(P=I^*R) bu formülde direncin faktörü akımdan daha fazladır. çünkü iletkenlerde ısıyı oluşturan esas etken dirençtir. iletkenin direnci yüksek olursa daha fazla ısı açığa çıkartır. direnç düştükçe ise iletkende oluşan ısı kaybı azalır.(tabi rezistanslarda ısıyı kayıp olarak düşünmüyoruz.)

Ekleme;

Bir şey buldum işinize yarayabilir.

http://320volt.com/isitici-rezistans-hesaplama-programi/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Bağımlısı -- 2 Mart 2015; 10:17:12 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.