Şimdi Ara

İtalyada Master eğitimime başladım (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
8
Favori
3.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zwartvis

quote:

Orijinalden alıntı: RafaNadal

quote:

Ben de başka bir ülkede lisans programına kabul edildim önümüzdeki yıl için. Gideceğim yer de iyi bir Avrupa ülkesi ve orada da derslerin çok zor olduğu söyleniyor. Bu konuyu biraz açar mısınız? İşletme mühendisliği benim bölümüm. Eğitim İngilizce olmadığı için biraz daha matematik ağırlıklı bir şey okumak daha iyi olur diye düşündüm, bunun yanında tabiki ilgimi çekiyor.

Süper, keşke bende lisansta çıkabilseydim, "iyi bir Avrupa ülkesi"ndeki eğitim ingilizce değil ise işler biraz karışabilir çünkü dediğim gibi ingilizce bile bazen çok karışabiliyor, genel anlamda anlıyorsun ama bir akademik terim söylüyor, ne ingilizce kursunda ne de dizilerde duydun bu ingilizce kelimeyi hemen not edip google translateden bakıyorsun :D yavaş yavaş bunların hepsi bitecek ama ilk aşamada çok sıkıntı oluyor. Ama gene daha önce dediğim gibi kolay olsa herkes yapar ve değeri olmaz, zorlansanda bir sene uzatsanda her türlü mantıklı bir hareket yapacaksın yurt dışında eğitim alarak.

Hocam haklısın ama herhangi bir şekilde İngilizce lisans eğitimini karşılayamam :) fiyatları malum. Ve ben lisansı da dışarıda okumayı çok istiyorum, o yüzden göze alıyorum dili öğrenmeyi. Ben şuan tercümanlık okuyorum zaten Türkiye'de, ve aynı zamanda bu işi yapıyorum simültane tercüman olarak, yani dillere karşı büyük ilgim var. Hatta şuanda Fransızca, İtalyanca, Almanca derslerini aynı anda görüyorum öyle diyeyim O yüzden dili öğrenirim diye düşünüyorum. Ama işin ders kısmı düşündürüyor beni daha çok. Ben 2015'te liseden sayısal bölümünden mezun oldum, dil okumaya son 6 ayda falan karar verdim, yani iyi bir matematik temelim var. Ama oraya gidince 3 senedir matematik görmemiş olucam, bu beni ne kadar zorlar, onların lisedeki eğitimiyle bizimki arasında nasıl farklar vardır (bizimki büyük ihtimalle daha zordur) bunlar kafamı karıştırıyor. Sene uzatmak, alttan ders almak gibi şeyleri sorun etmiyorum orada daha uzun süre kalmış olurum :) 7-8 ay dil eğitimi aldıktan sonra bölüme başlayacağımı düşünürsem ilk sene biraz zorlanabilirim ama 2. sene itibariyle baya ilerletmiş olurum diye düşünüyorum. Zaten okul 3 yıllık.

Dediğiniz gibi kolay olsa herkes yapar, bizim farkımız bu ne kadar zorlarsa zorlasın bu kadar çabadan, hayalden sonra çalışıp üstesinden gelicem ve orada hayatımı kurucam, bunda kesin kararlıyım. Son olarak KYK kredisi alıyor musunuz prosedürü nasıl işliyor biraz bilgilendirir misiniz?

Fiyat konusunda ilk mesajda demiş olmam lazım, LazioDisu diye bir kurum var burada benim için okulu ücretsiz okumamı sağladı mesela.

Dillerle zaten içli dışlıysan biliyorsundur İtalyanca İspanyolca Portekizce bir birilerine çok yakındır hatta Fransızcada bu dillere benzer biraz farklıdır ama. Yani öğrenmek sıkıntı olmayacaksa tabikide gittiğin ülkenin ana dili ile eğitim almak en güzelidir, İsviçre mesela o konuda çok avantajlıdır İtalyanca Almanca Fransizca ana dildir orada.

Ders zorluklarını falan kafaya cidden takmamak lazım uzarsa uzasın 50 yaşında değiliz ya

KYK meseleside, e devletten online başvuru yaptım, bir pdf veriyorlar online, onu öğrenci işlerine imzalatıp, kyknın verdiği adrese yolluyorsun, bu kadar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• RafaNadal kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim cevap için. Her şey gayet olumlu, tek yapmam gereken İngilizceyi veya İtalyancayı yeterli derecede öğrenmek değil mi?? Derslerim iyidir yani not ortalamasında bir sorunum olmaz :))

• A D M I R A L kullanıcısına yanıt
    Yani ben ingilizce öğrenmeyi tercih ettim, burda durdukça İtalyancayıda öyle yada böyle öğrenirim diye düşünüyorum, umarım hayallerine ulaşırsın çalışmak bu işin anahtarı

• Eski bir arkadaşım şu an universita cattolica'da okuyor(yanlış bilmiyorsam ekonomi bölümünde). İtalyancam temel düzeyde(önceden bir havayolu firmasında çalışırken mesai arkadaşım italyandı, az buçuk bir şeyler öğrendik). Bu yıl konsolosluğun dil kursuna gitmeyi düşünüyordum ancak stajım başlayınca üzülerekte olsa bu planımı ertelemek zorunda kaldım.

Arkadaşımın ailesi çok zengin. Maalesef benim ailem zengin olmadığı için bir şeyleri kendim başarmak zorundayım. İtalya'da işletme masterı yapmayı gerçekten çok isterdim ama gerek maddi durumum, gerekse tl'nin diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi hayallerimi rafa kaldırmama sebep oldu... Siz hayallerinizi gerçekleştirebilmişsiniz. Nedensiz yere mutlu oldum ALLAH yolunuzu açık etsin hocam.

• Tebrik ederim öncelikle. Bu yıl üniversite son sınıftayım. Ben de aynen sizin gibi master hakkında araştırma yaptım. Şöyle ki bazı kurslar belirli bir ücret karşılığında tüm o işlerde yardımcı oluyor. Siz kendiniz mi yaptınız başvurma, mektuplaşma meselelerini falan, yoksa dediğim o kurslardan yardım mı aldınız?

Ve esas konu olan yaşam masrafları ne durumda? Yıllık 5000 Euro Üniversite veriyor öğrendiğime göre. Bu bizim tüm masraflarımızı ne derecede karşılamaya yardımcı olur? Aylık orta halli yaşam ne kadar tutuyor mesela?

Benim üniversitede bölümüm ingilizceydi. Mühasebe okuyorum. Inşallah oraya gidebilirsem finans ve ilgili bir bölüm okumayı düşünüyorum. Orda bu bölümler var mı?

Aklıma şimdilik bunlar geldi. Cevaplarsan çok sevinirim. Allah yolunu açık etsin :)

merhaba hocam ben de bu sene mezun oldum ve mezun olmadan önce son senemde toefl a girip 90 alıp yurt dışında master yapmak gibi bir planım vardı. Ama hem tecrübesizlik hem de bir hevesle bir kaç üniversiteye başvurdum. Ama kabul edilmedim. ortalamam da 3 üzeri idi. işletme mezunuyum. Şu an hevesim kırıldığı için iş hayatına atılıp para kazanmayı düşünüyorum ama hala şansım varken ve toefl skorum geçerli iken avrupa'da master yapmak istiyorum. Acaba yapmış olduğunuz işlemleri anlatabilir misiniz? bu arada 1 dönem portekizde ISEG te erasmus yaptim ayrıca bu yaz work and travel da yaptım amerikada. Ahım şahım bir ingilizcem yok. Belki sayende master a başvurucam. Cevaplarsan çok teşekkür ederim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam tezli mi tezsiz mi kaç yıl yapacaksınız hangi sınavlara başvurdunuz mülakata felan girdiniz mi şu süreci detaylı yazarsanız çok güzel olur bende düşünüyorum Almanya,Avusturya,Polonya'da felan ne yapacağımı bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: toutonic

merhaba hocam ben de bu sene mezun oldum ve mezun olmadan önce son senemde toefl a girip 90 alıp yurt dışında master yapmak gibi bir planım vardı. Ama hem tecrübesizlik hem de bir hevesle bir kaç üniversiteye başvurdum. Ama kabul edilmedim. ortalamam da 3 üzeri idi. işletme mezunuyum. Şu an hevesim kırıldığı için iş hayatına atılıp para kazanmayı düşünüyorum ama hala şansım varken ve toefl skorum geçerli iken avrupa'da master yapmak istiyorum. Acaba yapmış olduğunuz işlemleri anlatabilir misiniz? bu arada 1 dönem portekizde ISEG te erasmus yaptim ayrıca bu yaz work and travel da yaptım amerikada. Ahım şahım bir ingilizcem yok. Belki sayende master a başvurucam. Cevaplarsan çok teşekkür ederim.

aynen şu işlemleri zamanınız olunca anlatırsanız çok iyi olur .

• gsf okuyorum senin gibi bir hayalim tebrikler
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazyfriend712

Eski bir arkadaşım şu an universita cattolica'da okuyor(yanlış bilmiyorsam ekonomi bölümünde). İtalyancam temel düzeyde(önceden bir havayolu firmasında çalışırken mesai arkadaşım italyandı, az buçuk bir şeyler öğrendik). Bu yıl konsolosluğun dil kursuna gitmeyi düşünüyordum ancak stajım başlayınca üzülerekte olsa bu planımı ertelemek zorunda kaldım.

Arkadaşımın ailesi çok zengin. Maalesef benim ailem zengin olmadığı için bir şeyleri kendim başarmak zorundayım. İtalya'da işletme masterı yapmayı gerçekten çok isterdim ama gerek maddi durumum, gerekse tl'nin diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi hayallerimi rafa kaldırmama sebep oldu... Siz hayallerinizi gerçekleştirebilmişsiniz. Nedensiz yere mutlu oldum ALLAH yolunuzu açık etsin hocam.

Estağfurullah, Allah nasip etti benlik bir durum yok gerçekten, umarım hayaller bir gün gerçek olur, maddi durumda diğer mesajlardada açıkladım, Lazio Disu diye bir kurum var senelik 5000Euro gibi güzel bir miktar veriyorlar, KYK 430Euro veriyor Aylık ve Lazio Disu kazanmasanız bile uygun statüde olursanız okul masrafları 0'a çekliyor ama ne olursa olsun 3-4 ay cepten yemek gerekiyor, yani aileden ne olursa olsun bi destek gelmesi gerekiyor yada cepten birikmiş para yemek gerekiyor.

Allah razı olsun gerçekten, umarım yanlış anlaşılmamışdır böyle milletin yarasına tuz basma niyetinde değildim.

• quote:

Orijinalden alıntı: mr.lsea

Tebrik ederim öncelikle. Bu yıl üniversite son sınıftayım. Ben de aynen sizin gibi master hakkında araştırma yaptım. Şöyle ki bazı kurslar belirli bir ücret karşılığında tüm o işlerde yardımcı oluyor. Siz kendiniz mi yaptınız başvurma, mektuplaşma meselelerini falan, yoksa dediğim o kurslardan yardım mı aldınız?

Ve esas konu olan yaşam masrafları ne durumda? Yıllık 5000 Euro Üniversite veriyor öğrendiğime göre. Bu bizim tüm masraflarımızı ne derecede karşılamaya yardımcı olur? Aylık orta halli yaşam ne kadar tutuyor mesela?

Benim üniversitede bölümüm ingilizceydi. Mühasebe okuyorum. Inşallah oraya gidebilirsem finans ve ilgili bir bölüm okumayı düşünüyorum. Orda bu bölümler var mı?

Aklıma şimdilik bunlar geldi. Cevaplarsan çok sevinirim. Allah yolunu açık etsin :)

Öyle firmalara falan hiç bulaşma çok basit işlemler olmasada firmaya gerektirecek işlemler değil, daha önceki mesajlarımda dediğim gibi tüm işler konsolosluk üzerinden yürüyor, konsolosluğu arayıp rahatça bilgi alışverişinde bulunabilirsin, firmalara gerek yok ben kendim yaptım.

Masraf meselesi şimdi LazioDisunun yurdunda kalacaksan 150euro ama dışarda kalacaksan 300 ile başlıyor üst limit yok :D yani mesela ben nargile çok severim Ankarada 25 liraya içtiğim nargile burada 9Euro aynı diyebiliriz ama mesela su 2euro böyle dengesizlikler var ama genel anlamda Türkiye atıyorum aylık 600lira harcıyorsan burdada üç aşağı beş yukarı 250Euro harcarsın. yani aylık masrafın nerede kalacağına bağlı olarak değişir.

Bölümün ingilizce ise Sapienza Üniversitesi için söylüyorum, ne toefl nede Ielts vermene gerek yok, Sapienzada Muhasebe varmı bilmiyorum ama (http://en.uniroma1.it/study-us/courses-and-programmes/second-single-cycle-programmes/english/economics ) (http://en.uniroma1.it/study-us/courses-and-programmes/second-single-cycle-programmes/english/business-management ) şu iki bölüme bak yada siteyi karıştır :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RafaNadal -- 24 Ekim 2016; 1:40:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: toutonic

Estağfurullah, ISEG benimde kabul aldığım ve aslında hayalim olan üniversite idi nasip Romaymış Romaya geldik.

İş hayatına atılma fikri tamamen sana kalmış tabikide ama Yüksek Lisans yapmak daha mantıklı sanki.

Yapmış olduğum işlemleri şöyle anlatayım;

1-İtalya Konsolosluğunu aradım

2-Dediklerini istediklerini harfiyen yaptım

3-Kendimi Romada buldum.

gerçekten bu kadar,İtalya Konsolosluğu bu işin reisi, onları arayın sorun yüzde yüz yardımcı oluyorlar ve eğer maddi açıdan iyi olsanız bile senelik 3000-5000 euro gibi rakamlar vermek istemiyorsanız Sapienza Üniversitesi çok güzel bir tercih olur.

Başka ülkelerdeki üniversitelerde ise kendi sitelerinde genelde Apply Online diye bir bölüm olur oradaki işlemleri takip ettim.

P.s.
    Umarım kimse yanlış anlamıyordur, aşamaları teker teker yazamıyorum çünkü gerçekten sancılı bir süreç herşeye hazırlıklı olmak lazım. malesef bir kısım yaptığım şeyleride unutmuş olabilirim o yüzden en güzeli en resmi kaynak olan İtalya Konsolosluğunu aramak olur. Umarım bu mesajı okuduktan sonra yapacağın ilk iş İtalya Konsolosluğunu aramak olur.

P.s.2
    Toefl puanı 5 yıl geçerli diye hatırlıyorum ve 90 puanıda Sapienza için gayet iyi diye biliyorum.

@Teoman Yabgu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RafaNadal -- 24 Ekim 2016; 1:47:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Teoman Yabgu

hocam tezli mi tezsiz mi kaç yıl yapacaksınız hangi sınavlara başvurdunuz mülakata felan girdiniz mi şu süreci detaylı yazarsanız çok güzel olur bende düşünüyorum Almanya,Avusturya,Polonya'da felan ne yapacağımı bilmiyorum.

Tezli yapıyorum şuan Romada, ama Portekizde Nova ve Iseg, Barcelona ise EAE Business Scholl ile Skype üzerinden görüntülü mülakatlara girdim ben çok konuştuğum için mi yoksa rutin mi oldu bilmiyorum ama 45 dakika ingilizce karşılıklı konuşturdular, bi kaç hafta sonrada mail attılar ingilizcen yeterlidir kabul aldın dediler.
    Avusturyanın sistemini bilmiyorum Almanya Almanca istediği için ve çok talep olduğu için giremeyeceğimi düşünüp başvurmadım hiç, ama Polonyaya baktım güzel bir sistemleri var, kendi kendine dahil ediyorsun online şekilde o sisteme kendini, belgelerini dolduruyorsun, gönderiyorsun, kabul edilirsen ediliyorsun.

İtalya için ise İtalya Konsolosluğu bu işin başında o yüzden orayı arayıp gerekli bilgileri temin edebiliyorsun, rahatça arayıp, ben yüksek lisansa Romaya gitmek istiyorum bu konu hakkında bana bilgi verir misiniz diye sorabilirsin onlar zaten bu işle uğraşıyorlar o yüzden cevap veriyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Mojotr

gsf okuyorum senin gibi bir hayalim tebrikler

Güzel Sanatlar Fakültesi benim gördüğüm ve anladığım kadarıyla İtalyada çok değerli, bi üniversitelerin sitelerini karıştırmanı tavsiye ederim
    Yurt dışına giden öğrenci az olduğu için burs veriyorlar mı yoksa herhangi bir kontenjan olmadan ailenin durumuna göre mi bakıyorlar? Yani biz Türkiyede ortalama bir aileyiz ama Avrupada aç kalırız ailemin beni orada pek destekleme şansı yok. Bunları göz önüne alıyorlar mı? Kredi olsa da alıcam ama burs olsa mükemmel olur gerçekten. Bu arada benim gittiğim ülke de iki dilli.

• hocam romada master yaptıkdan sonra iş hayatına romada atılabilme olanağınız var mı akademisyen olacağınızı biliyorum ama italyada işe alıp almıyacaklarını merak ediyorum ondan soruyorum
  • quote:

Yurt dışına giden öğrenci az olduğu için burs veriyorlar mı yoksa herhangi bir kontenjan olmadan ailenin durumuna göre mi bakıyorlar? Yani biz Türkiyede ortalama bir aileyiz ama Avrupada aç kalırız ailemin beni orada pek destekleme şansı yok. Bunları göz önüne alıyorlar mı? Kredi olsa da alıcam ama burs olsa mükemmel olur gerçekten. Bu arada benim gittiğim ülke de iki dilli.

Aile gelirine bakıyor, benim sıralamam 3600 küsürdü, 2800 küsüre kadar burs verdiler, şimdi ikinci aşamayı bekliyorum umarım ikinci aşamada 5000Euro gelir

Aile destekleyebilsede ben desteklemedikleri senaryoları yaşamak istiyorum, aileye daha fazla yük olmayalım, KYKdan alırız kredi yada Burs ilerde taksit taksit kendi borcumuzu öderiz, peder beye yıllardır yük olduk

• quote:

Orijinalden alıntı: demisnikolaidis

hocam romada master yaptıkdan sonra iş hayatına romada atılabilme olanağınız var mı akademisyen olacağınızı biliyorum ama italyada işe alıp almıyacaklarını merak ediyorum ondan soruyorum

Tabikide var ama İtalyanca "kesinlike" öğrenmek gerekiyor, İtalyada öyle saçma bi olay var bankada sırada bekliyoruz ingilizce konuşuyorum ilk haftam Romada diyorum, İtalyanca bilmiyor musun diyor bana ve garipsiyor, barzo nasıl öğreneyim bir haftada diyemiyorsun tabiki, öğrenmek için buradayım en yakın zamanda öğreneceğim diyorsun :D ama alırlar tabikide niye almasınlar, ülkeye faydan olacağını anladıkları gibi alırlar.
  • Darısı Almanyaya bizim başımıza

• Kizlar teklif ediyormu orda

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.