Şimdi Ara

İtalyada Master eğitimime başladım (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
8
Favori
3.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: RafaNadal

Arkadaşlar merhaba,

2013 senesinde ilk defa hem akademisyenlik hemde yurt dışı hayalimi bu siteye yazmıştım
    (https://forum.donanimhaber.com/m_74579208//tm.htm#74579208 )

aradan seneler geçti ve şuan için bu hayalimin ilk adımı olan master derecesinde olan eğitimime başladım, bunun mutluluğunu ve gururunu sizinlede paylaşmak istedim ve tabikide benim gibi bu hayali düşünenler varsa bir nebzede olsa yardımcı olma niyetindeyim.

2013 senesinde açtığım konuyu "Konu Dışı Özel"de açtım çünkü o sıralar "Konu Dışı"nda çok hebele hübeleci vardı forumda bayadır bularda takılmıyorum şuan ne alemde bilmiyorum ama bir kaç çürük elma için güzel elmaları ziyan etmek istemedim, umarım benim gibi daha niceleri yurt dışında çok yüksek seviyede kalitede eğitim alarak kendini geliştirmesine katkıda bulunabilirim.

P.s.

2013 Senesindeki konuya girmeye üşenenler için özet geçeyim, İtalya Romadaki Sapienza Üniversitesinde bu sene Yüksek Lisansa başladım, üniversite ortamı gerçekten çok güzel ama dersler inanılmaz derecede zor, burası resmen Wimbledon ve biz Marsel İlhan seviyesinde eğitim görmüşüz, inanılmaz zor ama halledilemeyecek şey yok en kötü bir sene uzatırız ki buda en az bir sene daha Romada kalacağım anlamına gelir.

Dersler İngilizce, Ielts yada Toefl skoru benden şimdilik istenmedi ama zaten yeterli seveyede değilseniz derslerden geçmeyi bi kenara bırakalım hocanın verdiği ödevleri dahi anlamazsınız, çünkü hocalarda ingiliz değil sonuçta italyan yani garip bi aksanları var gerçekten konuya hakim olanlar anlayabilir ben şimdilik zorluk çekiyorum o konuda yakında alışırım diye düşünüyorum.

Romada yaşam pahalı mı ? Bu gerçekten size kalmış, üst limit diye bir şey yok tabikide ama alt limit olarak - gerçekten alt limit herşeyi minimumda tutma- kira artı yaşam giderleri 500 Euro bence

Roma nasıl bi şehir ? Avrupanın bir çok büyük şehrine gitmiş biri olarak söylüyorum kesinlikle çok güzel, en güzeli tabikide değil ama çok güzel, heleki biz Avrupada yaşamak isteyen ama Türklükten bir çok kalıntı taşıyan insanlar için, burası Avrupa klasında ama bir Zurich kasıntısıda yok, rahat ama patavatsız değil, bilmem anlatabildim mi, aşırı düzen diye bir şey yok, Almanyadaki gibi 18.03de otobüs gelecek yazıyorsa sisteme 18.03de gelecek diye bir kaide yok. Yani aslında Türkiyeden çıkmış biri için Roma gerçekten çok güzel bir geçiş şehri.

şuan için önceden cevaplayabileceğim sorular bunlar sanırım, asıl cevaplamam gereken soru ise sanırım ben buraya nasıl kabul aldım ?

gerçekten bu işi merak edenler geldiği zaman onuda yazarız sıkıntı yok, çok sancılı ama kolay bir süreçti.

Yere düşen pizzaları ne yapıyorsunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• hocam ingilizceyi nasıl geliştirdiniz bu kadar 40 dk chat yapacak kadar?
  • RafaNadal kullanıcısına yanıt
    Haklısın hocam ben de aynı şekilde düşünüyorum. Şu burs konusunda bir özel mesaj atıcam bakarsan sevinirim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: IsO6

Kizlar teklif ediyormu orda

umarım öyledir çünkü uluslararası öğrenci sayısı yüksek olan bi üniversitedeyim doğal olarak herkes bir biri ile muhabbet etmeye hevesli
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teoman Yabgu

hocam ingilizceyi nasıl geliştirdiniz bu kadar 40 dk chat yapacak kadar?

kesinlikle bir kursa gitmedim, ilkokulu kolejde okudum belki onun bir katkısı olmuştur temel olarak, ama lisede devlet lisesindeydim -ki hayatımın gerçekten inanılmaz güzel bir 4 senesiydi- sonrasında ise şöyle açıklanabilir sanırım, Türkçe şarkıları sevmem o yüzden genelde yabancı dinlerim, dizilerde Tvde en son ne zaman dizi izledim bilmiyorum sevmiyorum Türk dizilerini, keza filmlerinide -umarım kimse burada milliyetçilik yapmaz, sevmemek ile düşman olmak arasında fark var- bu yüzden hep yabancı dizi film müzik dinlendim kulak aşinalığı inanılmaz derecede var, Erasmusa gittiğimde bir kaç kez ingilizce sınavına girdim Listening testlerim her zaman en yüksek çıktı, konuşma açısındanda karşıdakini anlamak çok önemliki muhabbet uzun sürsün yes no diyerek maks 5 dakika konuşursun :D birde ayrıca çok şanslıyım ki çok güzel bir kardeşlik ilişkim olan abim ve kardeşim var onlarla yurt dışına çok çıktık Türkçe bilmeyen birileriyle yani sıkıştığın zaman TÜrkçeye geçip muhabbeti sürdürebileceğin kişilerle değilde zorlana zorlana İngilizce konuşmayı öğrendiğin kişilerle konuşmak çok etkili oldu bence ama hala ingilizcem yeterli seviyede değil geliştirmeye devam etmem lazım.

• Fatih617 F kullanıcısına yanıt
    çok kılişe olacak ama burda pizza yiyorsam Türkiye yediklerim nedir ya ??? bir pizza yapıyorlar aklın durur acayip bir şey ama yemek kültürleri garip 19.30da lokantalar açılıyor genel olarak 20.30 yemeye oturuyorlar
  • türk futbol klüplerini biliyorlar mı türkiye hakkındaki görüşleri neler
  • quote:

çok kılişe olacak ama burda pizza yiyorsam Türkiye yediklerim nedir ya ??? bir pizza yapıyorlar aklın durur acayip bir şey ama yemek kültürleri garip 19.30da lokantalar açılıyor genel olarak 20.30 yemeye oturuyorlar

İtalya'ya gittim biliyorum :) Pizza, pasta ve dondurma 3'lüsü için yine bir ara gitmeyi düşünüyorum otele gerek yok sabah uçağa bin akşam geri dön :) 3,5 saat sürüyor zaten. Ucuza bilet bulabilirsem :)

• quote:

Orijinalden alıntı: promise89

Romaya giden herkes akademisyen olmuyor malesef, olsada pek birşey olamıoyor. Boşuna gaip gurup hayellere girme. Dönersen doktaradan mezun olduğunu farzediyorum maks. kırıkkale, yıldırım beyazıt gibi üniv. lerden onay alırsın fazla ümidin olmasın. Ordan birinci bile mezun olsan, Amerikadan adam akıllı bir üniv. mezun olmadıkça top class Odtü boun itü koç gibi hayalin olmasın. Bizim Türk insansının en büyük sıkıntısı hayal dervanında gezmesi.

her görüşe saygım var ve cevabımda var tabikide, birincisi Türkiyeye dönmeyi neden düşüneyim ? ikincisi dünyanın 200 küsürüncü üniversitesindeyim yani Türkiyedeki en iyi üniversiteden 300 basamak öndeyim - sanmıyorum ama - dönersem biraz yüksekten uçmak hayal "dervanı" değil gerçekçilik olur, Yıldırım Beyazıtı küçük görmüyorum ama asıl buraları hayal edersem gerçeklikten uzak kalmış olurum, İtalyanca İngilizce ve ana dili Türkçe olan biri Türkiye dönmüş olacağım. Garip gurup hayaller değil yani bunu yapan tanıdıklar var, kolay değil ama uçuk kaçıkta bir şey değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: demisnikolaidis

türk futbol klüplerini biliyorlar mı türkiye hakkındaki görüşleri neler

geçen Beşiktaş Napoli maçı vardı -burda futbola gerçekten tapıyorlar- baya olay oldu aslındada daha okuldan kimseyle o kadar konuşmadım ya ben hangi takımlısın diyince Real Madrid diyorum ondan olabilir ama neler düşündüklerini soracağım senin için
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fatih617

quote:

İtalya'ya gittim biliyorum :) Pizza, pasta ve dondurma 3'lüsü için yine bir ara gitmeyi düşünüyorum otele gerek yok sabah uçağa bin akşam geri dön :) 3,5 saat sürüyor zaten. Ucuza bilet bulabilirsem :)

aynen dondurmalarıda efsane :D pasta derken makarna mı yoksa bizim bildiğimiz pasta mı ? :D makarnalarıda cidden çok güzel sosları falan

• İmrendim valla. Başarılar dilerim hocam.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Fatih617

quote:

aynen dondurmalarıda efsane :D pasta derken makarna mı yoksa bizim bildiğimiz pasta mı ? :D makarnalarıda cidden çok güzel sosları falan

Makarna ya :D

• bilgilerin için tteşekkürler dediğin gibi yarın arayacağım konsolosluğu .zaten avrupada master planım vardı italyada seçenekler arasındaydı.umarım bir aksilik çıkmaz
  • Hocam kusura bakma yoğunluktan dolayı cevap dönemedim hızlıca, lisans için genellikle italyanca istiyorlar diye biliyorum, ama ne olursa olsun İtalyada eğitim için tek resmi kuruluş konsolosluklar yada konsoloslukların yönlendirdiği firmalar, onun dışında hiç bir firmaya para kaptrmamanızı tavsiye ederim çünkü boşa gidiyor, burs trden gelenler için genelde çıkıyor çünkü malum kur farkı bizi buralarda fakir gösteriyor, özetle tavsiye olarak kesinlikle İtalya Türkiye konsolosluklarından biri ile iletişime geçmeni tavsiye ederim zaten ordakiler maksimum seviyede yardım ediyorlar genede ekstra sorun olursa gönül rahatlığı ile banada sorabilirsin

dipnot:

pm yollamama izin vermiyor sistem burdan cevap verdim
  • Come posso auitare?
    Io so italiano un' po

İtalyanca seviyen ne kadar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DiazLou -- 21 Nisan 2018; 12:49:29 >
  • RafaNadal kullanıcısına yanıt
    Hocam İtalyanca hakkında düşünceniz nedir, çok zor mu? Bir de bu italydaki üniversitelerin bazılarının kendi sınavları oluyor onu anladım ama bir de 12-13 eylülde genel bir sınav oluyormuş buna göre tercih yapılıyormuş. Bizdeki üniversite sıralamalarının, taban puanlarının olduğu gibi site linki falan var mı, siz orada olduğunuz için daha rahat bilgiye ulaşırsınız diye bunu soruyorum.

• Hocam merhabalar, italyanca derslerin zorluğu ve yoğunluğu nedeniyle öğrenemedim.

Dediğin sıralama italyanlar için, yabancı öğrenciler için öyle vir sınav söz konusu değil eğer italyanca okumayacaksan.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.