Şimdi Ara

KARAR:İmpreza 1.5 & Mazda 3

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.288
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Öncelikle sıkı bir donanımhaber forum takipçisi olarak başlıkta ki araçların tercihi konusunda buraya da yazmak istedim. Hem alacak kişilere hemde karar vermemde yardımcı olması açısından.

Öncelikle 2004 87000km Seat İbiza Signo 1.4 kullanıcısıyım ve kendime yakın olarak eleye eleye Mazda3 İmpressive manuel ile Subaru impreza Elegant 1.5 modelleri arasında karar vereceğim. Tabi kullandığım bir araç var ve araç alımını öteleme gibi bir seçeneğim de var fakat zamanım kısıtlı olduğundan bu kararı olabildiğince erken vermek istiyorum. Kısaca 2 modeli de test etmiş ve araştırmış biri olarak artı ve eksilerini yazar isem (bana göre);

Mazda 3
    +++
    1. Yol tutuş
    2. Donanım (imprezaya göre; sunroof, yol bilgisayarının detaylı ve fazla veri içermesi, silecekli ön farlar, dahili park ssensörü, RVM, ön cam resistans, çift bölge klima, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar vs. aklıma gelen bunlar)
    3. Sorunsuzluk
    4. Kasanın güncel olması
    5. Yakıt ekonomisi
    6. İstediğim renkte mevcut olması
    7. İkinci el kaybının nispeten daha az olması

---
    1. Yol sesini içeri alması
    2. Nispeten konsolda ki düğme karmaşası
    3. İmpreza ya göre biraz daha sert bir süspansiyon
    4. Kendi aracıma verilen takas değeri (15000)

Subaru İmpreza
    +++
    1. Gerçekten hoş bir motor sesi
    2. Yol tutuşu (sanki araç fiyat farkını bununla kapatıyor gibi hakikaten güven veren ve tok bir sürüşü var)
    3. Yol sesini daha az alması
    4. Sorunsuzluk
    5. Bakım aralıkları ve fiyatı daha ucuz (80-100 TL kadar)
    6. Kendi aracıma verilen takas değeri (16000)

---
    1. Nispeten yakıt tüketiminin fazlalığı ( fakat awd'ye göre biraz az 3'e göre biraz fazla)
    2. Forumda bir arakadaşın 1012'de farklı motor seçeneği ile makyajlanacağını söylemesi (ki zaten araç ta yakın idi kasa değiştirmesi) KAYNAK
    3. İkinci elde ki kaybı

Fiyatta İmpreza: 24 000 TL, Mazda3 : 26 000TL'ye gelmekte kendi aracımı da taksa ile verir isem. Son bir yorum yapar isem; impreza hakikaten kalite hissi uyandırmakta. herşey yerli yerinde konsol karışık değil ve sürüşünde daha fazla keyif aldım açık söylemek gerekir ise. Mazda3 te ise istediğim tüm donanımlar var ve güncel bir kasa çok hoş. İkisinin de kasası çok güzel. Burda bana mantıklı gelen 3'ü almak fakat kalbimden geçen de impreza. Ne dersiniz arkadaşlar ? Kalp mi mantık mı? :)

Şimdiden parmakları yorulup yorum yapan arkadaşlara teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The_BaD -- 7 Aralık 2010; 19:43:26 >

• mazda 3 için ne kadar fiyat aldın merak ettim.hayırlısı olsun..ben otomatik viteslisini istiyorum da..
  • @orthos
    41.200 TL m3 hb impressive kırmızı için verilen fiyat. Yalnız dediğim gibi hocam hakikaten İmpreza'nın sürüş deneyimi yaşayıp 3'te ki yol sesini tattıktan sonra impreza kapatıyor arayı. Karasız kalmak istiyorsan onu da test et derim ne dediğimi anlayacaksındır. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: The_BaD

@orthos
    41.200 TL m3 hb impressive kırmızı için verilen fiyat. Yalnız dediğim gibi hocam hakikaten İmpreza'nın sürüş deneyimi yaşayıp 3'te ki yol sesini tattıktan sonra impreza kapatıyor arayı. Karasız kalmak istiyorsan onu da test et derim ne dediğimi anlayacaksındır. :)

imprezayı hiç düşünmedim otomatik vitesinin yakıtını araştırıyorum şimdilik.peşin desek daha fazla indirim yaparlar mı diye huylanıyorum.bi de yılbaşını geçince fiyatlarda değişiklik olur mu?
  • hocam 2 side güzel araba ama mazda 3 sanki bir adım önde bu konuda yol tutusu mazda nın c sınıfının en iyilerinsden birisi oldugu malum volvo s40 la subaru bu konuda daha iyi diye ilk sizden duydum bununda sebebibim 4 çeker olması olabilecegini düşünüyorum ,benim tercihim mazda 3 olurdu...
  • hocam o motorla impreza cok benzin icer benden soylemesi arkadasta otomatik wardi benzin dayandiramadi satti bence mazda 3 cok yerinde 1 tercih olur saygilar
  • Subaru`lari cok severim, bir sure kullandim hatta ileri de tekrar almayi da dusunebilirim.
    Fakat bu ikisi arasinda mantikli olan Mazda 3`tur. 100-110 hp arabalar ile ihtiyaciniz olan yol tutusu Mazda 3 saglar. AWD`nin surusu zevklidir ama yani bu guclerle o zevkin tadina varamazsiniz.

Imprezanin bence size tek artisi farkli olmasi olur. bence Mazda 3`te ki donanimi ararsiniz Impreza alirsaniz.
  • dostum her iki model de ne yazık ki ülkemizde ikinci eli zayıf olan araçlar. servis ağı, yedek parça gibi unsurlardan ötürü sürpriz durumlarla karşılaşırsan diğer bilinen ve tutulan markaların muadil modellerine göre daha fazla uğraşman gerekebilir.

yine de tercih ve para sizin.

ikisi arasında bir tercih isterseniz de mazda 3 daha mantıklı gibi.
  • Teşekkür ederim yorum yapan arkadaşlara. Biraz daha açıklama yapmam gerekir ise;

-mazda 3 dediğiniz gibi sınıfında en iyi yol tutan araç ki bunu bir videosunda da izlemiştim buna lafım yok
    -İmpreza'nın yakıtı evet fazla 3'e göre hatta diğer sınıflara göre de fakat biz senede ortalama olarak düşük km kullanacağımız için çokta eksik olarak görmüyoruz.
    -Birde bizim test ettiğimiz araç FWD yani önden çekişli modeli. AWD'lerin yol tutuşu ve yakıtı daha farklı tabiki. Ayrıca yetkilinin dediği şu önümüzde ki 4-5 ay boyunca da Türkiye'ye impreza girişi olmayacakmış. Bir nevi subaru elinde ki imprezaları çıkarmaya çalışacak yani yeni sipariş yok.
    -İmpreza'da olmayıp 3'te olan donanımlar arasında bir tek eksikliğini hissedeceğim donanım sunroof olacak gibime geliyor.
    -Birde siz c sınıfı bir araç olan 3'ü almaya gittiğinizde yol sesinin daha az olmasını beklersiniz değil mi? Fakat inanın 3'ün yol sesi beni gerçekten rahatsız etti. Şu an kullandığım İbiza'dan bile biraz fazla.

Ben de bunları düşünerek araç alımını öteledim arkadaşlar. İmpreza'yı test etmeseydim şu an %80 3 almış olacaktım. Fakat İmpreza dediğim gibi bu kararı almamda çok etkili olmuştur. Belki 2. el impreza temiz ve zararımın en az olacağı bir takas olur ise alırım impreza keyfini çıkarır ileride de değiştiririm. Artık ileri de hangi model alırım şimdiden de iki aday var 1. İmpreza (yeni kasa) :) 2. Giulietta

İyi günler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.