Şimdi Ara

Kışın donan hermetik şofben borusu - Isı yalıtımı önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
1
Favori
4.806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kiraci olduğum evde, ev sahibimin aldırıp taktırdığı Ferroli marka hermetik şofben var. Mutfak balkonunda olduğu için her kış boruları donuyor :( Bunu çözmek için ne yaptıysam başarılı olamadım geçen kış. Polarla sarıp alüminyum sarılı yalıtım borusuyla kapladım olmadı. Cam yünüyle sardım olmadı.

Neyse olay şu, mutfak duvarı tarafından duvar delinerek iki boru geçirilmiş, sonra duvar sıvanmış. Bu borular birer dirsekle sola döndürülmüş, kısa bir uzunluktan sonra diğer bir çift dirsekle yukarı yönlendirilmiş. Her iki boru üzerine de birer vana konularak sonrasında cihaza bağlanmış.

Yalıtım için aklıma gelen bir yöntemi sizinle paylaşmak ve fikilerinizi almak istiyorum. Bu iki boruyu birlikte içine alabilecek bir plastik bahçe hortumu -çapını uygun şekilde- seçsem sonra bu hortumu boruların çıktığı duvar ucuna kadar uzatsam ve en son olarak içine poliüretan yalıtım köpüğü doldursam sizce nasıl olur?

Aklıma bir de antifizili su ile doldurma fikri geliyor ama bilemedim.

Bana yardım etmenizi, fikir ve yorumlarınızı paylaşmanızı dilerim.

İyi pazarlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi msek -- 3 Ocak 2016; 17:14:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• merhaba;
    aynı dert bende de var.
    çözüm bulabildiniz mi?
    PU köpük işe yaradı mı?
    ben de OSB ya da alçıpan ile kutu yapıp içine çam yünü düşünüyorum. ama tutar mı bilmiyorum açıkçası.
  • Fortis Et Liber F kullanıcısına yanıt
    Selamlar.

Açıkçası aşırı soğuklar geçtikten sonra iş yoğunluğundan ve tekrar donmamasından dolayı vakit ayırıp deneyemedim. Ama geniş çapta bir araştırma yaptım ve teorik olarak olumlu sonuçlanacağına kanaat getirdim. Çevremde görüşlerini aldığım ve teknik konularda bilgili olan pek çok insanın da aynı fikirde olduklarını gördüm.

Eğer deneme fırsatınız olursa lütfen burada paylaşın.

İyi akşamlar
  • merhaba ;
    Ben geçen hafta birşeyler yaptım ve şimdilik sıkıntı görünmüyor.
    öncelikle PU boru izolasyon malzemeleri bir işe yaramamıştı. ben de onları söktüm. 2 tabaka taşyünü aldım ( birini kullandım ) PVC boruları ve esnek hortumları öncelikle bununla kapladım. biraz pis ve kaşıntılı bir iş bilgin olsun. borulara sarıp kablo bağı ile sabitledim. üstüne de PU izolasyon malzemelerini de üstüne kapladım. 2-3 gün soğuklarda herhangi bir problem yaşatmadı. fakat duvarda pek hoş bir görüntü olmadı tabiiki.
    cumartesi günü de dış cephe kaplamada kullanılan strafor malzeme ile kutuladım. birbirine ve durata NP1 diye bir inşaat yapıştırıcısıyla yapıştırdım.
    sanırım işgörür artık.
  • Fortis Et Liber F kullanıcısına yanıt
    Selamlar.

Baya teknik olarak ilgilenmişsiniz. Maalesef benim bu kadar bilgim yok, üstelik ev kira olunca da görsel olarak iz bırakacak bir uygulamaya ev sahibimin izin vereceğini sanmıyorum. Son bir haftadır 10 dk'da açmak için bir yöntem geliştirdim ben de. Öncelikle rezistanslı ufak bir ısıtıcıyı (ufo tarzı) boruların alt tarafına koyuyorum, yani mutfak duvarını delip balkona geçtikleri kısma. Sonra iki saç kurutma makinesi ile -ki biri 1000 diğeri 1200 W ama performanslı ve profosyonel makinalar değiller- plastik vanaların olduğu yeri ısıtıyorum.

Yaklaşık 10-15 dakika sonra sıcak suya kavuşuyorum ama bu süre içerisindeki elektrik tüketimi, her gün aynı işlemin -hatta her donduğunda ki bazı akşamlar ikiden fazla kez tekrar ediyor- tekrar etmesi gibi sıkıntılı durumlar da var tabiki.

Önümüzdeki günlerde bahsettiğiniz ürünleri araştırıp uygulamaya çalışıcam.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.