Şimdi Ara

kondansatör patlak (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
4.756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: hardman

quote:

Orjinalden alıntı: byted1

Öncelikle bir iki konuya açıklık getirmeye çalışacağım arkadaşlar;

>>>@hardman arkadaşaın dediği gibi kondansatörün ne için kullanıldığının bi önemi yok kısmı KESİNLİKLE YANLIŞ. Bu değişecek kondansatör FİLTRE amaçlı kullanıldı ise 820uF yerine biraz üstünü takmanız sisteminizin yararına, altını takmanız ise gerekli filtreleme görevini yerine getirmeyeceği için zararınadır. Dikkat edilecek husus, KUTUPLARIN YÖNÜ ve KONDANSATÖRÜN VOLTAJ DEĞERİ dir. @hemp_gru arkadaşın dediği gibi de voltaj değerini 6,3V yerine 10V da seçebilirisin sorun olmaz, yeterki altında seçme

EDİT: Eğer kondansatör filtre amaçlı değil de FREKANS SEÇİMİ/ÜRETİMİ İLE İLGİLİ BİR YERDE KULLANILDIYSA, İŞTE O ZAMAN KAPASİTE( yani 820uF) KESİNLİKLE ÖNEMLİ ve BİREBİR AYNI OLMALIDIR

NOT: Kondansatör seçimi yaparken şuna dikkat edilir; kondansatör, uçlarındaki gerilimin 1,41 katına şarj olur. Yani uçlarına gelen gerilimi 1,41 ile çarpıp, bulunan voltaj değerine yakın üst değer ve daha da üstleri seçilebilir...

>>>@hemp_gru arkadaşın dediği gibi özel bir havya kullanmalısın. Anakart gibi, üzerinde statik elektrikten(yani elimize aldığımız anda dahi bozulabilen) dahi etkilenen hassas elemanların olduğu bir karta, normal bir havya ile müdahale etme. Bu tür sıradan havyalar, küçük te olsa elektrisel kaçaklara sahiptirler. Bu da anakartını kullanılmaz hale getirecektir.

>>>Birçok arkadaşın belirttiği gibi anakartın plaketi çok katlı yapıya sahiptir. Ancak arkadaşların bazılarnın belirttiği şekilde, deliklerin içine lehim gitmesi gerekli GİBİ BİŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL. Bu işi yapan arkadaşlar bilirler, DELİK İÇİ KAPLAMA olmaksızın çok katlı plaketlerde iletişim zaten sağlanmaz. Yani o kart ilk üretildiği anda elemanlar yerleştirilmeden , o 8 kat arasında iletişimi sağlayan delik içi kaplama yapılmıştır. Sen rahatlıkla üstteki uyarılarımı dikate alıp sökebilir ve değiştirebilirsin(EĞER DENEYİMİN VARSA) . DENEYİMİN YOKSA; BENCE KALKIŞMA, FAZLA ISITIP BAKIR YOLLARA ZARAR VEREBİLİR, KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARABİLİRSİN...

Saygılarımla...

Murat Aydemir

Asıl önemli konu kondansatör neden bozuldu? bu konuyu kimse ele almıyor nedense???

elektronik elemanlar arasında en zor bozulan kondansatördür, ve miladı 3 senede dolmaz... bana göre başka bir sorun var o kartta
    benden söylemesi...

bu arda işlemi yapınca sonucları mutlaka bekliyorum dostum merak ettim

bide sayın murat aydemir topic üstünde farad ve volt"un kondansatör için önemli oldugunu yazdım sanırım okumadınız...

Sayın @hardman;

Buradaki amacım kimseyle tartışmak yada bilgi yarıştırmak değil. Bu konuda herkesten çok bildiğimi de iddia etmem KESİNLİKLE SÖZ KONUSU DEĞİL[Elektrik-Elektronik Bilim Dalında-- Teknik Lise(teknisyen) + Yüksekokul(tekniker) + Üniversite(mühendislik) + Yüksek Lisans(yüksek mühendislik) ünvanlarına sahip olmama rağmen]. Ne size karşı bi antipatim, ne de forumdaki diğer kullanıcılara karşı bir sempatim var, öncelikle bunu belirteyim. Dikkat çektiğiniz mesajınızı okudum ve arkadaşı uyarmanız çok güzel, insanlar doğru bildiklerini paylaşmalı ki diğerleri yanlış yapmadan hatalarından dönebilsinler. İlk yazdığım mesajımda sizi kötü bir şekilde hedef alan bir yorumum olduğunu düşünmüyorum. Sadece yapmış olduğunuz bir yorumdaki yanlışlığa(yada gözünüzden kaçmış olabilir, sizi de suçlamak haddim değil) kendi bilgim dahilinde dikkat çektim ve yardım isteyen arkadaşımıza yol gösterdim(yine keni bilgim dahilinde). Bu davranışım, tabiri caizse; sizden üstün olmaya çalışmak, bilgimi ispatlamak, büyüklük taslamak gibi küçük, zayıf, iradesizce fikirleri KATİYEN BARINDIRMAMAKTADIR. Sizin, forumdaki tüm arkadaşların yorum ve fikirleri benim için önemlidir, hepsine saygı duyarım ve hepsinden kendime ders, pay çıkarmaya gayret ederim...

BİLGİLERİNİZE...

NOT:Üstteki, cevap ve açıklama niteliğindeki mesajı yazarak, bu topiğin üst sıralara çıkmasına, yardım isteyen diğer arkadaşların topiklerinin birer sıra aşağı kaymasına ve mesaj kirliliği yaratmam sebebiyle, topik sahibinden, forum kullanıcılarından ve yöneticilerinden özür diliyorum

Saygılarımla...

Murat Aydemir

• Arkadaşlar kondansatörleri az önce degiştirdim!! Mesajıda bu makinadan atıyorum. Şu an için
    herşey yolunda gibi. konadasatörleri kılıflarını bozmadan lehimle sökerek çıkardım ama gercekten
    çok zor oldu. Sonra diğerlerini çok dikkatlice yerlerine montajladım. Bu iş için 30 W kaliteli standart
    bir havya kullandım. Bundan sonraki ilk işim PSU degişmek olacak.... hepinize saygılar.. (Artık mainboard tamiri işine giriyorum... dermişim ppuuahahaaaa)

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.