Şimdi Ara

Laptop Ram takviyesi bilgileri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
321
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel i7 4720HQ model laptop var. Laptop'ta bir tanesi onboard olarak takılı 4gb ddr3 ram, diğeri sokette takılı 4gb ddr3 ram mevcut. İç kısmını açtığımda 1 adet boş soket görünüyor, fakat cpu-Z ile baktığım da 4 slot yeri çıkıyor bilemedim. Bu konu hakkında birkaç sorum olacak;

En fazla ne kadar ram arttırabilirim?

4(onboard) 4-4 gb ramler mi kullanmalıyım?

​4(onboard) 8-8 gb ddr3 sokette ram taksam da olur mu?

veya 4(onboard) 4-8 gb ddr3 ramler taksam sorun çıkartır mı ?

Ayrıca ram sonrası bir ayar, düzenleme veya format gerekiyor mu? 

Cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.

• Anlamadım ne yazdığından şimdi.

1 yuva onboard ne demek lehimli değiştirilemez mi?

1 tanesi onboard bir tanesi sokete takılı demişsin sonra 1 tanesi boş gözüküyor demişsin.

Neyse ramleri 8-8 kullanmanı öneririm taktıktan sonra biosa girip Mhz değerlerini kontrol et yanlışsa Mhz değerlerini en sona alırsın.

• OptikForm kullanıcısına yanıt

1 tane 4gb ram lehimli olarak yapılmış. Ben ayrıca 2 soket girişi var sanıyordum 1 tane mevcutmuş ve 4gb ram takılıymış. O ram'i çıkartıp 8 gb ram taksam sorun çıkartır mı ?

Asus X550JX model laptop, cpu-z 4 slot girişi var diye belirtmiş ama yanlış bilgi olduğunu yazdı ram satıcısı kafam karıştı

• Mevcut 4 GB rame göre (mhz, CL ve volt değerine göre) 8 GB ram bakarsınız. Rami takıp kullanabilirsiniz, format falan gerekmez.
  • RazorEmmi kullanıcısına yanıt

Anladım, aida64 programını kur oradan ramin tam serisin öğren ardından 2.el veya sıfır mhz ve cl değerleri aynı seri numaraları ise seninkine yakın olan 8gb ram satın al.

Bu arada neden ramini arttırmak istiyorsun? Tahminimce 4+4 ram sana yeter.

4+4 yetiyor fakat biraz daha rahatlatmak istiyorum chrome açıkken %36 ram kullanımı oluyor, bazı oyunlarda bu %80-%90 küsürlere kadar çıkabiliyor. Bazen ise oyunlarda anlık droplar olabiliyor

• a-f-h A kullanıcısına yanıt

4gb model ile 8gb model mhz cl ve volt değerleri birbirine uyar mı genel olarak ?

Tabii o zaman mutlaka ram yükseltmelisin. %90 ram kullanımı elbet droplara sebep olur.

https://www.hepsiburada.com/samsung-8gb-2rx8-pc3l-12800s-11-13-f3-1600mhz-ddr3l-1-35v-notebook-ram-m471b1g73eb0-yk0-pm-HBC000008GVQQ?magaza=Daphne%20Teknoloji

sanırım bu uygun olacaktır?

(Şuanki takılı olan 4gb model: Samsung M471B5173EB0-YK0 4gb DDR3L 1600MHZ 1.35V

Bu uygun olur.

çok teşekkür ederim. 16 takmak gereksiz olur dembu arada ?

• E yani. Bu laptopı daha ne kadar kullanırsınız? GTX 950M de i7 4720HQ da öyle aman aman donanımlar değil, 12 GB yeterli olur.
    Eğer yoksa ssd bakınız. 2.5 inç sata ssd bakabilirsiniz.

SSD takmıştm şimdi bir de ram eklersek biraz daha götürrü diye tahmin ediyorum

• Tek tek yazım notebook tamir ediyorum aktif olarak bildiğim kadarıyla açıklim...

Onboard ram anakarta ram bankalarının direk gömülü gelmesi yani değişmez normal olarak arıza verince de beladır açıkcası. Senin anlattığına göre 4 onboardda var 4 slotta takılı 1 yuva boş nasıl oluyor. 1i onboard olmak üzere 3 ram oluyor yani 3 slotlu gibi mi. Bir slot bir de gömülü vardır genelde.

4+8+8 de, veya 4+4 de veya 8+8 de ki 8+8 olmaz 4 zaten gömülü yani... Mhz ve CL değerleri aynı ise problem teşkil etmez performan açısından.

Cihaz kaç gb detekliyor ona bakmak için de aıd64 kullanıyorum ram desteği belirtiyor ayrıca işlemci özelliklerinden işlemcinin desteğine de bakıyorum o şekilde öğreniyorum.

• DikissizSabri kullanıcısına yanıt

Evet dediğiniz gibi 1 slot 1 gömülü varmış slotta 4gb mevcut onu çıkartıp aynı seriinin 8gb ram'i almayı düşünüyorum. İşlemcim 16gb kadar destekliyordu diye biliyorm

Hah şimdi oldu dostum o kadar notebook açtım 3 slot görmedim yani :D

Aid64 ten bir gömülü olanın mhz ve CL bak yazacak mı

Eger yazmazsa 12gb yok sanırım tek 16 da olmaz 20 yapar 8 lik bir tane takarsın

Gomulunun bilgileri yoksa genelde 2333 mhz takilli gelir o civarda alirsin veya 2600 hangisi düşükse ramden anakart ona uygun frekansla çalışır

Sanırım doğru yeri paylaştım?

Bu bilgilere göre üstte linkini attığım 8gb ram uygun olur mu ?

Knk 1600 luk program ful versiyonu olsa daha iyi tabi ona uygun takarsın işte

Şuanki takılı olan 4gb model: Samsung M471B5173EB0-YK0 4gb DDR3L 1600MHZ

Almayı düşündüğüm ram ise bu :

Gayet uygun.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.