Şimdi Ara

LG GR-B802GSPW , LG GR-B802HLPM ve LG GR-B802HSPM modelleri arasındaki farklar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
3
Favori
6.161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni eve taşınınca eski buzdolabı yerine küçük gelmeye başladı. Yeni bir buzdolabı bakıyoruz. Koyacağımız yer 190x93x65(YxGxD) cm ölçülerinde. Bu sebeple 75 cm den fazla derinlik olmaması gerekiyor. Gardrob tipi dolaplar da brütten çok kaybettiklerinden 2 kapılı modellere bakıyorum.

Araştırmalar sonucunda LG GR-B802GSPW modeli oldukça ilgimi çekti. Ancak sanırım artık üretilmiyor. Yenisini bulmak imkansız gibi. Yeni gelen seriler olarak LG GR-B802HLPM ve LG GR-B802HSPM ye rastladım. Başta TR olmak üzere tüm LG sitelerine baktım ancak bu yeni modeller ile ilgili doğru düzgün veriye ulaşamadım.

Başta Candoğan bey olmak üzere değerli üstatların şu konularda yardımlarını rica ediyorum:

1- LG GR-B802GSPW , LG GR-B802HLPM ve LG GR-B802HSPM modelleri arasındaki net farklar nelerdir?
    2- Bu üç modelden hangisini tavsiye edersiniz?
    3- Bunlara göre daha iyi olacağını düşündüğünüz marka model var mıdır?

• yok mu arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilecek ?
  • ozkarah O kullanıcısına yanıt
    Enerji tüketimleri farklı eski model A+, yeni modeller A++. Bunun haricinde diğer özellikleri aynı görünüyor, LG'nin bu modeli beğeniliyor tek sıkıntısı servise işiniz düşerse sorununuzu hemen çözüp çözmeyecekleri.
  • teşekkürler sercos.

Konuyu iyice araştırdım ve detayları öğrendim. Ben bir adet GR-B802HSPM aldım.

Aynı konuyla ilgilenecek arkadaşlar için ekteki detaylı tabloyu hazırladım:

LG GR-B802GSPW , LG GR-B802HLPM ve LG GR-B802HSPM modelleri arasındaki farklar

Bu arada Hygiene Fresh+ ile Hygiene Fresh arasındaki fark Hygiene Fresh filtresi(yaklaşık 50-60 TL) 6-12 ay dayanırken, Hygiene Fresh+ filtresi 2-3 yıl dayanıyor olmasıymış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozkarah -- 20 Kasım 2014; 17:27:48 >

• Hayırlı olsun hocam Güle güle kullanın,ürünün fiyatı biraz tuzlu sanırım kaça maloldu size internet üzerinden mi aldınız ek garanti falan yaptınız mi bunlar hakkında bilgi verseniz, birde bu Samsung'un verdiği 10 yil kompresör garantisi tarzı bir uygulaması var mi LG nin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 01halil kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler. LG de 3 yıl garanti ve 10 yıl kompresör garantisi var. Biraz satınalma süreci ile ilgili detay vereyim o zaman.

7 yıldır Bosch KDN49A00NE 480 litre net hacimli bir buzdolabı kullanıyorduk. Açıkcası buz kırma sesi dışında bir şikayetimiz de yoktu, memnunduk. Ancak yeni eve taşınınca buzdolabı mutfak dolabında buzdolabı için ayrılmış bölmeye biraz dar geldi. Bölmenin eni 93 cm, buzdolabı 70. Absürd bir görüntü oldu. Ayrıca rengi de uymadı çünkü ankastreler gri renkte. Bu sebeple daha geniş ve gri bir buzdolabı bakalım diye araştırmaya başladık.

İlk önce gösterişli duruşlarından ötürü aklım gardrob tipi dolaplara gitti. O modelleri incelemeye başladım. Hatta Vestel Puzzle almaya çok yaklaştım. Vestel Puzzle'ı beğenmemdeki sebep hem geniş hacmi (655lt) hem de soğutucu bölmenin iki kapılı ama tek parça olması sebebiyle kullanışlı olacak olmasıydı. Ancak biraz daha irdeleyince 655 lt brüt hacmin hikaye olduğunu net hacmin 520 lt olduğunu öğrendim ve o dolaptan soğudum. Diğer dolaplarda da brüt net farkı vardı ama bu kadar uçuk değildi. En az 600 litre net hacmi olacağını düşünüyordum. 520 litre hayal kırıklığı oldu. Ondan çok daha az yer kaplayan iki kapılı dolaplar bile o net hacmi verebiliyordu ki zaten mevcut dolabımız 70 cm eninde ve daha az derinlikte olmasına rağmen 480 litre nete sahipti.

Bir problemimiz de bölmenin derinliği ile ilgili. Mevcut derinlik 58 cm. Dolap mobilyasını tadilat ile 6-7 cm öne alma imkanı var ama daha fazla değil. Yani max 64-65 cm derinlik sağlamam mümkün. Tutma kolu hariç 70 cm maksimum derinlik (kapak hariç max 65) olmalıydı. (Vestel 78cm idi ancak kapakları kalın olduğundan gövde tam oturacak sadece kapaklar dışarıda olacaktı). O nedenle derinliği çok fazla olan gardrob tipi dolaplar da işime gelmiyordu. Hal böyle olunca forumdaki yorumların da etkisi ile iki kaplılı modellere bakmaya başladım. Samsung da gardrob tipinde derinliği az ve soğutucusu tek bölme olan bir model bulamadım. İki kapılı modellerinde ise maksimum genişlik 80 cm. O da hem bölmeye dar olacaktı hem de net hacim az olacaktı.

Arçelik(2487 ve 5850) , Bosch (KDN74AL20N) ve LG'de(GR-B802GSPW) iki kapılı ve geniş dövdeli (84-86) dolap modelleri beğendim. 91 cm sanırım kimse üretmiyor. Bunlar arasında araştırırken Bosch'un geniş gövdeli modellerinin aslında LG üretimi olduğunu öğrendim. Tasarım olarak da LG'yi beğenmiştim ancak buzdolabı konusundaki becerisinden şüphem vardı. Bu modelle ilgili forumdaki yorumları da okuyunca LG ye karar kıldım. Ancak bulamadım :) GR-B802GSPW eski seriymiş ve artık sadece teşhir olarak bulmak mümkün. Yeni seriden ise kimsenin doğru düzgün haberi yok. Kataloglar daha gelmemiş, web sitesinde hala yeni modeller yok vs. Teşhir fiyatları da 2300-2400 TL civarındaydı. Ben de teşhir satan mağazaları (Bimeks, Teknosa, Mediamarkt) ziyaret ederek ya da arayarak bilgi aldım ürünün temizliği konusunda ancak mağazaların ziyaretçisinin çok olmasından hepsinin kapakları bayağı hasarlıydı. Yeni seri GR-B802HLPM'yi en ucuz İstanbul Bilişim veriyordu 3100 TL civarına.

Ben de bir süre daha bekleyeyim ürün biraz yaygınlaşsın, fiyatı da düşebilir yılsonuna dağru alayım derken bir ilan gördüm. GR-B802GSPW modeli teşhir 1900 TL, GR-B802HSPM ise 2200 TL idi. Yenibosnadaki mağazaya gittim ve inceledim. Ürünlerin teşhir olmadığı ve fişe takılmadığı belliydi. Dış kutuları yoktu ama bütün ambalaj bantları köpükleri jelatinleri üzerindeydi. Böyle teşhir edilmiş olamazdı. Sorduğumda ürünler teşhir değil kutu hasarlı olduğunu söylediler. Bende en az hasarlılarından bir tane GR-B802GSPW(Soğutucu kapağının sağ yüzünde menteşenin orada hafif bir ezik var) ve bir tane de GR-B802HSPM (Dondurucu kapağının orta sağ tarafına yakın küçük bir ezik var) beğendim.

Yeni seriyi de orda bulmak çok sevindiriciydi. A++ ve 38 dB oluşu hoşuma gitti. Ancak bir sorun vardı. Benim bayilerden duyduğum kadarıyla yeni modelin adı GR-B802HLPM idi. GR-B802HSPM'yi ilk defa duyuyuordum. Web de de pek kaynak bulamadım. LG Türkiyeyi aradım onlar da yardımcı olamadılar, bizim yeni katalogda B802HLPM var dediler. Bunun üzerine bir bilen vardır diye bu konuyu açtım. Sonra bir LG mağazasındaki yetkiliden ikinci karakterin renk kodu olduğunu, B802HSPM ile B802HLPM'nin aynı olduğunu, HSPM'nin çelik gri olduğunu, HLPM'nin ise daha koyu bir tonda olduğunu; başlarda HSPM'nin geldiğini ama artık HLPM'nin gelmekte olduğunu söyledi. Bunun üzerine kafam rahatladı. Hatta HSPM daha çok işime geliyordu çünkü ankastreler çelik rengi, kulplar ise krom rengiydi.

Böylece teşhirde beğendiğim GR-B802HSPM'yi almaya karar verdim ve 2199 TL'ye 9 taksit olarak aldım. Ürünün kutusu olmadığından hasar görmemesi için özenli getirmelerini rica ettim. Gelince de ezik yere magnet koydum. Dolap üç gündür faal çalışıyor ve şimdilik gayet memnunum. Dezavantajı 3 yıl yerine 1 yıl LG Türkiye garantisi var. 10 yıl kompresör garantisi de sanırım geçerli değil. Ama benim için fiyat farkının cazibesi çok daha üstün geldi. Üretim hatası varsa 1 yıl içinde %80 ortaya çıkar. Kalan risk de alınır diye düşündüm.

Bu tür bir dolaba niyeti olan varsa almadığım GR-B802GSPW modelini düşünebilir. Ellerinde sadece bir tane vardı ve o ürünün hasarı benim aldığımdan daha da az belli olacak bir yerdeydi. 1899 TL etiketi vardı. Ellerinde iki tane daha GR-B802HSPM vardı ancak birisinin sağ alt köşesi bayağı hasarlıydı. Diğerinin ise dondurucu kapağının sağ köşesinde vuruk vardı (magnet koyulabilecek bir yer değil). İlgilenen arkadaş varsa detayları resimleri vs paylaşabilirim.

Not: Ben bu süreçte çoğu buzdolabı için ebat, sarfiyat, net hacim vb bilgileri web sitelerinden bulamadım, bulduklarımdan da yanlış olanlar çıktı. Size tavsiyem mutlaka ürünleri gidip görün ve dışındaki enerji etiketine ve dolabın içindeki etikete bakın. Enerji etiketine yasa gereği ses seviyesi ve net hacimleri soğutucu ve dondurucu ayrı olacak şekilde yazıyorlar. Hacimle ilgili diğer detayları da iç taraftaki ürün etiketinde bulabiliyorsunuz. Brüt hacim aldatmacasına kanmayın.

Tabiki büyük bir şehirde yaşayınca ürün yelpazesi de geniş oluyor bizim buralarda oyle bir imkan yok,Aslında bende inox tipi alacaktım yalnız parmak izi mevzusundan dolayı beyaza yöneldim ve beyaz olana karar verdik.Sanırım sizin ürünün kötü yönü garanti durumu muallak olması 10 yıl kompresör garantisi çok iyi bunun olmaması iyi olmamış,umarım bir sıkıntı çıkarmaz.Bende geniş alma planım vardı aksine benim buzdolabı koyacağım yer 81 cm olunca mecbur ufak tiplere yöneldik.Neyse hayırlı olsun diyelim tam net hacmi nedir ürünün bi kaç tane sss olsa fena olmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 01halil kullanıcısına yanıt
    Yeni nesil cihazlarda parmak izi pek sıkıntı olmuyor. Mesela LG ACM kaplama diye bir boyama yöntemi kullanmış. Parmak izi kalmıyor. Bilginiz olsun. Net hacmini de tabloya koymuştum. 596 Litre. Eski seri is 600 Litre. 80 cm de seçenekler çok daha fazla gibi.
    Beyaz da dediğinize göre Candogan beyin BOSCH KGE58AW30N modeli için yaptığı incelemiyi okumanızı tavsiye ederim.

http://forum.donanimhaber.com/m_55921767/tm.htm
  • dostum paylaşımların ve bilgilerin için teşekkür ederim bana epey faydası oldu.
  • Teşekkürler hocam faydali bilgiler icin guncel yorumu olan var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • rica ederim her zaman
  • kml_77 K kullanıcısına yanıt
    Bir seneyi geçti ürünü alalı. Genel olarak memnunum. elektrik tüketimi gayet iyi.

Ancak olumsuz ne var derseniz bu cihazlarda dondurucu bölme sıcaklığını net olarak ayarlayamıyorsunuz. 1-8 arasında bir dondurucu ayarı var ancak bu sıcaklık ile doğrudan ilgili değil. Çünkü dondurucu bölmünde termostat yokmuş. Soğutma gücünün ne kadarını dondurucuya aktaracağının ayarıymış. Bu sebeple dondurucu bölmesindeki sıcaklık 4-5 derecelik bir aralıkta gezebiliyor.

Bunun dışında genel olarak cihazdan, hacminden, kullanışlılığından ve tüketiminded memnunum. Spesifik bir sorunuz varsa cevaplayayım
  • Kapısının yönü değiştirilebiliyor mu?
  • Selamlar,

Teknosa'da 18-22 Şubat tarihlerinde Beyaz Eşya'da KDV tutarında indirim ile GR-B802HLPM modeli 3.050 TL'ye düşüyor.
    Evlilik arefesindeyim ve müstakbel eşimin geniş hacimli bir buzdolabı ihtiyacını karşılayacak gibi görünüyor.
    bu modeli kullanan arkadaşlarımdan güncel yorumlarını rica edebilir miyim ?
    Bir de f/p olarak bu ürün alınmalı mı ? Bu fiyat bandında ve 600 lt üzeri başka önereceğiniz modeller var mı ?
    Yardımınız için şimdiden çok teşekkürler.
    Sn. ozkarah, dondurucu bölümündeki 4-5 derece sıcaklık göstergede mi okunuyor ve bu ısıda donmuş gıdalar çözülmüyor mu?
    Zaten öyle ise dondurucu değil, soğutucu oluyor demektir tüm dolap, bu olabilir mi? Bu hafta GR-B802HLPM almayı düşünüyordum, ama dediğiniz gibi ise mecburen benzer hacimli Samsung 62K 7060SL'e yöneleceğim. Cevabınız için çok teşekkürler. @ozkarah

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    hocam oldukça iyi bir çalışma yapmışsın takdir ettim seni. Sayende bilgilendim yoksa gidip gardrop tiplerine bakacaktım. Direk eledim onları.

Babamlar için bende bir araştırmadayım.
    LG GR-B802HLPM
    http://www.bimeks.com.tr/urun/145911/lg-gr-b802hlpm-a--enerji-636-lt-inox-buzdolabi.aspx#teshir

Bu model aklıma yattı gibi. Kendimde LG M702 kodlu bir model kullanıyorum. Sizin kullandığınız modele has deneyimleriniz de olumsuz bir durum oldu mu?
  • Arkadaşlar LG M762 Buzdolabı aldım kafama bişey takıldı normalde buzdolabının kapağını açıp tekrar kapadığında dolap kendini vakumlayıp kilitliyor bi müddet açamazsınız ama bu dolapta öyle olmuyor istediğin gibi kapa aç
    bu bi sıkıntı mı acaba yoksa normal mi

Teşekkürler bilgi için.

Bu modeli düşünüyorum ben de.

Ancak, kapısının ince ve kolayca çizilebilir olduğu söyleniyor, doğru mudur?

LG Servislerinden fazlaca şikayetler var bir de.

Ne dersiniz?

Genel memnuniyet devam ediyor mu hocam?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.