Şimdi Ara

Li-İon Pil Sarj Devresi oluşturdum Fakat P+ ve P- de Voltaj yok Lütfen yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar matkapımın bataryasını laptoptan söktüğüm piller ile yenilemek istedim. Bunun için çinden 4 lü sarj devresi aldım. Fotoğraflarda biraz karışık ama devre şemalarına göre bağladım B+ ve B- den avometre ile ölçüm yaptığımda 16 volt gözüküyor fakat P+ ve P- de voltaj yok bunun sebebi ne olabilir ? kartlar mı bozuk bende mi bir hata var ?

• P+ ve P- ye 16.8v şarj voltajı uyguladıktan sonra çıkış verebilir. Kısadevre koruma moduna geçmiş olabilir.
  • Lehimler kötü olmuş aşırı ısıdan arıza vermiş olabilirsin, veya biri zarar gördü ve geçirmiyor piller şarjlı durumda mı, tek tek ölç.
  • 2. resimde b- ile b+ yı kısadevre etmişsin gibi duruyor , bu durumda devreyi bozmuş olabilirsiniz :
    https://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/16v-icin-4-pil-18650-6a-li-ion-4s-bms-lityum-sarj-koruma-kurulu-P169476635
    Ve bu hatalı bağlantı esnasında devredeki R020 yazan 0.2Ohm luk şönt dirençlerini bozmuş olabilirsiniz. Ve 4 adet olan ( tahminimce ! ) mosfet olan parçaları ve hatta entegreyi bile yemiş olabilirsiniz.
    Saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

P+ ve P- ye 16.8v şarj voltajı uyguladıktan sonra çıkış verebilir. Kısadevre koruma moduna geçmiş olabilir.
    bu şekildeymiş piller kendini koruma moduna geçmiş sarj verdikten sonra çıkış vermeye başladı. çok teşekkürler arkadaşlar.
  • Geçmiş olsun kardeşim :)
  • Lehimlemede yeni bir çığır açtınız
  • Baktim da , dandik lehim gibi duruyor

(Bkz. Pinax )
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.