Şimdi Ara

Lion vs Mountain Lion vs Snow Leopard - Hangi OS X, Hangi Mac?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
2.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bende ki mac 2.4 i7. version ise os x Lion 10.7.3.. hangi donanım, hangi osx ile performans artışı / kullanım avantajı sağlar? kimler hangi os x i kullanmalı?

forumda aradım ama böyle bi karşılaştırma / paylaşım bulamadım. var ise konuyu silinmesi için editlerim.

ben şimdilik bir kaç deneyim paylaşayım artılar ve eksilerle;

+ şu bi gerçek ki donanımın üst olması değilmiş önemli olan. yazılım muhakkak 1 adım önde. apple la bunu anladım :)

- os x Lion 10.7.3 versiyonda türkçe dil desteği bulunmakta:

--System Preferences > Language & Text

Türkçe'yi tutup en üste taşırsanız (yeniden başlatmak gerekebilir) Türkçe olur. --

az oldu sanırım ama paylaşım oldukça artacağından eminim

deneyimlerimizi / gözlemlemelerimizi bu başlıkta paylaşalım.

edit : ocaklilar' a teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Matteo Messina -- 29 Şubat 2012; 8:15:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Matteo Messina

- şuan için 10.7.3 versiyonda türkçe dil desteği bulunmamakta (ya da ben beceremedim veya işime gelmedi).

System Preferences > Language & Text

Türkçe'yi tutup en üste taşırsanız (yeniden başlatmak gerekebilir, emin değilim) Türkçe olur.
  • Bende şu an 10.7.3 var ve Türkçe.

ama 10.8 i merakla bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ocaklilar

quote:

- şuan için 10.7.3 versiyonda türkçe dil desteği bulunmamakta (ya da ben beceremedim veya işime gelmedi).

Türkçe'yi tutup en üste taşırsanız (yeniden başlatmak gerekebilir, emin değilim) Türkçe olur.

Alıntıları Göster
    quote:

bu iyi oldu

sanıyorum çoğu mac sahibi osx lion kullanıyor? yanılıyor da olabilirim.. siz hangisini kullanıyorsunuz? önerilerinizi, yorumlarınızı da beklerim

• quote:

Orijinalden alıntı: spy1983

Bende şu an 10.7.3 var ve Türkçe.

ama 10.8 i merakla bekliyorum.

bende merakla mountain lion gm sürümünü beklemekteyim. developerlar için sunulmuş fakat düzenli bir lion u da değiştirme yanlısı değilim.

bir çok eksiklik giderilmiş ( imessage vb..) her ne kadar beta olsalar da kulağa hoş geliyor..
  • quote:

sanıyorum çoğu mac sahibi osx lion kullanıyor? yanılıyor da olabilirim.. siz hangisini kullanıyorsunuz? önerilerinizi, yorumlarınızı da beklerim

Lion kullanıyorum.
  • Lion'un çıkmasına yakın Mac'e geçiş yapmıştım.Snow Leopard fazla kullanamadım o yüzden.Şu an Lion kullanıyorum.
  • Bende yeni MacBook air aldım..ve bu konuda son derece bilgisizim..
    Dun Apple Store da bakinirken 30$ a ox lion(yanlış hatırlamıyorsam) diye bir program vardı..bu program nedir?ne ise yarar?yuklemek gerekir mı?30$ fazla geldi ama bu makinaya bu program şart derseniz yukleyebilirim..
    Bır de,dun safari de dolaşırken flashlari acmadı..bunun icin ne yapmak lazım?
    Windows yuklemek istemiyorum ama windows da alışık oldugum gibi kullanmak istiyorum..bunu nasıl sağlayabilirim?
    Simdiden teşekkürler..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeni aldıysanız Lion yüklü gelmiş olma ihtimali yüksek, kontrol edin.

Adobe Flash Player indirip kurun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ocaklilar

Yeni aldıysanız Lion yüklü gelmiş olma ihtimali yüksek, kontrol edin.

Adobe Flash Player indirip kurun.

Tamam dostum bır kontrol edeyim..gecen hafta aldım daha cok yeni..
    Adobe nin kendi sitesinden mı indireyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cekhu

Bende yeni MacBook air aldım..ve bu konuda son derece bilgisizim..
    Dun Apple Store da bakinirken 30$ a ox lion(yanlış hatırlamıyorsam) diye bir program vardı..bu program nedir?ne ise yarar?yuklemek gerekir mı?30$ fazla geldi ama bu makinaya bu program şart derseniz yukleyebilirim..
    Windows yuklemek istemiyorum ama windows da alışık oldugum gibi kullanmak istiyorum..bunu nasıl sağlayabilirim?
    Simdiden teşekkürler..

OSX içerisinden windows çalıştırmak için:

Parallels, VMWare Fusion çok güzel programlardır (Bedava ararsanız Oracle virtualbox)

Yada direkt bir partition ayırıp windowsu kurarak windows çalıştırmak isterseniz: "Bootcamp" zaten osx te yüklü olarak geliyor.

• quote:

Simdiden teşekkürler..

Flash açamayınca install flash player seçeneği çıkar kendisi adobe un sitesinde indirip yükler. En kötü kendiniz de girip indirebilirsiniz.

Windows da alışık olduğum gibi kullanmak istiyorum ne demek tam olarak? Windows'da ne yapacaksınız? Sadece orada çalışan bir programınız yoksa bunu yapmak gereksiz. Sonuçta windows yüklemeniz mac kısmını nasıl kullandığınızı değiştirmeyecek. Windows'da alışıp OSX'te bulamadığınız ne var? Bazı özellikler 3. parti programlarla eklenebiliyor. Siz söyleyin buradan yardımcı olmaya çalışalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: masterm1nd

quote:

Simdiden teşekkürler..

Flash açamayınca install flash player seçeneği çıkar kendisi adobe un sitesinde indirip yükler. En kötü kendiniz de girip indirebilirsiniz.

Windows da alışık olduğum gibi kullanmak istiyorum ne demek tam olarak? Windows'da ne yapacaksınız? Sadece orada çalışan bir programınız yoksa bunu yapmak gereksiz. Sonuçta windows yüklemeniz mac kısmını nasıl kullandığınızı değiştirmeyecek. Windows'da alışıp OSX'te bulamadığınız ne var? Bazı özellikler 3. parti programlarla eklenebiliyor. Siz söyleyin buradan yardımcı olmaya çalışalım.

Katılıyorum... Ya da Crossover diye bir program var onu yüklersiniz oradan sadece windows da olan bir programı çalıştırırsınız.

Mesela ben Popcorn Audio Converter gibi bir programı Mac de bulamadım, crossover ile çalıştırıyorum gayet hızlı ve güzel çalışıyor...

• Herkese cevaplar icin teşekkür ederim öncelikle..
    Windows gibi derken,henüz bilgisayarı ve programı yeni yeni keşfediyorum,sanırım o yuzden de bocaliyorum..flash i otomatik olarak açmadığı icin garip geldi ilk basta ama simdi simdi anlıyorum ki aslında bu program Windows tan daha pratik..
    Aslında üniversite de mac kullanmıştım ama o kadar az şey hatırlıyorum ki..zaten ona güvenerek aldım..yavaş yavaş hatırlayacağım..

Benim gibi yeni yetme MacBook kullanıcısına onerebileceginiz (app Store dan)özellikle yüklemesi gereken programlar,ilk etapta isime yarayacak seyler cok detay olması gerekmiyor,var mı?
  • @Evolution

fazla kullanamamış olsanız da muhakkak farkı vardır. kullanım dışında herhangi bir performans artışı / düşüşü fark ettiniz mi? daha önce snow leopard için çok kayda değer olmasa da lion dan üstün olduğunu okumuştum. mountain lion dan önce oturmuş bir snow leopard denenenir mi?

@cekhu

flash çalıştırıyor herhangi bir sorunu yok. ClicktoFlash isimli programı da öneririm. veya söylendiği gibi adobe un kendi sitesinden sisteminize uygun eklentiyle flash sorunu ortadan kalkıyor.

@dreampowder

açıkçası elimizin altında ki her makinada windows yüklüyken bir de macbook lara yüklemek ne derece sağlıklı olur bilemiyorum. sonuçta mac ler amatörlükten profesyonelliğe geçişte bir adım. bu sebepten mac kullanıcılarında mutlaka bir windows sürümlü donanım bulunmakta. masaüstü veya laptop. ikinci ve bağımsız bir sistem kullanmak, aynı sistemde iki farklı yazılımı kullanmaktan daha avantajlı. bu benim görüşüm tabii ki.. fakat lütfen siz de mutlaka görüşlerinizi, özellikle kullandığınız os x de deneyimlediklerinizi paylaşın.

@masterm1nd

bence asıl sorun bu zaten. win de yapılan ne var ki mac de yapılamasın?. aslında mac, cihazlarından çok yazılım ve yazılıma sunduğu destekle kullanıcılarının gönlünü çalıyor. yani dizi, sinema sektöründe çalışan insanlar stüdyoda ki çalışmalarını evde sürdürebilir, bir müzisyen aynı şekilde, mimarı, mühendisi yine aynı şekilde işinden kopmaksızın iş yerindeki çalışmalarını evde devam ettirebilir. ve açıkçası bu şekilde aldığınız mac çalışarak size para kazandırıyor. daha önemlisi öyle sanıyorum ki bu işlerle uğraşan için başka bir seçenek yok. çünkü profesyonel kullanımda size gereken ne varsa (hem yazılım olarak, hemde ek ekipmanın uyumlulukları bakımından) mac bunu fazlasıyla karşılıyor.

@spy1983

herhangi bir converter programına şimdilik ihtiyaç duymadım fakat app store da işime yarayan bişeyler bulabileceğimi biliyorum. zaten herhangi bir uyumsuz programı app store a yönlendirince size çözüm sunuyor. fakat şöyle bişeyle de karşılaştım. messenger programı için appstore da istediğimi bulamayınca, google dan adium diye bir app a ulaştım. appstore da yok fakat mac için sosyal ağ kullanıcılarının mutlaka edinmesi gerek.

yalnız ben konunun dışında seyretmemesi için rica ediyorum. burda paylaştıklarımız yalnızca os x işletim sistemi üzerine olsun. örnek vermem gerekirse aramızda final cut kullanan arkadaşlarımız varsa, mutlaka farklı os x lerde de denemiştir. bu tarz farklılık ve deneyimlerin paylaşılması için özen gösterelim lütfen. kullanıcılar yeniyse forumda ufak bir aramayla sorunlarını çözebilirler

• Adium çok güzel bir messenger alternatifi. Bunu kullanıyorum ve bir sorun yok...
  • bu aralar alcagımız imac te acaba hangı ver yuklu olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur106

bu aralar alcagımız imac te acaba hangı ver yuklu olur

10.7 Lion yüklü olur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.