Şimdi Ara

MacBook Pro 13-inch, Mid 2012 SSD Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
3.320
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Başlıkta belirttiğim üzere, MacBook Pro 13-inch, Mid 2012 için bir yükseltme planlamaktayım. Ancak SSD marka ve modelinde çok kararsız kaldım. Trim, uyumluluk, fiyat/performans vs. açısından yardımcı olabilecek, deneyimlerini paylaşabilecek kimse var mı? Ne almalıyım?

• samsung 840 evo iyi bir ssd, yada crucial m550 alabilirsin. trim enabler ile trim açabilirsin. Ama açmasan da olur g collector ler iş görüyor öyle çok ağır işler yapmıyorsan açmana da gerek yok yani..
  • ben mac mini için kingston v300 aldım 240gb ama taktımadım hala 10 gündür yatıyor, uyumlu webden araştırdım iyide performansı varmış.
  • Samsung 840 Evo 512gb aldım yanına da 8 gb ram temiz oldu =)
  • quote:

Orijinalden alıntı: -ShadowSong-

Samsung 840 Evo 512gb aldım yanına da 8 gb ram temiz oldu =)

Bir bilgisayar parası daha vermişsindir :) hayırlı olsun. Nerden ne kadara aldın hangi rami tercih ettin yazarmısın..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Corsair gs kullanıcısı olarak kesinlikle iyi bir tercih yapmışsınız.

• Intel 520 veya 530 nasildir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bydemirci

quote:

Bir bilgisayar parası daha vermişsindir :) hayırlı olsun. Nerden ne kadara aldın hangi rami tercih ettin yazarmısın..

Her ikisini vatandan aldım.

SSD :http://www.vatanbilgisayar.com/500gb-840-evo-sata-30-okuma-540mb-_-yazma-520mb-ssd.html

(İnternete özel 699 TL (Son 1 Ürün kalmış yetişin:P) Çok pahalı gelmedi 512gb için.)

RAM:http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-4gb-value-ddr3-1600mhz-cl11-notebook-ram.html

4gb x 2 Şeklinde aldım. (Aslında 8x2 alacaktım ama eriştiğim bilgilerden emin olamadım. Kimi çalışır kimi çalışmaz falan diyor.)

• quote:

Orijinalden alıntı: JasonNewsted

Intel 520 veya 530 nasildir?

Kullananlar varmış araştırmalarım sonucu öğrendiğim kadarıyla memnunlar da. Ama ben tercihimi Samsung'tan yana yaptım. Biraz daha bütçem olsa Evo yerine PRO alacaktım ama malum =)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: JasonNewsted

Intel 520 veya 530 nasildir?

Kullananlar varmış araştırmalarım sonucu öğrendiğim kadarıyla memnunlar da. Ama ben tercihimi Samsung'tan yana yaptım. Biraz daha bütçem olsa Evo yerine PRO alacaktım ama malum =)

Ben de cok detayli arastirmadim ancak intel ssdler icin en az geri gonderilen ssdler deniyor ne kadar dogru bilmiyorum. 5 yil garantisi de oluyormus. marka imaji da ortada intel yani boru degil. Bakalim arastirmaya devam..

• Şimdi yeni bir habere göre; Apple kendi markası dışındaki SSD ler için 3. parti TRİM desteği sunan yazılımları devre dışı bırakmış. (Yeni bir sorunsal daha.) Kendi ürünlerini 2-3 katı fiyata satıyor ve kullanıcıyı mecbur bırakıyor satın almaya bu politika ile maalesef. Bakalım nasıl bir çözüm bulunacak.
  • quote:

Şimdi yeni bir habere göre; Apple kendi markası dışındaki SSD ler için 3. parti TRİM desteği sunan yazılımları devre dışı bırakmış. (Yeni bir sorunsal daha.) Kendi ürünlerini 2-3 katı fiyata satıyor ve kullanıcıyı mecbur bırakıyor satın almaya bu politika ile maalesef. Bakalım nasıl bir çözüm bulunacak.

Evet yosemite de artık apple kendi ssd si değilse açmıyor. Ama trim enabler programı yine trimi açıyor ancak nv/pRam resetlenirse yine olay başa dönüyor bu durumda herzaman için bir yedek yada extra bir os x bölüntüsü bulundurmak lazımki sıkıntı yaşanmasın.
    Ayrıca şimdi angelbird adlı firma ssd ürünlerinde sadece kendilerinin apple ın orjinal ssdlerine sağladığı trim desteğinin hiç bir işleme gerek duymadan enable olduğunu idda ediyor. Ama firma bunu nasıl yaptığını açıklamamış. Tahminen appleın kendi ssdlerinde kullandığı artık seri numara mı deriz ona göre bir yanıltma yapıyor sanırım.
    Yanlış hatırlamıyorsam son durumlar böyleydi..

• quote:

Şimdi yeni bir habere göre; Apple kendi markası dışındaki SSD ler için 3. parti TRİM desteği sunan yazılımları devre dışı bırakmış. (Yeni bir sorunsal daha.) Kendi ürünlerini 2-3 katı fiyata satıyor ve kullanıcıyı mecbur bırakıyor satın almaya bu politika ile maalesef. Bakalım nasıl bir çözüm bulunacak.

Birden tereddüte düştüm.

Şu an rMBP 13" / 8GB / 256 GB kullanıyorum ve cihazımda Yosemite yüklü (daha doğrusu Maverics'ten Yosemite'e yükselttim). Cihaz Late 2012 denilen seri'den. Cihazımda Windows da kullanma isteğim yok ve olmayacak.

Şimdi ağırlıklı olarak Amerika piyasasında satılan (bizde de yakınlarda satışa çıktı amma fiyatlar ciddi pahalı...) OWC veya Transcend markalı SSD (bunlara SSD de demek doğru değil ya, bir cins PCI-E tipi Flash depolama modülü demek daha doğru...) upgrade yapamayacak mıyım bu Yosemite'in TRIM desteğini kaldırmasından dolayı?

Lütfen kesinlikle doğru bilgiyi bilenler cevaplasınlar.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mafaky -- 6 Ocak 2015; 16:42:41 >

• Yukarıdaki mesajıma bir cevap bulabilmek amacıyla, Transcend'e bir sorgulama yaptım. Aldığım cevap (İngilizce olarak) aşağıdadır:

"Since Apple disables Trim support on 3rd party SSD now, if your OS is OSX Yosemite, there's no function of Trim for your SSD.
    However, there's no need to worry about the performance of SSD, because there's a function similar to Trim called Garbage Collect
    ion."

Özetle:

1) Evet Yosemite OSX kullanan makinelerde 3. Parti ürünler için TRIM desteği yok.

2) Ancak, en azından Transcend bu soruna bir çözüm getirmiş ve TRIM'e benzer özellikte (fonksiyonda) GARBAGE COLLECT (=Çöp Toplayıcısı) diye bir yazılım geliştirmiş. Bunu örneğin JetDrive720 alıp mekanik enstallasyonu yaptıktan sonra makinenize JetDrive Tool Set isimli bir yazılım/destek paketini indirerek elde edebiliyorsunuz.

İleriki günlerde vakit bulabilirsem diğer mesajlarda sözü edilen AngelBird Firmasının getirdiklerini de araştırıp bilgilerinize sunmaya çalışacağım.

Şimdi gelelim zurnanın zır dediği noktaya:

Transcend'in JetDrive 720'sini (480 GB'lık terfi paketini) şu aralar Amazon'dan US$ 330'a almak mümkün. Hadi, sevkiyat için fazla fazla bir de $70 harcandı, ve ürün (fiyatından doolayı) gümrüğe takılmadan elimize geçti. Maliyeti $400 oldu, fazla fazla (Dolar kurunu da 2.50 alarak) 1.000 TL'ye mal oldu.

Bunu TR'de perakende olarak 1.425-1.500 TL'ye almak mümkün. Hani 1.200 TL denilse (%18 KDV ilave edilmesi hali...) sesim fazla çıkmayacak ama 256GB'lık kapasitemi 480/512GB'a çıkarmak için de 1.500 TL çok gereksiz bir yatırım gibi gözükmekte. Zamanında yaklaşık 4.000 TL mertebesine satın almış olduğum şimdiki makinem yakında 2 yılına doldurup garantiden çıkacak. Ama bu upgrade'i yapsam bana toplam maliyeti 5.500 TL gibiye çıkacak. 2-3 yıl daha kullandıktan sonra (muhtemelen artık ölmekte olan bir bataryayla) 2. elde kaça satarım ki? En azından kimse bu 480/512GB'lık upgrade'in parasını vermeye yanaşmaz...

İşin ekonomiksel matematiği böyle.

İlgilenebileceklere: Bu JetDrive 720'nin 480GB versiyonu anladığım kadarıyla az miktarlarla TR'de stokta bulunduruluyor. 960GB'lık versiyon ise özel sipariş üzerine getirtiliyormuş (3-4 hafta arasında) ve hediyesi de 2.700 TL. (!!!)

Tamam TR'deki ithalatçı aslında büyük karlar ediyor iddiasında da değilim (ithalat işlerinin içinde olan birisi olarak...) ama galiba Transcend'in satış politikası da hatalı. Kendi ülkelerine belki TR'deki (veya sair ülkelerdeki) distribütörlerine verdikleri fiyatların altına mal veriyorlar. Tamam da, bu da öyle bir ürün ki, Transcend açısından pek geleceği yok!... Yani Mac'ınız 2013 ortasından sonrası bir makineyse, bu tarihten sonra alacaklarınız da dahil, bu upgrade'in uygulanması teknik/mekanik olarak olanaksız. Bundan bir yıl sonra bu ürünleri almak isteyecek potansiyel kitle çok aza inecek. TR gibi pazarlarda ise hiç bulunmayacak!

Bilginize.

• quote:

MBP mid-2012 için aldınız herhalde ve yine herhalde Yosemite'e terfi etmek gibi bir isteğiniz ol(a)mayacak.
  • mafaky kullanıcısına yanıt
    Aslında bu trim desteğini kaldırmasından önce alıp Yosemite ye geçiş yaptığım için sorun yaşamadım. Tek problemim şu anda cihazı güncellemiyorum ne olur ne olmaz diyerekten =)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.