Şimdi Ara

Macbook Pro Pil Ömrü Uzatma ve Kalibre Etme (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
4
Favori
12.678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: trineux

2 hafta önce aldığım yeni rmbp 13" de, loadcycle 3 idi, kutusundan çıkardıktan sonra baktım.

Şu an yine kontrol ettim, 8 olmuş.

İlk açılışta mı 3 döngü yapmış durumdaydı ? Eğer öyleyse ilginç doğrusu.Bende de durum aynı,şu an pil 8 döngü yapmış durumda.Prize takılı kullanınca döngü sayısı çok artmıyor.Ne zaman pilden kullansam 1 döngü artıyor neredeyse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahm-@

quote:

Orijinalden alıntı: trineux

2 hafta önce aldığım yeni rmbp 13" de, loadcycle 3 idi, kutusundan çıkardıktan sonra baktım.

Şu an yine kontrol ettim, 8 olmuş.

İlk açılışta mı 3 döngü yapmış durumdaydı ? Eğer öyleyse ilginç doğrusu.Bende de durum aynı,şu an pil 8 döngü yapmış durumda.Prize takılı kullanınca döngü sayısı çok artmıyor.Ne zaman pilden kullansam 1 döngü artıyor neredeyse.

Evet, kutudan 3 döngü yapmış şekilde çıktı.

Yeni serilerde piller fabrikadan kalibre şekilde geliyor diyorlar, onunla ilgili sanırım. (pilleri gömülü olanlarda)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trineux -- 26 Nisan 2013; 14:31:15 >

• Mac kullananlar yanıtlarsa çok merak ediyorum,hatta yeni başlık ile anket daha yararlı olabilir..

Mac bilgisayarlarınızı kapatıyor musunuz ? Kapatıyorsanız ne sıklıkla ? Hiç kapatmamak uzun zamanda herhangi bir sıkıntıya yol açar mı ? Pil ömrü gibi.

Kapatmayan arkadaşlar uzun süre evde olmadıklarında ne durumda bırakıp gidiyorlar ? Şarj durumunda mı yoksa pil durumuda mı ? Malum elektrik konusu önemli ( ben mesela her şeyi kapatıp öyle çıkarım evden ,bu durumda macbook adaptör takılı olmayacaktır aldığım zaman )

Performans açısından sorun yaşanmadığını artık sağır sultan bile biliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Mac kullananlar yanıtlarsa çok merak ediyorum,hatta yeni başlık ile anket daha yararlı olabilir..

Mac bilgisayarlarınızı kapatıyor musunuz ? Kapatıyorsanız ne sıklıkla ? Hiç kapatmamak uzun zamanda herhangi bir sıkıntıya yol açar mı ? Pil ömrü gibi.

Kapatmayan arkadaşlar uzun süre evde olmadıklarında ne durumda bırakıp gidiyorlar ? Şarj durumunda mı yoksa pil durumuda mı ? Malum elektrik konusu önemli ( ben mesela her şeyi kapatıp öyle çıkarım evden ,bu durumda macbook adaptör takılı olmayacaktır aldığım zaman )

Performans açısından sorun yaşanmadığını artık sağır sultan bile biliyor.

48 gundur açık bilgisayar.... haftada 1 kez %5 lere kadar bataryadan kullanıyorum. Geri kalan günlerde hep sarjda.

İşim bittiğinde. Sleep moduna alıyorum. Yani ekranı kapatıyorum.

İstatistikler

Design capacity: 5770 mAh
    Current capacity: 5540 mAh

age of mac: 11months
    loadcycles: 123
    temprature 30,1 derece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dedehakan -- 19 Ağustos 2013; 10:51:53 >

• Peki evde yok iken prize takili sarj halinde mi birakiuorsunuz ? Prizi cikartip uyku moduna gecirsek kapagini kapatsak pil omrune olumsuz etki yapar mi bu ? Hemen her gun 6-7 saat o sekilde kalsa ? Yine ayni sekilde kapatmadan cantaya koysak alsak yanimiza ?
    Pil omrunu kisaltir mi bu islemler. Ayda 1 kere doldur bosalt yapilacak ve bununla birlikte pil ile calisacak...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Peki evde yok iken prize takili sarj halinde mi birakiuorsunuz ? Prizi cikartip uyku moduna gecirsek kapagini kapatsak pil omrune olumsuz etki yapar mi bu ? Hemen her gun 6-7 saat o sekilde kalsa ? Yine ayni sekilde kapatmadan cantaya koysak alsak yanimiza ?
    Pil omrunu kisaltir mi bu islemler. Ayda 1 kere doldur bosalt yapilacak ve bununla birlikte pil ile calisacak...

hocam o kadar takılma... Bu kadar ince düşünmen sana maksimum 1 hafta kazandırır..

Ben evdeyken hep şarjda duruyor. Bazen gece yatmadan sarjdan çıkarıyorum. Ertesi gün bitene kadar devam ediyorum.... kapatmadan çantaya koyup alırsan, eğer ssd ise hdd bişey olmaz. Ama ssd değilse, hdd de sorun olabilir... başka bir zarar olmaz.

Kapağı kapattın çantaya koydun noldu?: %3 daha az bataryan kalmış olur..:)

• Aydınlatıcı oldu çok teşekkürler.SSD olacak çok çok büyük ihtimal ile.

Direk kapat çantaya at git olayını çok seveceğim gibi.Batarya açısından sorun da çıkartmayacak.%3-5 nedir ki

Pil ömrü olumsuz etkilenirse de olmadı en kötü ihtimal 2-3 yıl sonra pil alırız olur biter . Gercekten bu kadar kasmaya gerek yok sanırım ,keyfini çıkartmak lazım
  • 4 ay sonrasında bile pilin omru gayet iyi hala !!!

Macbook Pro Pil Ömrü Uzatma ve Kalibre Etme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcff -- 20 Ağustos 2013; 17:58:59 >
  • 33 aylik 13inch macbook prom var batarya kapasitesi %47 ye dustu.

2 ay once falan %70lerde falandi diye hatirliyorum simdi her bataryayi doldurup bosalttigimda %2 veya %3 dusuyor kapasitesi. Ya da hep sarjda kullansam bile haftada %1 dusmeye basladi.

Belli bir sureden sonra bu batarya daha mi cabuk eskiyor? Var mi bir yolu bunu yavaslatmanin?
    Bu gidisle 7-8 ayda benim batarya perte cikacak gibi duruyor. % kaca dusene kadar kullanmaliyim sizce?

• urunguu kullanıcısına yanıt
    84 kez şarj döngüsü geçirmiş macbook için pildeki bu kapasite azalması bana ba biraz garip geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sharky25ant

84 kez şarj döngüsü geçirmiş macbook için pildeki bu kapasite azalması bana ba biraz garip geldi.

Bir de battery power usage kısmı nedense 0 wat değil sarjda takılı olmasına rağmen.
    Acaba şarjda olsa bile bataryayı da mı kullanıyor napıyor bilemedim.
  • benimkini alalı yaklaşık 1.5 sene oldu.
  • urunguu kullanıcısına yanıt
    Daha garip olan 33 aylık süreçte 84 döngü olması.

@dedehakan'ın mesajına bakın. Haftada bir günlük batarya kullanımı hariç sürekli prizde iken 11 aylık süreçte 123 döngü var. Yani bu duruma göre 33 aylık kullanımızda daha çok döngü olmalıydı. Her neyse bunun bir önemi yok şu an.

Kaldı ki 3. yılını doldurmak üzere piliniz. Ömrünün bu denli azalması doğal bir şey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gluskap

Daha garip olan 33 aylık süreçte 84 döngü olması.

@dedehakan'ın mesajına bakın. Haftada bir günlük batarya kullanımı hariç sürekli prizde iken 11 aylık süreçte 123 döngü var. Yani bu duruma göre 33 aylık kullanımızda daha çok döngü olmalıydı. Her neyse bunun bir önemi yok şu an.

Kaldı ki 3. yılını doldurmak üzere piliniz. Ömrünün bu denli azalması doğal bir şey.

Fakat beni endiselendiren cok hizli dusmesi bu yuzdenin. Bugun mesela hic sarjdan cikarmadim sadece ayagim takildi kabloya 10-15 saniye pilden yedi ve
    %45 e dustu oran. Bu gidisle 1-2 aya kalmaz 0a dusecek gibi.

% kaca dusune kadar bilgisayar acilir acaba?

• Pilde ya da donanım bilgisinde sıkıntı olabilir. Döngü sayınız da azdı zaten. Yine de birkaç ay daha idare edebileceğinizi düşünüyorum.

Ücret karşılığında yeni pil taktırabiliyorsunuz sanırım ancak verilen paraya değip değmeyeceği tartışılır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar Resimde gördüğünüz gibi sizce bu normal mi.. Ve %90lara çıkarmak için neler yapılabilir.. Bu döngü sayısı beni korkuttu açıkcası.. 1000 döngü sonra %80lere iner mi batarya ömrü ?
  • ben 2.5 senedir kullandıgım macbook pro yu %3-4 oldumu takıyorum %100 olunca hemen cıkarıyorum. bu sekilde kullanımla 2.5 senede bataryanın health kısmında %96 yazıyor.
  • perfect_1903 kullanıcısına yanıt
    Normal kullanıma göre cycle sayınız çok fazladır tahminen.

1000 cycledan sonrası için bataryanın dayanımı gözle görülür biçimde düşecektir.

Sizin bataryanız şu anda kaç cycle?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Choline

Normal kullanıma göre cycle sayınız çok fazladır tahminen.

1000 cycledan sonrası için bataryanın dayanımı gözle görülür biçimde düşecektir.

Sizin bataryanız şu anda kaç cycle?

suanda işyerindeyim bakamıyorum ama aksam eve gittigimde bakar size bilgileri aktarırım. yaptığım şeyin dogru olup olmadıgı konusunda emin degilim ama surekli sarj da tutmak bataryayı öldürür gibi bir düşünce var. Önceki notebook asus du surekli sarja takıyordum 2 yılda batarya tamamen öldü.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.