Şimdi Ara

Maden Mühendisleri ve Adayları Odası (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
517
Cevap
8
Favori
25.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bbaattuu

quote:

Orijinalden alıntı: 06_EMRE

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 06_EMRE

quote:

valla kader haksız hocam. eğer bende memur çocuğu olmasaydım thk üni de ilk istediğim bölümde okuyor olacaktım. ama olmuyor adaletini sevdiğimin dünyasında

Hayat böyle bişey 1 sene önce 326binle vakıfları dolduran ben,bu sene 61binle tek vakıf yazamadım.YApacak bişey yok herşeyde vardır bi hayır

valla hayırlısı ya. sen nereyi düşünüyorsun peki ?

Sakarya İnşaat filan

banada inceden sakarya yolu gözüküyor ama bakalım iletişimi koparmayalım sonuçlar açıklanınca sakarya olursa gitmeden tanışırız. heralde sende ankaradasın?

Hocam benim 61bin 57bin istediğim yer geçen sene yükselmiş bu sene sürpriz olmazsa 3.sene gözüktü gibi bişey işin doğrusu ama üniversite kazanmış olarak.

• quote:

Orijinalden alıntı: alyanki

osmangazi maden hakkında pm atabilirsiniz 3 senedir ordayım.

Hocam seni gökte ararken DH'de bulduk :)

Neyse pm atalım. :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • tercihleri yaptım da üste makina yazdım 1-2 tane inş yanlışlıkla gelmez
  • İTÜ Madeni yazdım belki gelir diye umarım gelir
  • ilk 4 sıra ütopik yerler makina müh. veeeeeeeeeeeeee 5. sırada ODTÜ maden hadi hayırlısı gençler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LastObserver -- 3 Ağustos 2012; 14:00:54 >
  • Ben de karma tercih yaptım arada çaktırmadan Maden de yazdım bakalım.Hayırlısı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrearici

İTÜ Madeni yazdım belki gelir diye umarım gelir

siralaman kac bende yazdim da

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rashta

Ben de karma tercih yaptım arada çaktırmadan Maden de yazdım bakalım.Hayırlısı.

Hocam puanın sıralaman nasıl
    Tercih listende çok özel değilse yazabilir misin?
    Senenin başında beri takip ettiğim kadarıyla sanırım üni.bırakmıştın yeniden hazırlanıyordu
    n.
  • Offf of hayat zor gençler
  • quote:

Orijinalden alıntı: PyRRhiC

quote:

Orijinalden alıntı: Seyyah

quote:

quote:

Eyvallah, peki ben hala tam olarak ne yaptığını bilmiyorum maden mühendisinin. gidince oraya mesela bir gün nasıl geçiyor anlatırsanız çok mutlu olurum.

Seyyah adlı arkadaşımızın özelden sorduğu soruyu burda paylaşmak istedimki diğer arkadaşlar da okuyabilsin..

Gelelim cevaba ;

Maden Müh. mevcut cevheri en ekonomik olarak çıkartıp üretmekle sorumludur öncelikle.

Görev ve yetkilerini sıralarsak ;

-Personelin sevk ve idaresi
    -Personelin makina ekipman ihtiyacının tespiti ve giderilmesi
    -Gerekli raporlamaların yapılması
    -Üretim planlarının hazırlanması
    -Üretim metodlarının kontrol ve denetimlerinin sağlanması
    -Gerekli güvenlik önlemlerinin alınması
    -İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatına uygun hazırlıkların yapılması
    -Saha ölçümlerinin yapılması
    -Yıllık/aylık/haftalık/günlük üretim planlarının yapılması
    -Maliyet analizi
    -Verimlilik analizi
    -Ekipman seçimi ve satın alma
    -Personellerin puantajları ve hakedişlerinin hesaplanması
    -Personelin gıda ihtiyacının temini
    -Kullanılan motorlu motorsuz ekipmanların rutin kontrollerinin takibi
    -Elektrik,yol,su gibi ihtiyaçlar için çalışmalar yapılması
    -İşçilerin sağlıklı ve konforlu yaşamı için gerekli şantiye düzeninin kurulması
    -Motorinle çalışan araçlar için yakıt takibi ve ihtiyacın giderilmesi
    -ÇED,Orman,müze vs izinler için gerekli evrak takibinin yapılması
    -Yeni sahalar bulmak için fizibilite çalışmaları yapmak
    -Gerekli görülen yerler için sondaj çalışmaları yapmak/yaptırmak
    -Patlayıcı madde temini
    -Patlayıcı maddelerin kanuna uygun depolanması ve patlatmaların kontrollü yapılması
    -İşçilerin düzenli ve verimli çalışmasını sağlamak

Maden Mühendisinin temel görevleri arasındadır.Yukarda bahsettiğim maddelerin geneli açık işletme için yazılmış maddelerdir. Hangi sektörde çalıştığınıza bağlı olarak bu maddeler çoğalacaktır.
    Bir maden mühendisi kısaca bunları yapmakla mükelleftir.

Peki mad. müh.ler arasındaki görev paylaşımı birlikte çalışma dayanışma olayı nasıl oluyor?

Büyük ve kurumsal şirketlerde iş yükü ve çalışan personel sayısı fazla olduğundan belirli bir iş bölümü yapılır. Örneğim üretimin bir kısmıyla bir müh,ekipman ve arızalar için bir müh.,ar-ge çalışmaları için bir müh., veya hesaplama ve plan işlemleri için ayrı müh. ler görevlendirilerek sorumluluk dağıtılmış olur.
    Kuşkusuz ki 200 kişilik bir şirkette 1 maden müh'nin tüm bunları tek başına yapması imkansızdır.

Beni şimdi iTÜ ye gidersem İstanbul civarında iş bulamaz mıyım güzelce bitirince?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Eyvallah, peki ben hala tam olarak ne yaptığını bilmiyorum maden mühendisinin. gidince oraya mesela bir gün nasıl geçiyor anlatırsanız çok mutlu olurum.

Seyyah adlı arkadaşımızın özelden sorduğu soruyu burda paylaşmak istedimki diğer arkadaşlar da okuyabilsin..

Gelelim cevaba ;

Maden Müh. mevcut cevheri en ekonomik olarak çıkartıp üretmekle sorumludur öncelikle.

-Maliyet analizi
    -Verimlilik analizi
    -Patlayıcı madde temini
    -Patlayıcı maddelerin kanuna uygun depolanması ve patlatmaların kontrollü yapılması

Maden Mühendisinin temel görevleri arasındadır.Yukarda bahsettiğim maddelerin geneli açık işletme için yazılmış maddelerdir. Hangi sektörde çalıştığınıza bağlı olarak bu maddeler çoğalacaktır.

Peki mad. müh.ler arasındaki görev paylaşımı birlikte çalışma dayanışma olayı nasıl oluyor?

Büyük ve kurumsal şirketlerde iş yükü ve çalışan personel sayısı fazla olduğundan belirli bir iş bölümü yapılır. Örneğim üretimin bir kısmıyla bir müh,ekipman ve arızalar için bir müh.,ar-ge çalışmaları için bir müh., veya hesaplama ve plan işlemleri için ayrı müh. ler görevlendirilerek sorumluluk dağıtılmış olur.
    Kuşkusuz ki 200 kişilik bir şirkette 1 maden müh'nin tüm bunları tek başına yapması imkansızdır.

Beni şimdi iTÜ ye gidersem İstanbul civarında iş bulamaz mıyım güzelce bitirince?

Bizim mesleğimiz dağda taşta. Bu yüzden İstanbulda çalışamaz mıyım tarzı sorular saçma oluyor,Eğer ki böyle sıkıntılarınız varsa bu bölümü seçmemeniz sizin için iyi olur.
    Belki istanbul il sınırları içinde bir maden ocağında iş bulabilirsiniz fakat bu taksimde olacağı anlamına gelmez. Yine de en az 1 saatlik bir mesafede olur merkeze.
    İstanbulun ankaranın göbeğinde maden ocağı bulursanız bana da haber verin bende orada çalışayım...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Gelelim cevaba ;

-Maliyet analizi
    -Verimlilik analizi
    -Patlayıcı madde temini

Bizim mesleğimiz dağda taşta. Bu yüzden İstanbulda çalışamaz mıyım tarzı sorular saçma oluyor,Eğer ki böyle sıkıntılarınız varsa bu bölümü seçmemeniz sizin için iyi olur.
    Belki istanbul il sınırları içinde bir maden ocağında iş bulabilirsiniz fakat bu taksimde olacağı anlamına gelmez. Yine de en az 1 saatlik bir mesafede olur merkeze.
    İstanbulun ankaranın göbeğinde maden ocağı bulursanız bana da haber verin bende orada çalışayım...

Yok öyle değil biliyorum zaten onu Benim demek istediğim siz demişsiniz ya türkiyenin her yerini gördüm diye, ben öyle 10 tane değişik yerde çalışmak değil de, denizli civarı ya da istanbul civarı bir yerde çalışmak istiyorum. Şehrin göbeğinde maden çıkarıcam değil yani

• bu bir maden mühendisinden geldi jeoloji ile ilgili, maden mühendisliği ile ilgili söylediklerine katılıyor musunuz? yoksa ütopik mi?

"Jeolojici kaç kişi var İstanbulda çalışan? 100 hadi 200. Maden Müh 1000 kadar. Tünelden maden alım satımı, satış, maden makinaları, hammadde pazarları vb yan alanlarda da çalışabiliyor. Jeolojide yan alan nedir? "
  • quote:

Offf of hayat zor gençler

noldu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: zykloncx

bu bir maden mühendisinden geldi jeoloji ile ilgili, maden mühendisliği ile ilgili söylediklerine katılıyor musunuz? yoksa ütopik mi?

"Jeolojici kaç kişi var İstanbulda çalışan? 100 hadi 200. Maden Müh 1000 kadar. Tünelden maden alım satımı, satış, maden makinaları, hammadde pazarları vb yan alanlarda da çalışabiliyor. Jeolojide yan alan nedir? "

Pek birşey anlamadım ne kastetmiş bu arkadaş?

@batuu;

bişi olmadı ya hayat sürekli bi değişim içinde 2 ay sonra nerede ne yapıyor olacağımız belli değil ona kızıyorum.
  • Zaman geçtikçe fikriniz değişecektir ama tabiki denizli yöresinde bir işe girip 20 yıl orda çalışıp emekli olabilirsiniz bu size kalmış.
    Ama insanın karşısına öyle teklifler geliyor ki bazen reddedemiyor. Aldığınız paranın 2 katından daha fazla ve daha konforlu bir teklif aldığınızda bu sözümü hatırlarsınız.
    Güney Afrika'dan bir iş teklifi gelmişti aylık 4000$ gibi bir paraya. Tabi herşey para değil kabul etmedik. Ama insan düşünüyor etsemiydim diye
  • quote:

Zaman geçtikçe fikriniz değişecektir ama tabiki denizli yöresinde bir işe girip 20 yıl orda çalışıp emekli olabilirsiniz bu size kalmış.
    Ama insanın karşısına öyle teklifler geliyor ki bazen reddedemiyor. Aldığınız paranın 2 katından daha fazla ve daha konforlu bir teklif aldığınızda bu sözümü hatırlarsınız.
    Güney Afrika'dan bir iş teklifi gelmişti aylık 4000$ gibi bir paraya. Tabi herşey para değil kabul etmedik. Ama insan düşünüyor etsemiydim diye

sen daha askere gitmedin mi abicim. hemen arıyorum inzibatı

@seyyah sıkma canını kardeşim. işin ne olursa olsun herzaman alnının teriyle çalışan kazanır bu dünyada ben buna inanıyorum.

• tek tercih yaptım osmangazi yazdırmasak bişey olur mu acaba ?
  • quote:

quote:

Zaman geçtikçe fikriniz değişecektir ama tabiki denizli yöresinde bir işe girip 20 yıl orda çalışıp emekli olabilirsiniz bu size kalmış.

sen daha askere gitmedin mi abicim. hemen arıyorum inzibatı

@seyyah sıkma canını kardeşim. işin ne olursa olsun herzaman alnının teriyle çalışan kazanır bu dünyada ben buna inanıyorum.

Yedek subaylık sınavına girdik Ağustos 10 da görev yerimiz belli olacak
    Zaten artık resmen askerim izin kağıdı verdiler.

• adama sormuşum istanbulda çalışma olanağı nedir diye adam da bunu yazmış.
    şimdi maden mühendisleri odasını aradım iki bölüm de benzer, ayrıca o denilen imkanlar pek de yok diyor.
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.