Şimdi Ara

Makine Seçimi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Üç yukarıdaki mesajıma şöyle başlamıştım: "@jiddi, sizinle bu dxo mark sonuçları hakkında bir türlü uyuşamıyoruz."

Haklı olduğunuz taraflar var kabul ediyorum, ancak benim de kendimce haklı olduğum taraflar olduğunu düşünüyorum.

Aynı lens ile aynı ebattaki sensörlerden daha yüksek puan alan daha iyi olabilir (Canonların kendi arasındaki durum şaşırtıcı ama neyse takılmayalım), fakat mercimek sensörlü kompakt vs m4/3 sensörlü aynasız, ya da APS-C DSLR vs 2.5 kat büyük sensörlü full frame DSLR karşılaştırmalarında, puanlar ne derse desin, bence bariz olarak daha büyük olan sensör, daha iyi fotoğraflar üretir. Benim gözüm böyle görüyor. Öyle olunca da benim için puanların anlamı kalmıyor.

Şimdi de aynen bitiriyorum:

"@jiddi, sizinle bu dxo mark sonuçları hakkında bir türlü uyuşamıyoruz."

Selamlar, sevgiler...

• Merhaba tekrardan 1200 tl ye sifir canon 600D buldum yaninda IS2 lens canta ve sd bellek veriyorlar ve canon euroasia garantili sizce nasil?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: First_Person

Üç yukarıdaki mesajıma şöyle başlamıştım: "@jiddi, sizinle bu dxo mark sonuçları hakkında bir türlü uyuşamıyoruz."

Haklı olduğunuz taraflar var kabul ediyorum, ancak benim de kendimce haklı olduğum taraflar olduğunu düşünüyorum.

Aynı lens ile aynı ebattaki sensörlerden daha yüksek puan alan daha iyi olabilir (Canonların kendi arasındaki durum şaşırtıcı ama neyse takılmayalım), fakat mercimek sensörlü kompakt vs m4/3 sensörlü aynasız, ya da APS-C DSLR vs 2.5 kat büyük sensörlü full frame DSLR karşılaştırmalarında, puanlar ne derse desin, bence bariz olarak daha büyük olan sensör, daha iyi fotoğraflar üretir. Benim gözüm böyle görüyor. Öyle olunca da benim için puanların anlamı kalmıyor.

Şimdi de aynen bitiriyorum:

"@jiddi, sizinle bu dxo mark sonuçları hakkında bir türlü uyuşamıyoruz."

Selamlar, sevgiler...

Amaaan boşverin siteyi, site site zaten foto çekemez olduk. En iyisi hiç sitmemek. Kalk gez, foto çek di mi ne güzel. Uyuşmamak da güzel bir şey bence. Hep birlikte TRT 2 Türk Sanat Musikisi korosu gibi aynı şeyleri söylemekten iyidir diye düşünüyorum.

Bir de şu olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz. Son yıllarda Fuji'nin aynasızları, Oly'nin aynasızları böyle profesyonellerin elinde adamlar FF(Tam Kare) yi bırakmış bu oyuncaklarla profesyonel iş yapıyorlar görüntüsünde ! Tabi bizim APS-C'ciler bu reklam kokan hareketleri hiç yemiyor veya "d-slr : Profesyonel" ezberindekiler hiiiiç gelmezler bu gavur oyunlarına değil mi ? Bizimkisi zaten amatör hobistlik, onların derdi profesyonellik.

• Hocam ciddi mi sordun, öylesine mi?

@jiddi olduğunuza göre, ben de ciddi ciddi cevap vereyim

Profesyonel adam sadece neticeye bakar, bir de elindeki ekipmanla iş alıp alamadığına, alabiliyorsa sorun yoktur. Ekipmanla hiç duygusal bağı yoktur, fotoğrafın ve fotoğraf çekmenin keyfinde değildir, derdi sonuçtur. Ben en son fotoğraf (vesikalık) çektirdiğimde adamda kaç yıllık canon 40d vardı, full frame falan yoktu. (Zaten vesikalık için full frame'e ne gerek var?) Tabi flaşlar, şemsiyeler vs vardı.

O nedenle profesyonel adamların aynasıza geçmesi hiç şaşırtmaz beni. Ama şunu da unutmamak lazım, bazı işlerde APS-C kullanıyorlar diye moda çekiminde orta formattan falan da vaz geçmezler hemen. Olursa, ancak sensör teknolojileri daha da gelişince olur o.

Gelecek aynasızların, hiç şüphe yok. Az kaldı, EVF, otofokus ve takip hızları arayı kapattı kapatacak. Sonra öne bile geçebilirler. Şimdilik tek sorun açık diyaframlı lenslerin ve telelerin çok büyük ve ağır olması ve aynasızların en temel avantajlarını yok etmesi. Ama teknoloji zamanla her şeyin çözümünü geliştirir gibime geliyor.

Ha DSLR hemen ortadan kalkar mı? Yok kolay kolay kalkmaz. Örneğin tele kullananların lensi dengeleyecek büyük gövdeye ihtiyacı devam edecek çünkü. Ayrıca DSLR her zaman optik bakaç avantajını koruyacak, teknoloji ilerleyince tüm DSLR'lerde hibrit bakaç olacak. İSter birini, ister diğerini kısmen ikisini birden kullanabileceğiz. x100t'deki gibi iç içe iki ekran, altta netlik kontrol ekranı falan olur herhalde. Focus peaking vs implante edilir. Küçük aynasızlara sığmayan özellikler eklenir. Dahili SSD mesela, 200 foto raw buffer.. Falan, filan...

• hayallerimi zorluyorum fotoğraf makinelerinde ne olması isterdim diye. bilmem bişi gelmedi .

sizin gelir mi ki ?
  • quote:

Böyle deyince siz, şimdi aklıma "Profesyonel makina almayı düşünüyorum" falan diye başlık açanlar geldi !.. Sizin fotoğrafçı iyi imiş. Benim en son vesikalığı çeken profesyonel fotoğrafçıda d-slr like vardı ! Nikon P500 ile çekti plof diyerekten flaşlar çaktı, noluyor bana dedim :) Adama bak profesyonel ! Bendeki makinanın imaj kalitesi daha iyi ama ben amatör bile değilim "Hobist"im habis tümör gibi bişi işte !..

@effsane_61
    Benim hayalim elektronik vizörün kablosuz giyilebilir olması. Gözlüğe yapıştırılan esnek LCD kablosuz vizör olacak. Eyle LCD ekranı aç, çevir, kıvır, eğil, bükül, yok güneş altında yansıyor da göremiyorum vs. geçicez bunları. Sonra su damlasından lens yapılması gibi bir araştırma var idi. Eğer öyle de bir şey çıkar ise lens herhalde müthiş ufalır. Bir damlanın şeklinin değişimi ile zum yada makro çekimi bir tek lens ile yapılabilinir gibi ultrakaçık hayaller kurabiliyorum galiba.

Dahası da hayal edilebilir. Mesela dijital fotoğraf makinası herkesin gördüğü fiziki görselin fotosunu çekebilmekte. Peeeküüü ya beyin sinyallerimizi kablosuz olarak algılayıp hayal ettiğimiz bir görüntüyü fotoğraflar ise makina ? Geçmişte asla çekilmemiş bir anın hafızamızda film şeridi gibi gözümüzün önünden geçişi esnasında saniyede 30 fps ve 50 mpixel olarak fotoğraflasa bir makine ?! İşte fotoğraf sanatı ona derim ben

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 28 Ocak 2015; 0:15:15 >

• fickle F kullanıcısına yanıt
    Bence gayet uygun. Klasik fiyat, Canon düşünüyorsanız başlayabileceğiniz en iyi Set.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sizce pazarlikla daha da dusurulebilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fickle -- 28 Ocak 2015; 0:19:28 >
  • fickle F kullanıcısına yanıt
    Sıfır olduğu Ve spot olmadığı için sanmam.

• Sirkecide bir magaza da buldum

• Hayyamda bulduysanız Peşin verdiğinizde falan indirim yapabilirler, ama eurosia garantili olduğuna emin misiniz?

• Telefonda konustuk canon euroasia dediler. Hayyam degil bi tane handaydi. Sizce daha indirim yaparlar mi ?

• quote:

Yeni model eskisinden daha iyisini, değilse bile en azından aynı fotoğrafı çekiyordur diye düşünüyorum. Ama puanlara bakarsak yaklaşık %10 geriye gidiş var gibi gözüküyor. Kendim ölçüm yapma şansım yok, ama çekilen fotoğraflara bakınca bu puanları haklı çıkaracak bir gerileme görmüyorum. Kuşkuyla karşılıyorum.

Bu konu da da yaşadığımla örnek vereyim.... Canon ile başladığım dönemde 40d den sonra çıkan 50d ye bir heves geçmiştik.. 40d yi bilen bilir döneminin efsanesidir.. o zaman MP ile avlananlar arasında bende vardım yani.. yeni model olsun teknik verileri uçsun şu olsun bu olsun...:) .. 50d modeli tam bir hayal kırıklığı olmuştu.. bunu herkes bilir.. gerek noise, gerek keskinlik saçma sapan bir şey.. 40d yi sattığıma bin kere pişman olmuştum resmen..

50d yi çok fazla kullanmadan Canon a gönül koyup:) Nikon d300s e geçmiştim ama o zaman için büyük fark hissetmiştim.. d300s ile 50d arasında uçurum vardı resmen..

şimdi senin yazını okuyunca aklıma geldi .. dxo mark a baktım 40d nin rating i 50d den yüksek çıkmış... yani yeni model eskisinden düşük almış.. d300s ise bu iki gövdenin bayağı üzerinde çıkmış..bu sonuçlar benim teyid edebileceğim sonuçlar mesela..

yani 550d nin 700d den yüksek netice vermesi beni şaşırtmadı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pexo -- 28 Ocak 2015; 13:02:40 >

• Panasonic GH3 kullanıyorum, memnunum.
    Herkese iyi forumlar.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.