Şimdi Ara

Makine Seçimi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben ilk profesyonel makinemi alacağım. Aynalı-aynasız arasında ve Canon-Nikon arasında kaldım.
    Aynasız olarak;
    -Canon eos m
    Aynalı olarak;
    -Nikon d3200
    -Canon eos 650
    -Canon eos 600

Başka önerileriniz varsa yazabilirsiniz. Yardımcı olursanız sevinirim, saygılarımla.

• Yardımcı olacak birisi yokmu yav.
  • Deli Memed D kullanıcısına yanıt
    hızlı netleme olmasa da olur diyorsan eos m alabiirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yme61

hızlı netleme olmasa da olur diyorsan eos m alabiirsin.

Onun dışında aynalı olarak önerebileceğiniz makine hangisidir hocam? (orada yazanların dışında da olabilir)
  • Bende canon 600D 18-55 dcIII lensli model ile nikon D3200 18-55 vrII lensli modeller arasinda kaldim, yardimci olabilecek olan biri var mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fickle -- 25 Ocak 2015; 16:17:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fickle

Bende canon 600D 18-55 dcIII lensli model ile nikon D3200 18-55 vrII lensli modeller arasinda kaldim, yardimci olabilecek olan biri var mi?

Bence Nikon d3200 yerine bütçeye biraz daha eklenip d5100 alınabilir. Bende sanırım seçimimi d5100'den yana kullanacağım.
  • Ama iste bakiim aileyi ikna etmeye calisiyorum 1200 tlm var. 135 tl daha eklesem D5100 alabiliyorum bende buyuk ihtimalle D5100 veya sony slt a58K gordum kafam karistı .
  • quote:

Ama iste bakiim aileyi ikna etmeye calisiyorum 1200 tlm var. 135 tl daha eklesem D5100 alabiliyorum bende buyuk ihtimalle D5100 veya sony slt a58K gordum kafam karistı .

Makineyi almak sıkıntı değil de ileriye dönük düşünmek lazım. İki model arasında kalınınca lens fiyatını da göz önünde bulundurmak lazım, benim de aklımı karıştıran bu etken.
  • Ben lens düşünmüyorum olan lens beni cok uzun sure idare eder diye dusunuyorum. Nikon D5100 un yaninda ki verilen tum lensler autofocus lensler di mi 18-55 olanlar?
  • quote:

Ben lens düşünmüyorum olan lens beni cok uzun sure idare eder diye dusunuyorum. Nikon D5100 un yaninda ki verilen tum lensler autofocus lensler di mi 18-55 olanlar?

Sanırım evet.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deli Memed

quote:

Ben lens düşünmüyorum olan lens beni cok uzun sure idare eder diye dusunuyorum. Nikon D5100 un yaninda ki verilen tum lensler autofocus lensler di mi 18-55 olanlar?

Sanırım evet.

Alıntıları Göster
    ben canon 550D kullanıyorum mesela menüsü çok rahat
    ark da nikon var onun menüsü bu canon a alıştıktan sonra çok zor gelmişti
    ama body sağlamlığı olarak nikon biraz daha iyidir.
    bilginiz olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: cagty

ben canon 550D kullanıyorum mesela menüsü çok rahat
    ark da nikon var onun menüsü bu canon a alıştıktan sonra çok zor gelmişti
    ama body sağlamlığı olarak nikon biraz daha iyidir.
    bilginiz olsun

Alıntıları Göster
    Şöyle bir şey var...
    Olympus PEN Mini E-PM2 + 14-42 + 40-150 Kit + FL-LM1 Flaş + 16 GB Class 10 Kart + Çanta + Mini Tripod Hediyeli (Siyah)
    Hepsine 1.299 TL. ödüyorsunuz !..http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=9527
    -
    Otofokus hızı EOS-M'den iyi. DxO Mark sensör ölçümü sonuçlarına göre Canon giriş seviyesi d-slr'ları ile aynı(EOS-M, 1200D, 650D), Extra aksesuvarlarını da 100 TL. desek ? Gövde ve çift lens 1.200 TL.

Düzeltme : Yoğun Canonist baskı sebebi ile !..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 27 Ocak 2015; 18:35:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Şöyle bir şey var...
    Olympus PEN Mini E-PM2 + 14-42 + 40-150 Kit + FL-LM1 Flaş + 16 GB Class 10 Kart + Çanta + Mini Tripod Hediyeli (Siyah)
    Hepsine 1.299 TL. ödüyorsunuz !..http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=9527
    -
    Otofokus hızı EOS-M'den iyi. DxO Mark sensör ölçümü sonuçlarına göre Canon giriş seviyesi d-slr'ları ile aynı(EOS-M, 1200D, 650D), Extra aksesuvarlarını da 100 TL. desek ? Gövde ve çift lens 1.200 TL.

Düzeltme : Yoğun Canonist baskı sebebi ile !..

Alıntıları Göster
    @jiddi, sizinle bu dxo mark sonuçları hakkında bir türlü uyuşamıyoruz. O sitenin sonuçlarını fazla ciddiye alıyorsunuz.

Buyrun, bu sonuca inanıyor musunuz? İkisi arasında D5300'ü tavsiye eder misiniz gerçekten? (Bu sefer değişiklik olsun diye D5300'ün karşısına 5D MarkIII'ü değil D700'ü koyayım dedim .)

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D700-versus-Nikon-D5300___441_919

Ama illa dxo mark diyecekseniz, alın size snapzort! o zaman :

http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-650D-vs-Olympus-PEN-E-PM2

Hatta bu da Canon 700D m4/3'ün ağababasına karşı:

http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-700D-vs-Olympus-OM-D-E-M1

Not: Tavsiye isteyen arkadaşım sakın ola snapsortu dikkate almayın, ben sevgili @jiddi'ye takılmak için koydum. Tek bir siteye fazla güvenmemek lazım hani...

• quote:

Orijinalden alıntı: First_Person

@jiddi, sizinle bu dxo mark sonuçları hakkında bir türlü uyuşamıyoruz. O sitenin sonuçlarını fazla ciddiye alıyorsunuz.

Buyrun, bu sonuca inanıyor musunuz? İkisi arasında D5300'ü tavsiye eder misiniz gerçekten? (Bu sefer değişiklik olsun diye D5300'ün karşısına 5D MarkIII'ü değil D700'ü koyayım dedim .)

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D700-versus-Nikon-D5300___441_919

Not: Tavsiye isteyen arkadaşım sakın ola snapsortu dikkate almayın, ben sevgili @jiddi'ye takılmak için koydum. Tek bir siteye fazla güvenmemek lazım hani...

D700 kullanan biri olarak sensör neticenin 5300 den daha aşağı çıkmasına şaşırmadım? zaten gerçek bir netice de böyle çıkması lazım biri 2008 teknolojisi diğeri 2013 sonu.. 6 sene de neler değişti bu işte düşününce.....sensörün daha iyi netice vermesi gövdenin daha iyi olduğunu göstermez ama ... orada anlaşalım bence:)

sadece hala ISO başarısı ki onu da kullanırken anlıyorsun bir çok gövdenin çok üzerindedir.. verdiğin linke baktım ki o değerde 5300 e fark atmış:)) hehe hala tutabilirim benim emektarı yani...

dxo mark sonuçta sensörleri lab da test edip buldukları neticeleri yayınlayan bir site.. bu işi yapan doğru dürüst başka bir yer de yok galiba o zaman en azından bilgi vermesi açısından zararı da yok hani..

micronik değerler bunlar.. gözle ayırt edemeyeceğimiz sonuçlar.. çok üzerinde durmaya değmez..
    yani ne bunu çok kaale alacaksın ne de daha da ciddiye alıp hep Canon aleyhine yazıyorlara getireceksin..

baktım şimdi D810 mükemmel netice vermiş.. hakkıdır. ne de olsa yep yeni teknoloji..
    şimdşi takın d810 a Nano kaplama olmayan sıradan bir Nikkor lens.. D700 e de Nano kaplama sağlam bir lens
    neticeye bakın hangisi daha renk derinliğinde hangisi daha kontrastta....

bir lens tüm değerleri altüst eder. o değerler sadece bilgi o kadar..

İlave:
    Bizim millet yok kaç bit, yok kaç evs dinamik range ve color depth farkları günlerce inceler.. gözüyle anlayamayacağı fark için gider gövde seçer
    sonra 10 liralık UV filtreyi takar lensin önüne öyle gezer... yani pencere arkasından fotoğraf çeker....:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pexo -- 27 Ocak 2015; 16:06:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Pexo

quote:

D700 kullanan biri olarak sensör neticenin 5300 den daha aşağı çıkmasına şaşırmadım? zaten gerçek bir netice de böyle çıkması lazım biri 2008 teknolojisi diğeri 2013 sonu.. 6 sene de neler değişti bu işte düşününce.....sensörün daha iyi netice vermesi gövdenin daha iyi olduğunu göstermez ama ... orada anlaşalım bence:)

sadece hala ISO başarısı ki onu da kullanırken anlıyorsun bir çok gövdenin çok üzerindedir.. verdiğin linke baktım ki o değerde 5300 e fark atmış:)) hehe hala tutabilirim benim emektarı yani...

dxo mark sonuçta sensörleri lab da test edip buldukları neticeleri yayınlayan bir site.. bu işi yapan doğru dürüst başka bir yer de yok galiba o zaman en azından bilgi vermesi açısından zararı da yok hani..

micronik değerler bunlar.. gözle ayırt edemeyeceğimiz sonuçlar.. çok üzerinde durmaya değmez..
    yani ne bunu çok kaale alacaksın ne de daha da ciddiye alıp hep Canon aleyhine yazıyorlara getireceksin..

baktım şimdi D810 mükemmel netice vermiş.. hakkıdır. ne de olsa yep yeni teknoloji..
    şimdşi takın d810 a Nano kaplama olmayan sıradan bir Nikkor lens.. D700 e de Nano kaplama sağlam bir lens
    neticeye bakın hangisi daha renk derinliğinde hangisi daha kontrastta....

bir lens tüm değerleri altüst eder. o değerler sadece bilgi o kadar..

İlave:
    Bizim millet yok kaç bit, yok kaç evs dinamik range ve color depth farkları günlerce inceler.. gözüyle anlayamayacağı fark için gider gövde seçer
    sonra 10 liralık UV filtreyi takar lensin önüne öyle gezer... yani pencere arkasından fotoğraf çeker....:)

Alıntıları Göster
    D700 benim APS-C gövde kullandığım dönemden beri çok beğendiğim ve hayran olduğum bir gövdedir. Onunla çekilmiş fotoğraflara bakmayı çok severim.

Özellikle flickr'da rastgele beğenip exifine baktığım pek çok fotoğrafta D700 + Nikon 35mm 1.4 ikilisinin çıkması beni hep şaşırtmıştır, çünkü çekilen fotoğrafa bakıp ta ekipmanı tahmine etmek gibi bir özelliğim hiç yoktur, görüş açısı dışında pek tahmin edemem, o da her zaman tutmaz.

Full frame'e geçme aşamasında çok aklımı çelmiştir. Ama sonuçta lens parkı nedeniyle 5D MarkIII aldım. D700 bir nevi içimde kaldı. O nedenle biraz gözümde büyütüyor olabilirim. Siz bir D700 kullanıcısı olarak birinci ağızdan, görüntü kalitesinin güncel APS-C gövdelerin gerisinde kaldığını hissediyorsanız, doğrudur tabi..

• quote:

D700 benim APS-C gövde kullandığım dönemden beri çok beğendiğim ve hayran olduğum bir gövdedir. Onunla çekilmiş fotoğraflara bakmayı çok severim.

Özellikle flickr'da rastgele beğenip exifine baktığım pek çok fotoğrafta D700 + Nikon 35mm 1.4 ikilisinin çıkması beni hep şaşırtmıştır, çünkü çekilen fotoğrafa bakıp ta ekipmanı tahmine etmek gibi bir özelliğim hiç yoktur, görüş açısı dışında pek tahmin edemem, o da her zaman tutmaz.

Full frame'e geçme aşamasında çok aklımı çelmiştir. Ama sonuçta lens parkı nedeniyle 5D MarkIII aldım. D700 bir nevi içimde kaldı. O nedenle biraz gözümde büyütüyor olabilirim. Siz bir D700 kullanıcısı olarak birinci ağızdan, görüntü kalitesinin güncel APS-C gövdelerin gerisinde kaldığını hissediyorsanız, doğrudur tabi..

d700 bence hala mükemmel imaj kalitesi veriyor onun için zaten kıyamıyorum değiştirmeye..
    ama günümüz apsc sensörleri de artık çok geliştiler.. yani d700 imaj kalitesinden birşey kaybetmedi.. yeni yetmeler yetişti hatta geçti bile..:)
    ama micronik değerler bunlar.. bir tık önüne geçmiş 2 tık geride kalmış . sadece bilgi.. dediğim gibi bir lense bakar o değerlerin alt üst olması..

• @First Person
    Sensör başarısı ile komple bir gövdenin başarısı aynı şeyler değil. Bence anlaşmamız yada anlaşamamız gibi bir durum yok. DxO Mark sensör başarısını ölçüyor. Başka da onun yaptığı işi yapan yok, ben bilmiyorum. Diğer bütün ürün inceleyen siteler ise bir ürünü komple ele alıyor. Gövdede ne var ise dengi ile kıyaslıyor. LCD ekranından, işlemci hızı, menüsü, ergonomisi, jpeg çıktısı vb. her yönü ile incelenmesi başka bir tek sensör ölçümü sonucu başka. Biz hemen "Oooo DxO Mark şaşırmış" diyoruz. Siz bunu böyle kabul ediyor musunuz, DxO Mark ile diğer incelemelerdeki farkın farkında mısınız ?

SnapZort'u bir başka başlıkta aynı ürün hakkında 2 farklı sonuç vermesini göstermiştim. SnapZort DxO Mark'ın yanından geçemez. Direk çöp. Siz de bunu yapıyorsanız artık yani, pes !..
    Bak arkadaşım burada snapzortlamak nasıl oluyor görünüz
    http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-M-vs-Olympus-PEN-E-PM2
    Ne oldu ? Yukarıda sizin linklerini verdiğiniz aynı site PM-2'ye 45 puan veriyor. Birden bire siteye ne oldu, hangi veri değişti de PM-2 coşup 72 puan alıverdi ?

Sonra var mı DxO Mark'ta şöyle saçma bir kıyaslama Allah aşkınıza ?
    Better maximum light sensitivity
    25,600 ISO vs 12,800 ISO - The PEN E-PM2's maximum light sensitivity is 1 f-stop better

Her iki makina da ISO 6400'den sonra bırakın beni demiyor mu ? Kağıt üzerinde sırf bir modele ait fabrika verisi daha yüksek diye SnapZort ona + puan veriyor. DxO Mark yapıyor mu ? DxO Mark kendi test sistemi olan bir inceleme sitesi. Bu testin her sensör için aynen nasıl uygulandığını da sitesinde açıklıyor. SnapZort ise bir veritabanı sitesi. Birisi bir veritabanı yazmış, bir web arayüzü koymuş, siteye fabrika verilerini girmiş bilgisayar operatörleri, siz kutulara şunla bunu karşılaştır dediğinde veritabanından ürünlere ait bilgiler çağrılıp web arayüzünde gözünüz önüne seriliyor.

Haa ayrıca DxO Mark'ın sonuçlarının sağlaması olabilecek kaynaklar da mevcut.
    DPreview
     Makine Seçimi

-
    Bir başka kaynak - Buyurun kendiniz bakın :
    http://www.optyczne.pl/217.7-Test_aparatu-Olympus_E-PM2_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html
    http://www.optyczne.pl/189.7-Test_aparatu-Canon_EOS_650D_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

Bu Olympus hepsini mi satın aldı arkadaş. Canon acıların çocuğu mu ? Züğürt mü, fakir mi, alamamış mı 2 tane site kendisini övecek ?

Önerim de aynı imaj kalitesini alacak, 2 lens ve aksesuvarları ile toplamda daha ucuza mal olacak bir ürünü göstermekten ibaret. Boşverin artık bu didişmeleri. Belki vatandaş bilmiyor, görmedi. Gördüğünde, bilgi edindiğinde yine de almayacak belki. Ben bunu alsın diye demiyorum ya... ISO 6400'de iyi haydi Canon 650D, 700D PM2'den, iyi de arkadaşım cillop pürüszüs mü çekiyor ? O kadar fark var da onunla çekildiğinde o fotoğraf bizi memnun edecek mi ? Yoo, zaten bu seviyedeki makinalarda iso1600 sınır. Çektiğiniz fotoğraflardan kaç tanesi iso3200 ve üzerinde bir ortalama tahmin yapıp söyleyebilir misiniz ? %10 ?

Nikon D5300'ü tercih edebilir insanlar. Çünki herşey sensörün başarısı ile bitmiyor. Kaldı ki bana göre DxO Mark'ın toplamda verdiği 3 puanlık farka rağmen D700'ün iso'daki ezici üstünlüğü daha önemli. Bir de fiyata bakarım, alacağım lensler kaça patlar, fark ne kadar olur, keseme uyan hangisi ise bu ikisi içinde onu tercih ederim :)
    Benim burada PM2'yi göstermemdeki sebep de zaten şu fiyata 2 lens ve aksesuvarları ile ISO 3200'e kadar Canon 650D, 700D, Nikon D3200 ayarında bir makina alabiliniyor olması. Hele ki arkadaşımız tek lens beni epey idare eder demişken...
    quote:

Bu PM2'yi görmesinde bilmesinde ne kötülük olabilir ?
    Siz arkadaşımıza şunu bir açıklayın bence. Birbirine yakın sensör başarımı olan gövdelerde ikinci bir lensin kullanıcıya sağladığı avantajlar bu inceleme puanlarındaki 3-5 puanlık farkların çok çok üzerinde önemli ve etkilidir. Yanılıyor muyum ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 27 Ocak 2015; 19:04:06 >

• jiddi kullanıcısına yanıt
    Hocam yanlış anlama ben önerdiğin makineyi önerme demek istemiyorum. Sadece dxo mark sitesini çok ciddiye aldığını ve çok fazla refere ettiğini -bir forum arkadaşı olarak- söylüyorum. Tamam bir takım ölçümler yapıyorlar(dır) ve bir takım sonuçlar veriyorlar. Ama bunu yaparken, mesela sensörün ebatı gibi çok önemli bir parametreyi dikkate almıyorlar, bir bakıyorsun compact bir makine 1/1.7 sensör ile, m43 aynasızdan yüksek puan almış:

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-PowerShot-S120-versus-Olympus-PEN-EPM1___904_726

Olaya dinamik aralık çerçevesinden bakarsan mantıklı olabilir ama ben amatör fotoğrafçıyım, en sonunda o sensörün ortaya koyduğu fotoğrafa bakarım, puan bununla tutarlı olmalı bence. Canon'u yermesi falan derdim değil. Zaten son verdiğim örnekte Canon'u yermemiş, yüceltmiş resmen. Epm-1 kullanmışlığım yok ama panaleica bir lensle, s120'nin yanına bile yaklaşamayacağı kareler çekeceğinden eminim. EDİT: Kit lensle bile çeker, niye böyle yazmışım ki..

Sensör yahu bu, lensten sonra fotoğrafa etki eden 2. şey. Buna verdiğiniz puan, çekilecek olan fotoğraf hakkında fikir vermiyorsa neye yarar? Ve bence dxo mark skorları hiç bir şekilde bunu yapmıyor. Yani aynı lensin arkasında hangi sensörü koysak daha iyi fotoğraf çekeriz d700'ünkini mi, D5300'ünkini mi? Dxo mark skoruna bakarak cevap versem D5300 demem lazım! Ben diyemiyorum. Belki yüksek megapiksel ve yüksek detay peşinde koşan biri diyordur, ve o zaman bu puanlar yerini bulur. Ama benim için değil.

Aynı ebat sensörler için de durum farklı değil gibi:

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-700D-versus-Canon-EOS-550D___870_645

Bunu da pek inandırıcı bulmuyorum. Yeni model eskisinden daha iyisini, değilse bile en azından aynı fotoğrafı çekiyordur diye düşünüyorum. Ama puanlara bakarsak yaklaşık %10 geriye gidiş var gibi gözüküyor. Kendim ölçüm yapma şansım yok, ama çekilen fotoğraflara bakınca bu puanları haklı çıkaracak bir gerileme görmüyorum. Kuşkuyla karşılıyorum.

Yani dxo mark bu konuda tek kaynak olabilir ama Allah'ın emri de değil ya, nihayetinde bir web sitesi. Hakkettiğinden fazla itibar etmemek lazım bence...

Yeni başlayan birisinin sadece bu skorlara bakarak sensör(makine) seçmesini de önermem şahsen. En basitinden 550d alıp 700d'den daha iyi makine aldım zannedebilir. Haklı mı olur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi First_Person -- 27 Ocak 2015; 21:13:33 >

• quote:

Hocam yanlış anlama ben önerdiğin makineyi önerme demek istemiyorum. Sadece dxo mark sitesini çok ciddiye aldığını ve çok fazla refere ettiğini -bir forum arkadaşı olarak- söylüyorum. Tamam bir takım ölçümler yapıyorlar(dır) ve bir takım sonuçlar veriyorlar. Ama bunu yaparken, mesela sensörün ebatı gibi çok önemli bir parametreyi dikkate almıyorlar, bir bakıyorsun compact bir makine 1/1.7 sensör ile, m43 aynasızdan yüksek puan almış:

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-PowerShot-S120-versus-Olympus-PEN-EPM1___904_726

Olaya dinamik aralık çerçevesinden bakarsan mantıklı olabilir ama ben amatör fotoğrafçıyım, en sonunda o sensörün ortaya koyduğu fotoğrafa bakarım, puan bununla tutarlı olmalı bence. Canon'u yermesi falan derdim değil. Zaten son verdiğim örnekte Canon'u yermemiş, yüceltmiş resmen. Epm-1 kullanmışlığım yok ama panaleica bir lensle, s120'nin yanına bile yaklaşamayacağı kareler çekeceğinden eminim. EDİT: Kit lensle bile çeker, niye böyle yazmışım ki..

Sensör yahu bu, lensten sonra fotoğrafa etki eden 2. şey. Buna verdiğiniz puan, çekilecek olan fotoğraf hakkında fikir vermiyorsa neye yarar? Ve bence dxo mark skorları hiç bir şekilde bunu yapmıyor. Yani aynı lensin arkasında hangi sensörü koysak daha iyi fotoğraf çekeriz d700'ünkini mi, D5300'ünkini mi? Dxo mark skoruna bakarak cevap versem D5300 demem lazım! Ben diyemiyorum. Belki yüksek megapiksel ve yüksek detay peşinde koşan biri diyordur, ve o zaman bu puanlar yerini bulur. Ama benim için değil.

Aynı ebat sensörler için de durum farklı değil gibi:

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-700D-versus-Canon-EOS-550D___870_645

Bunu da pek inandırıcı bulmuyorum. Yeni model eskisinden daha iyisini, değilse bile en azından aynı fotoğrafı çekiyordur diye düşünüyorum. Ama puanlara bakarsak yaklaşık %10 geriye gidiş var gibi gözüküyor. Kendim ölçüm yapma şansım yok, ama çekilen fotoğraflara bakınca bu puanları haklı çıkaracak bir gerileme görmüyorum. Kuşkuyla karşılıyorum.

Yani dxo mark bu konuda tek kaynak olabilir ama Allah'ın emri de değil ya, nihayetinde bir web sitesi. Hakkettiğinden fazla itibar etmemek lazım bence...

Yeni başlayan birisinin sadece bu skorlara bakarak sensör(makine) seçmesini de önermem şahsen. En basitinden 550d alıp 700d'den daha iyi makine aldım zannedebilir. Haklı mı olur?
    Valla işte her şeyi "sensör büyük ise = daha iyi" olmadığının kanıtı bana göre de bu. Hele hele ki böyle 3-5 puan fark ise o fark dinamik aralık veya iso başarımından falan doğuyor olabilir. Bana o testler gibi test yapıp da aksi sonuç ortaya koyamadıktan sonra kim ne der ise desin faso fiso. Adamların ölçüm metodları ortada. Hiçbirşeyi senden benden saklamıyor. Keşke ben de inkar edebilsem ama sadece kendi sonuçlarına bakıp da toplam puan geride diye inkar etmemi hangi kanıta dayandıracağım ? Sadece sensör büyüklüğüne mi ?

Dikkat eder iseniz benim mesajımda da "sensör başarımı olarak" demişim ve de ayrıca tam da burada işte 2'inci lens ve + aksesuvarları ile fiyat/performans ürünü olarak görmesini istemişim arkadaşın. 550d'yi bulur ise alsın. Var mı sıfır resmi garantili veya ithalatçı garantili 550D ?

Bile bile bu yapılmaz ki ama :)
    Bakın şimdi, Nikon P510 Sensor size 1/2.3" (6.17 x 4.55 mm) - Canon Sx260 HS : Sensor size 1/2.3" (6.17 x 4.55 mm)
    http://www.dpreview.com/reviews/studio-compare?utm_campaign=internal-link&utm_source=mainmenu&utm_medium=text&ref=mainmenu#baseDir=%2Freviews_data&cameraDataSubdir=boxshot&indexFileName=boxshotindex.xml&presetsFileName=boxshotpresets.xml&showDescriptions=false&headerTitle=Studio%20scene&headerSubTitle=Standard%20studio%20scene%20comparison&masterCamera=nikon_cpp510&masterSample=dscn6394&slotsCount=4&slot0Camera=nikon_cpp510&slot0Sample=dscn6394&slot0DisableCameraSelection=true&slot0DisableSampleSelection=true&slot0LinkWithMaster=true&slot1Camera=canon_sx260hs&slot1Sample=img_0009&x=-0.2723809523809524&y=0.3002642987433134
    -
    Aynı mı sensör boyutu, aynı mı foto kalitesi ? Ne oldu şimdi ?

Samsung NX200 - 2011 yılında çıkmış Sensor size - APS-C (23.5 x 15.7 mm) ve Olympus PL1 - 2010 yılında çıkmış - Sensor size - Four Thirds (17.3 x 13 mm)
    http://www.dpreview.com/reviews/studio-compare?utm_campaign=internal-link&utm_source=mainmenu&utm_medium=text&ref=mainmenu#baseDir=%2Freviews_data&cameraDataSubdir=boxshot&indexFileName=boxshotindex.xml&presetsFileName=boxshotpresets.xml&showDescriptions=false&headerTitle=Studio%20scene&headerSubTitle=Standard%20studio%20scene%20comparison&masterCamera=samsung_nx200&masterSample=sam_2292&slotsCount=4&slot0Camera=samsung_nx200&slot0Sample=sam_2292&slot0DisableCameraSelection=true&slot0DisableSampleSelection=true&slot0LinkWithMaster=true&slot1Camera=oly_epl1&slot1Sample=olyepl1_iso800&x=-0.49620535714285724&y=0.007251406277319622

E hem üretim yılı olarak daha yeni hem de sensörü daha büyük. Ne oldu buna böyle şimdi ? "Sensör boyutu büyük = daha iyi" olmadı ama ! Haa biz sensör boyutuna öncelik verelim DxO Mark'ı boşverelim tabi...
    Kötü bir şey yok aslında. Canon'un 600D'den beri sensörün iso başarımı, dinamik aralık gibi konularda zerre gelişmediğini söylemek çok mu anormal ? Samsung nasıl geliştirdi ama sensörünü, Sony ? Olympus ? Nikon ?

Bir de şöyle bir örnek verebilirim !
    Canon 60D - 70-300mm.
     Makine Seçimi
    IMG_0761 by ozsel72, on Flickr
    ve
    Olympus pen e-PL3+Vivitar 75-205mm. manuel lens
     Makine Seçimi
    Ay - Moon by Ciddi Biri, on Flickr

DxO Mark ne diyor bu ikisine ?http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Olympus-PEN-EPL3-versus-Canon-EOS-60D___725_663
    Dpreview ne diyor ,
     Makine Seçimi
    60d-vs-PL3-dpreview by Ciddi Biri, on Flickr
    Raw kalitesine bakınca ne görüyoruz ! Ben de profesyonel değilim. Benim için de hobinin alası. Keyif almasam hayatta uğraşmam ki sırf bu keyfim yüzünden o büyük kasaları, piknik sepeti gibi çantalarda taşımamak için aynasız ve aynasızın da vizörsüzü, ufağı diye pen serisi kullanıyorum. Bana zerre daha iyi fotoğraf verecek diye extra hacim ve kiloları taşımak benim için hobinin keyifini kaçıracak bir yönü.

Hep "Bu Ay fotoğrafını niye çekerler, ne keyfi var Ay fotosu çekmenin. Ay işte, hep aynı" der dururdum. Tabi ben de pimaş boru alınca Ay çekmeden geçemezdim ! İyi ki de çekmişim , sen nelere kadirmişsin Ay !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 27 Ocak 2015; 22:32:22 >

• quote:

Ama iste bakiim aileyi ikna etmeye calisiyorum 1200 tlm var. 135 tl daha eklesem D5100 alabiliyorum bende buyuk ihtimalle D5100 veya sony slt a58K gordum kafam karistı .

A58 almayı düşünürseniz öneririm. Helede yeni başlıyorsanız. kafanıza takılan soru olursa buradan sorabilirsiniz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.