Şimdi Ara

MARMARA YBS BÖLÜMÜ HK. DETAYLI BİLGİLENDİRME

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar herkese, bu konuyu tercih döneminde açmayı düşünüyordum ama maalesef yatay geçiş işlemleri beklediğimden daha çok zorladığı için yetiştiremedim. Bu yazının hem ybs bölümüne yerleşen hem de yerleşecek olan arkadaşlara bir rehber niteliğinde olacağını düşünüyorum. Her ne kadar çok fazla ybs konusu açılmış olsa da bizzat bölümde okumuş ve hali hazırda yatay geçiş yapacak biri olarak Marmara ybs bölümünün akademik kadro, dersler, öğrenci profili, çalışma alanları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. Öncelikle ilk dikkat etmemiz gereken nokta bölümün motivasyonunu doğru anlamak. Çoğu kişi direkt olarak ceng/seng alternatifi olarak baktığı için bölüme geçince beklentilerine karşılık bulamıyor. Şekil A ben
    Yök sağ olsun myp gibi bir nimet var da bölüm değiştirebiliyoruz

AKADEMİK KADRO
    Genel olarak beğendiğim birkaç hoca haricinde akademik kadronun vasat olduğunu düşünüyorum. Hocaların çoğu master-phd'lerini Türkiye'deki üniversitelerde yapmış. Çoğu yurtdışı görmemiş. Lisans eğitimi olarak da boun, odtü, itü, marmara, istanbul vb. ünilerde lisans eğitimini tamamlamış hocalar var. Mühendislik kökenli birkaç hoca haricinde kadronun çoğunluğu işletme kökenli hocalardan oluşuyor. Tabii bölümün işletme fakültesi altında olması da bunda önemli bir etken diyebiliriz. İşletme derslerini de fakülte ortak dersi olarak işletme bölümü hocalarından alıyoruz. Detaylı olarak aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Marmara MIS Akademik Kadro
    marmara üniversitesi
    Akademik Kadro | Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü | İşletme Fakültesi | Marmara Üniversitesi
    http://mis.isletme.marmara.edu.tr/akademik-kadro

DERSLER 
    Yazılım dersleri: İngilizce ybs hakkında bilgi vereceğim Almanca'nın hocaları ve dersleri hakkında pek bilgim yok yanlış yönlendirmek istemem. Bizim bölüm özelinde ilk sene sadece tek bir programlama eğitimi veriliyor. Ben yazılım bilerek bölüme başlayan biri olarak bölümde verilen yazılım eğitiminin oldukça yanlış verildiğini düşünüyorum. Tabii burda en büyük sıkıntı şundan kaynaklanıyor. Bizim dersimize giren hoca daha yeni akademisyenlik kariyerine başlamış. Normalde programlamaya giriş dersinde işin önce teorisi anlatılır yazılımın ne olduğu ve neden kod yazılıdğını anlatılır sonrasında flowchartlar üzerinden algoritma mantığı pekiştirilir vs. Ama bu hoca direkt daha başlar başlamaz kod yazmaya girişiyor. Visual Studio IDE'sini anlatıyor. Kodlamının amacını bilmeyen kişilere kodlama anlatılmaya çalışılıyor. Tabii üstüne ne bir ödev ne bir proje verdiği için ultra verimisiz bir ders oluyor. Daha saçma çok az şey gördüm gerçekten. Dersten memnun kalan hoca ne güzel anlattı diyen görmedim. Daha en temel dersten böyle olunca devamında da otomatikmen beklenti düşüyor. 2. sınıfta bu hocadan oop ve web dersleri alınıyor. Üst sınıftaki arkadaşlarımın dediğine göre web dersinde bir derste 10 tane teknolojiyi göstererek adeta kafaları çorba ediyormuş. Hepsinden az az bir şeygöstererek ama hiç bir şeyi tam göstermeyerek freestyle atıyormuş adeta . Amacını çözemediğim bir ders. İşin bir diğer komik yanı şu müfredatta en temel derslerden biri olan data structures dersi yok web var. Bu da ayrı bir saçmalık. Ceng okuyan arkadaşlarım genelde doğrudan web almadıklarını ya seçmeli olarak açıldığını ya da verilen bir proje üzerinde kendilerinin öğrendiğini söylediler. Bizde ise ne hikmetse basic dersi kaldır temeli olmayan adamlara web göster . 1 ve 2'de yazılım olarak C# ekseninde dönülüyor. Benim anladığın kadarıyla bölümün asıl mevzusu bu olmadığı için üzerine çok düşülmüyor.
    2'de ek olarak sql ile veri tabanı tasarımı ve programlaması dersi veriliyor. Ben bizzat almadım ama üst sınıftaki arkadaşlarım dersin hocasını hiç beğenmediklerini ve kendilerinin bireysel çabayla udemy, youtube, btk vb. yerlerden çalışarak hallettiklerini söyledi. 3 ve 4 hakkında çok bilgim yok ama ERP alanına yönelik eğitimler verildiğini biliyorum. Bu alan hakkında çok bilgim yok ama öğrenirsem güncellerim.

İşletme Dersleri: Bölümü yazanların en az önemsediği nokta genelde bu alan olduğu için çok da bilgi vermeye gerek yok şuan bence. İstek olursa güncellerim tabiiki. Ben muhasebe dışındaki hiçbir dersin hocasını beğenmedim. Muhasebe hocamız cidden harikaydı. Detaylı olarak aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Dersler

ÖĞRENCİ PROFİLİ
    İşte bu kısımda büyük sıkıntılardan. Özellikle top iibf yerine idealist biri olarak ybs seçtiyseniz geçmiş olsun. Bizim bölüme gelenlerin büyük çoğunluğu yazılım aga kod yazcaz yazılımcı olcaz kafasıyla gelenlerden oluşuyor. Ama birkaç sağlam kişi dışında kendinize bir şey katabilecek birilerini bulmak oldukça zor. Kimsenin doğru düzgün bu alana yönelik bir çabası yok. Derste yüksek ortalama yapayım veya geçeyim kafasında bir çoğu. Sınıfın yarısından çoğu npc zaten. Benim üst sınıflardan ve Almanca'lardan da arkadaşlarım var puanları daha düşük olmasına rağmen öğrenci profili çok daha iyi. Muhtemelen ybs özelinde puan artınca kalite doğru oranda artmıyor garip bir şekilde.

ÇALIŞMA ALANLARI
    Bölümün çalışma alanları denildiği kadar geniş olmasa da (yazılım alanında) iyi diyebiliriz. Çevremde gördüğüm kadarıyla gayet güzel şirketlerde (ntt data, fakir, atos, pwc, intertech) staj/part-time/full-time olarak çalışan kişiler var. Daha küçük ölçekli startup-kobi'lerde çalışan da baya kişi var. Tabii doğrudan developer olarak çalışan max %10 falandır. Büyük çoğunluğu ERP danışmanı olarak çalışıyor. Özellike sap ile çalışıyorlar. Tabii burda da kritik bir ayrım var. SAP modül danışmanlığı ve sap abap developer gibi iki alan var. Bizim mezunlar çoğunlukla modül danışmanlığı yapıyılar. Burda kodlama yok zaten bir nevi envanter yönetim sistemi gibi düşünülebilir. Tabii pek çok modülü var pm, wm, basis, tm vs. Abap developer kısmı direk yazılım olduğu için burada teknik kişiler tercih ediliyor. Onun haricinde data, iş analizi, finans, muhasebe gibi alanlarda çalışan kişiler de var. İstihdam oranı gayet iyi büyük çoğunluk çalışıyor. Burada asıl dikkat etmemiz gereken nokta bölümün amacının yazılımcı yetiştirmek olmadığıdır. Zaten mezunlardan gördüğümüz kadarıyla da mezun olunca çoğu kişinin developer olacak seviyede yazılım bilgisi olmadığı için yazılımcı olamıyor. Elbette developer olanlar var lakin bunlar ekstra yazılıma ilgili olup tamamen okuldan bağımsız şekilde bireysel olarak kendilerine geliştirmiş kişiler oluyor. Yoksa bölümde görülen uyduruktan 2-3 tane c# dersiyle yazılımcıdan ziyade code monkey olarak çıkılır anca

SONUÇ
    YBS yazacak arkadaşlara tavsiyem eğer top iibf kazanabiliyorsunuz asla ybs yazmayın pişman olursunuz önermem. Ama eğer gelmiyorsa hukuk da istemiyorsanız yazılabilir. Yakında kampüs de taşınacak işte o zaman hali hazırda olmayan kampüs hayatı iyice felakete dönecek. Göztepe'nin en azından konumu iyi hemen çıkıp Kadıköy'e inebiliyoruz. RTE külliyesinde bir üni hayatı gerçekten çok kötü düşünmek istemiyorum.

Bu konuyu açmama vesile olan @_MarioGomez33 hocama ayrıca teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nullpointer13 -- 15 Ağustos 2023; 22:39:39 >

• yazınızın sonunda değindiğiniz m. gomez, ybs kötülemesiyle ünlü bi arkadaş değil miydi? en son, ilk bindeki birini ybsden vazgeçirmeye çalışıp bir "teknik üniversitede" siyaset bölümü yaz falan diyordu, teknolojinin geldiği noktada bunlar enteresan beyhude çabalar...

•  

• emektar91 kullanıcısına yanıt

odtü'yü tırnak içinde teknik üniversite diyerek küçümsemen biraz saçma bi hareket sanki

• quote:

Orijinalden alıntı: emektar91

yazınızın sonunda değindiğiniz m. gomez, ybs kötülemesiyle ünlü bi arkadaş değil miydi? en son, ilk bindeki birini ybsden vazgeçirmeye çalışıp bir "teknik üniversitede" siyaset bölümü yaz falan diyordu, teknolojinin geldiği noktada bunlar enteresan beyhude çabalar...

Josetti kendini direkt ele veriyorsun sıkılmadın mı sürekli hesap açıp banlanmaktan ?

• Konu çok iyi bu arada hocam eline sağlık

• Plesac kullanıcısına yanıt

bi cacık bildigi yok bu arkadaşın ODTÜ saf bir teknik üniversite değil. İlk 3 kurulan bölümünden biri kamu yönetimi sonra iktisat geliyor iibf ilk fakültelerden biri yani. karışmıyorum dalga geçip dursun ezbere konuşuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _MarioGomez33 -- 15 Ağustos 2023; 21:21:40 >
  • _MarioGomez33 kullanıcısına yanıt
    meşhur akdeniz ybs övücü arkadaş değil mi hocam bu
  • nullpointer13 N kullanıcısına yanıt

aynen direkt belli etti kendini hiç uğraştırmadan  

• hydr0766 H kullanıcısına yanıt
    Gelir hocam inşallah sıralaman kaç?
  • hydr0766 H kullanıcısına yanıt
    Hocam kontenjan fazla bir de forum dışında sbky'nin pek reklamı yapılmıyor. İşletme-iktisat-ui diye dizip sonrasında hukuk yapıştıran ciddi bir kitle var 4k'ya gelir diye düşünüyorum.
  • paçalarınızdan iftiralar akıyor birine toplu hücum etmeyi seviyorsunuz. 2023 yılındayız siyaset kamu gibi bölümleri herhangi bir teknik üniversitede kim okur? düzeltiyorum teknik üniyi geçtim, genel olarak kim teknolojiden uzak işletme gibi siyaset gibi kamu gibi bölümler okur? 20 bin lira alayım kafam rahat olsun diyenler mi ?? :) vizyon meselesi.. m.gomez nicki, odtude sıyaset vb okuyun diyor, cunku bu arkadas orada okuyor, ancak kendını zekı sanan arkadasa soylemek lazım, mıllet tercıh edınce ıs bulma sansı artmayacak. klasik sabit maas kafasına sahip kımseler işte.. birde gecen seneden beri orda burda yazıyor, yükseltecek miyiiiz sıralamasını okulumuuuun diye, zıhnıyet de ortadogu ne beklersinki, peeh... hayat boyu sabit maaş+ sigorta sana iyi gelecek yaralarını saracak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emektar91 -- 16 Ağustos 2023; 0:35:27 >
    Sen ne anlatıyon be abi gözünü seveyim
  • Anlayacaksınız ama anladığınızda ÇOK GEÇ olmuş olacak :) uyandırma servisi..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.