Şimdi Ara

MAYISTA ASKERE GİTMEK İSTEYENLER....

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar,25 yaşındayım..üni 2006 da bitti...ama şimdiye kadar hiç askerlik şubesine uğramadım..okul tecil ettirmiştir diye düşündüm hep...
    şimdi mayıs ayında askere gitmek istiyorum,bildiğim kadarıyla başvurular 25 ocak 2007 ye kadar oluyor bu dönem için....
    bugün şirketten izin alıp ,yarın akserlik şubesine başvuru,yoklama artık ne yapmam gerekiyorsa yapıcam...

SİZDEN RİCAM,MAYISTA BENİM GİBİ ASKERE GİTMEYİ DÜŞÜNEN ARKADAŞLAR, DAHA ÖNCE GİTMİŞ OLANLAR..YARIN GÖTÜRMEM GEREKEN EVREKLAR NELERDİR? K.D YADA A.SUBAY OLUP OLMAMAK İÇİN BİR FORUM GEREKİYOR MU? NE YAPMAM GEREKİYOR BENİ Bİ AYDINLATIRSANIZ SEVNİRİM...

• Şubeye telefon açarsan da cevap verirler, kesin olmuş olur hem de

Benim de bir sorum olucak hazır konu varken:
    Tecilim eylülde bitiyor ama ben şubatta tecilimi iptal edip ilk alımda gitmek istiyorum, bu alıma yetişebilir miyim, yoksa ikinciye mi sarkar?
  • @ xX2HoT4uXx

eğer diplomanı (yada çıkışını) almış isen tecilin otomatik olarak düşer.. yani asker kaçağı durumuna gelirsin..
    giderken yanlış hatırlamıyorsam diploma (yada çıkışın) renkli fotokopisi, transkript ve fotoğraf götürüyorsun.. ama kaç adet hatırlamıyorum.. diploma ve transkript 4 adet, fotoğraf 8 adet kalmış aklımda ama emin değilim.. sen bolca götür.. gittiğin zaman muhtemelen bir de sağlık kontrolü olur.. boxer giy de git sana orda forma vercekler, onları doldurursun.. kimlik no falan filan onları aklında bulundur

@.yBm.

şubatta iptal edersen yetişmez sanırım.. ocak ayında bitiyor gibi hatırlıyorum ama sen yine de bi araştır

• quote:

Orjinalden alıntı: drexler22

@ xX2HoT4uXx

eğer diplomanı (yada çıkışını) almış isen tecilin otomatik olarak düşer.. yani asker kaçağı durumuna gelirsin..
    giderken yanlış hatırlamıyorsam diploma (yada çıkışın) renkli fotokopisi, transkript ve fotoğraf götürüyorsun.. ama kaç adet hatırlamıyorum.. diploma ve transkript 4 adet, fotoğraf 8 adet kalmış aklımda ama emin değilim.. sen bolca götür.. gittiğin zaman muhtemelen bir de sağlık kontrolü olur.. boxer giy de git sana orda forma vercekler, onları doldurursun.. kimlik no falan filan onları aklında bulundur

@.yBm.

şubatta iptal edersen yetişmez sanırım.. ocak ayında bitiyor gibi hatırlıyorum ama sen yine de bi araştır

diplomanı aldıysan TECİLİN OTOMATİK düşer demişsin.. yani şimdi asker kaçağı olabilir miyim???
    e apar topar almasınlar beni askere dediğin belgeleri bu geceden hazır edicem,zaten şirkettekilerin haberi yok uyuzlandırmamak için burdan telefon da edemiyorum...
    bide gittiğinde sağlık kontrolü olur demişsin..yani gider gitmez hemen sağlık kontrolü mü oluyor...

• diplomanı aldıktan sonra kanunen 3 ay içinde asker kararı aldırmış olman gerekirdi. Böylece 31 Mart 2007de asker olurdun. Ama üniversiteyi bitirenlerin 1 yıl haricen tecil hakkı var. Tabi sen asker kararı aldırmadığın için şuan tecil ettiricek bir askerlik durumunda yok. kaçak durumdasın. kasım gibi bakaya alırlar seni ve eve yazı gelir. Bu durumda 2. kara kuvvetleri ordusuna (güneydoğu) sürülme şansın çok yüksek.

Bu aralar ortam baya kızgın en kısa zamanda asker kararı aldır. Verilen tarihtede askere git. Ama kura sınıflandırılmasında asker kaçakları kategorisinde değerlendiriliceksin büyük ihtimal. Yada en temizi dönem arasında yüksek lisansa başvurup kayıt ol
  • quote:

Orjinalden alıntı: roro

diplomanı aldıktan sonra kanunen 3 ay içinde asker kararı aldırmış olman gerekirdi. Böylece 31 Mart 2007de asker olurdun. Ama üniversiteyi bitirenlerin 1 yıl haricen tecil hakkı var. Tabi sen asker kararı aldırmadığın için şuan tecil ettiricek bir askerlik durumunda yok. kaçak durumdasın. kasım gibi bakaya alırlar seni ve eve yazı gelir. Bu durumda 2. kara kuvvetleri ordusuna (güneydoğu) sürülme şansın çok yüksek.

Bu aralar ortam baya kızgın en kısa zamanda asker kararı aldır. Verilen tarihtede askere git. Ama kura sınıflandırılmasında asker kaçakları kategorisinde değerlendiriliceksin büyük ihtimal. Yada en temizi dönem arasında yüksek lisansa başvurup kayıt ol

Peki diyelim üniversite bitti, askerlik kararı aldırdın. 1 yıl tecil hakkı verdiler. O hakkı kullanırken yüksek lisans yapmaya karar verdin ve üstüne 2 sene de yüksek lisans yaptın. Bu arada okul gene tecil ediyor. Yüksek lisans bittikten sonra, gene askerlik kararı aldırmaya gerek var mı? Onlar mı çağırıyorlar? Nasıl oluyor?

• quote:

diplomanı aldıktan sonra kanunen 3 ay içinde asker kararı aldırmış olman gerekirdi. Böylece 31 Mart 2007de asker olurdun. Ama üniversiteyi bitirenlerin 1 yıl haricen tecil hakkı var. Tabi sen asker kararı aldırmadığın için şuan tecil ettiricek bir askerlik durumunda yok. kaçak durumdasın. kasım gibi bakaya alırlar seni ve eve yazı gelir. Bu durumda 2. kara kuvvetleri ordusuna (güneydoğu) sürülme şansın çok yüksek.

usta yemin ediyorum çok korkuttun beni...yarın gidicem gitmesine..bu durumda büyük ihtimal asker kaçağı sayılıcam...ben 3 ay içersinde tecil ettirmem gerektiğini bilmiyordum şimdi bilmediğimden soruyorum yine,asker kaçağı derlerse yarın bana..apar topar askere mi alıcaklar yani...yada sürülme demişsin...yani a.subay hakkı elinden direk alınarak "er" olarak mı sürüyorlar..usa beni biraz daha aydınlatır mısın...gerçekten telaş yaptım...

• @sirrus

Şimdi şöyle yüksek lisansa yazıldığında okul otomatik olarak askerliğini her ne durumda olursan ol yaklaşık olarak 3 yıl tecil ettiriyor. Ama yüksek lisanslar genelde 2 yıl diyelimki sen 2 yıl sonra bitirdin o zaman tecilin gene düşüyor ve gene 3 ay içerisinde bu sefer harici tecil hakkın olmaksızın karar aldırıyorsun. Tabi bu durumda da doktoraya yazılabilirsin oda +5 yıl tecil demek :)

@Hot4u

Sürülme durumu bakaya alınırsan gerçekleşir. Buda önce yazı yolluyolar daha sonrada polis gelip evden alıyor seni. Benim sürülen bir iki arkadaşım oldu öyle tunceli jandarmaya verdiler üniversite mezunu olarak. Sürüldüğünde er olarak yapıyorsun.

Üniversite mezunları kısa dönem yaparlarsa da er olurlar ama kısa dönem her zaman çıkmıyor. Bunun dışındada yedek subaysın ayda 970 YTL şuan net maaş veriyorlar. Kişiden kişiye değişir zaten mülakatta sen işaretliyorsun ne olarak ne şekilde yapmak istediğini...

Kura çekimine gelince şuan 3 ay içinde yapmadığın için asker kaçağı durumuna düşmüş adaylar kategorisinde kuraya giriyorsun. Bunun gibi binbir çeşit kategori var. Yabancı dil bilen bilmeyen, yüksek yapmış yapmamış, bağlı olduğun kütüğün coğrafi konumu, sınav sonucun vs vs...

• quote:

@sirrus

Şimdi şöyle yüksek lisansa yazıldığında okul otomatik olarak askerliğini her ne durumda olursan ol yaklaşık olarak 3 yıl tecil ettiriyor. Ama yüksek lisanslar genelde 2 yıl diyelimki sen 2 yıl sonra bitirdin o zaman tecilin gene düşüyor ve gene 3 ay içerisinde bu sefer harici tecil hakkın olmaksızın karar aldırıyorsun. Tabi bu durumda da doktoraya yazılabilirsin oda +5 yıl tecil demek :)

@Hot4u

Sürülme durumu bakaya alınırsan gerçekleşir. Buda önce yazı yolluyolar daha sonrada polis gelip evden alıyor seni. Benim sürülen bir iki arkadaşım oldu öyle tunceli jandarmaya verdiler üniversite mezunu olarak. Sürüldüğünde er olarak yapıyorsun.

Üniversite mezunları kısa dönem yaparlarsa da er olurlar ama kısa dönem her zaman çıkmıyor. Bunun dışındada yedek subaysın ayda 970 YTL şuan net maaş veriyorlar. Kişiden kişiye değişir zaten mülakatta sen işaretliyorsun ne olarak ne şekilde yapmak istediğini...

Kura çekimine gelince şuan 3 ay içinde yapmadığın için asker kaçağı durumuna düşmüş adaylar kategorisinde kuraya giriyorsun. Bunun gibi binbir çeşit kategori var. Yabancı dil bilen bilmeyen, yüksek yapmış yapmamış, bağlı olduğun kütüğün coğrafi konumu, sınav sonucun vs vs...

usta ne yalan söyleyim şuan bitmiş durumdayım...nerdeyse istifayı basıcam şimdi gidicem askerlik şubesine...
    bakalım yarın ne olucak,aydınlattığın için teşekkür ederim...

• quote:

@sirrus

@Hot4u

Ben o muayane,diplomo fotokopisi,resim zavazingolarını yaptırmıştım. Gene mi uğraşcaz onlarla

• yüksekten sonra evet.. ama yüksek yapmıycaksan karar aldırdığına göre bellidir zaten askerlik tarihin... şubenden bi durum belgesi alarak öğrenebilirsin.
  • quote:

yüksekten sonra evet.. ama yüksek yapmıycaksan karar aldırdığına göre bellidir zaten askerlik tarihin... şubenden bi durum belgesi alarak öğrenebilirsin.

Yüksek yaptım bitti. Ama bana gelen belgede seneye şubat ayı yazıyor askerlik tarihi. ne yapcam?
  • şuan ki tarihleri tam olarak bilmiyorum ama şuan yapman gereken askerlik şubene gidip asker olmak istiyorum diye bir dilekçe dolduruyosun. Eğer yer varsa, yoğun bir durum birikme yoksa, en yakın sevke senide ekliyolar.
  • az önce askerlik şubesini aradım..dedim böyle böyle ben okulu 2006 haziranda bitirdim ama hiç kendim gelip yoklama yaptrmadım..mayısta askere gitmek istiyoyorum dedim...
    6 fotoğraf
    diploma fotokoplisi
    nüfüs kağıdınla gel işlemlerini yapalım dedi...
    peki dedim şuan asker kaçağı sayılıyor muyum??? siz bi şubeye gelin ,ayrıntılı açıklama yapılır dedi ( sen bi gel ben yapacağımı biliyorum der gibiydi..... )
  • Şuan asker kaçağı durumundasın ama şubeye gidip karar aldırdıktan sonra bu durum ortadan kalkar. Ama dediğim gibi kurada bunların hepsi göz önünde bulunduruluyor. Asker kaçağı durumuna düşmüşlere daha çok karacı ve jandarma çıkar mesela... ben hiç bu duruma düşüp denizci olanını duymadım... ama uzun dönem yapacaksan zaten mesleğine ihtiyaç olan yere yollarlar.. ama diyelim bi doğuda ihtiyaç var bi akdenizde ve seninle aynı meslekte olan ve kriterleriniz yakın olan birileride varsa doğuya otomasyon direk seni yollar...
  • ben dün askerlik şubesine gittim aynı durumdayım ;
    4foto aldı ama sen fazla götür
    4 diploma veya çıkış belkegi fotokopisi ve aslı
    3kimlik fotokopisi
    2ehliyet fotokopisi
    orda form dolduruosun kalem al yanına
    verem savaş dispanserine gidip verem olmadığına dair belge benimkinde yoklama kağıdının arkasına doldurdular geri verdiler ama 3te sonuç çıkıodu bi günüm gitti

aklımda olanlar bunlar sonra sana askerlik durum belgesi vericekler ve bağlı olduğun yere bunu erken sevk dilekçenle göndercen.. inşallah nisan kısa dönem olur bende bekliyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: 10ur

ben dün askerlik şubesine gittim aynı durumdayım ;
    4foto aldı ama sen fazla götür
    4 diploma veya çıkış belkegi fotokopisi ve aslı
    3kimlik fotokopisi
    2ehliyet fotokopisi
    orda form dolduruosun kalem al yanına
    verem savaş dispanserine gidip verem olmadığına dair belge benimkinde yoklama kağıdının arkasına doldurdular geri verdiler ama 3te sonuç çıkıodu bi günüm gitti

aklımda olanlar bunlar sonra sana askerlik durum belgesi vericekler ve bağlı olduğun yere bunu erken sevk dilekçenle göndercen.. inşallah nisan kısa dönem olur bende bekliyorum

eywallah sağolasın..yazdıklarını not aldım..yarın tedarikli gidicem..
    başımdan geçenleri geldiğimde diğer arladaşlara yardımcı olmak için bende yazıcam..merakla bekliyorum...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.